osh
02.11.06,16:45
Prosím o radu ako previesť majetok podnikateľa do ním novozaloženej s.r.o.
ekopo
02.11.06,17:44
Daj do vyhľadávania napr. prevod majetku FO
napr. link:
www.porada.sk/t33620-prevod-zavazkov-a-pohladavok.html?highlight=prevod+majetku
ale treba hľadať, hľadať, hľadať...
Johanka
02.11.06,18:15
Prosím o radu ako previesť majetok podnikateľa do ním novozaloženej s.r.o.
Skús aj tu:
http://www.porada.sk/t24845-prevod-zo-szco-na-s-r-o-je-to-mozne-a-ako.html?highlight=zalo%BEenie

Treba si hlavne uvedomiť, že s.r.o. nezakladá podnikateľ, ale občan. Takže do úvahy pripadá predaj podniku alebo predaj jednotlivých položiek majetku.
Otázka síce vyzerá jednoducho, ale toto je veľmi široká problematika. Možno keby si doplnil informácie - veľkosť majetku( aby sme sa tu netrápili nad jedným autom, ktoré je najjednoduchšie predať s.r.o.-čke), sú subjekty platitelia DPH ( aby sme sa vyhli stratám s titulu odvodu DPH), ....;)
osh
06.11.06,19:13
nešiel mi internet, preto pokračujem až teraz, jedná sa cca o 15 autobusov
Viera.M.
06.11.06,19:23
Prevod majetku SZČO do ním založenej obchodnej spoločnosti, s.r.o., je možné vykonať viacerými spôsobmi. Najjednoduchší spôsob je spôsob predaja na základe kúpno-predajnej zmluvy a následne faktúry...Ak chceš vedieť niečo bližšie...napíš...
osh
07.11.06,10:29
vďaka, budem to potrebovať
Viera.M.
07.11.06,10:51
vďaka, budem to potrebovať
Ak to už bude aktuálne a budeš to potrebovať, napíš mi správu. Odpoviem Ti obšírnejšie.
sara-ke
05.10.09,06:18
Dobry den,

prosim o radu: samostatne hospod. rolnik vlastni starsie nakladne auta a aj nejake stroje a chce ich previest na zalozenu s.r.o. je to mozne aj darovacou zmluvou? ake su tam povinnosti, plati za to nejaku dan? neviete mi poradit? Ja som navrhovala kupnu zmluvu, ale vraj na to nie je dost fin.prostriedkov v s.r.o., da sa to este nejako inak urobit?

este som sa chcela na prenajom, ak by SHR prenajimal tie auta s.r.o.?? ako je to napr. s blockami za phm? a s cest.danou a pod. kto si to dava do nakladov?

dakujem :)
sara-ke
05.10.09,12:15
Dobry den,

prosim o radu: samostatne hospod. rolnik vlastni starsie nakladne auta a aj nejake stroje a chce ich previest na zalozenu s.r.o. je to mozne aj darovacou zmluvou? ake su tam povinnosti, plati za to nejaku dan? neviete mi poradit? Ja som navrhovala kupnu zmluvu, ale vraj na to nie je dost fin.prostriedkov v s.r.o., da sa to este nejako inak urobit?

este som sa chcela na prenajom, ak by SHR prenajimal tie auta s.r.o.?? ako je to napr. s blockami za phm? a s cest.danou a pod. kto si to dava do nakladov?

dakujem :)
prosiiim to mi nikto neporadi?
a_je_to
05.10.09,21:45
Je to ťažké, kvôli objektívnemu oceneniu, aj predaju samému sebe. Dalo by sa to vložiť do s.r.o., ako 022/082 v primeranej cene a zaevidovať na s.r.o., bez z nároku na odpisovanie. Ja by som si na to našiel radšej nejaký autobazár , alebo aj obchodníka, aby to odo mňa administratívne kúpil a následne to predal za drobné navýšenie mojej s.r.o.
a_je_to
06.10.09,14:31
Dobry den,

prosim o radu: samostatne hospod. rolnik vlastni starsie nakladne auta a aj nejake stroje a chce ich previest na zalozenu s.r.o. je to mozne aj darovacou zmluvou? ake su tam povinnosti, plati za to nejaku dan? neviete mi poradit? Ja som navrhovala kupnu zmluvu, ale vraj na to nie je dost fin.prostriedkov v s.r.o., da sa to este nejako inak urobit?

este som sa chcela na prenajom, ak by SHR prenajimal tie auta s.r.o.?? ako je to napr. s blockami za phm? a s cest.danou a pod. kto si to dava do nakladov?

dakujem :)
K doplneniu môjho príspevku a úplnému doriešeniu Tvojich otázok treba dodať :
- darovať možno aj písomným prehlásením vôle, namiesto zmluvy, lebo aj darca aj obdarovaný je tá istá osoba. Podpis by som dal overiť u notára za 2 Eurá, aby rozhodnutie malo vyššiu úroveň dôveryhodnosti. Zaúčtujem 353/413, 042/353 a 022/042 Z darovaného majetku sa v zmysle §12, ods. 7, písm. b dppo neplatí. Možnosť ocenenia a odpisovania závisí od posúdenia podľa § 25, ods. 1, písm. a, ZDP
- aj do s.r.o. možno vložiť peniaze - ak chýbajú. Vlastník sro vydá písomné rozhodnutie, že vytvára fond ostatných peňažných vkladov, predkontuje 353/413 a vloží peniaze 211/353.
- operatívny prenájom je tiež možný, ale tiež písomným vyhlásením vôle, aby neuzatváral zmluvu sám so sebou.
- daňovníkom cestnej dane - dnes dane z motorových vozidiel je teraz v zmysle § 85, ods. 1, písm. c zákona 582/2004 aj nájomca
- bločky za naftu aj u operatívneho prenájmu sú daňovým výdavkom podľa § 19, ods. 2, písm l.
- napokon je ešte možnosť - za použitie náklaďáka vypísať aj cesťák v zmysle § 7, ods. 3 zákona 283/2002 o cestovných náhradách a uplatniť ho v zmysle § 19, ods. 2, písm. e ZDP do daňových výdavkov.
Určite si z tejto pestrej ponuky, aj s Tvojím farmárom niečo vyberiete.
sara-ke
07.10.09,07:07
ahoj, dakujem ti veeeelmi pekne, pomohlo mi to.

pekny den :):):)
misolga
12.01.10,17:01
- pripojím sa k tejto téme. V prípade darovacej zmluvy sa hodnota majetku za účelom zaúčtovania určí na základe znaleckého posudku?
AdamC
06.02.10,20:08
Ahojte, nechcem zakladat novu temu, lebo sa hadam do tejto zmestim. Priklad : Bol som SZCO, mal som dva stroje, jeden uz odpisany, druhy cez financny lizing, ktory este trva. Uz niesom SZCO. Zalozil som s.r.o. Ako spolocnik /konatel by som prvy majetok zaradil bez naroku na odpisovanie 022/413(491) alebo podobne...

Problem je s druhym majetkom, lizingova psolocnost chcela prilis vela penazi za prevedenie zmluvy na s.r.o., tak som si to nechal na seba, ako fyzicka osoba. Co teraz s tym mozem urobit?

Mozem prenajimat tento stroj svojej s.r.o. za rovnaku mesacnu sumu ako je splatka lizingu? Nesposobi mi to potom ako fyzickej osobe prijmy? Tie splatky co ja budem za ten stroj platit si mozem od tychto prijmov odpocitat? Tak, ze by som bol na nule?
Da sa povedat ze to nie je podnikatelska cinnost, ale skor jednorazova vec. Zivnost uz mam zrusenu, takze by som ako fyzicka osoba platil splatky a posuval ich na s.r.o. ako prenajom.
Je to mozne?

Alebo ako to spravit aby splatky lizingu neboli vyhodene peniaze. Stroj sa pouziva na podnikanie s.r.o.

Dakujem pekne.
A.
a_je_to
06.02.10,22:06
Ahojte, nechcem zakladat novu temu, lebo sa hadam do tejto zmestim. Priklad : Bol som SZCO, mal som dva stroje, jeden uz odpisany, druhy cez financny lizing, ktory este trva. Uz niesom SZCO. Zalozil som s.r.o. Ako spolocnik /konatel by som prvy majetok zaradil bez naroku na odpisovanie 022/413(491) alebo podobne...

Problem je s druhym majetkom, lizingova psolocnost chcela prilis vela penazi za prevedenie zmluvy na s.r.o., tak som si to nechal na seba, ako fyzicka osoba. Co teraz s tym mozem urobit?

Mozem prenajimat tento stroj svojej s.r.o. za rovnaku mesacnu sumu ako je splatka lizingu? Nesposobi mi to potom ako fyzickej osobe prijmy? Tie splatky co ja budem za ten stroj platit si mozem od tychto prijmov odpocitat? Tak, ze by som bol na nule?
Da sa povedat ze to nie je podnikatelska cinnost, ale skor jednorazova vec. Zivnost uz mam zrusenu, takze by som ako fyzicka osoba platil splatky a posuval ich na s.r.o. ako prenajom.
Je to mozne?

Alebo ako to spravit aby splatky lizingu neboli vyhodene peniaze. Stroj sa pouziva na podnikanie s.r.o.

Dakujem pekne.
A.
Myslím, že zrušením živnosti si si vyrobil dosť problém. Niektoré zmluvy, ktoré uzatvoríš ako živnostník s IČO....po zrušení živnosti strácajú platnosť, pričom z toho plynú zväčša nepriaznivé dôsledky. Napríklad...ak ako SZČO poistíš budovu a potom SZČO zrušíš, tak po vzniku poistnej udalosti Ti poisťovňa odmietne poistné plnenie. Darmo....že máš škodu, darmo, že si platil poistné. Na satisfakciu ....Ti namiesto poistného plnenia vrátia poistné za posledné tri roky, ako platby bez právneho dôvodu a .....zaďakujú.
To isté, alebo podobné, môže byť aj pri leasingovej zmluve, dobre si ju preštuduj. Ak si tým spôsobil neplatnosť zmluvy, LS Ti môže odobrať predmet leasingu a doterajšie splátky môže považovať iba za operatívny nájom. Pozri aj, či Ti zmluva nezakazuje dať predmet do podnájmu inej osobe, lebo aj Tvoja s.r.o. je iná osoba.
Ak by voči leasingovej spoločnosti neboli prekážky, tak nájomné by podliehalo dani z príjmu a priznaniu podľa § 8 ZDP, príjem by sa rovnal výdavkom, daň nula.
kreka
01.03.10,13:07
Ahojte

Potrebovala by som vyriešiť nasledovný problém.

SZČO zrušila živnosť k 30.11.2009 a zároveň v 10/2009 založila s. r. o. kde je jediný spoločník aj konateľ. Účtovníčka, ktorá mu predtým robila účtovníctvo k 31.12.2009 všetok majetok z jednoduchého účtovníctva preradila do osobného vlastníctva. Teraz v novom roku 2010 by chcel majetok čo mal v živnosti zaradiť do majetku s. r. o.
Prosím Vás poraďte mi aký by bol najlepší variant.
1) Ak by predal majetok ako občan s.r.o.-čke musel by zaplatiť daň z príjmu a mohol by si majetok daňovo aj účtovne odpisovať?

2) Zaradiť majetok ako vklad spoločníka do majetku bez zvýšenia ZI. Potom by sa mohli uplatňovať len účtovné odpisy a daňové nie?

3) Alebo jednoducho zaradiť majetok do s. r. o ako 022/082 bez uplatňovania odpisov a uplatňovať naň len daňové výdavky.

Ďakujem všetkým za pomoc a radu.
misolga
05.03.10,08:41
Ak sro-čka nadobudla budovy od darcu ktorý je zároveň jej spoločníkom tak účtovanie by malo byť nasledovné :

1.nadobudnutie darovaním-cenu určím v ROC 042/413
2.zaradenie do užívania 021/042
3.účtovný odpis ročný 551/0812
4.Uplatňujem si aj daňové odpisy ?

čo som si naštudovala tak podľa § 25 ZDP sú tri možnosti:

-ak sa suma majetku v ocenení ROC na účely darovanie je tá istá ako zostatková cena majetku zistená u darcu uplatňujem si účto a daňové odpisy v rovnakej výške a základ dane neupravujem

-ak sa jedná o majetok ktorého zostatková cena pri vklade je napr.nižšia ako ocenenie pri darovaní (znalecký posudok),vstupnou cenou cenou je suma na základe znaleckého posudka(vyššia) z ktorej vypočítam účtovné odpisy ale pre daňové odpisy použijem sumu -zostatkovú cenu zistenú u darcu(nižšiu) a rozdiel zvyšuje základ dane.Budovu odpisujem 20 rokov a začínam ako v 1 roku odpisovania

-ak sa jedná o majetok ktorý bol už plne odpísaný vkladateľom a jeho zostatková cena sa rovná 0,tak pre vstup pre zaradenie majetku do účtovníctva zistím vo výške ROC čo je základ pre výpočet účtovných odpisov ale keďže majetok mal darca už odpísaný a daňové odpisy podľa §25ZDP1 písm f) ZDP sa rovná nule tak nemôžem si uplatniť daňové odpisy a v daňovom priznaní mi účtovný odpis zvýši základ dane.


Ak sú v mojom príspevku chyby prosím opravte ma...
kreka
09.03.10,13:01
Misolga prosím Ťa mám tomu rozumieť takto:

Ak mal ako SZČO majetok zaradený napr. od r. 2007 v hodnote
200 000, SK, zaradený v prvej odpisovej skupine, odpisoval rovnomerne uplatnil si v JU odpisy 100 000,- Sk a zostala mu zostatková cena 100 000,- Sk.
Ja tú zostatkovú cenu 100 000,- Sk považujem za obstarávaciu cenu na daňové účely pre s. r. o. a budem z nej uplatňovať po dobu 2 rokov daňové odpisy. /lebo on už pred tým 2 roky odpisoval/
Potom si zistím ROC napr. akú trhovú hodnotu by mal uvedený majetok k 1.1.2010 a v uvedenej cene zaradim majetok do používania s. r. o. a budem ho 4 roky odpisovať z ROC a na konci roka spravím rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi a rozdiel bude zvyšovať základ dane?

Pri uvedenom darovaní treba spraviť aj nejakú zmluvu?

Ďakujem za odpoveď.
misolga
10.03.10,08:21
Misolga prosím Ťa mám tomu rozumieť takto:

Ak mal ako SZČO majetok zaradený napr. od r. 2007 v hodnote
200 000, SK, zaradený v prvej odpisovej skupine, odpisoval rovnomerne uplatnil si v JU odpisy 100 000,- Sk a zostala mu zostatková cena 100 000,- Sk.
Ja tú zostatkovú cenu 100 000,- Sk považujem za obstarávaciu cenu na daňové účely pre s. r. o. a budem z nej uplatňovať po dobu 2 rokov daňové odpisy. /lebo on už pred tým 2 roky odpisoval/
Potom si zistím ROC napr. akú trhovú hodnotu by mal uvedený majetok k 1.1.2010 a v uvedenej cene zaradim majetok do používania s. r. o. a budem ho 4 roky odpisovať z ROC a na konci roka spravím rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi a rozdiel bude zvyšovať základ dane?

Pri uvedenom darovaní treba spraviť aj nejakú zmluvu?

Ďakujem za odpoveď.
-je potrebné uzatvoriť zmluvu .A ako uvádzaš- zistiť ROC a účtovne majetok zaradíš v sume napr podľa znaleckého posudku 042/413 a zaradíš do používania 022/042 a z tejto sumy účtovný odpis 551/081 . Zo zostatkovej ceny zistenej u darcu - 100.000 Sk si vypočítaš daňové odpisy a postupuješ ako v 1 roku odpisovania a rozdiel :-ak účtovné odpisy sú vyššie ako daňové potom táto suma rozdielu zvyšuje základ dane a naopak.. a tento rozdiel +/- uvádzaš v daňovom priznaní PO .. A zo sumy 100.000,-Sk odpisuješ ako z 1 roku odpisovania a doba odpisovania 4 roky..
kreka
12.03.10,07:33
Ďakujem za pomoc :)
kreka
24.03.10,07:51
Misolga prosím Ťa ešte o pomoc. Ak si chce do jednoosobovej s. r. o. spoločník a zároveň aj konateľ zaradiť aj drobný hmotný majetok do 1700,- € z dobou použitia viac ako 1 rok, /kôli uplatňovaniu N na benzín do mot. píl/ môžem to zaúčtovať 501/413 s tým, že to bude daňovo uznaný náklad. Zásoby účtuje priamo do spotreby /nevedie sklad/. Cena v ktorej by to zaradil by bola tiež ROC?
Ďakujem pekne za pomoc.
desina
05.04.10,12:20
Prosím o pomoc. Ak chce SZČO, ktorá založila s.r.o. previesť zásoby tovaru na s.r.o. ako treba postupovať? Môže to byť na základe kúpno-predajnej zmluvy? čo s DPH? SZČO je platca DPH, aj s.r.o. Ďakujem
domenico.office
05.04.10,12:28
Áno, môže to byť na základe kúpnopredajnej zmluvy, alebo prostredníctvom faktúry, čo by bolo najlepšie. SZČO odvedie DPH a s.r.o. ju zaúčtuje na vstupe.
vanea
14.05.10,06:02
I ja by som mala otazku....
Ak takyto nepenažny vklad vlozi do svojej SRO podnikateľ-SZČO (zlate šperky, su majetkom SZČO, predava ich - časť z nich chce dat do svojej SRO) ako sa prejavi tento fakt účtovne u tohto podnikateľa - SZČO? Je možne riešenie inak ako predajom? Dá sa nejako vyhnuť odvodu DPH z tohto majetku? dakujem srdečne
vanea
17.05.10,17:44
...nikto mi nevie pomoct pls ??
certik
28.06.10,07:47
Ahojte, z príspevkov o prevode majetku zo SZČO na sro som nevyčítala, či môže SZČO previesť majetok ktorý je už odpísaný na sro bezodplatne. Ak áno aké bude účtovanie v sro? iba 022/082 a potom iba uplatňovanie daňových nákladov na tento majetok? Čiže bez uplatňovania odpisov? Ďakujem
Fany
28.06.10,11:24
Ak kúpim do firmy starší stroj, napr. auto, skriňu. Ako zistím, či ho predávajúci už odpisoval a plne odpísal?
Ak viem určite, že napr. skriňu doteraz nik neodpisoval, môžem túto vec riadne účtovne aj daňovo odpisovať? Ďakujem.
certik
28.06.10,11:33
podľa mňa Ťa vôbec nemusí zaujímať či ho predávajúci odpísal alebo nie. Teba zaujíma cena za akú to kúpiš Ty. A z tejto odpisuješ.
certik
28.06.10,11:33
Ahojte, z príspevkov o prevode majetku zo SZČO na sro som nevyčítala, či môže SZČO previesť majetok ktorý je už odpísaný na sro bezodplatne. Ak áno aké bude účtovanie v sro? iba 022/082 a potom iba uplatňovanie daňových nákladov na tento majetok? Čiže bez uplatňovania odpisov? Ďakujem
Poradíte??