raya1
03.11.06,08:19
Prosím o radu :
Pripravujeme pracovné zmluvy s nástupom do prac. pomeru 13.11.2006 ,do pracovnej zmluvy potrebujeme uviesť :
dovolenku za kalendárny rok - aký bude nárok na dovolenku a kedy ju môže čerpať (trojsmenná prevádzka, práca v So a Ne, sviatky)
- pri nástupe od 1.11., pri prac. čase 4 hodiny
Ďakujem !
Zita4
03.11.06,07:20
Keď odpracuje 22 dní, vznikne mu nárok na dovolenku za odpracované dni, t.j. 1/12 ročnej výmery dovolenky. Čerpať ju môže, keď mu to umožní zamestnávateľ.
raya1
06.11.06,08:29
Neviem, či som dobre pochopila,
- zam., ktorý nastúpi od 1.11. bude mať do konca roka nárok na 2 dni
dovolenky,
- ale čo s tými, ktorí nastúpia od 13.11. - pracujú v So, Ne, sviatky, trojsmenná prev. ????
Potrebujeme to dať do prac. zmluvy.
Vďaka !
alušik
06.11.06,08:33
Do pracovnej zmluvy mu napíšeš k dovolenke len všeobecne, že má nárok na 4 alebo 5 týždňov v zmysle Zákonníka práce, prípadne ak máte ešte dodatkovú dovolenku.
Ak nastúpi 13.11., závisí od toho, či bude mať odpracovaných 22 dní. Predpokladám však, že áno, takže mu tiež vznikne nárok na 1/12 celkovej výmery dovolenky.:)
Martinella
06.11.06,08:35
Neviem, či som dobre pochopila,
- zam., ktorý nastúpi od 1.11. bude mať do konca roka nárok na 2 dni
dovolenky,
- ale čo s tými, ktorí nastúpia od 13.11. - pracujú v So, Ne, sviatky, trojsmenná prev. ????
Potrebujeme to dať do prac. zmluvy.
Vďaka !

Majú nárok na dovolenku v pomernej výške za každý celý kalendárny mesiac prac.pomeru vo výške 1/12 dovolenky za každý mesiac v zmysle §102 ZP. T.z. za 11 mesiac im nárok nevzniká, takže za rok 2006 budú mať nárok vo výške 1/12 z ročného nároku,samozrejme po odprac.22 dní.
raya1
06.11.06,08:47
Celkom nerozumiem, alušik napísala že nárok na dovlenku za 11 mes. majú, Martinella - že nie.
Chobot
06.11.06,09:05
Majú nárok na dovolenku v pomernej výške za každý celý kalendárny mesiac prac.pomeru vo výške 1/12 dovolenky za každý mesiac v zmysle §102 ZP. T.z. za 11 mesiac im nárok nevzniká, takže za rok 2006 budú mať nárok vo výške 1/12 z ročného nároku,samozrejme po odprac.22 dní.

Martinella, pôvodne som na to nechcel upozorniť, ale keďže si doplietla rayu1, tak to uvediem na správnu mieru.

To, čo si uviedla, že nárok má len za každý celý odpracovaný mesiac platí v prípade, ak v kalendárnom roku odpracuje viac ako 60 dní. Potom sa nárok na dovolenku počíta podľa celých odpracovaných mesiacov - upravuje to ZP v §10 - 102:

"§ 101
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

§ 102

Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok."


Kým tých 60 dní neodpracuje, tak nárok sa počíta za každých odpracovaných 22 dní (nezohľadňuje sa, koľko celých mesiacov odpracuje). V tomto prípade to zhodou okolností vychádza na rovnaký nárok 1/12, ale smerodajné sú odpracované dni - a tých musí byť aspoň 22 pre nárok 1/12. Čiže tvrdiť, že za november nárok nemá, je irelevantné. Toto upravuje ZP v § 105:

"§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku."
raya1
06.11.06,09:10
Ale už som z toho .naozaj ..........
?????????????????????????
Tweety
06.11.06,09:19
Ale už som z toho .naozaj ..........
?????????????????????????
Čo nie je jasné? Veď ti to Chobot aj Alušik pekne a správne napísali. Skús ešte raz prečítať. Za každých odpracovaných 22 dní, vzniká nárok na 1/12 z ročnej výmery dovolenky.
alušik
06.11.06,09:22
Raya, neviem, čomu presne teraz nerozumieš, pretože Chobot to napísal všetko úplne presne aj s citovaním zákona. Ak si to celé prečítaš a dôkladne sa nad tým zamyslíš, myslím, že nie je čo nepochopiť. Ale ak sú stále nejasnosti, radi to s Tebou rozoberieme.
V Tvojom prípade nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok, pretože nie je odpracovaných viac ako 60 dní v kalendárnom roku, takže sa nemôže zobrať nárok ako 1/12 za 11. mesiac a 1/12 za 12. mesiac. Môžeme tu teda uvažovať len o pomernej časti dovolenky za každých 22 odpracovaných dní, čo si myslím, že odpracovaných bude od 13.11. do 31.12.;) , takže mu vznikne nárok na pomernú časť dovolenky vo výške 1/12 celkovej výmery.:)
Chobot
06.11.06,09:25
Ale už som z toho .naozaj ..........
?????????????????????????

Tak po lopatisticky:
Ak nastúpi do zamestnania, počítaš odpracované dni. Za každých 22 dní má nárok 1/12 z ročného nároku.

Čiže: prvých 22 dní: 1/12
ďalších 22 dní: 1/12

Akonáhle odpracuje 60 dní, pozeráš, koľko celých mesiacov je u Teba zamestnaný. Spravidla by to mali byť 3 mesiace, ak nastúpil prvého:

príklad - nastúpil 1. 8. , k 31.10. bude mať odpracovaných 63 dní. Teda odpracoval minimálne 60 dní - pozrieš sa na celé mesiace - boli 3, takž má nárok na 3/12.

Keby nastúpil 7. 8., tak 6.11. bude mať odpracovaných 61 dní, ale PP trval len 2 celé mesiace (september a október; august neodpracoval celý), tak bude mať nárok len na 2/12.
raya1
06.11.06,09:54
Veľká vďaka, "už mi to došlo " !
Ela222
09.11.06,13:13
Mne je toto o dovolenke za kalendárny rok jasné, ale čo ak mám sezonneho zamestnanca dôchodcu, ktorý pracuje napr. od mája do októbra. Kolegyňa ma presviedča, že to treba riešiť ako dovolenku za odpracované dni, čiže za každých 22 odpracovaných dní 1/12. Ja by som to riešila ako dovolenku za kalendárny rok, keďže odpracujú u nás viac ako 60 dní v roku. Takže by som rátala dovolenku len za každý "celý" odpracovaný mesiac. Keby nastúpili napr. 7. mája, už by som za ten mesiac, čiže máj, dovolenku nedala. Mám pravdu?
jankasm
09.11.06,13:18
Mne je toto o dovolenke za kalendárny rok jasné, ale čo ak mám sezonneho zamestnanca dôchodcu, ktorý pracuje napr. od mája do októbra. Kolegyňa ma presviedča, že to treba riešiť ako dovolenku za odpracované dni, čiže za každých 22 odpracovaných dní 1/12. Ja by som to riešila ako dovolenku za kalendárny rok, keďže odpracujú u nás viac ako 60 dní v roku. Takže by som rátala dovolenku len za každý "celý" odpracovaný mesiac. Keby nastúpili napr. 7. mája, už by som za ten mesiac, čiže máj, dovolenku nedala. Mám pravdu?

Áno, máš pravdu. ;)
Dovolenka za dopracované dni, t.j. za každých 22 dní 1/12, patrí tým, ktorých neodpracujú 60 dní. Ale ak zamestnanec odpracuje 60 dní má nárok alebo na ročnú dovolenku alebo na pomernú časť ročnej výmery dovolenky.
Ak nastúpi 1.5. a pracuje do 31.10. tak je to 6/12 z ročného nároku na dovolenku.
Máš rpavdu aj v tom, že ak by nastúpil napr. 5.5. tak nárok na dovolenku za ten mesiac už nemá, takže v tom prípade by to bolo len 5/12. :rolleyes: :cool:
Ela222
09.11.06,13:33
Ďakujem veľmi pekne. A teší ma, že som to dobre pochopila. Som len začiatočníčka v tejto oblasti.