anna 07
03.11.06,10:02
Dobry den,

prosim vas pomozete mi? Robim mzdy len velmi kratko, a doteraz som nemala nikoho na PN az teraz-dnes mi priniesol zam-nec od lekara potvrdenie o docasnej PN s datumom 31.10.2006. prosim poradite mi aky je postup co mam urobit a kde to nahlasit (ak niekde treba :rolleyes: ) vravel ze to bude do 10.11.2006 ale to bude kde uvedene, donesie mi este nejaky papier? a ako sa to vypocitava?

(este 1 poznamka: ten zam-c u nas pracoval do 30.10.06-vtedy dostal vypoved a nasledne pracov. zmluvu s datumom 2.11.06, na PN je od 31.10.06 cize mu to budem pocitat od 02.11.....)

dakujem :o za rady
Gabi03
03.11.06,09:11
Náhradu príjmu pri DPN mu budeš platiť od 2.11. max 10 kal. dní. Potom to treba nahlásiť na SP. Na konci mesiaca to treba nahlásiť na ZP. O ukončení PN ti musí ešte priniesť papier.
Daj si hľadať, podobné témy tu už boli rozoberané.
sysula
03.11.06,09:12
Dobry den,

prosim vas pomozete mi? Robim mzdy len velmi kratko, a doteraz som nemala nikoho na PN az teraz-dnes mi priniesol zam-nec od lekara potvrdenie o docasnej PN s datumom 31.10.2006. prosim poradite mi aky je postup co mam urobit a kde to nahlasit (ak niekde treba :rolleyes: ) vravel ze to bude do 10.11.2006 ale to bude kde uvedene, donesie mi este nejaky papier? a ako sa to vypocitava?

(este 1 poznamka: ten zam-c u nas pracoval do 30.10.06-vtedy dostal vypoved a nasledne pracov. zmluvu s datumom 2.11.06, na PN je od 31.10.06 cize mu to budem pocitat od 02.11.....)

dakujem :o za rady

skús tu:
http://www.porada.sk/t23895-doeasna-pracovna-neschopnos-zamestnanca--doklady.html
Máš to tam pekne podrobne rozpísané.
anna 07
03.11.06,09:19
Náhradu príjmu pri DPN mu budeš platiť od 2.11. max 10 kal. dní. Potom to treba nahlásiť na SP. Na konci mesiaca to treba nahlásiť na ZP. O ukončení PN ti musí ešte priniesť papier.
Daj si hľadať, podobné témy tu už boli rozoberané.

na SP to mam dokedy nahlasit?? a do SP aj ZP su nato nejaka specialne tlaciva,alebo co?

diiik velmi
sysula
03.11.06,09:33
na SP to mam dokedy nahlasit?? a do SP aj ZP su nato nejaka specialne tlaciva,alebo co?

diiik velmi
Od jedenásteho dňa dočasnej PN vzniká zamestnancovi nárok na nemocenské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, preto je diel II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok URČENÝ pre SOCIÁLNU POISŤOVŇU, túto časť postúpi zamestnávateľ Sociálnej poisťovni iba v prípade, že PN zamestnanca trvá dlhšie ako 10 dní a to v termíne najneskôr do 3 dní po desiatom dni PN.

Spolu s dielom II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok, zamestnávateľ odošle na Sociálnu poisťovňu vyplnené tlačivo Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, ktoré možno nájsť na webovej stránke Sociálnej poisťovne

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=362

PN treba nahlásiť aj do ZP na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách platiteľa". ;)
Evaman
03.11.06,11:05
Dobry den,


(este 1 poznamka: ten zam-c u nas pracoval do 30.10.06-vtedy dostal vypoved a nasledne pracov. zmluvu s datumom 2.11.06, na PN je od 31.10.06 cize mu to budem pocitat od 02.11.....)

dakujem :o za rady

No mňa by zaujímalo, čo tie dva dni 31.10 a 1.11 , lebo ak nový pp vznikol až od 2.11 a DPN vznikla až po zániku pp , v tom prípade ny išlo o nemocenské dávky od 31.10 keďže z-c bol zrejme v ochrannej lehote a v tom prípade namá nárok na náhradu príjmu.
Gabi03
03.11.06,11:13
No mňa by zaujímalo, čo tie dva dni 31.10 a 1.11 , lebo ak nový pp vznikol až od 2.11 a DPN vznikla až po zániku pp , v tom prípade ny išlo o nemocenské dávky od 31.10 keďže z-c bol zrejme v ochrannej lehote a v tom prípade namá nárok na náhradu príjmu.

Správna pripomienka. Keďže PN mu vznikol v ochrannej dobe, nemocenské mu vypláca SP. Napriek tomu, že sa stal ZCom 2.11.,podľa § 5 ods. 1 nemá nárok na náhradu príjmu ak poberá nemocenské (podmienka ak bol evidovaný na ÚP). Najlepšie by bolo ho prijať až po skončení PN. Ak už bola podpísaná zmluva, skús sa informovať na SP. Ja myslím, že do konca trvania PN by mali oni vyplatiť nemocenské a ty ho evidovať ako absenciu počas toho obdobia.
anna 07
03.11.06,11:23
takze som to pochopila dobre? do SP nemusim oznamovat nic, ak je PN menej ako 10dni??? a do ZP musim na konci mesiaca, cize v novemb. odniest nejake tlacivo?

dik
Evaman
03.11.06,11:27
Pozor, určite to nie je absencia so všetkými následkami.. Je to ospravedlnená neprítomnosť v práci § 141 (1) - Dôležite osobné prekážky v práci ...z dôvodu choroby...
anna 07
03.11.06,11:27
Správna pripomienka. Keďže PN mu vznikol v ochrannej dobe, nemocenské mu vypláca SP. Napriek tomu, že sa stal ZCom 2.11.,podľa § 5 ods. 1 nemá nárok na náhradu príjmu ak poberá nemocenské (podmienka ak bol evidovaný na ÚP). Najlepšie by bolo ho prijať až po skončení PN. Ak už bola podpísaná zmluva, skús sa informovať na SP. Ja myslím, že do konca trvania PN by mali oni vyplatiť nemocenské a ty ho evidovať ako absenciu počas toho obdobia.

dakujem za pripomienky, mozete mi este vysvetlit co je ta ochranna doba? takze ak sa zam-c stal PN pocas doby kedy nebol nasim zam-com tak ako pisete je mozne, aby mu celu PN preplatila SP? (na UP nebol evidovany)
Gabi03
03.11.06,11:31
dakujem za pripomienky, mozete mi este vysvetlit co je ta ochranna doba? takze ak sa zam-c stal PN pocas doby kedy nebol nasim zam-com tak ako pisete je mozne, aby mu celu PN preplatila SP? (na UP nebol evidovany)

Ochranná doba plynie človeku počas (tuším) 42 dní po skončení PP z hľadiska pracovnej neschopnosti.
To Evaman, určite to nemôže byť neospravedlnená absencia, myslela som na ospravedlnenú.
abel
03.11.06,11:31
Mne nejde do hlavy, že ste uzatvorili pracovný pomer so zamestnancom, ktorý bol na PN.
anna 07
03.11.06,12:28
on este nebol na PN zmluvu podpisal 30.10. s nastipom az 02.11. a 02.11. priniesol papier ze od 31.10. je na PN. takze este raz sa opytam, aky je spravny postup, mam to oznamit na SP? a kedy az sa vrati a prinesie papier o skonceni PN?? :rolleyes: :o
Evaman
03.11.06,12:48
Takže v tom prípade pp začal dňom 2.11.2006(dúfam , že si urobila riadne odhlášky a prihlášky do ZP a SP). Z-c bude poberať nemocenské dávky, ak splnil podmienky ochr.doby, ktoré , by si mal "vybaviť" on sám na sociálnej poisťovni. Ty musíš "potvrdiť" predložené žiadosti o nem. dávku od lekára a doručiť na SP.Urob si fotokópie a založiť do evidencie.Samozrejme Ti musí doniesť aj ukončenie PN, kt. tiež potvrdíš a opäť doručíš do SP.Budú chcieť aj potvrdenie o príjme.Aj tak by som zavolala na SP, aké doklady ešte máš vystaviť v takomto prípade. Od neho by mali chcieť minimálne ukončenie pp.
anna 07
03.11.06,13:02
[QUOTE=Evaman]Takže v tom prípade pp začal dňom 2.11.2006(dúfam , že si urobila riadne odhlášky a prihlášky do ZP a SP). Z-c bude poberať nemocenské dávky, ak splnil podmienky ochr.doby, ktoré , [B]by si mal "vybaviť" on sám na sociálnej poisťovni. mozem este co potrebuje pre to urobit? na vybavenie ochr. doby?alebo kde si to mozem zistit??

inak vam velmi dakujem
Evaman
03.11.06,13:29
Tým, "ktoré by si mal vybaviť on sám na SP" som myslela tie nemocenské dávky.

K ochrannej dobe :

Zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení
§ 32
Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.

(4) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

Z-c by mal ísť sám na SP s potvrdeným tlačivom od lekára, (pri bežnej PN po 10 kal. dni to doručuješ Ty)mali by mu povedať, čo všetko ešte potrebuje doložiť.
anna 07
03.11.06,13:33
dakujem, idem si to prestudovat . pekny vikend :)