ondrej.j
03.11.06,06:08
Zaujíma ma, čo je pre VŠ študenta v posl. ročníku vhodnejšie - živnosť alebo autorská zmluva? Aké sú výhody či nedostatky týchto 2 možností (oblasť zdravotná, sociálna, daňová, pracovno-právna atď) pri práci v mediálnej oblasti? Podľa čoho sa možno "správne" rozhodnúť? Ďakujem. J.O.
apo
03.11.06,11:25
Zaujíma ma, čo je pre VŠ študenta v posl. ročníku vhodnejšie - živnosť alebo autorská zmluva? Aké sú výhody či nedostatky týchto 2 možností (oblasť zdravotná, sociálna, daňová, pracovno-právna atď) pri práci v mediálnej oblasti? Podľa čoho sa možno "správne" rozhodnúť? Ďakujem. J.O.

Už je to úplne jedno, lebo aj FO s príjmom podľa autorského zákona platia zdravotné poistenie. V sociálnej poisťovni som si nie istý.

Ak sa jedná o náhodné príjmy tak nič nerieš. Ak pôjde o pravidelnú činnosť potom je už povinnosť registrovať sa u správcu dane podľa trvalého bydliska. Ale domnievam sa, že ako študent by si sa mohol skryť za náhodné príjmy. Nevýhodou je ale, že nemôžeš si znížiť základ dana o paušálne výdavky, pri pravidelnej činnosti máš možnost 40% príjmov odpočítať ako daňový výdavok. Opäť tvoje rozhodnutie bude závisieť aj od výšky príjmu ak zarobíš cca 100 tisíc tak choď na náhodný príjem a v daňovom priznaní si odpočíťaš 90.816 Sk.

Je veľa možností ako sa rozhodnúť a Tvoje rozhodnutie musí v prvom rade usmerniť výška príjmu za kalendárny rok ktorý predpokladáš, že dosiahneš.

Ak bude príjem viac ako 150 tisíc potom treba hľadať riešenie ako neplatiť odvody do fondov pokiaľ nechceš mať odkladané peniaze do dôchodkového piliera. Ďalším rozhodujúcom parametrom sú priority.
- Nechceš platiť fondy (ale fondy znižujú základ dane)
- Nechceš platiť vysokú daň z príjmu (potom nemôžeš mať náhodné príjmy lebo nemáš nárok na paušálne výdavky)
- Ak nechceš platiť vysokú daň ani platiť fondy potom musíš zarobiť iba cca 100 tisíc za rok a ísť na náhodné príjmy a odpočítať iba 90.816 Sk od základu dane.

Nech sa Ti darí a hlavne študuj, to musí byť hlavná priorita.

apo
Marína
03.11.06,16:53
Muška
05.11.06,22:41
V sociálnej poisťovni som si nie istý.

apo
Len doplním - do Sociálnej poisťovni - autor, umelec nemusí platiť /hoci netuším prečo majú také privilégium/
Jozef Mihál
06.11.06,11:30
Do SP nemusia platiť preto, lebo veľmi ťažko sa dokazuje, kedy umelec-autor vykonáva činnosť. Živnostník je zapísaný v ŽR, advokát získava licenciu, sprostredkovateľ SDS detto, atď. len umelec-autor môže byť "hocikto z ulice".

Aj moja rokapolročná dcéra je autor - tá čarbanica, čo včera nakreslila, je chránená Autorským zákonom.
Jozef Mihál
06.11.06,11:32
Zaujíma ma, čo je...vhodnejšie - živnosť alebo autorská zmluva?
Najvhodnejšia je kombinácia vlastniť s.r.o. (platiteľ DPH) a byť autorom. Po príklad ja osobne nemusím chodiť ďaleko.
Muška
06.11.06,14:37
Jožko, dovolím si s Tebou nesúhlasiť.
Veď do SP sa platí z príjmu rok dozadu, tak si myslím, že vie koľko by mal ďalší rok platiť aj autor. Viem, že sa to dá obísť, že ďalší rok nebude nič robiť , odhlási sa a pod.
Ale autor, umelec, ktorý túto prácu vykonáva sústavne , prihlási sa aj do ZP ako SZČO ....prečo by nemohol platiť aj do SP.

A ďalšia podotázka.....prečo športovci musia platiť do SP???? Tiež sú neni nikde zaevidovaní.