Jennys
02.11.06,20:20
Ahojte, nakúpila som tovar za účelom dať ho zadarmo zákazníkovi k nákupu. Ako si to mám vykázať v účtovníctve keď nejde o reklamný tovar? Mám to účtovať ako tovar alebo ako prevádzkovú réžiu? Ďakujem.
ondrejvla
02.11.06,19:52
Ahojte, nakúpila som tovar za účelom dať ho zadarmo zákazníkovi k nákupu. Ako si to mám vykázať v účtovníctve keď nejde o reklamný tovar? Mám to účtovať ako tovar alebo ako prevádzkovú réžiu? Ďakujem.

Pri vyskladnení ostatného tovaru s nákupom vyskladníš i tento tovar, zvyčajne je predajná cena 0,01 Sk, ale záleží to na tebe.
danielko
03.11.06,12:09
My to robíme tak, že tento "darček" je uvedený aj na doklade z ERP ako darček s predajnou cenou 0,10 Sk. Takže nákup účtujem ako nákup tovaru a predaj je vlastne predajom tovaru.
eviketa
03.11.06,14:54
To akože v nákladoch mám celý nákup tovaru a v príjmoch 0,10 hal ?
danielko
04.11.06,08:00
Áno.
Tovar ste nakúpili napr. za 10 Sk, zákazníkovi ho predáte za 0,10 Sk. Nič ste mu nedarovali len tak zadarmo. Nemám pocit, že by sa týmto spôsobom porušil nejaký zákon, pretože tovar zákazníkovi vlastne "predáte" za cenu, ktorú Vám zakazník vlastne zaplatí-nezaplatí ( je to predané v podstate vrámci zaokrúhľovania ceny nákupu) . Za akú cenu ste tovar predali, to je druhá vec.
My máme napr. stanovené, že darček v predajni dostane každý zákazník za nákup nad xxx sk. Takže na každom doklade, ktorý prekročí stanovenú výšku nákupu, má zákazník ako poslednú položku tento darček za 0,10 Sk.

Je nákup tohto "darčeka" výdajom ovpl. zákl. dane? Je! Predsa stanovením hranice, kedy zákazník tento darček dostane, motivujem zákazníka k vyššiemu nákupu. Vyšší nákup = vyšší príjem = vyššie (?) dane. Takže nákup tohto darčeka spĺňa všetky požiadavky zákona.
To je môj názor.
eviketa
04.11.06,08:04
Dík, zas som mudrejšia. No a nemôže niekto namietať, že predávam pod cenu ? Ja s takýmto nerobím, len som zvedavá
Ľuba
04.11.06,08:08
A s DPH nemáte žiadne problémy ?
danielko
04.11.06,08:11
V podstate môže namietať, ale hneď sa mi núka otázka: Môže niekto namietať, prečo som niečo predala za 100 Sk a nie za 150 Sk?

Keďže sa snažím udržať ceny na priateľnej úrovni, prilákať zákazníkov, a podnikateľov v obchode, alebo v službách ( aj tam môžeš klienta motivovať darčekom) je dosť, musím sa niečim líšiť od konkurencie. Ak kúpim tovar pre zákazníka, ktorý bude slúžiť ako darček, reklamný predmet, alebo si to nazvite ako chcete, tiež mi vznikne výdaj a príjem nebudem mať žiaden.
Takto mám príjem 0,10 Sk.
Čo som týmto porušila?
Podľa mňa nič, ale naozaj je to len môj názor.

Rada uvítam názor aj ďalších poraďákov.
danielko
04.11.06,08:16
Je možné, že môj názor nie je správny.

Prečo by sme mali problém s DPH?
1. ak kúpim reklamný predmet, aj tam mám nárok na odpočet DPH, pokiaľ cena tohto rekl. predmetu neprekročí istú hranicu. Ak si tento nakúpený tovar označím svojim logom, alebo svojimi údajmi, spĺňa mi funkciu reklamného predmetu.
2. ak kúpim tovar, ktorý naozaj "predám", mám nárok na odpočet DPH na vstupe a na výstupe odvediem daň.

Nechcem Vám naozaj vnucovať svoj názor, ale ja som zatiaľ nenašla §, ktorý by tomu odporoval.
Možno nájdete niečo Vy a ja budem múdrejšia.

Vyjadrite aj Vy svoj názor, budem len rada, ak sa dozviem niečo nové.
Ľuba
04.11.06,08:17
Nepamätám sa presne, ale raz som podobný problém riešila s kontrolórkou na DPH a viem, že za určitých okolností bolo treba DPH vrátiť.
danielko
04.11.06,08:19
Už by len bolo dobré vedieť, za akých podmienok je treba DPH vrátiť.
Ľuba
04.11.06,08:21
Veď to, že si to nepamätám (nakoľko od toho vzišlo, tak som to pustila z hlavy, ale tam išlo o darčeky, ktoré nemali byť fakturované vôbec, ani za 10 hal.) - zato som sa spýtala, či nemáš problémy s DPH.
danielko
04.11.06,08:32
Ľubka, práve preto, aby sa tento "darček" nepovažoval za reklamný predmet v pravom slova zmysle (teda aby nebol zadarmo), sme to vyriešili v podstate ako predaj.

Žiaden zákon mi neprikazuje za akú cenu mám voľačo predať alebo ako mám dosiahnuť zisk, teda s akou minimálnou maržou.
Ak máš v hypermarkete akciu, napr. predaj 3 ks tovaru za cenu 2, tam v podstate tiež predajca predáva za istých podmienok, ktoré musia byť splnené, istú časť tovaru pod cenu.
A tieto darčeky za 0,10 Sk sú taktiež časť tovaru predaná pod cenu s účelom dosiahnutia vyššieho zisku na inom tovare.
Anja111
04.11.06,09:02
Tiež mám klientov, ktorí to robia týmto spôsobom, ibaže predávajú darčeky za 1,-- Sk. A tiež si myslím, že je to v poriadku. Zákazníkom sa to páči, sú spokojní, a predávajúci takto dosiahnu väčší zisk, čo v konečnom dôsledku predstavuje vyššie dane pre štát.
renča1
04.11.06,15:41
Je bežné a normálne robiť takéto akcie. V dnešnej dobe je konkurencia veľká, my tiež predávame tovar ako súčasť zákazky a to aspoň za 1,- SK. V inter.smernici máme uvedené, že v priebehu roka sa robia minimálne 3 "akcie" . Táto akcia platí len pri vačšej zákazke, ktorá je limitovaná od určitého objemu kúpy u odberateľa.

Vždy keď sa uvedie takáto akcia je u nás dokázateľné , že ziskovosť za dané obdobie stúpa. Nákup takéhoto tovaru si uplatňujeme v plnej výške do daň.výdavkoch a zároveň aj s odpočtom dph v plnej výške. Mali sme aj kontrolu a bolo to O.k. Samozrejme sme museli preukázať a odôvodniť takýto predaj, dokonca sme v jednom mesiaci začali dávať tovar za 0,- SK, ako súčasť vačšej zákazky. Neskôr sme radšej prešli na spôsob predávať tovar aspoň za 1,- SK. Dôležité je, že takéto akcie slúžia na dosiahnutie , zabezpečenie zisku.

Zákon o dph a o dani zpríjmu neurčuje spôsob predaja za "akciu".
Jennys
05.11.06,11:23
Ahojte, Ďakujem za všetky rady. Takže ak darček označím napríklad pečiatku kde je moje logo, nemusím to vykazovať na faktúre? Alebo áno? Trochu sa mi zdá divné aby som to účtovala za 0,10 Sk. Inak nie som platiteľom DPH a sklad tiež nevediem. Vďaka.
Anja111
05.11.06,11:37
Ahojte, Ďakujem za všetky rady. Takže ak darček označím napríklad pečiatku kde je moje logo, nemusím to vykazovať na faktúre? Alebo áno? Trochu sa mi zdá divné aby som to účtovala za 0,10 Sk. Inak nie som platiteľom DPH a sklad tiež nevediem. Vďaka.

"Darček" netreba označovať pečiatkou, lebo sa považuje za tovar, /predáva sa/. Logom sa označujú reklamné predmety, ale nemyslím si, že by logo mohla nahradiť pečiatka... Reklamné predmety by nebolo treba vykazovať na faktúre, ale tovar áno. Aj na bločku z ERP. Veď práve preto je to predaj za napr. 1,-- Sk a ten treba odpisovať zo skladu.
sara
06.11.06,17:37
Pokiaľ darček dávate k tovaru za 1,-Sk alebo aspoň 0,10 Sk, je to predaj, i keď pod cenu, takže s DPH je to v poriadku.Ak by ste to dávali zadarmo k tovaru, nebol by to predaj, ale bezodplatné dodanie tovaru a v tom prípade by DPH bolo treba vrátiť./§ 8 odst.3 ZDPH/
Toto neplatí pre reklamné predmety do 500,- Sk, tie ale musia byť označené logom.
Viera.M.
06.11.06,17:59
Ahojte!
DPH ak bolo uplatnené platiteľom z tovaru, ktorý následne "pod nákupnú cenu" predáva ako uvádzate vo svojom príspevku, je POVINNOSŤOU platiteľa v zmysle zákona o DPH vrátiť do ŠR minim. v tej výške ako bolo uplatnené.
A čo sa týka predaja tovaru pod nákupnú cenu? Nie je v súlade so zákonom o dani z príjmov. Zákazníka je možné motivovať tým, že pri nákupe nad určitú finančnú čiastku zaplatí napr. 0,10, ale opäť. Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou je pripočítateľnou položkou v DP daňového subjektu.
danielko
07.11.06,05:57
Vierka,

skúste to dať do reči §, potom možno z toho budeme múdrejší a bude to jasné.
Pretože podľa vyššie uvedených reakcii kolegov to robíme, podľa Vás, viacerí zle.
čísla § by pomohli.
Jozef I
07.11.06,06:21
Ahojte!
DPH ak bolo uplatnené platiteľom z tovaru, ktorý následne "pod nákupnú cenu" predáva ako uvádzate vo svojom príspevku, je POVINNOSŤOU platiteľa v zmysle zákona o DPH vrátiť do ŠR minim. v tej výške ako bolo uplatnené.
A čo sa týka predaja tovaru pod nákupnú cenu? Nie je v súlade so zákonom o dani z príjmov. Zákazníka je možné motivovať tým, že pri nákupe nad určitú finančnú čiastku zaplatí napr. 0,10, ale opäť. Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou je pripočítateľnou položkou v DP daňového subjektu.

ešte som fakt nevidel v zákone nejaký pojem "predaj pod nákupnú cenu" a znamenalo by to ... že nik nesmie spraviť zľavu na tovare pod nákupnú cenu, lebo by musel upraviť dph a ešte aj DP ? :eek: To snáď nie ?!
Rád by som videl tie §, ako napísala Danielko, lebo som asi niečo v zákone prehliadol.
AHA
08.11.06,08:06
Ja to vyskladňujem ako sadu cez cenovú kalkuláciu ( tovar+darček) a kedže je
to vždy s rabatom tak s tým nemám problém, ani s DPH ani s daňou zpríjmu,
pretože ak to budem používať ako predmet na podporu predaja je potrebné
tak ako pri reklamných predmetoch sledovať cenu jedného kusu.
AHA
08.11.06,08:10
ešte som fakt nevidel v zákone nejaký pojem "predaj pod nákupnú cenu" a znamenalo by to ... že nik nesmie spraviť zľavu na tovare pod nákupnú cenu, lebo by musel upraviť dph a ešte aj DP ? :eek: To snáď nie ?!
Rád by som videl tie §, ako napísala Danielko, lebo som asi niečo v zákone prehliadol.
Zľava na tovar môže byť daná ale pod nákupnú cenu sa môže predávať
iba poškodený tovar alebo ležiak veď keby sa mohlo predávať pod nákupnú cenu tak by to robil každy (akože). Zákon o cenách.
Viera.M.
08.11.06,08:10
ešte som fakt nevidel v zákone nejaký pojem "predaj pod nákupnú cenu" a znamenalo by to ... že nik nesmie spraviť zľavu na tovare pod nákupnú cenu, lebo by musel upraviť dph a ešte aj DP ? :eek: To snáď nie ?!
Rád by som videl tie §, ako napísala Danielko, lebo som asi niečo v zákone prehliadol.

Ahojte. Áno, urobila som chybu, že som to viacej nerozpísala s prísl. §. Doplním v priebehu doobedia...
bulnova
09.11.06,11:28
Moji klienti bežne nakupujú reklamné premety ,ktoré opatria logom. Snažíme sa,
aby ich hodnota (cca 300,- SK) neupútala pozornosť daňových kontrolórov.
Predmety nakupujú koncom,prípadne začiatkom kal.roka. Pokiaľ ide o daňovníka,
ktorý platí dane, nebol nikdy problém.
broki
25.07.07,06:03
čaute poraďáci,
ja sa chcem uistiť či je to tak dobre ako rozmýšľam. dnes mi došla fa kde okrem tovaru, ktorý sme si objednali mam uvedené dva darčeky za 1,- Sk bez DPH /konkretne- bezdrotova mys/. tieto dve myši su pre mňa daňový náklad - 501 - majetok do 30 000??:eek:
popstar
06.08.07,08:38
Zdravím všetkých, môžete mi poradiť? Prebrala som účtovníctvo, firma má predajňu, nakupujú tovar, ktorý dávajú zákazníkom úplne zadarmo. Problém je, že to neuvádzajú na faktúre ani na doklade z registračnej a teraz to potrebujú vyskladniť. Viete mi pomôcť ako to riešiť?