ivti
02.11.06,20:57
Mali sme poistnú udalosť-nabúrané služobné auto. Zo servisu sme dostali fa na plnú čiastku, z ktorej sme hradili len časť a zvyšok hradila poisťovňa, tá nám poslala len "prísľub poistného plnenia", teda žiadne peniaze, hradila to priamo servisu. Fa som zapísala do zoznamu prij.fa, našu úhradu som klasicky zaúčtovala, len neviem, čo so zvyškom úhrady fa, to čo vlastne uhradila poisťovňa priamo servisu. Ako to zaúčtovať v JU? Ďakujem.
ondrejvla
02.11.06,20:25
Mali sme poistnú udalosť-nabúrané služobné auto. Zo servisu sme dostali fa na plnú čiastku, z ktorej sme hradili len časť a zvyšok hradila poisťovňa, tá nám poslala len "prísľub poistného plnenia", teda žiadne peniaze, hradila to priamo servisu. Fa som zapísala do zoznamu prij.fa, našu úhradu som klasicky zaúčtovala, len neviem, čo so zvyškom úhrady fa, to čo vlastne uhradila poisťovňa priamo servisu. Ako to zaúčtovať v JU? Ďakujem.

V knihe faktúr si zapíš FA na celú sumu, včítane DPH, ty si pravdepodobne uhradila len DPH, hneď si v knihe faktúr zapíš aj mínusom uhradenú sumu poisťovňou a tebe zostane do nákladov len tá tvoja úhrada.
Paula
02.11.06,20:28
Okrem DPH bola opravcovi možno hradená aj spoluúčasť. To by malo byť zrejmé z krycieho listu poisťovne.
ondrejvla
02.11.06,20:30
Okrem DPH bola opravcovi možno hradená aj spoluúčasť.

Možno, ak sa jednalo o haváriu, kde to bolo nutné. Ďakujem za doplnenie.
ivti
02.11.06,20:36
Musí sa to, čo uhradila poisťovňa servisu zaúčtovať do peňažného denníka? Alebo sa to poznačí len v zozname fa?
ondrejvla
02.11.06,20:43
Musí sa to, čo uhradila poisťovňa servisu zaúčtovať do peňažného denníka? Alebo sa to poznačí len v zozname fa?

Písala som ti - len v knihe faktúr, znížiš si mínusom úhradu od poisťovne !
eviketa
03.11.06,14:58
Obávam sa, že SW jej neumožní len v knihe fa odmínusovať položku, nakoľko ide o JU, bude tu úhradu pýtať niekam zaúčtovať. Ja osobne účtujem celú uhradu fa a krycí list od poisťovne celý do zdanitelného príjmu.
Paula
03.11.06,15:22
Obávam sa, že SW jej neumožní len v knihe fa odmínusovať položku, nakoľko ide o JU, bude tu úhradu pýtať niekam zaúčtovať. Ja osobne účtujem celú uhradu fa a krycí list od poisťovne celý do zdanitelného príjmu.

Hm...ak zoberiem analógiu s PÚ, tam úhradu od poisťovne opravcovi tiež neúčtujeme do príjmu (iba znižujeme náklad na opravu)........do príjmu to ide vtedy, ak poistné plnenie poukáže poistovňa nám.
eviketa
03.11.06,16:44
No ja som myslela, že poisťovňa pošle krycí list, že to servisu zaplatila a vyčísli, koľko máme zaplatiť my.
Paula
03.11.06,18:18
Nuž, ja mám zatiaľ iba takú skúsenosť, že poisťovňa na krycom liste uvedie poistné plnenie vo výške, ktorú uzná. Teda neuvádza, koľko máme my zaplatiť. Ďalej uvedie, či plnenie poukáže servisu alebo nám. V prípade, že servisu , potom suma poistného plnenia nie je mojim príjmom (ani zdaniteľným ani nezdaniteľným, pretože žiadne peniaze mi neprídu). Mojim výdavkom/nákladom je len neuznaná poisťovňou suma, resp. aj spoluúčasť, ktoré musím servisu zaplatiť.

(Poisťovne, s ktorými nemám skúsenosť dodávajú možno inak formulované krycie listy:) )
ekopo
03.11.06,19:33
Obávam sa, že SW jej neumožní len v knihe fa odmínusovať položku, nakoľko ide o JU, bude tu úhradu pýtať niekam zaúčtovať. Ja osobne účtujem celú uhradu fa a krycí list od poisťovne celý do zdanitelného príjmu.
V zmysle postupoch účtovania v JU podľa § 15 sa v peňažnom denníku účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, v bankách.... Na základe uvedeného je vyššie uvedený postup nesprávny. V knihe DF zaevidujem celú faktúru zo servisu, na základe listu z poisťovne vyhotovim ID k DF, čím ju znížim. Rozdiel uhrádzam a účtujem samozrejme v PD. Toto by mal dokázať aj slabší priemerný soft.
Beba
03.11.06,19:56
Práve sa mi potvrdil aj môj postup. Presne tak som použila ID na započítanie krycieho listu . Mám dva SW a dokážu to priamo vo FD. Dík ekopo.
eviketa
04.11.06,07:25
Vôbec nenamietam voči vašmu postupu cez ID. Je spravny.Akurát robíme asi to iste, ale jeden zápočtom cez ID a jeden nie.
Predpokladam, že cez ID vlastne robíte odmínusovanie záväzku.
marcik
04.11.06,13:23
Paula má pravdu!! Robím s tým a je to tak! poisťovňa uvádza len sumu o ktorú znížila plnenie, či už spoluúčasť/pri hav.poistke/,amortizáciu/pri povinn.zml.poistení/,alebo DPH, alebo neuznané diely vo faktúre.A vyčísli sumu na vyplatenie a kam ju vyplatí!
Vlasta Č.
10.11.06,11:25
Ak poistné plnenie poukáže poisťovňa nám, je to iný zdaniteľný príjem?
ajka100
15.10.08,18:54
Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť.

Klient pri výkone svojej činnosti (kosenie) spôsobil škodu na zaparkovanom aute. Má uzavretú poistku zodpovednosti za škodu pri výkone povolania... alebo tak nejak sa to volá. Majiteľ auta dal auto opraviť a následne vymáhal náhradu od klienta. Ten to riešil prostredníctvom poisťovne, ktorá uhradila sumu zníženú o spoluúčasť. Spoluúčasť potom dotyčnému doplatil v hotovosti.
Ako to zaúčtovať v JU?
Faktúra je na meno majiteľa auta a nedá sa dať do nákladov.
Poistné plnenie je pre majiteľa auta takže tiež nepôjde do JU.
A ČO SPOLUÚČASŤ? Tú si môžeme dať do VOZD - PR ???

Čo mi prosím poradíte?
Ďakujem.
ajka100
16.10.08,18:19
Prosím poraďte. Ďakujem
ajka100
22.10.08,17:48
posúvam
JankaO
22.10.08,17:51
posúvam
V príspevku 16 si si odpovedala.