majajo
03.11.06,10:22
Dobrý deň

Rád by som sa spýtal, v súčastnosti pracujem na Dohodu o brigádnickej práci študenta, odvádzam daň a aj zdravotné poistenie keďźe môj príjem je väčší ako 1/2 min.mzdy , keďže by som rád ušetril na odvodoch, chcel by som pracovať na Pracovný pomer na dobu urcitu a Dohodu o vykonaní práce / pri tom istom zamestnávateľovi/ . Dúfam že sa nemýlim ...ale tam platim len odvody z pracovneho pomeru a z DVP platim len daň??...a ako sa zmenia povinnosti zamestnávateľa?? bude platiť aj on z pláce na dohodu o vykonaní prace dáke odvody za mňa???a co je výhodnejšie pre zamestnávateľa napr : 14000 na dohodu o brigádnickej činnosti?? alebo 500 na prácu an skrátený prac. pomer a 13 500 sk na DVP??...ake tam sú odvody??...
Dakujem
Tweety
03.11.06,09:29
Dobrý deň

Rád by som sa spýtal, v súčastnosti pracujem na Dohodu o brigádnickej práci študenta, odvádzam daň a aj zdravotné poistenie keďźe môj príjem je väčší ako 1/2 min.mzdy , keďže by som rád ušetril na odvodoch, chcel by som pracovať na Pracovný pomer na dobu urcitu a Dohodu o vykonaní práce / pri tom istom zamestnávateľovi/ . Dúfam že sa nemýlim ...ale tam platim len odvody z pracovneho pomeru a z DVP platim len daň??...a ako sa zmenia povinnosti zamestnávateľa?? bude platiť aj on z pláce na dohodu o vykonaní prace dáke odvody za mňa???a co je výhodnejšie pre zamestnávateľa napr : 14000 na dohodu o brigádnickej činnosti?? alebo 500 na prácu an skrátený prac. pomer a 13 500 sk na DVP??...ake tam sú odvody??...
Dakujem
Kedže si študent, tak je výhodnejšia práca na dohodu,v tvojom prípade DOBPŠ- z dohody neplatíš mesačne žiadne odvody, iba daň, organizácia platí 0,8% ÚP, a 0,25 Garančné poistenie. Pri PZ si povinný platiť všetky odvody.
alena
03.11.06,14:48
ak pracuješ na DBPŠ a zarábaš viac ako 1/2 min. mzdy neplatíš mesačne odvody do ZP, tie zaplatíš pri ročnom zúčtovaní, organizácia zaplatí 0,8% ÚP a 0,25% garančné poistenie do soc.poisťovne. Ak by ťa zamestnali aj na kratší pracovný čas, platili by naďalej odvody z dohôd, ale aj z pracovného pomeru. Ale ty by si nemusel platiť z dohôd odvody do ZP v období, kedy by si bol zároveň aj zamestnacom.
Tebe by z výplaty odviedol zamestnávateľ odvody 13,4 % a za seba 35,2%. A nezabudni, že si môžeš uplatniť nezdaniteľnú položku.
Jozef Mihál
03.11.06,19:47
Ak dovolíte, zapojím sa.

Ak budete mať pracovný pomer na kratší pracovný čas, nebudete platiť poistné na zdravotné poistenie z príjmov na dohodu, ktoré dosiahnete v mesiacoch, v ktorých budete mať súčasne pracovný pomer.

Takže:

Z prac.pomeru na kratší prac.čas - odvody 13,4% zamestnanec, 35,2% firma. Je výhodné, ak mzda v prac.pomere bude čo najnižšia.

Z dohody za mesiac, v ktorom súčasne je prac.pomer - žiadne odvody zamestnanec, firma 0,25% garančné poistenie a 0,8% úrazové poistenie.

Za seba takýto postup vrelo doporučujem.
jaja99
03.11.06,20:39
Tiež sa zapojím:
Mala som taký prípad: syn študent denného štúdia od 1.9.2006 je u mamy na prac.zmluvu s odmenou 500,- Sk (všetky fondy sú platené, neuplatňuje si daneprosté minimum) a u otca je na dohodu o brig.práci študenta tiež od 1.9.2006 (platí len zamestnávateľ úrazové p. a garančný f., podpísal vyhlásenie na uplatnenie daneprostého minima). Odmenu z dohody sme optimalizovali na 22500/mesačne do konca roka 2006: 4 krát 22500 je 90000 ročne/2006. Príjem študenta je zdanený preddavkovo, ale preddavky sa po podaní DP vrátia, lebo si uplatní celoročné daneprosté minimum.
Poraďte s prídavkami a bonusom, majú rodičia nárok ?
uzivatel2
06.11.06,07:50
Rodič má nárok na prídavky aj daňový bonus, potrebuje doložiť potvrdenie o návšteve školy.
auctovnicka
07.11.06,18:06
Ahojte Poradaci,
chcela by som si overit moj postup, ci som postupovala spravne v probleme študenta, ktoreho sme zamestnavali na jeden mesiac-august na Dohodu o vykonaní práce. Vedela som, ze je student denn.studia, ale nepredlozil potvrdenie o navsteve skoly, tak som s nim uzatvorila Dohodu o VP a to z dovodu, ze sme mali otvorenu letnu terasu a tento mesiac bol silny, takze vypomahal v kuchyni, bolo viac prace. Teraz sa mi ozval, ze by chcel tuto Dohodu o VP prerobit spatne na Dohodu o brig.praci studenta, lebo je to pre neho vyhodnejsie.
Ale pytam sa, musim mu ju prerabat takto spatne a postupovala som spravne, mohla som s nim uzatvorit Dohodu o VP aj ked je student na 100 hodin mesacne?
Dan som mu samozrejme odviedla zrazkovu a bol riadne prihlaseny na SP a odvedene riadne odvody ako pri Dohodach.
Dakujem za odpovede.
jankasm
08.11.06,08:09
Ahojte Poradaci,
chcela by som si overit moj postup, ci som postupovala spravne v probleme študenta, ktoreho sme zamestnavali na jeden mesiac-august na Dohodu o vykonaní práce. Vedela som, ze je student denn.studia, ale nepredlozil potvrdenie o navsteve skoly, tak som s nim uzatvorila Dohodu o VP a to z dovodu, ze sme mali otvorenu letnu terasu a tento mesiac bol silny, takze vypomahal v kuchyni, bolo viac prace. Teraz sa mi ozval, ze by chcel tuto Dohodu o VP prerobit spatne na Dohodu o brig.praci studenta, lebo je to pre neho vyhodnejsie.
Ale pytam sa, musim mu ju prerabat takto spatne a postupovala som spravne, mohla som s nim uzatvorit Dohodu o VP aj ked je student na 100 hodin mesacne?
Dan som mu samozrejme odviedla zrazkovu a bol riadne prihlaseny na SP a odvedene riadne odvody ako pri Dohodach.
Dakujem za odpovede.

Medzi týmito dvomi dohodami nie je v podstate skoro žiadny rozdiel. Prečo ju chce prerobiť na DoBPŠ? V čom je to preňho výhodnejšie? :confused:
Keď prihlasuješ dohodára tak tam sa nepíše či ide o DoVP alebo o DoBPŠ. Takže ak by to chcel silou mocou prerobiť tak si len u seba vymeníš novú dohodu za starú s rovnakými dátumami.
Ale upozorňujem, že na DoBPŠ môže odpracovať najviac 20 hodín týždenne.
danusi
08.11.06,12:11
Pre teba aj zamestnávateľa je naj naj výhodnejšie ti dať pracovnú zmluvu, napr. v sume ako ty udávaš a dohodu o brig.práci študenta na sumu podľa teba. Nakoľko pri RZ zdravotného si považovaný za zamestnanca a nie študenta a nemal by si z dohody už platiť žiadne zdravotné odvody. Zamestnávateľ z tej malej sumy ľahko odvedie odvody. Povedali nám to na školení, takže je to podľa zákona. Len pracovná zmluva a dohoda musia znieť na inú prácu. Veľa zdaru.
vija
09.11.06,17:54
Chcem sa k téme dohôd spýtať, či môžem zamestnať na dohodu o VP 14 ročnú dievčinu. Ide naozaj o jednorazovú prácu v trvaní dvoch dní?
ďakujem za názory
auctovnicka
12.11.06,23:04
Medzi týmito dvomi dohodami nie je v podstate skoro žiadny rozdiel. Prečo ju chce prerobiť na DoBPŠ? V čom je to preňho výhodnejšie? :confused:
Keď prihlasuješ dohodára tak tam sa nepíše či ide o DoVP alebo o DoBPŠ. Takže ak by to chcel silou mocou prerobiť tak si len u seba vymeníš novú dohodu za starú s rovnakými dátumami.
Ale upozorňujem, že na DoBPŠ môže odpracovať najviac 20 hodín týždenne.
No lebo matka tohto studenta sa ozvala, ze podla Novely jeho hned v Soc.poistovni zaradili ako povinne prispievat do II.piliera a keby mal Dohodu o brig.praci studenta, tak by mu tato povinnost nevyplyvala. Tak teraz neviem ci si mozem dovolit takto sachovat.
Marína
13.11.06,07:08
Vzhľadom na výkon jeho práce (opakujúca sa činnosť) je pre Teba výhodnejšie kvôli kontrole z IP mať uzavretú DoBPŠ. DoVP podľa ZP je možné uzatvárať na jednorázové činnosti.
Marta V
13.11.06,07:30
Chcem sa k téme dohôd spýtať, či môžem zamestnať na dohodu o VP 14 ročnú dievčinu. Ide naozaj o jednorazovú prácu v trvaní dvoch dní?
ďakujem za názory

Na zamestnanie osoby mladšej ako 15 rokov musí byť povolenie inšpektorátu práce a môže sa zamestnať na základe tohto povolenia len na ľahké práce pri účinkovaní na kultúrnych predstaveniach, športových podujatiach a reklamných činnostiach. Zákonník práce § 11 ods. 4 a 5
Jana Motyčková
13.11.06,07:33
No lebo matka tohto studenta sa ozvala, ze podla Novely jeho hned v Soc.poistovni zaradili ako povinne prispievat do II.piliera a keby mal Dohodu o brig.praci studenta, tak by mu tato povinnost nevyplyvala. Tak teraz neviem ci si mozem dovolit takto sachovat.
Ani z DoVP ani z DoBPŠ sa neprihlasuje na dôchodkové poistenie - pre SP nie je rozdiel medzi DoVP a DoBPŠ. Kto ho bol prihlásiť na SP - neprihlásil sa dobrovoľne ? Uviedli ste na prihláške, že je dohodár?
evina
13.11.06,07:36
Vzhľadom na výkon jeho práce (opakujúca sa činnosť) je pre Teba výhodnejšie kvôli kontrole z IP mať uzavretú DoBPŠ. DoVP podľa ZP je možné uzatvárať na jednorázové činnosti.

Len pripájam môj názor na "opakujúca sa činnosť"....
http://www.porada.sk/showpost.php?p=323293&postcount=204
Jozef Mihál
13.11.06,08:00
Ja tiež pripojím jednu maličkosť čo sa týka DoBPŠ a problému opakujúcej sa činnosti:

Všimnite si v § 228 ods.2 Zákonníka práce prvú vetu:

Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas.

...ak Zákonník práce umožňuje uzatvoriť DoBPŠ na neurčitý čas, znamená to, že pripúšťa "nekonečnú" alebo inak povedané opakujúcu sa činnosť v prípade DoBPŠ.
evina
13.11.06,08:06
Ja tiež pripojím jednu maličkosť čo sa týka DoBPŠ a problému opakujúcej sa činnosti:

Všimnite si v § 228 ods.2 Zákonníka práce prvú vetu:

Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas.

...ak Zákonník práce umožňuje uzatvoriť DoBPŠ na neurčitý čas, znamená to, že pripúšťa "nekonečnú" alebo inak povedané opakujúcu sa činnosť v prípade DoBPŠ.

Áno, ale podľa môjho názoru pojem "opakujúca sa činnosť" už vôbez nemá opodstatnenie v Zákonníku práce...
Jozef Mihál
13.11.06,08:12
Moja osoba tým chcela povedať, že pokojne možno zamestnať študenta na DoBPŠ na neurčitú dobu, čiže baviť sa či ide o opakujúcu sa činnosť alebo jednorazovú činnosť je zbytočné.
evina
13.11.06,08:15
Moja osoba tým chcela povedať, že pokojne možno zamestnať študenta na DoBPŠ na neurčitú dobu, čiže baviť sa či ide o opakujúcu sa činnosť alebo jednorazovú činnosť je zbytočné.
Áno Jozef, ja som to presne tak pochopila, len sa tu snažím nesmelo pretláčať názor, ktorý je v nás veľmi tvrdo zakorenený o opakujúcej sa činnosti, a preto som to ešte tak zdôraznila:) , že ja by som to kľudne /čo sa týka opakujúcej činnosti v zmysle priloženého linku/vztiahla i na DoVP.
Jozef Mihál
13.11.06,09:12
Pri DoVP by som bol opatrný, pokiaľ ide o opakujúcu sa činnosť. Ale v zásade aj to ide.

§ 226 ods.2 Zákonníka práce:

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.

Čiže tu je reč o pracovnej úlohe. Pracovná úloha sa dá chápať ako činnosť, ktorá je dlhodobejšia a nie vždy doslova vymedzená výsledkom.
Chvastek
13.11.06,12:47
Chcem sa spýtať na jednu vec: náš zamestnanec (pracovný pomer) bude mať u nás uzavretú aj DoVP. Platíme mu na základe dohody GP a ÚP? Podľa mňa áno, ale prosím, potvrďte mi to. Ďakujem
Jozef Mihál
13.11.06,12:52
Z dohody platíte GP a ÚP. Každý prac.právny vzťah sa posudzuje v SP osobitne. Takže pozor - maximum na GP sa posudzuje osobitne za prac.zmluvu a osobitne za dohodu.
Chvastek
13.11.06,13:29
A treba to nejak špeciálne urobiť v rámci vystavenia mzdy (pracujem v MRP)?
blcha
13.11.06,15:51
Môže aj študent na doktorantskom štúdiu podpísať Dohodu BPŠ?
evina
13.11.06,16:06
Pri DoVP by som bol opatrný, pokiaľ ide o opakujúcu sa činnosť. Ale v zásade aj to ide.

§ 226 ods.2 Zákonníka práce:

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.

Čiže tu je reč o pracovnej úlohe. Pracovná úloha sa dá chápať ako činnosť, ktorá je dlhodobejšia a nie vždy doslova vymedzená výsledkom.
§ 223 ale platí pre oba druhy dohôd /všeobecne/, a tam považujem za dôležité: vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny.
ALDA
13.11.06,16:13
A treba to nejak špeciálne urobiť v rámci vystavenia mzdy (pracujem v MRP)?

Ano, pri zaevidovaní pracovníka .
Marína
13.11.06,17:08
A treba to nejak špeciálne urobiť v rámci vystavenia mzdy (pracujem v MRP)?
Pozri: http://www.porada.sk/t5648-subeh-hpp-a-dovp-v-mrp.html?highlight=S%FAbeh+DOVP
auctovnicka
14.11.06,16:50
Ani z DoVP ani z DoBPŠ sa neprihlasuje na dôchodkové poistenie - pre SP nie je rozdiel medzi DoVP a DoBPŠ. Kto ho bol prihlásiť na SP - neprihlásil sa dobrovoľne ? Uviedli ste na prihláške, že je dohodár?

No, medzicasom sa prislo na koren problemu, ked mi jej matka priniesla ukazat co jej to zaslali a zistila som, ze problem je uplne inde. JA ako zamestnavatel som ju spravne prihlasila najskor mailom a potom aj nasledne Reg.listom FO ako dohodara, ale v SP omylom zle stiahli do systemu ako TPP. Takze po predlozeni mojej agendy to cele vystornovali a malo by to byt o.k. Ale aj tak dakujem za pomoc.
Jaroslávka
23.11.06,12:31
Ak dovolíte, zapojím sa.

Ak budete mať pracovný pomer na kratší pracovný čas, nebudete platiť poistné na zdravotné poistenie z príjmov na dohodu, ktoré dosiahnete v mesiacoch, v ktorých budete mať súčasne pracovný pomer.

Takže:

Z prac.pomeru na kratší prac.čas - odvody 13,4% zamestnanec, 35,2% firma. Je výhodné, ak mzda v prac.pomere bude čo najnižšia.

Z dohody za mesiac, v ktorom súčasne je prac.pomer - žiadne odvody zamestnanec, firma 0,25% garančné poistenie a 0,8% úrazové poistenie.

Za seba takýto postup vrelo doporučujem.
Pán Miháľ prosím,
Aká výška brutto zárobku môže byť na dohodu OBPŠ, ak je teda súčasne aj zamestnancom, aby nemusel platiť ZP a podávať ročné zúčtovanie.
Veľmi pekne ďakujem.
Jaroslávka
Jozef Mihál
23.11.06,13:02
Človek, ktorý je súčasne aj zamestnancom, môže na dohodu zarobiť koľko len chce, príjem z dohody sa v takomto prípade (príjem z dohody za mesiace, v ktorých bol aj zamestnancom) na účely zákona o zdr.poistení neberie do úvahy - akokeby neexistoval.
Jaroslávka
23.11.06,15:11
Človek, ktorý je súčasne aj zamestnancom, môže na dohodu zarobiť koľko len chce, príjem z dohody sa v takomto prípade (príjem z dohody za mesiace, v ktorých bol aj zamestnancom) na účely zákona o zdr.poistení neberie do úvahy - akokeby neexistoval.

Veľmi pekne ďakujem za mojich dvoch vysokoškolákov.
Jaroslávka:p
Jaroslávka
24.11.06,08:54
Veľmi pekne ďakujem za mojich dvoch vysokoškolákov.
Jaroslávka:p
Dobrý deň pán Miháľ,môžem poprosiť o vysvetlenie príkladu:
Študent na DOBPŠ od 1.1.2006 do 31.12.2006, /má len DOBPŠ/ má nasledovné brutto zárobky: 1-8/2006 po 3250,- Sk, 9-10/2006 po 3400,- Sk , 11/2006 3450,- Sk, spolu 36250,- Sk.
Môže mať za 12/2006 brutto zárobok 5150,- Sk, čo by bolo 41400 Sk za celý rok 2006.
Nie je problém tento jeden mesiac /mal by mať len 3450/ pre ZP ?
Vŕta mi to v hlave, ešte mám dosť času upraviť tento príjem.
Ďakujem
Jaroslávka
Jozef Mihál
24.11.06,09:00
Nie ľ ale l .
Jaroslávka
24.11.06,13:44
Nie ľ ale l .
Hlboko sa ospravedlňujem ,prepáčte za preklep,už si dám pozor.
Jaroslávka
Jozef Mihál
24.11.06,14:49
Študent na DOBPŠ od 1.1.2006 do 31.12.2006, /má len DOBPŠ/ má nasledovné brutto zárobky: 1-8/2006 po 3250,- Sk, 9-10/2006 po 3400,- Sk , 11/2006 3450,- Sk, spolu 36250,- Sk.
Môže mať za 12/2006 brutto zárobok 5150,- Sk, čo by bolo 41400 Sk za celý rok 2006.
Nie je problém tento jeden mesiac /mal by mať len 3450/ pre ZP ?
Vŕta mi to v hlave, ešte mám dosť času upraviť tento príjem.
Ďakujem
Jaroslávka
Nie je dôležitý jeho príjem na dohodu po jednotlivých mesiacoch, dôležitý je len a len súčet za celý rok.

Ak súčet bude maximálne 41400 Sk, ročné zúčtovanie poistného podávať nemusí a tým pádom nemusí ani nič na zdravotné poistenie platiť.
saman
18.12.06,19:50
Zdravim,
chcela by som sa len opytat preco sa do limitu za r. 2006 pocita 12*6900/2 = 41400 a nie 9*6900/2 + 3*7600/2 = 42450? Je mi to zahadou, pretoze v § 11 ods. 9 sa jasne hovori "... vymeriavaci zaklad resp. prijem nepresahuje 1/2 minimalnych miezd" a je tam odvolavka na zakon o minimalnej mzde, ktora sa k 1.10.06 menila. Dakujem
Anja111
18.12.06,19:56
Zdravim,
chcela by som sa len opytat preco sa do limitu za r. 2006 pocita 12*6900/2 = 41400 a nie 9*6900/2 + 3*7600/2 = 42450? Je mi to zahadou, pretoze v § 11 ods. 9 sa jasne hovori "... vymeriavaci zaklad resp. prijem nepresahuje 1/2 minimalnych miezd" a je tam odvolavka na zakon o minimalnej mzde, ktora sa k 1.10.06 menila. Dakujem

Minimálny vymeriavací základ pre ZP sa nemenil. Bude sa meniť až od 1.1.2007. Za rok 2006 je 6.900,-- Sk. Preto je: 6.900*12/2.
saman
18.12.06,20:00
Dakujem za odpoved. Viem o tom co pises, len v citovanom paragrafe sa zakon odvolava na zakon o minimalnej mzde a nie na to, co povazuje za minimalny vymeriavaci zaklad zakon o zdravotnom poisteni.
Jana Motyčková
19.12.06,09:27
Pozri ZZP_§29b :
(4) Výška minimálnej mzdy zmenená nariadením vlády Slovenskej republiky vždy k 1. októbru kalendárneho roka sa na účely tohto zákona použije od 1. januára do 31. decembra nasledujúceho kalendárneho roka.
saman
19.12.06,21:05
... dakujem:).