Jozef Mihál
03.11.06,20:13
Príspevok podávajúci návod ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba pri čo najnižšom poistnom získa čo najvyššie nemocenské dávky, nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=68021&bk=89307
dejna28
30.12.06,18:13
Dobrý deň, p. Mihál, chcem sa spýtať ohľadne DNPO, dňa 5.12.2006 som sa prihlásila ako nemocensky dobrovoľne poistená FO, pričom vymeriavaci základ tohto poistného som si, podľa Vašich inštrukcií, vypočítala ako rozdiel max. 25 911 Sk a mojej hrubej mzdy. Od 1.1.2007 som si tento vymeriavaci základ zmenila na 7600 Sk.
Nie som si však istá, či som zvolila správny postup, nakoľko p. pracovníčka v soc. poisťovni, bola dosť neochotná poradiť mi. V skratke: k 31.12.2006 som sa ako DNPO s pôvodným VZ, cca 10.000,- Sk odhlásila a následne som sa od 1.1.2007 opätovne prihlásila ako DNPO s VZ 7600,- Sk.
Nie som si istá, či som mala podať odhlášku a následne prihlášku, alebo na tlačive len vyznačiť ZMENU. V soc. poisť. mi totiž boli poskytnuté protichodné informácie a tak neviem, či v prípade PN po uplynutí 270 dní v r. 2007 bude pre mňa RO 5.12. - 31.12.2006 ?
V prípade, že som urobila chybu, akým spôsobom by sa to ešte dalo "napraviť" ?
Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
30.12.06,18:36
Urobili ste chybu. Škoda.

Správny postup bol neodhlasovať sa, ale odovzdať registračný list typu "Zmena" s vyznačenou zmenou, a to zmenou VZ na 7600 Sk.

Ak ste sa odhlásili a znovu prihlásili od 1.1.2007, tak v prípade poberania dávok v roku 2007 vám rozhodujúce obdobie vychádza ako obdobie od 1.1.2007 do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom vznikne nárok na dávku. A tým pádom dávku dostanete (zjednodušene) z VZ 7600 Sk a nie z VZ 10000 Sk.

Ak ide o prípravu na materské, dá sa to zachrániť takto.

Napr. na materské nastupujete 15.9.2007. K 31.8.2007 sa z DNP odhlásite a prihlásite dajme tomu k 10.9.2007 (pár dní pred nástupom na materské) so základom najvyšším možným ako sa len dá. Rozhodujúce obdobie bude obdobie od 10.9. do 14.9. a materské Vám vypočítajú z VZ za toto obdobie.
KEJKA
30.12.06,19:58
Manžel zmeškal možnosť sa poistiť v decembri - je PN a má nem. dávky, že to nestojí za reč. Je žiaľ predpoklad, že bude PN čoraz častejšie....Je inak zamestnaný, HM cca 10000 Sk.
Ak sa prihlási dobrovoľne až v januári (povedzme 15.1. a zaplatí z maxima,
potom zahlási zmenu a bude platiť nejaké minimálne príspevky -
povedzem pri aprílovej PN-ke sa mu to neprejaví. Musí však platiť, lebo inak sa mu "nenazbiera tých 270 dní.
Čiže od prihlásenia do DNP stačí platiť minimum, odhlásiť sa po splnení
270 dní, počkať na uplynutie ochrannej doby... cca to vychádza tak, že potom v polovici dcembra 2007 sa znova prihlási a zaplatí z maxima a podá zmenu od 1.1.2008 zasa bude platiť minimum..... potom v roku 2008 sa mu PN dávky zvýšia, že?
Je to tak?
Predpokladám však, že dovtedy tú dieru niekto zapláta....
KEJKA
30.12.06,20:02
Druhá otázka ...

ak manželka pracuje, stihla sa nemocensky dobrovolne poistiť, čo predloží do SP, aby získala dávky - ošetrovné? Stačí manželova PN-ka?
On ju však musí odovzdať zamestnávateľovi, ten vypláca 10 dní PN, prípadne ju pošle pobočke podľa sídla firmy. A to je iná pobočka ako je poistená manželka..... ako to riešiť?
Ďakujem ............... a veselého Silestra želám.
Jozef Mihál
30.12.06,20:09
Ad KEJKA 1.:

Toto je dobrý plán:

Ak sa prihlási dobrovoľne až v januári - povedzme 15.1. a... platí minimum, odhlási sa po splnení 270 dní, počká na uplynutie ochrannej doby... cca to vychádza tak, že potom v polovici dcembra 2007 sa znova prihlási a zaplatí z maxima a podá zmenu od 1.1.2008 zasa bude platiť minimum..... potom v roku 2008 sa mu PN dávky zvýšia - áno.
Jozef Mihál
30.12.06,20:11
Ad 2.: Na ošetrovné musí mať ona sama papier od lekára, že manžel vyžaduje osobnú starostlivosť atď., podobne, ako je to pri deťoch, kedy lekár vypíše doklad rodičovi.

Nestačí samotný fakt, že manžel je PN.
KEJKA
02.01.07,12:42
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Prajem všetko najlepšie do Nového roka, dovolím si osobitne vašej konateľke.....
Ľubomír
21.01.07,16:37
Dobrý deň, p. Mihaľ.

Pracujem ako SZČO. Odvody do SP som platil z minimálnej mzdy. Dopočul som sa však, že nemocenské poistenie sa dá zvýšiť na maximum. Chcem vás poprosiť o vysvetlenie. Zaujímalo by ma, či aj ostatné položky sa dajú zvýšiť samostatne. Mám na mysli dôchodkové poistenie. To zamená, že moja predstava by bola takáto: Nemocenské aj dôchodkové platiť z maxima a zbytok z minima. Je to takto možné? Ďakujem.
tulinko
23.01.07,06:45
Pekný deň, prosím o radu:
Manželka je DNP od 19.12.2006. Má v prípade OČR nárok na ošetrovné, a keď, tak odkedy a v akej výške?
Ďakujem.
Simonab
23.01.07,12:44
áno má nárok na OČR hneď od prvého dňa poistenia. V akej výške, to vám nepoviem, musíte napísať bližšie skutočnosti. ( z akého VZ si platí DNP)
ajobs
23.01.07,15:08
áno má nárok na OČR hneď od prvého dňa poistenia. V akej výške, to vám nepoviem, musíte napísať bližšie skutočnosti. ( z akého VZ si platí DNP)

Má nárok na ošetrovné vo výške 55% z vymeriavacieho základu, ktorý môže byť ľubovoľná suma od 7600 do 25911 Sk. Ošetrovné dostáva 10 dní.
Simonab
23.01.07,15:55
Má nárok na ošetrovné vo výške 55% z vymeriavacieho základu, ktorý môže byť ľubovoľná suma od 7600 do 25911 Sk. Ošetrovné dostáva 10 dní.

Jasné, na to som nepomyslela. Som myslela, že chce vedieť presnú sumu. Ďakujem.
Katy a R
18.06.07,07:47
Ad KEJKA 1.:

Toto je dobrý plán:

Ak sa prihlási dobrovoľne až v januári - povedzme 15.1. a... platí minimum, odhlási sa po splnení 270 dní, počká na uplynutie ochrannej doby... cca to vychádza tak, že potom v polovici dcembra 2007 sa znova prihlási a zaplatí z maxima a podá zmenu od 1.1.2008 zasa bude platiť minimum..... potom v roku 2008 sa mu PN dávky zvýšia - áno.

To znamená, že doby dobrovoľného poistenia sa sčítavajú - aj keď poistenie ukončí a potom sa trebárs o dva mesiace znovu prihlási - stačí, že bude mať v súčte 270 dní?
Nechystajú sa nejaké zmeny?
jankasm
18.06.07,09:07
To znamená, že doby dobrovoľného poistenia sa sčítavajú - aj keď poistenie ukončí a potom sa trebárs o dva mesiace znovu prihlási - stačí, že bude mať v súčte 270 dní?
Nechystajú sa nejaké zmeny?

Áno, doby dobrovoľného poistenia sa sčítavajú. Nemusí to byť súvisle, ale musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
O žiadnych zmenách sa zatiaľ nehovorí, ale nikde nie je napísané, že nebudú.
renkulka
19.06.07,13:04
Môžem dostavať OČR na dieťa alebo marodku na seba, keď poberam materske a neskôr rodičovský príspevok? Platím si DNP a splňam podmienku poistenia 270 dní. Nechapalo by sa to ako dve davky zo štatu, čo nemôže byť? Som aj zamestnana, ale len v evidencii, nakoľko som na materskej. V tom pripade by sa na marodny listok neuviedlo zamestnanec, ale dobrov.nemocensky poistená osoba? Dakujem za radu.
ajobs
19.06.07,21:39
To znamená, že doby dobrovoľného poistenia sa sčítavajú - aj keď poistenie ukončí a potom sa trebárs o dva mesiace znovu prihlási - stačí, že bude mať v súčte 270 dní?
Nechystajú sa nejaké zmeny?

Pokiaľ ide o DNP, žiadne zmeny (predpokladané) sa nechystajú.
ajobs
19.06.07,21:42
Môžem dostavať OČR na dieťa alebo marodku na seba, keď poberam materske a neskôr rodičovský príspevok? Platím si DNP a splňam podmienku poistenia 270 dní. Nechapalo by sa to ako dve davky zo štatu, čo nemôže byť? Som aj zamestnana, ale len v evidencii, nakoľko som na materskej. V tom pripade by sa na marodny listok neuviedlo zamestnanec, ale dobrov.nemocensky poistená osoba? Dakujem za radu.

Keď poberáš materské, nemôžeš dostávať ani nemocenské ani ošetrovné. Ak poberáš iba rodičovský príspevok, môžeš poberať buď ošetrovné (napr. na dieťa) alebo nemocenské (na seba). Nie sú to 2 dávky od štátu, pretože iba RP je štátna sociálna dávka, ošetrovné a nemocenské sú dávky z nemocenského poistného systému, ak splníš podmienky.
jankasm
20.06.07,05:12
Môžem dostavať OČR na dieťa alebo marodku na seba, keď poberam materske a neskôr rodičovský príspevok? Platím si DNP a splňam podmienku poistenia 270 dní. Nechapalo by sa to ako dve davky zo štatu, čo nemôže byť? Som aj zamestnana, ale len v evidencii, nakoľko som na materskej. V tom pripade by sa na marodny listok neuviedlo zamestnanec, ale dobrov.nemocensky poistená osoba? Dakujem za radu.

Súhlasím s odpoveďou od ajobs, len doplním, že na maródny lístok sa neuvedie zamestnanec, pretože tú dávku budeš poberať z DNP poistenia a nie z poistenia zamestnanca, ktoré máš počas RD prerušené.
Katy a R
21.06.07,09:28
Má význam pre osobu asi rôčik pred dôchodkom dobrovolne sa poistiť (na NP), aby získala potrebnú dobu poistenia (270 dní), aby potom v prípade PN aj počas dôchodku poberala nemocenské z titulu DPO?
Ak sa príhlási ako DPO, bude platiť "nič" (kým je zamestnaná), keď teraz ako zamestnanec platí z max. VZ. Alebo sa vôbec nemôže prihlásiť?
ajobs
21.06.07,18:54
Má význam pre osobu asi rôčik pred dôchodkom dobrovolne sa poistiť (na NP), aby získala potrebnú dobu poistenia (270 dní), aby potom v prípade PN aj počas dôchodku poberala nemocenské z titulu DPO?
Ak sa príhlási ako DPO, bude platiť "nič" (kým je zamestnaná), keď teraz ako zamestnanec platí z max. VZ. Alebo sa vôbec nemôže prihlásiť?

Má význam - celé obdobie počas dôchodku môže byť aj " PN ", takže je to jednoznačné zvýšenie príjmu. Ak teraz ako zamestnanec platí z maxima, bude vlastne platiť 0 Sk,
ajobs
21.06.07,18:55
Súhlasím s odpoveďou od ajobs, len doplním, že na maródny lístok sa neuvedie zamestnanec, pretože tú dávku budeš poberať z DNP poistenia a nie z poistenia zamestnanca, ktoré máš počas RD prerušené.

Čiže v maródnom lístku sa označí typ poistného vzťahu 3 x-kom - ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
Jozef Mihál
21.06.07,19:11
Ad Katy a R - to by bol priam hriech, v takej situácií sa neprihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba...
Katy a R
25.06.07,14:43
V prípade, že platí poistné z max. VZ zo zamestnania, môže si určiť VZ na dobrovoľné poistenie hocijaký - teda od 7600 do max. VZ?
Na začiatok asi nemá význam maximálny VZ!?
ajobs
25.06.07,20:08
V prípade, že platí poistné z max. VZ zo zamestnania, môže si určiť VZ na dobrovoľné poistenie hocijaký - teda od 7600 do max. VZ?
Na začiatok asi nemá význam maximálny VZ!?

Ak chce využiť od 1. dňa maximálne oštrovné - tak si určí VZ z maxima mínus VZ zo zamestnania.
Ak to chce použiť pre budúcu PN-teda čerpanie nemocenského, určí si VZ 7600Sk.
redie
27.02.08,08:08
Potrebovala by som poradit. Mam nasledovnu situaciu:
Od 1.1. som si platila zdravotne poistenie ako SZČO - mala som aj zamestnanie aj SZČO 1134,- SKK
zamestnana som bola ale len do polky 02/2008
SZČO som do konca 02/2008
pol roka teraz budem nezamestnana, nenahlasena na urade prace

za 02/2008 zaplatim este plne poistne 1134,-SKK
ako mam platit ako dobrovolne poistena osoba? meni sa mi suma?staci ked ohlasim zmenu alebo mam si este nieco ine vybavit? dakujem za odpoved.
ajobs
28.02.08,14:11
Potrebovala by som poradit. Mam nasledovnu situaciu:
Od 1.1. som si platila zdravotne poistenie ako SZČO - mala som aj zamestnanie aj SZČO 1134,- SKK
zamestnana som bola ale len do polky 02/2008
SZČO som do konca 02/2008
pol roka teraz budem nezamestnana, nenahlasena na urade prace

za 02/2008 zaplatim este plne poistne 1134,-SKK
ako mam platit ako dobrovolne poistena osoba? meni sa mi suma?staci ked ohlasim zmenu alebo mam si este nieco ine vybavit? dakujem za odpoved.

1. redie, mýliš si zdravotné a nemocenské poistenie - táto téma je o dobrovoľnom nemocenskom poistení,
2. pokiaľ ide o ZP, ak nebudeš pracovať ani nebudeš SZČO od 1.3.2008, musíš do ZP nahlásiť zmenu do 8.3.2008, a začať platiť poistné ako dobrovoľne nezamestnaná osoba vo výške 751 Sk.
renkulka
24.03.08,14:37
Pre ajobs, prip. dr. Mihal:
Prosila by som poradit. Ja budem v roku 2009 na rodičovskom príspevku, ale nebudem pracovať, aby som mala RP pravdepodobne zdvojnásobený. /Taký je návrh zákona, len nesmiem pracovať./ Manžel je zamestnaný, VZ má mesačne 12000 Sk na nemoc.poistenie. Chceme dosiahnuť, aby ked bude manžel na OCR, /prípadne on na PN/,aby sme dostali maximálnych 500 Sk na deň OCR.
Je teraz potrebné ho od 1.4.2008 prihlásiť ako dobrovolne nemoc.poisteného z rozdielu VZ 28100 - 12000 = 16100 Sk. Platba bude asi 709 Sk mesačne. Prihlásený ako dobrov.NP bude vlastne 9 mesiacov. Budeme mať v roku 2009 nárok na maximum? Zrátajú mu potom VZ? Prípadne čo by bolo asi najlepšie? Mohla by som sa prihlásiť aj ja, ale si by som musela platiť z VZ 28100? Dakujem za radu, dufam, že som to napísala zrozumiteľne.
renkulka
28.03.08,15:17
Prosim, nevie niekto poradit? Dakujem.
ajobs
28.03.08,23:01
Pre ajobs, prip. dr. Mihal:
Prosila by som poradit. Ja budem v roku 2009 na rodičovskom príspevku, ale nebudem pracovať, aby som mala RP pravdepodobne zdvojnásobený. /Taký je návrh zákona, len nesmiem pracovať./ Manžel je zamestnaný, VZ má mesačne 12000 Sk na nemoc.poistenie. Chceme dosiahnuť, aby ked bude manžel na OCR, /prípadne on na PN/,aby sme dostali maximálnych 500 Sk na deň OCR.
Je teraz potrebné ho od 1.4.2008 prihlásiť ako dobrovolne nemoc.poisteného z rozdielu VZ 28100 - 12000 = 16100 Sk. Platba bude asi 709 Sk mesačne. Prihlásený ako dobrov.NP bude vlastne 9 mesiacov. Budeme mať v roku 2009 nárok na maximum? Zrátajú mu potom VZ? Prípadne čo by bolo asi najlepšie? Mohla by som sa prihlásiť aj ja, ale si by som musela platiť z VZ 28100? Dakujem za radu, dufam, že som to napísala zrozumiteľne.


No, z otázky jasne nevyplýva, kedy chceš využívať maximálnu možnú sumu ošetrovného, či už v tomto roku, alebo v roku 2009. To s manželom by sa dalo urobiť, ale keďže naša prosociálne orientovaná vláda pripravuje pravdepodobne zrušenie súbehu dobrovoľného a povinného poistenia (a teda aj nemocenského), nevolil by som tento variant. Radšej by som (podľa potreby) odporúčal tebe platenie DNP z maximálneho VZ, ktorý bude od 1.7.2008 30.219 Sk. Ak maximálne ošetrovné potrebuješ v roku 2009 (napr. od 1.1.2009), potom stačí platiť od júla do decembra z maxima, a od 1.1.2009 to zmeniť na minimum (ale môže byť aj ponechané maximum zasa pre budúci rok). Od januára 2009 môžeš získať maximálne ošetrovné a po ďalších 3 mesiacoch aj maximálne nemocenské.
Ak bude info presnejšia, aj moju radu spresním.
slavatka
29.03.08,10:16
Prosim o radu. Necitala som vsetky prispevky, je toho naozaj vela, ale mozno sa najde niekto, kto mi to tu pekne vysvetli. Jedna sa mi o to, ze som momentalne na RD a do ukoncenia mam este cca 15 mesiacov. Chceme dalsie babo a tak som sa dala dobrovolne poistit avsak na max. vymeriavaci zaklad. Viem, ze mozem ist na matersku najskor o 270 dni, tj ze mozeme pocat najskor o 2 mesiace. Ako je to prosim s tym odvadzanim podla max. a min. vymeriavacieho zakladu? Som zbytocne na maximalnom a mam si to znizit? Kedy sa mam odhlasit a prihlasit na max. vymeriavaci zaklad?
renkulka
29.03.08,11:40
Dakujem ajobs za radu. Ano, jedna sa mi hlavne o rok 2009, aby sme v nom využili maximum. Tento rok to mame vyriesene, ze ja som na RD ale zaroven aj pracujem, ale ked je dieta PN, tak OCR beriem ja. Len som počula,že sa má na budúci rok pravdepodobne rodičovský zdvojnásobiť, ale len pre tie mamičky, ktoré nebudú pracovať. Tým ktoré budú pracovať, zostane "úbohých" momentálne 4560 sk. Preto chceme, aby ja som v roku 2009 poberala rodičovský príspevok, s tým, že pracovať nebudem. T. z., nemôžem brať OCR ani PN na seba. Preto to chceme urobiť na manžela, aby sme využili aspon OCR-ku maximalnu. On v roku 2009 bude pracovať a ten VZ bude asi tych 12000 sk. Preto sme chceli dobrovolne prihlásiť jeho. Toto, čo spomínaš, že vláda chce zrušiť súbeh DNP a zamestnania, to som ešte nezačula. Takže neviem, čo teraz s rokom 2009. Ak by Ťa niečo napadlo, budem vďačná. Zatiaľ ďakujem.
leilaaaa80
30.03.08,00:25
dobry den prosim vas o radu ako je to v roku 2008 - dobrovolne nem,poistenim +ocr

dakujem
jankasm
31.03.08,09:15
dobry den prosim vas o radu ako je to v roku 2008 - dobrovolne nem,poistenim +ocr

dakujem

Stačí sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie /DNP/ a na druhý deň môžeš ísť na OČR. Od prihlásenia sa na DNP však prvých 26 týždňov môžeš poberať dávku len z minimálneho VZ, čiže z 8100,-. Ak by si si DNP platila 26 týždňov z maxima, potom by si mohla dávku poberať z tohto maximálneho VZ.
lorelei
31.03.08,11:05
Prosim o radu. Od 6.12.2007 si platim DNP, okrem toho,ze som zamestnana od 1.7.2006, teda aj poistena. DNP mam kvoli materskej, na ktoru by som mala nastupit cca 26.7.2008. Ale podmienku z DNP budem mat splnenu az ku 31.8. Zaujima ma, ako mi bude vyplacana materska a kedy z DNP. Resp. kedy sa o to hlasit, ci uz pri nastupe na MD, alebo az po splneni 270 dni. Termin mam na 10.9.2008.
Dakujem pekne.
jankasm
01.04.08,08:27
Prosim o radu. Od 6.12.2007 si platim DNP, okrem toho,ze som zamestnana od 1.7.2006, teda aj poistena. DNP mam kvoli materskej, na ktoru by som mala nastupit cca 26.7.2008. Ale podmienku z DNP budem mat splnenu az ku 31.8. Zaujima ma, ako mi bude vyplacana materska a kedy z DNP. Resp. kedy sa o to hlasit, ci uz pri nastupe na MD, alebo az po splneni 270 dni. Termin mam na 10.9.2008.
Dakujem pekne.

No ak požiadaš o materskú z DNP pri nástupe na MD, a ešte nebudeš mať splnených 270 dní poistenia, tak Ti materskú z DNP nepriznajú.

Takže ja by som postupovala nasledovne: o materskú zo zamestnania by som si požiadala u zamestnávateľa hneď odo dňa vypísania na MD, avšak žiadosť o materské ako DNP /lekár Ti ju môže vypísať hneď, ty tam len dáš neskorší dátum žiadosti o materské/ by som na SP odovzdala až po splnení podmienky 270 dní a dátum, od ktorého budeš žiadať o materské ako DNP musí byť neskorší, až po splnení tejto podmienky.

Nemám s tým osobnú skúsennosť, ale predpokladám, že takto to funguje. Možno sa vyjadrí aj niekto, kto sa s týmto prípadom už stretol.
lorelei
01.04.08,09:50
Jankasm, dakujem Ti . Tak nejak som aj ja o tom uvazovala. Dik.
Janaex
03.04.08,15:19
§48
Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
z toho mi vychádza, že ak v deň pôrodu dosiahneš 270 dní poistenia z DPo máš nárok na materskú z DPO.
slavatka
01.05.08,13:07
§48
Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
z toho mi vychádza, že ak v deň pôrodu dosiahneš 270 dní poistenia z DPo máš nárok na materskú z DPO.


Nastupit na matersku musi min. 6 tyzdnov pred stanovenym terminom porodu. Tzn., ze zacne poberat matersku uz 6 tyzdnov pred porodom a vtedy je ta podmienka nesplnena.
pata31
23.05.08,13:17
Dobrý deň! Mám aj ja takú otázočku ohľadom dobrovoľného poistenia. Som SZČO od mája, nahlásila som si DNP z minimálnej mzdy. Plánujeme asi tak o rok, aby som išla na materskú. Mám si zvýšiť základ DNP na maximum, aby mi vyšla vyššia materská? Alebo ako je to najlepšie? ďakujem za rady vopred...
ajobs
24.05.08,18:39
Dobrý deň! Mám aj ja takú otázočku ohľadom dobrovoľného poistenia. Som SZČO od mája, nahlásila som si DNP z minimálnej mzdy. Plánujeme asi tak o rok, aby som išla na materskú. Mám si zvýšiť základ DNP na maximum, aby mi vyšla vyššia materská? Alebo ako je to najlepšie? ďakujem za rady vopred...

Zatiaľ iba plať z MM - ak budeš tehotná a budeš vedieť už predpokladaný termín pôrodu, potom to zmeníš (najlepšie na konci roka).
renkulka
19.06.08,10:37
Ajobs, nevieš prosím náhodou ako to pokračuje s návrhom aby od budúceho roka bol zdvojnásobený rodičovský príspevok s tým, že matka nebude pracovať? A ešte ako to pokračuje s návrhom nesúbehu zamestnania a platenia si DNP kvôli vyplácaniu nemoc. dávok? Ďakujem pekne.
ajobs
23.06.08,11:06
Ajobs, nevieš prosím náhodou ako to pokračuje s návrhom aby od budúceho roka bol zdvojnásobený rodičovský príspevok s tým, že matka nebude pracovať? A ešte ako to pokračuje s návrhom nesúbehu zamestnania a platenia si DNP kvôli vyplácaniu nemoc. dávok? Ďakujem pekne.

Nie, neviem. Myslím, že s tým dvojnásobným RP je to iba vzdialenejšia ilúzia -nič také som v legislatívnom procese nevidel. A pokiaľ ide o novelu zákona o sociálnom poistení, tú by mala vláda prerokovať do 30.7.2008, ale ešte nič nie je ani v pripomienkovom konaní.
renkulka
24.06.08,10:35
Ďakujem za odpoveď, viem, že keď budeš vedieť niečo viac, tak to tu bude včas. Pekny deň.
profi
24.06.08,18:58
koľko vyjde výška nemocenského pri platení z minima t.j 8100 sk?
Kjara L
31.08.08,09:39
Dobrý deň,

tieto poznatky o DNP su veľmi zaujímave. Vdaka za ne. Chcem sa len opytat, po splneni podmienky 270 dni, a pri spominanom plateni DNP z najvyssieho VZ od 13. decembra do 31. decembra, a potom platenie DNP z najnizsieho VZ, znamena, ze pri vypocte napr. materskej, sa počita 55% z najvyssieho VZ, ktorý som platila len tých 18 dni v decembri?

Vdaka.
ajobs
31.08.08,11:45
Dobrý deň,

tieto poznatky o DNP su veľmi zaujímave. Vdaka za ne. Chcem sa len opytat, po splneni podmienky 270 dni, a pri spominanom plateni DNP z najvyssieho VZ od 13. decembra do 31. decembra, a potom platenie DNP z najnizsieho VZ, znamena, ze pri vypocte napr. materskej, sa počita 55% z najvyssieho VZ, ktorý som platila len tých 18 dni v decembri?

Vdaka.

Áno, ak nastúpiš na materskú do konca kalendárneho roka, ktorý nasleduje po roku, kedy so platila poistné z maximálneho VZ od 13.12. do 31.12. Čiže ak ide o minulý rok, potom treba nastúpiť na materskú najskôr 09.10.2008 a najneskôr 31.12.2008. Rovnako sa to týka aj poberania nemocenského, pri ošetrovnom nie je potrebné splniť podmienku 270 dní.
ajobs
31.08.08,11:47
koľko vyjde výška nemocenského pri platení z minima t.j 8100 sk?


Síce neskorá odpoveď, ale predsa......Výška nemocenského pri platení z minimálnej mzdy je 4455 - 4604 Sk, podľa toho, či má mesiac 30 alebo 31 kalendárnych dní. Ide o prípad výpočtu pri tzv. pravdepodobnom VZ.
Kjara L
31.08.08,16:43
Dakujem ajobs za taku skoru odpoved,

predsa len, mam este jednu otazku. ak zacnem platit DNP od septembra 2008 z minimalneho VZ, a v decembri 2008 zaplatim z maximalneho VZ, a na matersku pojdem po uplynuti 270 dni platenia DNP, aka bude? 55% z minimalneho, ci maximalneho VZ?

Ďakujem.
Jozef Mihál
31.08.08,16:44
Kjara L
31.08.08,18:05
super, ako je to tam vysvetlene.

dakujem velmi pekne
Kjara L
31.08.08,18:11
este snad jedna otazocka,

kedze rozhodujuce obdobie k vypoctu materskej je predchadzajuci rok, dajme si priklad, ze zena otehotnie v septembri 2OO8, staci jej platit DNP z maximalneho VZ len za rok 2008, v roku 2009 jej uz staci platit DNP z minimalneho VZ, je to tak?

dakujem velmi pekne
ajobs
31.08.08,18:15
este snad jedna otazocka,

kedze rozhodujuce obdobie k vypoctu materskej je predchadzajuci rok, dajme si priklad, ze zena otehotnie v septembri 2OO8, staci jej platit DNP z maximalneho VZ len za rok 2008, v roku 2009 jej uz staci platit DNP z minimalneho VZ, je to tak?

dakujem velmi pekne

Áno, ale musí nastúpiť na materskú v roku 2009.
zuzana40
03.09.08,06:53
Dobry den,

mam prijem zo zavislej cinnosti 24 000,- Sk (vymeriavaci zaklad).
Mozem sa dobrovolne nemocensky poistit, resp. pripoistit, aby som v roku 2009 dostavala co najvyssie davky nemocenskeho poistenia.
Kedy a kolko platit?
Dakujem.

Zuzana
ajobs
03.09.08,16:57
Dobry den,

mam prijem zo zavislej cinnosti 24 000,- Sk (vymeriavaci zaklad).
Mozem sa dobrovolne nemocensky poistit, resp. pripoistit, aby som v roku 2009 dostavala co najvyssie davky nemocenskeho poistenia.
Kedy a kolko platit?
Dakujem.

Zuzana

Áno, DNP je možné a treba sa prihlásiť čo najskôr z vymeriavacieho základu 8.100 Sk (teda z minimálnej mzdy). Poistné je 357 Sk mesačne a treba ho platiť minimálne 270 dní, aby vznikol nárok na nemocenské a/alebo materské. Ošetrovné je možné čerpať od 1. dňa prihlásenia sa.
Mirka D
06.10.08,04:59
V decembri odchádzam na materskú dovolenku. Nejde mi o materské, vzhľadom k tomu, že som povinne poistená (8rokov) z max. VZ.
Ale v januári tohto roku som si nebola istá so zamestnaním a pretože som plánovala mať druhé dieťa, prihlásila som sa ako dobrovoľne poist.osoba s min.VZ a platím toto poistenie nedopatrením dodnes. Nepohybujem sa pri mzdovom účtovníctve viac ako 2 roky, myslíte, že mi to na niečo bude (napr. mohla by som byť na materskej a súčasne na OČR z dobr. poist. zo starším synom?), alebo sa mám rýchlo odhlásiť?
Ďakujem!!!
brčko
06.10.08,18:41
V decembri odchádzam na materskú dovolenku. Nejde mi o materské, vzhľadom k tomu, že som povinne poistená (8rokov) z max. VZ.
Ale v januári tohto roku som si nebola istá so zamestnaním a pretože som plánovala mať druhé dieťa, prihlásila som sa ako dobrovoľne poist.osoba s min.VZ a platím toto poistenie nedopatrením dodnes. Nepohybujem sa pri mzdovom účtovníctve viac ako 2 roky, myslíte, že mi to na niečo bude (napr. mohla by som byť na materskej a súčasne na OČR z dobr. poist. zo starším synom?), alebo sa mám rýchlo odhlásiť?
Ďakujem!!!

neviem, či som ta presne pochopila, ale ak si mala od januára v zamestnaní max.VZ pre nem.poistenie t.j. v období 1-6/08 28142 a od 7/08 30219,- tak aj ked si platíš DNP z minima, tvoj VZ z DnP je 0,-Sk a máš na nom preplatok.

Ak by si aj DNP nikdy nebola a prihlásila sa 1 den pred vypísaním očr-ky, tak by ti nárok na ošetrovné vznikol a rátal by sa z aktuálnej min.mzdy platenej v den začiatku očr-ky t.č. by bolo ošetrovné 148,50Sk na den x maximálne 10dní.= 1485,-Sk a za ten jeden den + od 11-teho dna očr-ky by si už musela platiť odvody na DNP.
Andyke
06.10.08,19:31
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Mirka D
V decembri odchádzam na materskú dovolenku. Nejde mi o materské, vzhľadom k tomu, že som povinne poistená (8rokov) z max. VZ.
Ale v januári tohto roku som si nebola istá so zamestnaním a pretože som plánovala mať druhé dieťa, prihlásila som sa ako dobrovoľne poist.osoba s min.VZ a platím toto poistenie nedopatrením dodnes. Nepohybujem sa pri mzdovom účtovníctve viac ako 2 roky, myslíte, že mi to na niečo bude (napr. mohla by som byť na materskej a súčasne na OČR z dobr. poist. zo starším synom?), alebo sa mám rýchlo odhlásiť?

Odpoveď v zákone :

§ 43
Poistenec nemá nárok na výplatu ošetrovného za dni, počas ktorých

a) sa mu vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, 51)
b) má nárok na výplatu nemocenského,
c) má nárok na výplatu materského.
anzuli
06.10.08,19:54
dobrý deň, oceňujem rady, ktoré dávate a zaujala ma vaša téma ako získa dobrovoľne nemocensky poistený čo najvyššie dávky pri čo najmenších nákladoch. Chcela by som sa opýtať či by ste mohli poradiť mamičkám na materskej dovolenke, ako by mohli získať čo najviac peniažkov pri platení dobrovoľného nemocenského poistenia svojich detí...a aký je pri tom postup, nahlášky, odhlášky, počet dní PN, suma mesačného poistného atď.
Ďakujem veľmi pekne za radu
ajobs
06.10.08,20:39
dobrý deň, oceňujem rady, ktoré dávate a zaujala ma vaša téma ako získa dobrovoľne nemocensky poistený čo najvyššie dávky pri čo najmenších nákladoch. Chcela by som sa opýtať či by ste mohli poradiť mamičkám na materskej dovolenke, ako by mohli získať čo najviac peniažkov pri platení dobrovoľného nemocenského poistenia svojich detí...a aký je pri tom postup, nahlášky, odhlášky, počet dní PN, suma mesačného poistného atď.
Ďakujem veľmi pekne za radu

anzuli, tento postup tu aj v iných témach je pekne popísaný, takže len sadnúť a študovať. Stojí to za to.....
MILKA58
07.10.08,09:20
Od 28.12. do 31.12.2007som platila dobr.nem.poist.z maxim.VZ, od 1.1.2008 som zmenila VZ na min.8100,-Sk.,ktoré platím dodnes. V máji 2008 som bola PN 17 dní (nem.dávku som dostávala z minima). Chcem sa opýtať, keby som išla na PN napr.dnes,či už mám nárok na dávky z maxim.VZ,270 dní mám dodržané, ale 17 dňová PN mi tento čas nepredlžuje,keďže počas tejto doby som síce bola poistená,ale neplatila nič. Ďakujem
brčko
07.10.08,15:56
Od 28.12. do 31.12.2007som platila dobr.nem.poist.z maxim.VZ, od 1.1.2008 som zmenila VZ na min.8100,-Sk.,ktoré platím dodnes. V máji 2008 som bola PN 17 dní (nem.dávku som dostávala z minima). Chcem sa opýtať, keby som išla na PN napr.dnes,či už mám nárok na dávky z maxim.VZ,270 dní mám dodržané, ale 17 dňová PN mi tento čas nepredlžuje,keďže počas tejto doby som síce bola poistená,ale neplatila nič. Ďakujem

Ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP 28.12.07 a odvtedy si sa neodhlásila a máš podmienku aspon 270dní ... splnenú a poistené zaplatené v správnej výške a načas, tak už pri PN-ke vzniknutej 23.9.08 by si mala nárok na nem.dávku rátanú z vym.základu v období 28-31.12.07 t.j. maxima.

PN-ka resp. v tvojom prípade poberanie nemocenského z DNP plynutie tých potrebných 26týždnov neovplyvnuje.
MILKA58
07.10.08,16:12
Ďakujem, mne išlo hlavne o to, že v máji som bola tiež na PN.
ramsty
18.11.08,17:32
Ahoj, čítala som všetky príspevky, no rada by som to aplikovala na konkrétny prípad:
Osôbka si platí od 8. januára 2008 DNP z 13.500,- je momentálne v treťom mesiaci. Ak by chcela poberať maximum materskej (termín pôrodu je v máji), má sa odhlásiť napr. k 20. novembru 2008 a prihlásiť sa k 1.1.2009 na maximalne DNP (1000 €)?
sonabolebruchova
19.11.08,16:23
Dobrý deň pán Mihál,
chcela by som Vas poprosit o radu ohladom DNP. Od 8.6.2007 som na materskej dovolenke a zaciatkom roka 2009 chceme zacat planovat druhe dieta. Mozete mi prosim poradit kedy by som sa mala prihlasit na DNP aby moja druha materska bola maximalna? Dakujem velmi pekne za radu a prajem pekny den.
ramsty
20.11.08,08:37
Dobrý deň pán Mihál, lepšie sformulujem svoju otázku.
Dobrý deň, čítala som všetky príspevky, no rada by som sa opytala, ci som to pochopila spravne na konkrétnom prípade:

Osôbka si platí od 8. januára 2008 DNP z 13.500,- je momentálne v treťom mesiaci. Ak by chcela poberať maximum materskej (termín pôrodu je v máji), tak má:

1) odhlásiť sa z platenia DNP napr. k 30. novembru 2008 a prihlásiť sa k 1.1.2009 na maximalne DNP (1000 €)

2) odhlásiť sa z platenia DNP k 30. novembru 2008, prihlásiť sa od 1.12.2008 na max. DNP 30.129,- a od prvého januára dať zmenu na minimálnu DNP

Prosím Vás o radu.
brčko
23.11.08,20:19
Dobrý deň pán Mihál, lepšie sformulujem svoju otázku.
Dobrý deň, čítala som všetky príspevky, no rada by som sa opytala, ci som to pochopila spravne na konkrétnom prípade:

Osôbka si platí od 8. januára 2008 DNP z 13.500,- je momentálne v treťom mesiaci. Ak by chcela poberať maximum materskej (termín pôrodu je v máji), tak má:

1) odhlásiť sa z platenia DNP napr. k 30. novembru 2008 a prihlásiť sa k 1.1.2009 na maximalne DNP (1000 €)

2) odhlásiť sa z platenia DNP k 30. novembru 2008, prihlásiť sa od 1.12.2008 na max. DNP 30.129,- a od prvého januára dať zmenu na minimálnu DNP

Prosím Vás o radu.

ak je už v tretom mesiaci, tak je na odhlásenie a nové prihlásenie neskoro. Nech sa neodhlasuje!!! Ak by sa odhlásila a nanovo prihlásila, tak jej materské z DNP sa bude rátať "len z minimálnej mzdy" aktuálnej v den nástupu na MD (teda cca 8900Sk t.j. 295,5eur). Totiž nestihne už uplynúť od tohto posledného prihlásenia (či už 1.12.08 alebo 1.1.09) do "nástupu na MD" (nie do pôrodu!!!) potrebných 26týždnov. Nové prihlásenia bolo treba urobiť najneskôr do 8-eho týždna tehotenstva.

A druhá vec, že na maximum sa oplatí (dá) prihlásiť, len ak nemáš iné nem.poistenie. Teda nie ak si zamestnaný a riadne poberáš plat v danom období.
Jozef Mihál
23.11.08,20:52
Odpoveď dostal(a) ramsty aj na jozefmihal.blogspot.com,

...nie je prekvapením, že sú ako cez kopírák. .-)
leka
26.11.08,14:02
Dobrý deň, vaše rady sú veľmi kvalitné, no mám pocit, že moje kapacity obmedzené. Robím si v tom jasno aj ja, keďže ma na SP poriadne nas.... Môj manžel je SZČO, odvody platí už asi 5 rokov, takže podmienku 270 dní splnenú má. Lenže platí ako povinne poistená osoba z minima. Ak to teraz, od 1.12.2008, zvýši, predpokladám, že sa poistí ako DPO na max. VZ, ako sa mu to prejaví v r. 2009? Keď bude PN napr. od 1.2.2009, budú mu vyplácať len z minima, alebo sa tam už zohľadní aj december s max. VZ? Poprípade, mal by aj od 1.1. zostať poistený s max.VZ? Plánujeme to využiť tak na PN ako aj na OČR. Ďakujem
leka
27.11.08,08:13
neviete mi prosím poradiť?
leka
28.11.08,07:16
dnes sa chystám na SP to nejak vyriešiť. potrebovala by som aby ste mi odobrili, ako to chápem.
1.Ak je teraz poistený na min. VZ (povinne) a od 1.12. dám prihlášku ako DPO po maximálny VZ. Dávky z DPO mu budú vyplácané až po 270 dňoch? Tzn. ak bude PN vo februári, bude mu vyplácané z min. ako platí teraz a ak bude PN o rok, tak už mu budú vyplácať aj z DPO? Tak je to správne?
2. Poprípade, zdá sa mi, že teraz by byť poistený vôbec nemusel. Ak by to bola pravda, mohla by som ho odhlásiť a hneď prihlásiť na max. VZ? Bolo by to lepši, alebo by som mu tým "zrušila" tých 270 dní poistenia a keby ochorel na zač, roka, nedostal by nič?
Bojím sa, aby som mu to nepokazila
Ďakujem
leka
28.11.08,08:52
teda postupne si upratujem myšlienky.
1. Poistený byť musí, lebo mal prájem, tzn. prerušiť a znovu poistiť sa nemôže.
2. Ak od 1.12.08 zvýši VZ na max, od 1.1.09 zníži naspäť na min, bude to mať nejaký efekt???
3. Ak k súčasnému povinnému min. poisteniu pridá DPO na maximum a od 1.1.09 ho zníži na min., začiatkom roka to môže využívať tak na OČR, neskôr aj na PN. Musí však platiť NP 2x.
4. Ak si pridá DPO na max. a potom ho zníži na min., môže potom 1 poistenie zrušiť a bude sa to chápať ako keby bol poistený vkuse? Myslím tým, že tam budú 2 poistenia s min. VZ. Pri zrušení 1 poistenia sa bude rušiť to konkrétne DPO? Alebo je šanca, že by to mohli brať tak, že: povinne poistený má byť - je; min. 270 dní by zostalo; zohľadnil by sa mu aj decembrový max VZ. Pripúšťam, že v bode 4 asi trochu preháňam
Poradí mi niekto skúsený, prosím?
Jozef Mihál
28.11.08,09:03
leka
28.11.08,09:14
ste milý, ďakujem, no Košice sú mi ďaleko. V Pezinku by som miestnosť zohnať vedela. tak snáď nabudúce
brčko
28.11.08,15:54
dnes sa chystám na SP to nejak vyriešiť. potrebovala by som aby ste mi odobrili, ako to chápem.
1.Ak je teraz poistený na min. VZ (povinne) a od 1.12. dám prihlášku ako DPO po maximálny VZ. Dávky z DPO mu budú vyplácané až po 270 dňoch? Tzn. ak bude PN vo februári, bude mu vyplácané z min. ako platí teraz a ak bude PN o rok, tak už mu budú vyplácať aj z DPO? Tak je to správne?
2. Poprípade, zdá sa mi, že teraz by byť poistený vôbec nemusel. Ak by to bola pravda, mohla by som ho odhlásiť a hneď prihlásiť na max. VZ? Bolo by to lepši, alebo by som mu tým "zrušila" tých 270 dní poistenia a keby ochorel na zač, roka, nedostal by nič?
Bojím sa, aby som mu to nepokazila
Ďakujem

ak váš manžel platí súvisle už 5rokov povinné nem.poistenie, a vždy z minima, tak aj nem.dávky z povinného nem.poistenia szčo budú rátané z tohto minima, z ktorého platil v predchádzajúcom kalend.roku.

Ak sa prihlási na DNP, tak:
- nárok na nemocenské (príp. materské:) ) bude mať až po uplynutí 270dní DNP (lebo nemá žiadne dni iného ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa mu k dnom DNP prirátali), t.j. do uplynutia 270dní nebude mať nárok "žiadny" a
- nárok na ošetrovné bude mať hned (tam nie je podmienka 270dní).

Vzhladom na to, že má povinné nem.poistenie szčo vo výške VZ 8100,- tak ako DNPosoba sa mu v tomto období bude rátať maximálne odvod z vym.základu rozdielu maxima 30219 a tých 8100 = 22119,-

Povinné poistenie szčo odhlásiť počas vykonávania činnosti szčo pokial viem nemôže resp. len vždy ku 1.7. v roku podla DP z predch.roku alebo pri ukončení/prerušení činnosti szčo.

Ak by ukončil činnosť szčo a ostalo mu len DNP, tak pri PN-ke vzniknutej:
- do uplynutia 26týždnov by mal nárok na nemocenské rátané z aktuálnej minim.mzdy a
- po uplynutí 26týždnov by bol rátaný z vym.základov z DNP v rozhod.období .
veronikasad
28.11.08,16:04
SZČO platí povinné nem. poistenie + dobrovolné nem.poistenie /podmienka 270 dní z DNP je splnená/. Existuje ešte možnosť prerušenia DNP koncom roka 2008 a znovuprihlásenia s max. VZ - následne od 1.1.09 zmeniť VZ na minimum ? Nárok na nem.dávky z maxima bol po 26 týždňoch. Platí to aj pre rok 2009 ?
Heni
01.12.08,16:53
chcela by som sa spýtať, ako poriešiť najvyššie nem.dávky v tomto prípade:
osoba, ktorá je zamestnancom a má min. mzdu, je aj SZČO - ale z tohto titulu odvody neplatí, a ešte je zároveň dobrovoľne nemocensky poistený od 1.12.2007 z maxima ale od 1.1.2008 bol VZ znížený na minimum. Takže v súčastnosti platí 357,- Sk mesačne. Ako na to?
Dakujem.
brčko
01.12.08,19:30
SZČO platí povinné nem. poistenie + dobrovolné nem.poistenie /podmienka 270 dní z DNP je splnená/. Existuje ešte možnosť prerušenia DNP koncom roka 2008 a znovuprihlásenia s max. VZ - následne od 1.1.09 zmeniť VZ na minimum ? Nárok na nem.dávky z maxima bol po 26 týždňoch. Platí to aj pre rok 2009 ?

veronika, áno platí to ešte naposledy pre tento rok (aj tých 26týždnov). Ak podá zmenu VZ v decembri, tak zmena bude platná od 1.1.09. Takáto zmena po pár dnoch od prihlásenia by mala byť ešte možná, lebo sa uskutoční podla teraz platného zákona. Ak by však nepodal zmenu v 12/08, tak od 1.1.09 bude účinna aj novela zákona a zmena bude možná najskôr po uplynutí 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ.

vid tento link (v zbierke zákonov sa mi to nedarí otvoriť), bod/zmena číslo 36
http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=291706
brčko
01.12.08,19:40
chcela by som sa spýtať, ako poriešiť najvyššie nem.dávky v tomto prípade:
osoba, ktorá je zamestnancom a má min. mzdu, je aj SZČO - ale z tohto titulu odvody neplatí, a ešte je zároveň dobrovoľne nemocensky poistený od 1.12.2007 z maxima ale od 1.1.2008 bol VZ znížený na minimum. Takže v súčastnosti platí 357,- Sk mesačne. Ako na to?
Dakujem.

nech urobí tento rok vlastne to isté. Presne to, čo píše vyššie veronika. Odhlásiť, nanovo prihlásiť ešte v decembri z VZ 30219 mínus jeho mzda v decembri predpokladám tiež 8100 t.j. z VZ 22119,- a hned v decembri!!! podať zmenu na minimum. t.j. VZ 295,5eur. Po 26týždnoch od nového prihlásenia bude nárok na nem.dávky z tohto VZ.
Heni
02.12.08,05:11
nech urobí tento rok vlastne to isté. Presne to, čo píše vyššie veronika. Odhlásiť, nanovo prihlásiť ešte v decembri z VZ 30219 mínus jeho mzda v decembri predpokladám tiež 8100 t.j. z VZ 22119,- a hned v decembri!!! podať zmenu na minimum. t.j. VZ 295,5eur. Po 26týždnoch od nového prihlásenia bude nárok na nem.dávky z tohto VZ.
dakujem, nebola som si istá s tým odhlásením a vzápätí prihlásením - či to bude tak fungovať, lebo som v inej téme čítala o dávkach len pri "nepretržitom" dobrovoľnom nem. poistení...
brčko
02.12.08,07:27
dakujem, nebola som si istá s tým odhlásením a vzápätí prihlásením - či to bude tak fungovať, lebo som v inej téme čítala o dávkach len pri "nepretržitom" dobrovoľnom nem. poistení...

to je tých 26týždnov nepretržitého DNP (ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš, tak to podla zákona o soc.poistení nepretržité DNP nie je)
- do uplynutia tých 26týždnov od tohto posledného prihlásenia budeš mať nárok na dávky z aktuálnej minimálnej mzdy (ak v r.2009, tak to je cca 8900,-sk 295,5eur)
- až ked ti vznikne PN, očr po uplynutí tejto doby 26týž., tak dávky budú rátané zo skutočného VZ v období od posleného prihlásenia na DNP do konca roka 2008. Ak by si sa ale neodhlásil, tak aj tak by sa ti dávky vzniknuté v r.2009 rátali z minimálneho VZ= min.mzdy, ale tej, z ktorej si si platil v r.2008 tj. 8100,-
katkas
02.12.08,09:27
Brcko,
s tou zmenou mi to nie je celkom jasne. Cize teraz platim DNP z 16000,- Sk (rozdiel VZ v zamestnani a maximom) a od januara som chcela zmenit VZ v DNP na minimum. Da sa to, alebo to urobit este posledny den v roku 2008? Nastup na matersku 5/09. Na co si este dat pozor? Dakujem.
leka
16.12.08,07:43
ak váš manžel platí súvisle už 5rokov povinné nem.poistenie, a vždy z minima, tak aj nem.dávky z povinného nem.poistenia szčo budú rátané z tohto minima, z ktorého platil v predchádzajúcom kalend.roku.

Ak sa prihlási na DNP, tak:
- nárok na nemocenské (príp. materské:) ) bude mať až po uplynutí 270dní DNP (lebo nemá žiadne dni iného ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa mu k dnom DNP prirátali), t.j. do uplynutia 270dní nebude mať nárok "žiadny" a
- nárok na ošetrovné bude mať hned (tam nie je podmienka 270dní).

Vzhladom na to, že má povinné nem.poistenie szčo vo výške VZ 8100,- tak ako DNPosoba sa mu v tomto období bude rátať maximálne odvod z vym.základu rozdielu maxima 30219 a tých 8100 = 22119,-

Povinné poistenie szčo odhlásiť počas vykonávania činnosti szčo pokial viem nemôže resp. len vždy ku 1.7. v roku podla DP z predch.roku alebo pri ukončení/prerušení činnosti szčo.

Ak by ukončil činnosť szčo a ostalo mu len DNP, tak pri PN-ke vzniknutej:
- do uplynutia 26týždnov by mal nárok na nemocenské rátané z aktuálnej minim.mzdy a
- po uplynutí 26týždnov by bol rátaný z vym.základov z DNP v rozhod.období .
Zabudla som poďakovať za odpoveď. Pomohlo mi to
brčko
28.12.08,21:53
:)
Liana30
06.01.09,17:17
Zdravím vás.
Od novembra 2007 som si platila DNP z najnižšej sumy. Od 1.7.2008 som si zvýšila (zmluvu nerušila) na mesačný poplatok z maxima, ktorý bol od toho dátumu aj zmenený - zvýšený. Čiže som 6 mesiacov v roku 2008 platila DNP z maximálnej výšky. Teraz som tehotná, mám rizikové tehotenstvo a doktorka mi už zakázala pracovať. Až do materskej budem na PN. Mám teda nárok na nemocenské z dobrovoľného poistenia a to z maximálnej výšky?
ďakujem za odpoveď
Bivka
07.01.09,16:23
Som SZČO a nevyplýva mi povinnosť platiť odvody, tak som sa dobrovolne nemocensky poistila od jula 2007. K 31.10.2008 som sa z DNP odhlásila a opäť som sa prihlásila 12.12.2008 s max. vymeriavacim základom. 30.12,2008 som nahlásila zmenu vymeriavacieho základu na minimum s účinnosťou od 1.1.2009 . V SP mi bolo povedané, že aby som mohla urobiť zmenu vymeriavacieho základu, musím z neho platiť odvody 6 mesiacov, ak nechcem platiť 6 mesiacov odvody z max. vym. základu, tak sa musim k31.12. 2008 odhlásiť a nanovo sa prihlásiť od 1.1.2009 s min. vymeriavacim základom. Ale túto podmienku neviem nikde v zákone nájsť. poraďte, kde to v zákone nájdem . Ďakujem
Bivka
07.01.09,16:52
Prešla som na č. 77 a tam som našla, čo som hľadaala, pani v SP sa pomylila, lebo to, co mi povedala o možnej zmene VZ u DNPO bude platiť od 1.1.2009, vdaka za informaciu, ktoru som nasla na vasej stranke.
Marína
07.01.09,17:52
Zdravím vás.
Od novembra 2007 som si platila DNP z najnižšej sumy. Od 1.7.2008 som si zvýšila (zmluvu nerušila) na mesačný poplatok z maxima, ktorý bol od toho dátumu aj zmenený - zvýšený. Čiže som 6 mesiacov v roku 2008 platila DNP z maximálnej výšky. Teraz som tehotná, mám rizikové tehotenstvo a doktorka mi už zakázala pracovať. Až do materskej budem na PN. Mám teda nárok na nemocenské z dobrovoľného poistenia a to z maximálnej výšky?
ďakujem za odpoveď
Z max. nie, pretože podľa §55 Zák. o soc. poistení:
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Pre teba je rozhodujúcim obdobím rok 2008.
T. z., že tvoj denný vymeriavací základ bude(ak si počas obdobia r.2008 nemala prerušené NP) (8100*6 )+(2814230219*6)/3656
brčko
07.01.09,21:08
Trochu poopravím, že od 1.7.08 bolo maximum 30219,- a r.2008 má 366dní :)
No ale z tohto maxima sa ti bude rátať VZ z DNP za 6mesiacov len v prípade, ak si nemala žiadne iné nem.poistenie!!! Takže ak si bola súčasne zamestnaná, tak tvoj skutočný VZ z DNP bude za každý mesiac vždy 30219 mínus tvoj VZ zo zamestnania.
Katy a R
07.01.09,21:17
Som SZČO a nevyplýva mi povinnosť platiť odvody, tak som sa dobrovolne nemocensky poistila od jula 2007. K 31.10.2008 som sa z DNP odhlásila a opäť som sa prihlásila 12.12.2008 s max. vymeriavacim základom. 30.12,2008 som nahlásila zmenu vymeriavacieho základu na minimum s účinnosťou od 1.1.2009 . V SP mi bolo povedané, že aby som mohla urobiť zmenu vymeriavacieho základu, musím z neho platiť odvody 6 mesiacov, ak nechcem platiť 6 mesiacov odvody z max. vym. základu, tak sa musim k31.12. 2008 odhlásiť a nanovo sa prihlásiť od 1.1.2009 s min. vymeriavacim základom. Ale túto podmienku neviem nikde v zákone nájsť. poraďte, kde to v zákone nájdem . Ďakujem

... len dúfam, že si to neurobila !
Liana30
08.01.09,08:32
Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď, ale teraz som už z toho načisto jeleň :D
Radšej sa skúsim spýtať inak. Keď som sa v novembri 2007 prihlasovala na DNP, (podotýkam, že som počas platenia stále zamestnancom) bolo mi odporučené platiť 270 dní (9 mes.) z minimálneho vymeriav. základu 4,4 %, bola mi vypočítaná výška odvodu 357,- Sk, s tým, že ak by som mala ísť na MD, po uplynutí 9 mes. platenia stačí prerušiť a zvýšiť na mesačný odvod sumu z max.vymer.zákl. a bude mi vyplácaná najvyššia čiastka cca 14tis. Sk/mes.
Zmena ale nastala 1.7.2008 a už nebolo rozhodujúcich 270 dní pred platením, ale predchádzajúci rok. Vymeriavací základ sa tiež zvýšil na max. 30.219,- Sk. Bolo mi povedané: Ak si chcem nárokovať nemocenské v roku 2009, musím platiť mesačný odvod v roku 2008 min. 6 mesiacov (26 týždňov) zo sumy 30.219,- Sk a to 4,4% čo je 1.329,636 Sk. Keďže som zamestnaná a zamestávateľ mi platí 4,4% z vymer. zákl. 12.000,-Sk, sumu 528,- Sk, ja si mám zaplatiť ten rozdiel (t.j. 1.329,- minus 528,-). Tak som mesačne doplatila 6 mesiacov (od 7/08 do 12/08) sumu cez 800,- Sk. Čiže dokopy (od zo závislej činnosti aj pripoistenia) 4,4% z maxim. vymeriavacieho základu. V SP mi bolo povedané, že ak toto splním, a v roku 2009 pôjdem na PN, alebo MD, bude mi vyplácaná suma: 938,- Sk/deň.
Takto som to pochopila ja, neviem čo je nesprávne, každopádne vám ďakujem za trpezlivosť a opoveď.
Katy a R
08.01.09,15:29
Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď, ale teraz som už z toho načisto jeleň :D
Radšej sa skúsim spýtať inak. Keď som sa v novembri 2007 prihlasovala na DNP, (podotýkam, že som počas platenia stále zamestnancom) bolo mi odporučené platiť 270 dní (9 mes.) z minimálneho vymeriav. základu 4,4 %, bola mi vypočítaná výška odvodu 357,- Sk, s tým, že ak by som mala ísť na MD, po uplynutí 9 mes. platenia stačí prerušiť a zvýšiť na mesačný odvod sumu z max.vymer.zákl. a bude mi vyplácaná najvyššia čiastka cca 14tis. Sk/mes.
Zmena ale nastala 1.7.2008 a už nebolo rozhodujúcich 270 dní pred platením, ale predchádzajúci rok. Vymeriavací základ sa tiež zvýšil na max. 30.219,- Sk. Bolo mi povedané: Ak si chcem nárokovať nemocenské v roku 2009, musím platiť mesačný odvod v roku 2008 min. 6 mesiacov (26 týždňov) zo sumy 30.219,- Sk a to 4,4% čo je 1.329,636 Sk. Keďže som zamestnaná a zamestávateľ mi platí 4,4% z vymer. zákl. 12.000,-Sk, sumu 528,- Sk, ja si mám zaplatiť ten rozdiel (t.j. 1.329,- minus 528,-). Tak som mesačne doplatila 6 mesiacov (od 7/08 do 12/08) sumu cez 800,- Sk. Čiže dokopy (od zo závislej činnosti aj pripoistenia) 4,4% z maxim. vymeriavacieho základu. V SP mi bolo povedané, že ak toto splním, a v roku 2009 pôjdem na PN, alebo MD, bude mi vyplácaná suma: 938,- Sk/deň.
Takto som to pochopila ja, neviem čo je nesprávne, každopádne vám ďakujem za trpezlivosť a opoveď.
... no neviem, ako ti to bolo povedané... ??? ale:
podmienka 270 dní ... je pre nárok na materské. RO je zase niečo iné (spravidla predchádzajúci rok - aj keď nie vždy)
§ 48 zákona o soc poistení
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.
(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak

... a ešte pozri (hore na lište sú zákony)... §54 RO = rozhodujúce obdobie, §55 DVZ, §58 nárok z viacerých poistení
Marína
08.01.09,18:20
Trochu poopravím, že od 1.7.08 bolo maximum 30219,- a r.2008 má 366dní :)
No ale z tohto maxima sa ti bude rátať VZ z DNP za 6mesiacov len v prípade, ak si nemala žiadne iné nem.poistenie!!! Takže ak si bola súčasne zamestnaná, tak tvoj skutočný VZ z DNP bude za každý mesiac vždy 30219 mínus tvoj VZ zo zamestnania.
Ďakujem za upozornenie, už som opravila.
brčko
08.01.09,20:13
Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď, ale teraz som už z toho načisto jeleň :D
Radšej sa skúsim spýtať inak. Keď som sa v novembri 2007 prihlasovala na DNP, (podotýkam, že som počas platenia stále zamestnancom) bolo mi odporučené platiť 270 dní (9 mes.) z minimálneho vymeriav. základu 4,4 %, bola mi vypočítaná výška odvodu 357,- Sk, s tým, že ak by som mala ísť na MD, po uplynutí 9 mes. platenia stačí prerušiť a zvýšiť na mesačný odvod sumu z max.vymer.zákl. a bude mi vyplácaná najvyššia čiastka cca 14tis. Sk/mes.
**toto sedí, vtedy to platilo

Zmena ale nastala 1.7.2008 a už nebolo rozhodujúcich 270 dní pred platením, ale predchádzajúci rok. Vymeriavací základ sa tiež zvýšil na max. 30.219,- Sk.
***zmena zákona nastala už od 1.1.08 (zmena VZ od 1.7.08, ako píšeš), no a tých 270dní a predchádzajúci kal.rok si asi zle pochopila, v tom zmena nebola. Zmenilo sa to, že v prípade, ak od posledného prihlásenia na DNP do uplatnovania nároku na dávku (vzniku PN, nástupu na MD) neuplynie aspon 26týždnov, tak sa dávka neráta zo skutočného vymeriavacieho základu, ale z minimálnej mzdy.

Bolo mi povedané: Ak si chcem nárokovať nemocenské v roku 2009, musím platiť mesačný odvod v roku 2008 min. 6 mesiacov (26 týždňov) zo sumy 30.219,- Sk a to 4,4% čo je 1.329,636 Sk.
*** musí "uplynúť od nového prihlásenia" z vyššieho vym.základu aspon 6mesiacov (26týždnov) a nie odvod by mal byť v súčte 1329,63Sk, ale vymeriavací základ v súčte by mal dať sumu 30219,- (odvod 4,4% sa ráta inak, z kažného nem.poistenia zvlášť a zaokrúhluje sa vždy nahor)

Keďže som zamestnaná a zamestávateľ mi platí 4,4% z vymer. zákl. 12.000,-Sk, sumu 528,- Sk, ja si mám zaplatiť ten rozdiel (t.j. 1.329,- minus 528,-). Tak som mesačne doplatila 6 mesiacov (od 7/08 do 12/08) sumu cez 800,- Sk. Čiže dokopy (od zo závislej činnosti aj pripoistenia) 4,4% z maxim. vymeriavacieho základu.
*** ak je tvoja hrubá mzda/tvoj vymeriavací základ zo zamestnania 12000,-, tak predpokladám, si sa prihlásila z vym.základu 18219 (30219-12000). V takom prípade bolo treba platiť mesačne 802,-Sk (správny výpočet je 4,4% z 18219 =801,64 = 802,-). Ak si bola prihlásená z VZ 30219,-, tak bolo treba platiť za každy mesiac podla konkrétnej hrubej mzdy zo zamestnania, vždy z rozdielu (no to je podstatné, iba ak tvoja mzda kolíše)

V SP mi bolo povedané, že ak toto splním, a v roku 2009 pôjdem na PN, alebo MD, bude mi vyplácaná suma: 938,- Sk/deň.
*** To ti hovorili denný vymeriavací základ (DVZ), nie materské. Materské na den je 55% z tohto denného vymeriavacieho základu
no u teba to nebude predpokladám tak.

Takto som to pochopila ja, neviem čo je nesprávne, každopádne vám ďakujem za trpezlivosť a opoveď. :)

ak bola tvoja mzda v r.2008 vždy 12000,- a z DNP si mala 1-6/08vym.základ 8100 a potom zmenu VZ 7-12/08 VZ 18219, tak tvoje materské sa vyráta cca

DVZ zo zamestnania = 12 mes.x12000 :366dní = cca 393,44
DVZ z Dnp = ((6 x 8100) + (6 x 18219)) :366dní = cca 431,46
DVZ spolu = cca 824

denné materské 824 x 55% = cccca 453,-

PS. dobré by bolo doplatiť DnP, predpokladám 2,-Sk mesačne (ak si prihlásená z VZ 18219,-), aj ked SP toleruje nedoplatok do 99,-Sk. :)
elefanto
08.02.09,14:57
Dobry den.,mam na Vas par otazok.Prepacte ale som trocha s toho mimo.
Niekedy v lete planujeme ze sa poustime do snazenia o druhe babo,teraz pracujem...zacala som ale zarabam minimum,som aj na skratenom uvazku a zaijima kolko by som a ci mam aj ja narok na vyssiu matersku,Kolko mam platit do poistovne a ci sa to vztahuje aj keby som isla na Pn-ku alebo Ocr-ku?
Dakujem
elefanto
25.02.09,18:49
Dobry den.,mam na Vas par otazok.Prepacte ale som trocha s toho mimo.
Niekedy v lete planujeme ze sa poustime do snazenia o druhe babo,teraz pracujem...zacala som ale zarabam minimum,som aj na skratenom uvazku a zaijima kolko by som a ci mam aj ja narok na vyssiu matersku,Kolko mam platit do poistovne a ci sa to vztahuje aj keby som isla na Pn-ku alebo Ocr-ku?
Dakujem
ajobs
25.02.09,20:11
Dobry den.,mam na Vas par otazok.Prepacte ale som trocha s toho mimo.
Niekedy v lete planujeme ze sa poustime do snazenia o druhe babo,teraz pracujem...zacala som ale zarabam minimum,som aj na skratenom uvazku a zaijima kolko by som a ci mam aj ja narok na vyssiu matersku,Kolko mam platit do poistovne a ci sa to vztahuje aj keby som isla na Pn-ku alebo Ocr-ku?
Dakujem

Prihlás sa na dobrovoľné nemocenské poistenie zo sumy, ktorá je rozdielom 1003,09 € a tvojho mesačného zárobku. Po splnení podmienky poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch budeš mať nárok na maximálne materské (samozrejme aj ošetrovné a nemocenské) z oboch poistení (teda z DNP aj zo zamestnania). Nárok na ošetrovné máš už od 1. dňa poistenia, ale nie zo skutočného vymeriavacieho základu, ale iba z pravdepodobného VZ, čo je 295,50 € mesačne. Po 26 týždňoch poistenia máš nárok na ošetrovné zo skutočného VZ.

A tie zelené blikajúce otázniky nepoužívaj, kým nejde o život. Dosť to irituje.
Lemon
04.03.09,07:57
Ahojte poradaci, potrebovala by som rychlu radu ohladne toho, ci sa este rychlo prihlasit ako DPO na nemocenske poist. kvoli ziskaniu materskej. Moj pripad je nasledovny:
Bola som zamestnana od roku 2004, 27.10.2007 som nastupila na matersku s 1.dietatom, este tesne predtym od 10.10.-26.10.2007 som poberala nemoc.davky zo SP z dovodu choroby. Do 31.12.2007 som bola zamestnancom,od 1.1.2008 sa moja firma zrusila, preto ma aj odhlasili zo SP. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a zistila som, ze som znova tehu, momentalne asi v 4tt. Nastup na MD by mi vychadzal 1.10.2009. A teraz neviem, ci to obdobie, ked som bola PN a na MD v roku 2007 - teda od 10.10.2007-31.12.2007 sa mi rata do tych 270 dni a ci mam sancu este ziskat matersku ked sa rychlo prihlasim, lebo je tam sanca platit 26 tyzdnov poistne pred nastupom na matersku.Dakujem krasne za radu.
brčko
04.03.09,09:45
Ahojte poradaci, potrebovala by som rychlu radu ohladne toho, ci sa este rychlo prihlasit ako DPO na nemocenske poist. kvoli ziskaniu materskej. Moj pripad je nasledovny:
Bola som zamestnana od roku 2004, 27.10.2007 som nastupila na matersku s 1.dietatom, este tesne predtym od 10.10.-26.10.2007 som poberala nemoc.davky zo SP z dovodu choroby. Do 31.12.2007 som bola zamestnancom,od 1.1.2008 sa moja firma zrusila, preto ma aj odhlasili zo SP. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a zistila som, ze som znova tehu, momentalne asi v 4tt. Nastup na MD by mi vychadzal 1.10.2009. A teraz neviem, ci to obdobie, ked som bola PN a na MD v roku 2007 - teda od 10.10.2007-31.12.2007 sa mi rata do tych 270 dni a ci mam sancu este ziskat matersku ked sa rychlo prihlasim, lebo je tam sanca platit 26 tyzdnov poistne pred nastupom na matersku.Dakujem krasne za radu.

áno, aj dni počas PN a poberania materského, a dokonca aj dni čerpania RD, "ak PP trvá", sa rátajú do potrebných 270 dní NP pre účely nároku "na materské". Takže ešte máš šancu. Treba prerátať podla očakávaného dna pôrodu, či to vychádza, no malo by. ;)
Lemon
04.03.09,11:53
Brcko, dakujem krasne za odpoved, podla mojich prepoctov by to malo akurt tak vyjst 2.10.-31.12.2007 je 91 dni, a od 4.3.-30.9.2007( ak sa od dnes prihlasim) je 211 dni, dokopy 302, takze by to malo vyjst. No, tak sa idem este dnes rychlo prihlasit. Tak keby ste este nahodou niekto mali iny nazor, tak dajte vediet, aby som zbytocne potom neplatila to poistne, ak by mi to nevyslo. Dakujem.
ajobs
04.03.09,17:28
Brcko, dakujem krasne za odpoved, podla mojich prepoctov by to malo akurt tak vyjst 2.10.-31.12.2007 je 91 dni, a od 4.3.-30.9.2007( ak sa od dnes prihlasim) je 211 dni, dokopy 302, takze by to malo vyjst. No, tak sa idem este dnes rychlo prihlasit. Tak keby ste este nahodou niekto mali iny nazor, tak dajte vediet, aby som zbytocne potom neplatila to poistne, ak by mi to nevyslo. Dakujem.

Ale prihlás sa z maxima 1003,09 € - poistné je 44,10 € mesačne.
Lemon
04.03.09,17:54
Dnes som sa uz prihlasila z maxima:) No vychadza mi to snad, som si to prepocitavala este raz, lebo najprv som to zle vyratala asi, lebo som to ratala odo dna nastupu na matersku. Ale v zakone je ze to musi byt 270 v obdobi 2 rokov pred porodom, tak som musela ratat podla predpoklad. terminu porodu, ktory vychadza na 12.11. asi. No a podla toho mi vychadza r. 2007 - 13.11.-31.12 a to 49 dni, a rok 2009 4.3-11.11 253, celkom 302 dni. Nemylim sa?
sorino
07.03.09,15:48
od 15.9.2008 som za zaregistrovala do DNP a ako vymeriavací základ som si vybrala maximum. mesačná platba do DNP je 1008 sk (cca 36 EUR). 25.3.2009 nastupujem na matersku dovolenku. Od 1.2.2008 som zamestnana.
aký postup mám splniť pri nástupe na materskú dovolenku a či mám narok na vyplatenie vyššej dávky popri materskej dovolenke.
zuzip
08.03.09,07:38
Som zamestnaná a zmluvu mám na dobu neurčitú, hrubá mzda je cca 21000,-Sk (700 EUR). Od 3/2008 som na MD, od 10/2008 som na RD. Popri zamestnaní som sa DNP (aby bolo viac peniažkov na MD), od 7/2007 - 10/2008 z minima, od 11/2008 - 3/2009 z maxima, zmenou vymeriavacieho základu, bez odhlásenia. Som na začiatku druhého tehotenstva a nakoľko nástup na MD vychádza na polovicu 9/2009, 6.3.2009 som sa bola odhlásiť z DNP, pretože vymeriavacie obdobie na druhú MD, by mal byť rok 2008. Prosím o radu, či už nie je potrebné sa teraz prihlásiť do DNP, alebo áno (ak áno, z maxima/minima)? Vopred ďakujem za cenné rady!
31Jankal
17.03.09,06:57
Ahojte. Mohli by ste mi poradiť. Som zamestnaná mám VZ 295,50 €. Chcela by som platiť DNP z maxima. Chcem sa Vás opýtať kedy už mám nárok na vyššie PN a OCR? A kedy mi stačí platiť z minima a kedy z maxima? Treba to nahlásiť aj zamestnávateľovi? Veľká vdaka.
31Jankal
17.03.09,06:59
A ešte jedna otázočka. Rodičia pôjdu za pár rokov na dôchodok nedá sa platiť tiež niečo viac na dôchodok aby mali väčší? Dakujem
Monika V.
17.03.09,07:19
Moja kamarátka je momentálne na materskej. Má sa teraz dobrovoľne prihlásiť na NP, aby mohla poberať OČR príp. PN, ale až po skončení materskej? Pred materskou bola na pár dní zamestnaná z max. VZ, aby mohla mať teraz max. materskú, ale už nie je v prac. pomere.
31Jankal
18.03.09,06:03
Skoda že mi nikto nevie pomôcť.
valca11
18.03.09,13:58
Moja kamarátka je momentálne na materskej. Má sa teraz dobrovoľne prihlásiť na NP, aby mohla poberať OČR príp. PN, ale až po skončení materskej? Pred materskou bola na pár dní zamestnaná z max. VZ, aby mohla mať teraz max. materskú, ale už nie je v prac. pomere.

Áno, ak chce poberať OČR.
ajobs
18.03.09,14:36
Ahojte. Mohli by ste mi poradiť. Som zamestnaná mám VZ 295,50 €. Chcela by som platiť DNP z maxima. Chcem sa Vás opýtať kedy už mám nárok na vyššie PN a OCR? A kedy mi stačí platiť z minima a kedy z maxima? Treba to nahlásiť aj zamestnávateľovi? Veľká vdaka.

Treba sa prihlásiť na DNP z VZ 1003,09 € - 295,50 €=707,59 €, poistné bude mesačne 31,10 €. Nárok na vyššiu PN je po 270 dňoch poistenia, na vyššie ošetrovné po 182 dňoch poistenia. Treba platiť z tejto sumy, ak chceš maximálne dávky - minimum nestačí. Zamestnávateľovi sa to neoznamuje.
ajobs
18.03.09,14:42
A ešte jedna otázočka. Rodičia pôjdu za pár rokov na dôchodok nedá sa platiť tiež niečo viac na dôchodok aby mali väčší? Dakujem

Dá sa platiť "niečo viac", ale keďže neviem kedy pôjdu do dôchodku a koľko chcú platiť, tak je táto odpoveď iba takáto všeobecná. Ale v zásade je takéto platenie nevýhodné - posúď: ak teraz zarábajú priemernú mzdu v NH (723 €) a chceli by si doplácať do maxima, museli by mesačne platiť takmer 577 € dobrovoľné dôchodkové poistenie.
31Jankal
19.03.09,06:26
A OČR mi nebude platiť hned od začiatku poistenia? Dieťa mi býva často choré tak preto som si to aj dala. Alebo toi platí až po 26 týždňoch? Dakujem
brčko
22.03.09,17:10
A OČR mi nebude platiť hned od začiatku poistenia? Dieťa mi býva často choré tak preto som si to aj dala. Alebo toi platí až po 26 týždňoch? Dakujem

Na očr/ošetrovné z DNP máš nárok hned od prihlásenia (maximálne 10dní). Ak vznikne v období do 26týždnov od prihlásenia na DNP, tak sa ráta z pravdepobobného VZ, tj. z minimálnej mzdy. Po 26týždnoch sa ráta zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.
31Jankal
25.03.09,11:08
Dakujem za odpovede. A kedže som zamestnaná tak musím mať 2 očr? Jednu bude posielať zamestnávateľ a druhú ja ako DNP? Dakujem
ajobs
28.03.09,20:10
Dakujem za odpovede. A kedže som zamestnaná tak musím mať 2 očr? Jednu bude posielať zamestnávateľ a druhú ja ako DNP? Dakujem

Áno, presne tak, musia byť 2x tlačivá na ošetrovanie, jedno od zamestnávateľa a druhé z DNP. Ale celé ošetrovné platí Sociálna posiťovňa.
31Jankal
30.03.09,07:21
Dakujem. Poradili ste mi, len škoda že som to nevedela skôr.
Počas OCR som bola veľmi stratová dostávala som len 4,7€ na den. Vyplývajú z toho aj nejaké iné povinnosti?
JanVajs
07.04.09,21:28
Dobry den,

budem rad, ak mi niekto z Vas poradi. Najradsej by som bol, ak by mi odpisal samotny pan Mihal... :) Mam niekolko otazok:

1. Odo dna 10. 04. 2009 som prihlaseny na nemocenske poistenie ako dobrovolne nemocensky poistena osoba. Od 01. 04. 2004 poberam invalidny dochodok z dovodu poklesu 60 % v porovnani so zdravou fyzickou osobou. Ak nazbieram dostatocny pocet dni - teda 270, aby som mal minimalne v uplynulych dvoch rokoch, a sucasne sa potom odhlasim z poistenia, nebudem mat narok na ochrannu dobu 42 dni, kedze poberam ten spominany invalidny dochodok?

2. Ak by som mal niekedy ukoncene poistenie, ktore by mi potom opatovne vzniklo znovu po nejakom case, pricom by som mal v uplynulych dvoch rokoch 270 dni nemocenskeho poistenia, hoci netrvali suvisle, budem mat narok na nemocenske, ak som prave v case vzniku docasnej PN poisteny?

Teda priklad: Mal som nemocenske poistenie od 10. 04. 2009 do 31. 12. 2009, co je spolu 266 dni. Potom som sa odhlasil od 01. 01. 2010 a opat som sa prihlasil ku dnu 01. 04. 2010. Dna 07. 04. 2010 som bol svojim lekarom uznany za docasne praceneschopneho. Kedze som z prveho poistenia v roku 2009 ziskal 266 dni a dalsich 6 dni v roku 2010, spolu je to 272 dni, avsak poistenie nebolo suvisle, no v case, ked som bol uznany za docasne praceneschopneho, bol som aktualne par dni znova prihlaseny na nemocenske poistenie. Mam v takomto pripade narok na nemocensku davku?

Dakujem za Vase odpovede.
ajobs
09.04.09,21:30
Dobry den,

budem rad, ak mi niekto z Vas poradi. Najradsej by som bol, ak by mi odpisal samotny pan Mihal... :) Mam niekolko otazok:

1. Odo dna 10. 04. 2009 som prihlaseny na nemocenske poistenie ako dobrovolne nemocensky poistena osoba. Od 01. 04. 2004 poberam invalidny dochodok z dovodu poklesu 60 % v porovnani so zdravou fyzickou osobou. Ak nazbieram dostatocny pocet dni - teda 270, aby som mal minimalne v uplynulych dvoch rokoch, a sucasne sa potom odhlasim z poistenia, nebudem mat narok na ochrannu dobu 42 dni, kedze poberam ten spominany invalidny dochodok? Poberanie invalidného dôchodku - už to tu bolo mnohokrát napísané - nie je prekážkou poberania nemocenského v čase poistenia alebo v ochrannej lehote 42 dní (ak poistenie trvalo aspoň rovnaký počet dní) po zániku NP.

2. Ak by som mal niekedy ukoncene poistenie, ktore by mi potom opatovne vzniklo znovu po nejakom case, pricom by som mal v uplynulych dvoch rokoch 270 dni nemocenskeho poistenia, hoci netrvali suvisle, budem mat narok na nemocenske, ak som prave v case vzniku docasnej PN poisteny? Áno, budeš mať nárok na nemocenské, ale ak práceneschopnosť vznikne skôr ako 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP, tak nemocenské bude vypočítané iba z pravdepodobného VZ, teda z aktuálnej minimálnej mzdy vydelenej číslom 30
(súčasná minimálna mzda je 295,50 €).

Teda priklad: Mal som nemocenske poistenie od 10. 04. 2009 do 31. 12. 2009, co je spolu 266 dni. Potom som sa odhlasil od 01. 01. 2010 a opat som sa prihlasil ku dnu 01. 04. 2010. Dna 07. 04. 2010 som bol svojim lekarom uznany za docasne praceneschopneho. Kedze som z prveho poistenia v roku 2009 ziskal 266 dni a dalsich 6 dni v roku 2010, spolu je to 272 dni, avsak poistenie nebolo suvisle, no v case, ked som bol uznany za docasne praceneschopneho, bol som aktualne par dni znova prihlaseny na nemocenske poistenie. Mam v takomto pripade narok na nemocensku davku? Áno, ale z vymeriavacieho základu uvedeného v bode 2.

Dakujem za Vase odpovede.

Aby bolo nemocenské maximálne, treba sa prihlásiť na DNP z maxima, a platiť ho súvisle 270 dní. Návratnosť vložených finančných prostriedkov je veľmi rýchla.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
31Jankal
12.05.09,07:41
Ja si platím DNP od marca 2009 z maxima.A čo potom po tých 270 dnoch? Môžem sa odhlásiť? ale nechcem stratiť maximum alebo sa to už musí platiť stále?
ajobs
13.05.09,11:51
Ja si platím DNP od marca 2009 z maxima.A čo potom po tých 270 dnoch? Môžem sa odhlásiť? ale nechcem stratiť maximum alebo sa to už musí platiť stále?

Najprv odplať tých 270 dní, a potom sa dá uvažovať, čo s tým ďalej. Neviem, či plánuješ materskú, alebo nemocenské. Ak nemocenské, potom sa dá po 270 dňoch čerpať PN a vložené peniaze sa rýchlo vrátia.
31Jankal
21.05.09,07:48
ked si platím DNP tak tiež prvé 3 dni na PN mám 25% alebo hned 55%?
Marína
21.05.09,15:34
Prvé 3 dni 25%, zvyšok 55%.
TatianaK1
16.06.09,07:58
Ahojte! Potrebujem poradiť! Od 28.11.2009 som DNP z maxima. V decembri 2008 som si podala zmenu VZ do 1.1.2009 na mimimum. Čo doteraz aj platím. Od dnes 16.6.2009 mám nárok na materskú. Predpokladaný termín pôrodu mám 28.7.2009. Podmienku 270 dní NP na materskej mám splnenú, lebo predtým som bola pár dní na rodičovskom príspevku. To mi potrvrdili aj v SP. Mala by som teda teraz dostávať maximálnu matersku. Moja otázka teraz znie: Ak chcem poberať po skončení materskej maximálu OČR a PN, môžem sa k 30.6.2009 odhlásiť zo SP z NP a od 1.7.2009 prihlásiť s max. VZ a tento platiť mim 6 mesiacov t.j do 31.12.2009 a v 12/2009 môžem podať zmenu VZ ma min. od 1.1.2010 stým, že dávky v roku 2010 na OČR po 182 dňoch a PN po 270 dňoch budem mať z max, VZ? A druhá otázka: Neovplyvní mi odhlásenie z NP k 30.6.2009 a znovu prihlásenie na NP od 1.7.2009 poberanie maximálnej materskej? Keďže mám na ňu nárok od 16.6.2009 ale termín pôrodu mám až 28.7.2009. lebo pani v SP, mi niečo vravela, že ju dostanem, až keď zanesiem do SP rodný list narodeného dieťata. Tak teraz neviem, čo si mám o tom myslieť.
TatianaK1
16.06.09,12:45
Ahojte! Potrebujem poradiť! Od 28.11.2009 som DNP z maxima. V decembri 2008 som si podala zmenu VZ do 1.1.2009 na mimimum. Čo doteraz aj platím. Od dnes 16.6.2009 mám nárok na materskú. Predpokladaný termín pôrodu mám 28.7.2009. Podmienku 270 dní NP na materskej mám splnenú, lebo predtým som bola pár dní na rodičovskom príspevku. To mi potrvrdili aj v SP. Mala by som teda teraz dostávať maximálnu matersku. Moja otázka teraz znie: Ak chcem poberať po skončení materskej maximálu OČR a PN, môžem sa k 30.6.2009 odhlásiť zo SP z NP a od 1.7.2009 prihlásiť s max. VZ a tento platiť mim 6 mesiacov t.j do 31.12.2009 a v 12/2009 môžem podať zmenu VZ ma min. od 1.1.2010 stým, že dávky v roku 2010 na OČR po 182 dňoch a PN po 270 dňoch budem mať z max, VZ? A druhá otázka: Neovplyvní mi odhlásenie z NP k 30.6.2009 a znovu prihlásenie na NP od 1.7.2009 poberanie maximálnej materskej? Keďže mám na ňu nárok od 16.6.2009 ale termín pôrodu mám až 28.7.2009. lebo pani v SP, mi niečo vravela, že ju dostanem, až keď zanesiem do SP rodný list narodeného dieťata. Tak teraz neviem, čo si mám o tom myslieť.
Tak vie mi niekto pradiť?
Zuzanak1
22.06.09,07:59
dá sa ešte nejak dostať k tomu príspevku uvedenému na začiatku ?
JanaS.
03.07.09,06:09
Ahojte.Potrebujem poradiť.Od 22.3.2008 som bola na MD.Od 6.12.2008 som na RP.Pred nástupom na MD som bola zamestnaná.Mám dve deti, ktoré sú často choré.Chcem sa prihlásiť na SP ako DNPO, len neviem, ako je to potom s ošetrovným. Pochopila som, že ak si zvolím maximálny VZ, tak na najvyššiu OČR mám nárok po 26 týždňoch platenia NP?Nezaráta sa mi do toho aj NP u zamestnávateľa?Mám teda platiť poistné z najvyššieho VZ.Aká je to momentálne suma?Vďaka za odpoveď.
deha
03.07.09,06:40
+poistenie ako zamestnanec. Chcem sa opýtať len na technickú stránku veci: keď chcem čerpať materskú dávku aj z DNPo to mi lekár vypíše jeden list na materskú pre zamestnávateľa do SP a jeden list pre dávku dobrovoľne poistenej osoby pre SP? Taký je postup a poistenec si sám zanesie DNPO -dávku,papier na ňu do SP?
ajobs
05.07.09,07:19
+poistenie ako zamestnanec. Chcem sa opýtať len na technickú stránku veci: keď chcem čerpať materskú dávku aj z DNPo to mi lekár vypíše jeden list na materskú pre zamestnávateľa do SP a jeden list pre dávku dobrovoľne poistenej osoby pre SP? Taký je postup a poistenec si sám zanesie DNPO -dávku,papier na ňu do SP?

Áno, presne tak.
norikal
21.08.09,15:46
Dobry den.
Prosim poradte mi,som s tohoto uplne paf,moc sa nevyznam :-(

Chcem si dat DNP lebo planujem otehotniet cca za 1 mesiac.Co vsetko si musim vybavit ked chcem poberat DNP pocas rodicovskeho?
Kolko budem mesacne platit (resp.kolko si mam urcit) ay som dosiahla maximum DNP) Potrebujem mat potvrdene od zamestnavatela vymeriavaci zaklad?Platit budem 270 dni do porodu alebo do nastupu na matersku co je v 32 alebo v 34 tyzdni?Suma ktora sa plati a vyplaca je v cistom?Ked splnim podmienku 270 dni a nasupujem na matersku (resp. porodim ?) musim ist na socialku poziadat o stopnutie platenia DNP a nahlasit poberanie DNP?
Dakujem vam za vase odpovede.
norikal
25.08.09,19:23
Dobry den.
Prosim poradte mi,som s tohoto uplne paf,moc sa nevyznam :-(

Chcem si dat DNP lebo planujem otehotniet cca za 1 mesiac.Co vsetko si musim vybavit ked chcem poberat DNP pocas rodicovskeho?
Kolko budem mesacne platit (resp.kolko si mam urcit) ay som dosiahla maximum DNP) Potrebujem mat potvrdene od zamestnavatela vymeriavaci zaklad?Platit budem 270 dni do porodu alebo do nastupu na matersku co je v 32 alebo v 34 tyzdni?Suma ktora sa plati a vyplaca je v cistom?Ked splnim podmienku 270 dni a nasupujem na matersku (resp. porodim ?) musim ist na socialku poziadat o stopnutie platenia DNP a nahlasit poberanie DNP?
Dakujem vam za vase odpovede.
bbbbb
27.08.09,15:53
Dobrý deň! Prosím o radu. Od 26.11.2008 do 31.12.2008 som bola dobrovoľne nemocenský poistená z maximálneho vymeriavacieho základu. Od 1.1. doteraz z minimálnej mzdy. Vo februári 2009 som bola 11 dní na PN. Nepožiadala som o vyplatenie dávky, lebo som nemala splnenú podmienku 270 dní DNP/Ak mám správnu informáciu, nárok je až po 270 dňoch/. Od 27.8.2009 som na PN. Prosím o radu, ak chcem, aby som mala aj pri ďalšej PN maximálny vymeriavací základ, mám si platiť dobrovoľné poistenie aj počas PN? Počíta sa mi PN ako prerušenie? Vopred ďakujem za radu.
nica
04.09.09,20:43
Dobry večer skuste mi poradiť či sa mi to vyplati platit si od marca 2009 z minima DNP som na RD malička bola chora a čerpala som OČR 10 dni mam 2 deti a ešte ake vyhody si možem uplatniť nikto mi neporadil pred materskou Dakujem
ajobs
06.09.09,11:26
Dobry večer skuste mi poradiť či sa mi to vyplati platit si od marca 2009 z minima DNP som na RD malička bola chora a čerpala som OČR 10 dni mam 2 deti a ešte ake vyhody si možem uplatniť nikto mi neporadil pred materskou Dakujem

Nie celkom tomu rozumiem, už si platíš DNP z minima alebo iba budeš platiť, ale v tom prípade nie v roku 2009,ale 2010 ?
Ak už platíš z minima, odhlás sa, a od ďalšieho dňa sa prihlás z maxima 1084,55 € mesačne. Po 26 týždňoch budeš mať nárok na nemocenské, ošetrovné a (možno v budúcnosti) aj materské z maxima. Mesačné poistné je 47,70 €.
ajobs
06.09.09,11:32
Dobrý deň! Prosím o radu. Od 26.11.2008 do 31.12.2008 som bola dobrovoľne nemocenský poistená z maximálneho vymeriavacieho základu. Od 1.1. doteraz z minimálnej mzdy. Vo februári 2009 som bola 11 dní na PN. Nepožiadala som o vyplatenie dávky, lebo som nemala splnenú podmienku 270 dní DNP/Ak mám správnu informáciu, nárok je až po 270 dňoch/. Od 27.8.2009 som na PN. Prosím o radu, ak chcem, aby som mala aj pri ďalšej PN maximálny vymeriavací základ, mám si platiť dobrovoľné poistenie aj počas PN? Počíta sa mi PN ako prerušenie? Vopred ďakujem za radu.

Počas PN sa poistné na DNP neplatí, avšak maximálne nemocenské budeš mať iba pri PN, ktoré vzniknú v roku 2009, pretože v roku 2010 sa už bude počítať nemocenské z roku, v ktorom platíš z minimálnej mzdy. Teda z roku 2009. PN sa ako prerušenie nepočíta, ide o vylúčiteľnú dobu podľa § 140 zákona o sociálnom poistení.
Ak chceš mať aj v ďalšom období maximálne nemocenské dávky, odporúčam sa 31.12.2009 odhlásiť z minima a od 1.1.2010 sa prihlásiť z maxima 1084,55 € - poistné je 47,70 € mesačne. Nárok na maximálne dávky vznikne však až po 26 týždňoch nepretržitého poistenia, teda po 3.7.2010.
workerka
14.09.09,14:10
Dobrý deň,
mám jednu malú otázočku:
od 2.9.2009 som DNP
od 7.9.2009 som na PN
všetky podmienky nároku na dávku spĺňam, o to mi nejde, ale zaujíma ma, keďže alikvótna časť poistného za mesiac september 2009 je splatná do 8.10.2009, dúfam, že postačí, keď zaplatím poistenie za september až v októbri 2009. Som v neistote, či mi nemôžu nevyplatiť dávku z DNP pokiaľ nemám v čase nástupu na PN zaplatené poistné. Prosím o odpoveď. Ďakujem všetkým.
ajobs
14.09.09,23:31
Dobrý deň,
mám jednu malú otázočku:
od 2.9.2009 som DNP
od 7.9.2009 som na PN
všetky podmienky nároku na dávku spĺňam, o to mi nejde, ale zaujíma ma, keďže alikvótna časť poistného za mesiac september 2009 je splatná do 8.10.2009, dúfam, že postačí, keď zaplatím poistenie za september až v októbri 2009. Som v neistote, či mi nemôžu nevyplatiť dávku z DNP pokiaľ nemám v čase nástupu na PN zaplatené poistné. Prosím o odpoveď. Ďakujem všetkým.


Pozri tento paragraf.....
§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby


(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
workerka
16.09.09,05:03
Ajobs ďakujem za odpoveď,
ten paragraf som si čítala, správne teda je, že mám poistné zaplatiť najneskôr do konca septembra?
brčko
16.09.09,06:51
Ajobs ďakujem za odpoveď,
ten paragraf som si čítala, správne teda je, že mám poistné zaplatiť najneskôr do konca septembra?

doplním § 31 o ods.2, kde je spomínaný tvoj prípad.

(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.

Takže ak si prihlásená prvýkrat od 2.9.09, tak stačí zaplatiť do 8.10.09. Ale lepšie zaplatiť skôr, lebo SP nevyplatí dávku, pokial nebudú splnené všetky podmienky, t.j. bude čakať pokým im nabehnú peniazel. Neviem kedy majú uzávierku, no ak by si zaplatila napr. 8.10., tak kým im to príde na účet a kým budú mať o tom doklad, tak by to nemuselo byť vyplatené už v oktobri. Samozrejme ak ide o PN a bude potračovať aj v oktobri, tak treba odniesť myslím do 4.10.09 na SP doklad od lekára o pokračovaní PN k 30.9.9.


ods. 1 by sa vzťahoval na to, ak by si ostala PN až v oktobri, t.j. nie v tom istom mesiaci ako DNP vzniklo. Vtedy by stačilo zaplatiť poistné za 9/09 do 31.10.09 a nárok by ti vznikol.

Treba však radšej platiť v splatnosti, t.j. ako vyžaduje zákon § 143 zákona o sociálnom poistení.

V určitých prípadoch, ak by si bola napr. aj dobrovolne poistená v nezamestnanosti (vid § 104 ods.6 ZoSP) alebo by si zaplatila pri ukončnení DNP za posledné obdobie neskôr ako v splatnosti a v ochrannej lehote si žiadala o nem.dávku (vid § 31 ods.3 ZoSP) , tak by bol problém.
val1319
28.09.09,20:17
Prosím o radu!!!!!
Od 15.mája 2009 som DNP z vymeriavacieho základu 680EUR (platím 29,90EUR). Nedávala som si maximálny vymeriavací základ, pretože mi platil aj zamestnávateľ. Lenže k 30.09.2009 ukončím prac. pomer a budem pravdepodobne nezamestnaná....Plánujem v najbližšej dobe otehotnieť....Prosím o radu - mám si zmeniť vymeriavací základ na maximum, alebo pokracovat v platení a zmeniť ho až vtedy, keď budem naozaj tehotná???? Vopred veľmi pekne ďakujem!!
norikal
30.09.09,06:08
Dobry den.
Pocula som ze sa ma DNP od januara zrusit.Prosim viete mi o tomto zistit viac.Dakujem za odpoved
Robina
09.10.09,10:31
Prosím o radu čo máme vyplatiť a ako prihlásiť kamarátkinu dcéru v SP keď je študentka má 20 rokov tohto roku maturuje a je v l. mes. tehot. Má ju dobrovoľne prihlásiť, alebo zamestnať - u svojho manžela? Čo by bolo najlepšie aby dostala materskú poprípade PN? Veľmi pekne ďakujem.
norikal
09.10.09,13:26
Odpoveda tu vobec niekto ????
Robina
09.10.09,16:06
Asi nie.
Katy a R
09.10.09,16:14
.. na materské je už neskoro .. nebude mať vôbec nárok na materské - od narodenia dieťaťa môže poberať RP.
.. ak sa zamestná .. tak na nemocenské bude mať nárok z poistenia zamestnanca. Z DNP by mala nárok až po 270tich dňoch
Xanti
09.10.09,16:16
norikal
09.10.09,18:02
Mne preco nikto nodpovie :mee: ?

Pytala som sa ci viete nieco blizsie ohladom zrusenia DNP od januara?
Robina
09.10.09,20:29
Ja sa ospravedlňujem, že som zadala na dvoch miestach otázku, ale až potom som našla toto a to predchádzajúce som nevedela ako mám zrušiť. Ešte raz vďaka, hoci teraz neviem, čo jej mám povedať.
standa82
02.11.09,10:11
Dobrý deň, chcem sa opýtať: Ja som v riadnom trvalom pracovnom pomere cize zamestnanec a DNP som si platila od OKTOBRA 2007 do augusta 2009 v sume 19 eur mesacne, cize na sumu cca.400 eur (vtedy 12000 sk), co bol rozdiel medzi mojim platom a maximom 1084,- EUR . Dnes od 2.11. som si ho zacala platit znovu, ale uz len z minima 295, 50 eur, pretoze mi povedali ze podmienku 26 tyzdnov nesplnam, tak je zbytocne si zase platit z toho rozdielu.Dnes som sa na socialke, dozvedela, ze vraj keby som isla na PN, tak z DNP dostavat PNku nebudem, iba z platu, pretoze ak chcem aby som dostavaal PN aj z DNP, musela by som byt poistena 3 roky pred tym vraj...To mi povedali....Cize DNP je ciso LEN na vyplacanie materskej!!!! ????
Ako to teda je? Môžete mi to vysvetliť?
Ďakujem
cathyka1
04.11.09,12:55
Prosim o radu. Som zivnostnicka, som povinne poistena v Socialnej poistovni od 1.7.2009 (89,70 eur mesacne) a dobrovolne nemocensky poistena od 1.6.2009 (30,80 eur). Som tehotna, termin mam na 7.5.2010.
1. Kedze pocas PN sa odvody do SP (povinne aj dobrovolne) neplatia, mozem ist na dlhsiu PN (napr. odteraz do materskej) bez toho, aby to malo vplyv na vysku materskej?
2. Som bez akehokolvek prijmu. Na urad prace ist nechcem, pretoze od januara ma vyjst zakon o zvyseni rodicovskeho prispevku pre pracujuce matky (zo 164,22 eur na 256 eur). Ak budem teda na PN a nebudem si platit odvody, bude sa to povazovat za to, ze som pracujuca alebo nepracujuca? Nechcem, aby som mala kvoli PN nizsi rodicovsky prispevok…
Dakujem za odpoved.
standa82
06.11.09,09:59
Nikto nám neporadí?
Xanti
06.11.09,10:08
Dobrý deň, chcem sa opýtať: Ja som v riadnom trvalom pracovnom pomere cize zamestnanec a DNP som si platila od OKTOBRA 2007 do augusta 2009 v sume 19 eur mesacne, cize na sumu cca.400 eur (vtedy 12000 sk), co bol rozdiel medzi mojim platom a maximom 1084,- EUR . Dnes od 2.11. som si ho zacala platit znovu, ale uz len z minima 295, 50 eur, pretoze mi povedali ze podmienku 26 tyzdnov nesplnam, tak je zbytocne si zase platit z toho rozdielu.Dnes som sa na socialke, dozvedela, ze vraj keby som isla na PN, tak z DNP dostavat PNku nebudem, iba z platu, pretoze ak chcem aby som dostavaal PN aj z DNP, musela by som byt poistena 3 roky pred tym vraj...To mi povedali....Cize DNP je ciso LEN na vyplacanie materskej!!!! ????Kravina
Ako to teda je? Môžete mi to vysvetliť?
Ďakujem
To je hlúposť. Máš splnenú podmienku platenia DPN minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch. Ak by si šla na PN tak naozaj by si dostala PN aj z DPN ale v minimálnej výške nakoľko si platíš minimálne odvody.

Aj keby si si platila od 2.11. vyššie odvody tak aj tak by bola tvoja PN minimálna ( PN zo zvoleného VZ dostávaš až po splnení podmienky 26 týždňov ) U teba bola chyba v auguste ukončiť DPN, lebo by si PN mala z tej výšky.
standa82
06.11.09,16:27
Ďakujem za odpoveď.
Janka Kočišová
19.11.09,21:03
Prosim poraďte. Mala by som ísť na materskú niekedy koncom mája. Som zamestnána a zamestnávateť mi platí odvody z minimálnej mzdy. Môžem sa ešte pripoisťiť na DNP aby som mala vyššiu materskú prípadne aj PN do nástupu na materskú?
Ďakujem.
Ludmillka
20.11.09,09:21
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Som v takejto situácii: Som posledný mesiac na RD. Na DNP som sa prihlásila v 18. augusta 2009 s max.vymeriavacím základom. 10. septembra so mnou môj zamestnávateľ ukončil pracovný pomer. Pani v SP mi povedala, že môžem OČR-kovať ale nie PN-kovať. Je to pravda? Mám totiž za sebou operáciu s dlhodobým liečením a neviem, či neprichádzam o nemocenské. A ak teraz nemôžem PN-kovať, od kedy môžem?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Katy a R
20.11.09,09:44
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Som v takejto situácii: Som posledný mesiac na RD. Na DNP som sa prihlásila v 18. augusta 2009 s max.vymeriavacím základom. 10. septembra so mnou môj zamestnávateľ ukončil pracovný pomer. Pani v SP mi povedala, že môžem OČR-kovať ale nie PN-kovať. Je to pravda? Mám totiž za sebou operáciu s dlhodobým liečením a neviem, či neprichádzam o nemocenské. A ak teraz nemôžem PN-kovať, od kedy môžem?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

prichádzaš..
Môžeš sa dať vypísať na PNku aj hneď (ak lekár vypíše).. nárok na dávku bude z pravdepodob VZ (z minima)..ak by bola PNka po 26-tich týždňoch od prihlásenia - tak dávka bude so skutočného VZ (aký si si stanovila)

... opravujem - platilo by to, len keby si bola pracovala, ale to asi nie? správne píše Gabina (brčko)
Katy a R
20.11.09,09:47
Prosim poraďte. Mala by som ísť na materskú niekedy koncom mája. Som zamestnána a zamestnávateť mi platí odvody z minimálnej mzdy. Môžem sa ešte pripoisťiť na DNP aby som mala vyššiu materskú prípadne aj PN do nástupu na materskú?
Ďakujem.

.. ak nemáš za posledné 2 roky nejaké ukončené poistenie (PP).. tak už je neskoro..
pomohlo by skončiť terajší PP a uzavrieť nový .. (viď témy o materskej)
brčko
20.11.09,20:14
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Som v takejto situácii: Som posledný mesiac na RD. Na DNP som sa prihlásila v 18. augusta 2009 s max.vymeriavacím základom. 10. septembra so mnou môj zamestnávateľ ukončil pracovný pomer. Pani v SP mi povedala, že môžem OČR-kovať ale nie PN-kovať. Je to pravda? Mám totiž za sebou operáciu s dlhodobým liečením a neviem, či neprichádzam o nemocenské. A ak teraz nemôžem PN-kovať, od kedy môžem?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Záleží, či si po MD celý čas čerpala len RD, alebo si aj napr. pracovala v tomto alebo inom prac.pomere, t.j. mala aktívne nem.poistenie. Ak však tvoj PP skončil počas RD 10.9.2009 (t.j. aj posledný den PP bolo čerpanie RD) a počas RD si vôbec nepracovala a o mesiac má dieťa 3roky, tak podla mna v ochrannej lehote po ukončení nem.poistení zamestnanca nie si, lebo nem.poistenie ti zaniklo/bolo prerušené už nástupom na RD. Nárok na nem.dávku z DNP nemáš, až po uplynutí 270dní, lebo v posledných dvoch rokoch nemáš žiadne dni aktílvneho nem.poistenia (na MD si bola pred vyše dvomi rokmi, cca do pol roka dieťaťa), ktoré by sa ti ku dnom DNP prirátali.

Ak dobre rátam, tak až v prípade, ak ti bude nadalej DNP trvať a vznikne PN najskôr 15.5.2010 (no treba prerátať), tak by si už mala nárok na nemocenské z DNP.
Ludmillka
21.11.09,09:33
Katy a R a brčko ďakujem veľmi pekne za odpovede. Počas RD som nepracovala, takže nemám nárok na PN. Aspoň si nemusím búchať hlavu do steny, že som z nevedomosti prišla o nemocenské.

Ešte jednu otázočku mám. Platí v mojom prípade, že OČR budem mať platenú z maxima po 26 týždňoch?
Katy a R
21.11.09,13:28
Katy a R a brčko ďakujem veľmi pekne za odpovede. Počas RD som nepracovala, takže nemám nárok na PN. Aspoň si nemusím búchať hlavu do steny, že som z nevedomosti prišla o nemocenské.

Ešte jednu otázočku mám. Platí v mojom prípade, že OČR budem mať platenú z maxima po 26 týždňoch?
.. áno. A aj keby si si vo februári (s účinnosťou od marca) znížila VZ na minimum, výšku dávky v roku 2010 to neovplyvní (RO bude august- dec 2009)..
Janka Kočišová
22.11.09,20:22
katy dik. Nemám žiadne ukončené poistenie. Keby som sa dala DNP teraz z maxima čo môžem využiť a kedy?
cathyka1
23.11.09,20:28
Nik mi neodpovedal, tak skusim znova...
Som zivnostnicka, som povinne poistena v Socialnej poistovni od 1.7.2009 (89,70 eur mesacne) a dobrovolne nemocensky poistena od 1.6.2009 (30,80 eur). Som tehotna, termin mam na 7.5.2010.
1.Kedze pocas PN sa odvody do SP (povinne aj dobrovolne) neplatia, mozem ist na dlhsiu PN (napr. odteraz do materskej) bez toho, aby to malo vplyv na vysku materskej?
2.Som bez akehokolvek prijmu. Na urad prace ist nechcem, pretoze od januara ma vyjst zakon o zvyseni rodicovskeho prispevku pre pracujuce matky (zo 164,22 eur na 256 eur). Ak budem teda na PN a nebudem si platit odvody, bude sa to povazovat za to, ze som pracujuca alebo nepracujuca? Nechcem, aby som mala kvoli PN nizsi rodicovsky prispevok…
Dakujem za odpoved.
Katy a R
23.11.09,21:00
Nik mi neodpovedal, tak skusim znova...
Som zivnostnicka, som povinne poistena v Socialnej poistovni od 1.7.2009 (89,70 eur mesacne) a dobrovolne nemocensky poistena od 1.6.2009 (30,80 eur). Som tehotna, termin mam na 7.5.2010.
1.Kedze pocas PN sa odvody do SP (povinne aj dobrovolne) neplatia, mozem ist na dlhsiu PN (napr. odteraz do materskej) bez toho, aby to malo vplyv na vysku materskej?
2.Som bez akehokolvek prijmu. Na urad prace ist nechcem, pretoze od januara ma vyjst zakon o zvyseni rodicovskeho prispevku pre pracujuce matky (zo 164,22 eur na 256 eur). Ak budem teda na PN a nebudem si platit odvody, bude sa to povazovat za to, ze som pracujuca alebo nepracujuca? Nechcem, aby som mala kvoli PN nizsi rodicovsky prispevok…
Dakujem za odpoved.

Na nemocenské dávky budeš mať teraz nárok len ako szčo, z DNP by si mala len v tom prípade, ak máš nejaké iné ukončené poistenie a v súčte by bolo 270 dní poisteni 2 roky dozadu.
len nie je jednotný postup na pobočkách, či vtedy, keď nie je nárok na dávku z DNP treba, alebo netreba platiť poistné (ja by som radšej platila .. pre istotu)
PNka nárok na materské neovplyvní.
.. a Rod príspevok budeš poberať až po skončení poberania materského
Janka Kočišová
24.11.09,12:28
Nevie mi nikto poradiť? V máji idem na matersku. Viem že DNP už mi materskú nezvýši ale kedˇsi ho dám teraz ako sa dá využiť?
Xanti
24.11.09,15:04
Nevie mi nikto poradiť? V máji idem na matersku. Viem že DNP už mi materskú nezvýši ale kedˇsi ho dám teraz ako sa dá využiť?
Teraz Ti DNP nepomôže nijako, na PN z neho môžeš ísť až po uplynutí 270 dní. Akurát ak máš malé dieťa momentálne tak na OCR môžeš ísť z DNP.

Ináč to nevyužiješ na nič.
norikal
26.11.09,12:39
20.11 09 som si dal DNP.Vera mi maly ochorel som s nim na OCR.Dostanem uz vyplatenu orc uz aj z DNP ( doniesla som do soc.poist. dve ocr),ze a to ma nejako prejednavat,cico?Viete mi poradit?Dakujem
L-M
27.11.09,08:47
Ja som mala tiež dve OČR -jednu z DNP a druhú zo zamestn.16.11.2009- a nič mi v SP nehovorili, tak neviem.
31Jankal
27.11.09,09:05
Dobrý den, ja som sa dala poistiť na DNP /30,80€ mesačne/ 18.marca 2009 s malým som bola na OCR 5.10. 2009 a už vtedy mi prišla zvýšená. Nieje to ani 270 dní. Je to v poriadku? Nebudú to chcieť odo mna naspať?
A čo teraz mám pokračovať v platení alebo je tam aj nejaká prestávka?
Dakujem
Xanti
27.11.09,09:08
Dobrý den, ja som sa dala poistiť na DNP /30,80€ mesačne/ 18.marca 2009 s malým som bola na OCR 5.10. 2009 a už vtedy mi prišla zvýšená. Nieje to ani 270 dní. Je to v poriadku? Nebudú to chcieť odo mna naspať?
A čo teraz mám pokračovať v platení alebo je tam aj nejaká prestávka?
Dakujem
Od marca 2009 prešlo 26 týždňov, teraz Ti vyplácali OCR s reálneho VZ ( teda z tej výšky, z akej platíš odvody ).

Nebudú to chcieť späť neboj sa :D
31Jankal
27.11.09,09:38
A mám pokračovať dalej v platení v plnej výške alebo dá sa to znížiť? ale aby som o to neprišla xixi
Xanti
27.11.09,10:47
Ja by som platila nadalej v plnej výške. Minimálne do 31.12.09 a potom by som možno požiadala o zníženie na minimum k 1.1.2010.
viktora
30.11.09,21:28
Ahojte, chcem sa poradiť. V marci mi končí RD. DNP si platím odkedy som zistila že som tehotná, čiže cca 3 roky.
Momentálne si platím dnp z minima. Neviem ako mám postupovať s platením, ak by som budúci rok chcela využiť dnp napr. na očr s drobcom-mám si začať platiť z maxima? V marci mi končí rd, prácu zatiaľ nemám..ale obzerám sa po nej..ak sa nič nenájde..kludne sa s polovičkou pustíme do dalšieho bába :-) Teraz mám trošku zmätky z platenia-min.rok som ku koncu roka robila nejaké zmeny-max. a od 1.1.09 na min.-tak nejak-aby som pol roka nemusela platiť maximum..-da sa to tak aj tento rok? (dufam, že ma pochopíte:-))
Dakujem vopred za odpoved
Xanti
02.12.09,19:47
Ahojte, chcem sa poradiť. V marci mi končí RD. DNP si platím odkedy som zistila že som tehotná, čiže cca 3 roky.
Momentálne si platím dnp z minima. Neviem ako mám postupovať s platením, ak by som budúci rok chcela využiť dnp napr. na očr s drobcom-mám si začať platiť z maxima? tuším na to je neskoro, zdá sa že len zrušiť a založiť nové z max. VZ, aby bol pre rok 2010 braný VZ z decembra 2009, ale pozor teraz to nejde prehodiť ako predrokom, teraz treba platiť minimálne 26 týždňov. po tomto období dostaneš OCR, PN i materskú z max. VZ.

Až po 26 týždni môžeš znova znížiť na minimum. V marci mi končí rd, prácu zatiaľ nemám..ale obzerám sa po nej..ak sa nič nenájde..kludne sa s polovičkou pustíme do dalšieho bába :-) Teraz mám trošku zmätky z platenia-min.rok som ku koncu roka robila nejaké zmeny-max. a od 1.1.09 na min.-tak nejak-aby som pol roka nemusela platiť maximum..-da sa to tak aj tento rok? nedá (dufam, že ma pochopíte:-))
Dakujem vopred za odpoved odpoved v texte
Manli
03.12.09,08:51
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Od 2.12.2009 som sa prihlásila na DNP. Končí mi v decembri RD a zatiaľ nemám prácu, teda nemala som, teraz to vyzerá tak, že od januára môžem nastúpiť. Chcela by som vedieť, či môžem zrušiť DNP alebo musím ho 1/2 roka platiť, keďže mi na soc. poisťovni povedali, že sa so sumou nedá pol roka hýbať. podpísala som im tam aj nejaké tlačivo, že to beriem na vedomie. Ďakujem
L-M
03.12.09,09:37
To Manli
Zrušiť ho môžeš kedykoľvek, len VZ nemôžeš meniť, až po pol roku.
Ale si rozmysli, či ho nevyužiješ na OČR, keď ideš do práce, dieťatko pôjde do škôlky?
Záleží aj aky si si dala VZ, lebo keby si bola zamestnaná,tak može byť iba rozdiel medzi VZ zamestnanca a maximom. Vtedy veru neviem ako to urobiť...
OČR z DNP môžeš poberať hneď od prvého dňa poistenia,aj teraz ,keď si na RD a dieťatko by bolo choré,tam nie je podmienka 270 dní poistenia.
Manli
03.12.09,11:00
Ďakujem za odpoveď.:-)
Jašterka
07.12.09,21:55
Dobrý deň,
Prosím o radu, pre určenie výšky materskej:
V roku 2005 som nastúpila na rodičovskú dovolenku, predtým som mala materskú a pracovala viac ako 2 roky. Nakoľko mám postihnutú dcérku – rodičovská dovolenka mi trvá do septembra 2010.
V decembri 2009 som sa dobrovolne nemocensky pripoistila z najvyššieho vymeriavacieho základu.
Ide mi o lehotu 270 dní. Počíta sa zvlášť pre dobrovolné poistenie? Ak áno, znamenalo by to, že môžem najskôr porodiť v septembri 2010 – teda 270 dní do pôrodu? A mojím rozhodujúcim obdobím, pre určenie by bol len december 2010? A po pol roku, by som mohla znížiť vymeriavaci základ na minimum, aby mi ostala najvyššia materská?

A ak nie, teda, že 270 dní spĺňam, lebo z dôvodu čerpania RD mám prerušené povinné poistenie, a to platí aj pre dobrovolné poistenie. Ktoré obdobie, by bolo rozhodujúcim obdobím (ak by bol pôrod napr. v septembri 2010) –celý rok 2009 – ale neviem, aké sú tam vymeriavacie základy, až na ten december 2009.
Moc krát ďakujem a prajem pohodové dni.
Jozef Mihál
07.12.09,22:03
Áno, lehota 270 dní sa počíta zvlášť pre DNP.

Ak pôjdete na materskú v roku 2010, rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej z DNP bude december 2009, teda môžete po polroku znížiť VZ na DNP na minimum.
aknelh
08.12.09,11:15
Od decembra 2008 som bola dobrovoľne nemocensky poistená z rozdielu mzdy a maxima, od júna 2009 si platím z minima DNP. Stále som zamestnaná. Ako to mám riešiť, ak náhodou (možno plánovanou) otehotniem, aby som dostala maximum? Ak sa to stane na začiatku roka, je lepšie zrušiť DNP a založiť nové z maxima, resp. rozdielu mzdy, alebo stačí zmena? Pokiaľ by som otehotnela v lete, stačí zmeniť DNP na maximum, resp. na rozdiel medzi mzdou a maximom? Čo znamená ukončené iné poistné spomínané v predchádzajúcich príspevkoch?

Ďakujem.
31Jankal
08.12.09,11:34
Dobrý den, ja si platím z maxima od marca 2009 a teraz by som si od 1.1.2010 chcela začať platiť z minima. Je to možné? Budem mať vyplácané ND a OCR z maxima? Dokedy si to potom mám platiť z minima aby som neprišla o maximum? Dakujem
nadenka8
08.12.09,14:11
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Do augusta 2009 som poberala matersku. Vďaka Vám v plnej výške. Mylne som sa domnievala,že poberaním rodičovského príspevku stále znamená, že nadalej neplatim DNP. Upomienkou ma opravili. Teraz neviem čo mám spraviť. Mám sa uplne odhlásiť z DNP a pred nástupom na dalšiu matersku si to znova začať platiť. Alebo si to mam znížiť na minimum a dalej platiť. Dalšie bábo by sme chceli až tak o rok a pol až 2, či to nebudem platiť dovtedy zbytočne. Ďakujem
31Jankal
09.12.09,06:00
Prosim poradte na príspevok č.178
31Jankal
10.12.09,07:07
Dobrý den, ja si platím z maxima od marca 2009 a teraz by som si od 1.1.2010 chcela začať platiť z minima. Je to možné? Budem mať vyplácané ND a OCR z maxima? Dokedy si to potom mám platiť z minima aby som neprišla o maximum? Dakujem
Prosím poradte mi je tu niekto kto sa tomu rozumie?
cica mica
14.12.09,09:10
Mám známu ,ktorej sa v roku 2010 narodí druhe dieťa, kde poberala aj materský a rodičovský príspevok.Na sociálnej poisťovni jej oznámili, že na druhé dieťa nemá nárok na materskú, lebo nebola 270 dní nemocensky poistená. Bola zamestnaná od 8.6.2005 do 3.10.2005 u jedného zamestnávateľa a od 4.10.2005 do 31.12.2007 u druhého zamestnávateľa. V tomto období sa jej narodila dcéra a to 1.5.2007. V roku 2008 bola zamestnaná na dohodu. Ako by mohla získať materský príspevok? Predpokladaný termín druhého pôrodu koncom júna 2010. Za skorú odpoveď vopred ďakujem
Xanti
14.12.09,18:24
Dobrý den, ja si platím z maxima od marca 2009 a teraz by som si od 1.1.2010 chcela začať platiť z minima. Je to možné? Budem mať vyplácané ND a OCR z maxima? Dokedy si to potom mám platiť z minima aby som neprišla o maximum? Dakujem
Sú tri možnosti :
1.) znížiť DNP od 1.1.2010 na minimum a počas celého roka 2010 budeš mať nárok na OCR a PN z maximam a od 1.1.2011 budeš mať OCR a PN z minima.

2.) znížiť DNP od 1.1.2010 na minimum, a ku dňu 30.6.2010 ukončiť DNP a od 1.7.2010 založiť nové z maxima. Tým pádom do 30.6.2010 budeš mať OCR a PN z maxima a od 1.7.2010 budeš mať OCR a PN z minima ale zase od 1.1.2011 budeš mať PN a OCR z maxima.

3.) znížiť DNP od 1.1.2010 na minimum, od 1.7.2010 zvýšiť na maximum. Počas celého roka 2010 budeš mať nárok na PN a OCR z m axima, a v roku 2011 budeš mať nárok na OCR a PN z priemeru ( 6x minimum + 6x maximum = priemer )

Máš možnosti a môžeš sa sama rozhodnúť, ktorou cestou sa vyberieš.
Katy a R
14.12.09,18:28
Mám známu ,ktorej sa v roku 2010 narodí druhe dieťa, kde poberala aj materský a rodičovský príspevok.Na sociálnej poisťovni jej oznámili, že na druhé dieťa nemá nárok na materskú, lebo nebola 270 dní nemocensky poistená. Bola zamestnaná od 8.6.2005 do 3.10.2005 u jedného zamestnávateľa a od 4.10.2005 do 31.12.2007 u druhého zamestnávateľa. V tomto období sa jej narodila dcéra a to 1.5.2007. V roku 2008 bola zamestnaná na dohodu. Ako by mohla získať materský príspevok? Predpokladaný termín druhého pôrodu koncom júna 2010. Za skorú odpoveď vopred ďakujem

.. už nijako .. správne ju informovali na SP

Nárok na štátne dávky bude (z UPSVaR) - RP (nižší) a príspevky pri narodení dieťaťa..
Marína
14.12.09,19:28
Dobrý den, ja si platím z maxima od marca 2009 a teraz by som si od 1.1.2010 chcela začať platiť z minima. Je to možné? Budem mať vyplácané ND a OCR z maxima? Dokedy si to potom mám platiť z minima aby som neprišla o maximum? Dakujem

Sú tri možnosti :
1.) znížiť DNP od 1.1.2010 na minimum a počas celého roka 2010 budeš mať nárok na OCR a PN z maximam a od 1.1.2011 budeš mať OCR a PN z minima.

2.) znížiť DNP od 1.1.2010 na minimum, a ku dňu 30.6.2010 ukončiť DNP a od 1.7.2010 založiť nové z maxima. Tým pádom do 30.6.2010 budeš mať OCR a PN z maxima a od 1.7.2010 budeš mať OCR a PN z minima ale zase od 1.1.2011 budeš mať PN a OCR z maxima.

3.) znížiť DNP od 1.1.2010 na minimum, od 1.7.2010 zvýšiť na maximum. Počas celého roka 2010 budeš mať nárok na PN a OCR z m axima, a v roku 2011 budeš mať nárok na OCR a PN z priemeru ( 6x minimum + 6x maximum = priemer )

Máš možnosti a môžeš sa sama rozhodnúť, ktorou cestou sa vyberieš.
Poprosím o radu skúsenejších. Podobný príklad, VZ však počas r.2009 minimálny.

1. DNP pár rokov s tým, že VZ počas roka minimálny, ku koncu roka odhlásenie z min. VZ, o pár dní prihlásenie na DNP z max. VZ a k 1.1. zmena VZ na minimálny. Terajší stav
- 23.12.2008 odhlásenie z min. VZ
- 29.12.2008 prihlásenie za max. VZ
- 1.1.2009 zmena VZ na max.
Aký je najoptimálnejší postup, aby poistenec pri prípadnej práceneschopnosti dostával čo najvyššie nemocenské dávky?

2. dtto ako v bode 1. s tým rozdielom, že poistenec je od 1.12.2009 práceneschopný, tá k dnešnému dňu trvá a bude trvať aj na prelome roku 2009-2010.

Ďakujem.
abel
14.12.09,19:42

Poprosím o radu skúsenejších. Podobný príklad, VZ však počas r.2009 minimálny.

1. DNP pár rokov s tým, že VZ počas roka minimálny, ku koncu roka odhlásenie z min. VZ, o pár dní prihlásenie na DNP z max. VZ a k 1.1. zmena VZ na minimálny. Terajší stav
- 23.12.2008 odhlásenie z min. VZ
- 29.12.2008 prihlásenie za max. VZ
- 1.1.2009 zmena VZ na max.
Aký je najoptimálnejší postup, aby poistenec pri prípadnej práceneschopnosti dostával čo najvyššie nemocenské dávky?

2. dtto ako v bode 1. s tým rozdielom, že poistenec je od 1.12.2009 práceneschopný, tá k dnešnému dňu trvá a bude trvať aj na prelome roku 2009-2010.

Ďakujem.
Evka, neviem, či myslíš od 1.1.2009 zmena z max. na min., ale ak áno, to zrejme nebolo možné, pretože ak 23.12.2008 zrušila jedno DNP a o 5 dní sa prihlásila na nové, vymeriavací základ mohla zmeniť až minimálne po 6. mesiacoch, čiže od 1. 7. 2009.
Marína
14.12.09,19:44
Áno Elenka, zmena k 1.1.2009, vlani sa ešte dalo požiadať o zmenu VZ k 1.1.2009 aj v kratšom časovom období, veď aj nemocenské dávky dostáva vypočítané z max. VZ.
abel
14.12.09,19:46
Ak bude mať PN od 1. 12. 2009, rozhodné obdobie bude VZ od 29.12.2008, čiže maximálne dávky až do skončenia PN, aj keď PN vzniknutá v roku 2009 skončí trebárs v máji 2010.
abel
14.12.09,19:50
Nie som si istá, prihlasovala som klientku na dobrovoľné NP od 15. 7. 2008 s max. VZ a tento chcela od 1.1.2009 zmeniť na minimálny. Poslali jej zo SP oznámenie, že vymeriavací základ môže zmeniť najskôr od 1. 2. 2009.
Marína
14.12.09,19:50
Ak bude mať PN od 1. 12. 2009, rozhodné obdobie bude VZ od 29.12.2008, čiže maximálne dávky až do skončenia PN, aj keď PN vzniknutá v roku 2009 skončí trebárs v máji 2010.
Tiež som to tak predpokladala, pre istotu som si to chcela potvrdiť, neviem však aké postupné kroky urobiť aby pri prípadnej PN v nasledujúcom roku mali obaja čo najvyššie nemocenské dávky.

Nie som si istá, prihlasovala som klientku na dobrovoľné NP od 15. 7. 2008 s max. VZ a tento chcela od 1.1.2009 zmeniť na minimálny. Poslali jej zo SP oznámenie, že vymeriavací základ môže zmeniť najskôr od 1. 2. 2009.
V Košiciach nebol problém. Asi čo kraj, to iný mrav.
brčko
14.12.09,20:36

Poprosím o radu skúsenejších. Podobný príklad, VZ však počas r.2009 minimálny.

1. DNP pár rokov s tým, že VZ počas roka minimálny, ku koncu roka odhlásenie z min. VZ, o pár dní prihlásenie na DNP z max. VZ a k 1.1. zmena VZ na minimálny. Terajší stav
- 23.12.2008 odhlásenie z min. VZ
- 29.12.2008 prihlásenie za max. VZ
- 1.1.2009 zmena VZ na max.
Aký je najoptimálnejší postup, aby poistenec pri prípadnej práceneschopnosti dostával čo najvyššie nemocenské dávky?

2. dtto ako v bode 1. s tým rozdielom, že poistenec je od 1.12.2009 práceneschopný, tá k dnešnému dňu trvá a bude trvať aj na prelome roku 2009-2010.

Ďakujem.

predpokladám, že daná osoba nie je povinne nem.poistená, nebudem riešiť súbeh viacerých nem.poistení!!!

1.
jedna z možností
- odhlásiť sa hned (trvá jej ochranná lehota 42dní, platenie z minima nemá význam)
- pred koncom roka, napr. od 31.12.2009 sa prihlásiť z maxima, resp. najvyššieho VZ, z ktorého je ochotná platiť pol roka
- v juni (najneskôr 30.6.2010) dať zmenu VZ (účinná od 1.7.2010, skôr sa nedá), napr. na minimum.

Ak sa prihlásila na DNP presne 31.12.09 (je dlhodobo DNP osoba, tj. splna podmienku 270dní), tak budú nem.dávky pri vzniku očr/PN
1.) v období 1.1.-30.6.2010 rátané z aktuálnej min. mzdy (čo je viac, ako keby sa neodhlásila, rátali by sa z min. mzdy roku 2009),
2.) v období 1.7.2010 - 31.12.2010 (ak potrvá DNP) z VZ v RO = 31.12.09 t.j. z maxima (resp. VZ, z ktorého bola prihlásená)
3a.) v období od 1.1.2011 ... (ak DNP nadalej potrvá) z VZ v RO = roku 2010, kde prvý polrok bolo maximum (resp. iný VZ) a druhý polrok minimum, tj. dávka niekde uprostred medzi minimom a max.

ak by sa odhlásila presne 31.12.2010,
tak pri PN/očr, ktorá vznikne
3b.) do 11.2.2011 vrátane (42dní od ukončenia) bude mať nárok na dávku rátanú z RO 31.12.09 (RO sa určuje, akoby PN vznikla v posledný den DNP)
od 12.2.2011 by však už nárok na nemocenské alebo ošetrovné z VZ roku 2010 nemala (ak by nebola tehotná), čo by bolo asi škoda, ak by pol roka platila z maxima.

samozrejme to platí, ak sa nič zásadné v zákone o sociálnom poistení nezmení :)

2.
ak je poistenec koncom roka PN, tak sa tiež môže odhlásiť 31.12.09 a prihlásiť od 1.1.2010 z čo najvyššieho VZ. U neho nemá význam podávať novú prihlášku v r.2009, ked je PN, lebo by sa mu aj po uplynutí 26týždnov rátala nadalej nem.dávka z pravdep. VZ, t.j. aktuálnej min.mzdy, lebo by v RO (koncom roka 2009) nemal žiadny VZ z dôvodu poberania nem.dávky.

Ak bude jeho PN dlhodobejšia, tak pri novom prihlásení 1.1.2010 ušetrí na platení poisteného z vyššieho VZ. Aj napriek PN-ke a neplateniu poisteného mu 26týždnov plynie od nového prihlásenia.
Ak sa prihlási na DNP 1.1.2010 a dalšia PN vznikne v období:
1.) do 1.7.2010 vrátane, bude rátaná z aktuálnej min.mzdy
2.) od 2.7.2010 bude rátaná z VZ v RO t.j. období od ukončenia prvej PN do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu vzniku PN/očr.
Tiež môže podať v júni 2010 zmenu VZ s účinnosťou od 1.7.10, no samozrejme potom aj nem.dávky, ktoré vzniknú koncom roka 2010 už budú nižšie.
No a neriešim tu samozrejme podpornú dobu.
Marína
14.12.09,21:13
Gabika, vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď.:)
Ak ešte môžem, 1. prípad je povinne nemocensky poistená osoba(FO - SZČO) + dobrovoľne NP do maximálneho VZ. Mení sa tým situácia?
Ďakujem.
brčko
14.12.09,21:21
Gabika, vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď.:)
Ak ešte môžem, 1. prípad je povinne nemocensky poistená osoba(FO - SZČO) + dobrovoľne NP do maximálneho VZ. Mení sa tým situácia?
Ďakujem.

nemení. Vlastne celé obdobie (1-6/2010) bude mať ako povinne NP szčo rovnaký VZ a aj max. VZ je v tomto období rovnaký, takže sa to lahko vyráta.
( malý sa upokojil, nachvílu :D )

to som tam uviedla pre istotu, že neriešim súbeh, lebo sa mi nechcelo ešte uvažovať s viacerými NPiami. :)
Marína
14.12.09,21:32
časť citátu

...........
od 12.2.2011 by však už nárok na nemocenské alebo ošetrovné z VZ roku 2010 nemala (ak by nebola tehotná), čo by bolo asi škoda, ak by pol roka platila z maxima.

samozrejme to platí, ak sa nič zásadné v zákone o sociálnom poistení nezmení :)

..............
Obidva prípady sa týkajú mužov.
Hádam už drobček bude spinkať. Ďakujem Gabika.:)
Xanti
14.12.09,22:41

Poprosím o radu skúsenejších. Podobný príklad, VZ však počas r.2009 minimálny.

1. DNP pár rokov s tým, že VZ počas roka minimálny, ku koncu roka odhlásenie z min. VZ, o pár dní prihlásenie na DNP z max. VZ a k 1.1. zmena VZ na minimálny. Terajší stav
- 23.12.2008 odhlásenie z min. VZ
- 29.12.2008 prihlásenie za max. VZ toto sa už robiť nedá, treba platiť minimálne 26 týždňov maximálne odvody aby človek mal PN, OCR a materskú z maximálneho VZ
- 1.1.2009 zmena VZ na max.
Aký je najoptimálnejší postup, aby poistenec pri prípadnej práceneschopnosti dostával čo najvyššie nemocenské dávky? Tu nevidím iné riešenie ako zrušiť hned DNP, a založiť nové DNP z maxima, prvých 26 týždňov bude dostávať v prípade PN len z minima ale potom do konca roka 2010 z maxima.
Stále je to lepšie mať pol roka maximum ako celý rok minimum.

2. dtto ako v bode 1. s tým rozdielom, že poistenec je od 1.12.2009 práceneschopný, tá k dnešnému dňu trvá a bude trvať aj na prelome roku 2009-2010.

Ďakujem.odpoved v texte
Marína
15.12.09,09:00
Xanti, veľmi pekne ďakujem.:)
Katy a R
15.12.09,09:27
Ja by som ešte k tomu prvému prípadu .... takúto možnosť - ak momentálne nemá žiadne zdravotné problémy a PNka nehrozí v najbližšej dobe .... tak sa môže hneď odhlásiť a môže mať pauzu (aj 4,5-6mesiacov) a prihlási sa, keď to bude aktuálne. Samozrejme tak, aby mal v súčte maximum .. ak by potom prichádzala do úvahy PNka.. dávky by boli prvých 26 týždňov len z minima (plus ako szčo), ale ušetrí na poistnom a ak potom aj urobí zmenu (zníženie) - bude mať max VZ platný pre koniec roka 2010 a celý rok 2011
.. samozrejme to platí pri súčasnom znení zákona
Katy a R
15.12.09,09:38
Nie som si istá, prihlasovala som klientku na dobrovoľné NP od 15. 7. 2008 s max. VZ a tento chcela od 1.1.2009 zmeniť na minimálny. Poslali jej zo SP oznámenie, že vymeriavací základ môže zmeniť najskôr od 1. 2. 2009.

Over si u klientky... mala by mať ospravedlňujúci list s potvrdením, že zmena platí od 1.1.2009 (na viacerých pobočkách sa takto blamovali - ale museli kapitulovať)
Marína
15.12.09,09:43
Katy, aj tebe ďakujem.:)
abel
15.12.09,10:24
Over si u klientky... mala by mať ospravedlňujúci list s potvrdením, že zmena platí od 1.1.2009 (na viacerých pobočkách sa takto blamovali - ale museli kapitulovať)
Ďakujem, brala som to ako samozrejmú vec, keď mi to oznámili, predpokladám, že zamestnanci SP si školenia nemusia platiť sami a aspoň o základných zmenách vo svojom rezorte by mohli mať vedomosti. Keďže sme RLFO posielali ešte 15. decembra 2008 so žiadosťou o zmenu od 1.1.2009, požiadam teraz v januári o prepočet odvodov poistného a ak to nevyčíslia, potom na nich vyrukujem.
Marína
16.12.09,18:29
Citujem len časť:


predpokladám, že daná osoba nie je povinne nem.poistená, nebudem riešiť súbeh viacerých nem.poistení!!!

1.
jedna z možností
- odhlásiť sa hned (trvá jej ochranná lehota 42dní, platenie z minima nemá význam)
- pred koncom roka, napr. od 31.12.2009 sa prihlásiť z maxima, resp. najvyššieho VZ, z ktorého je ochotná platiť pol roka
- v juni (najneskôr 30.6.2010) dať zmenu VZ (účinná od 1.7.2010, skôr sa nedá), napr. na minimum.


Týka sa to SZČO a z povinného poistenia je minimálny VZ(295,50 €), t. z. že 31.12.2009 sa prihlási na DNP z VZ 789,05 €(1084,55-295,50). Tým, že sa od 1.1.2009 zvýši VZ z povinného NP na 307,70 € nemá požiadať na RLFO o zmenu VZ z DNP k 1.1.2010 na 776,85 €(1084,55-307,70)? Ak áno, aspoň by naraz odniesol 3 formuláre(odhlášku, prihlášku a zmenu).
veronikasad
16.12.09,18:37
Citujem len časť:


Týka sa to SZČO a z povinného poistenia je minimálny VZ(295,50 €), t. z. že 31.12.2009 sa prihlási na DNP z VZ 789,05 €(1084,55-295,50). Tým, že sa od 1.1.2009 zvýši VZ z povinného NP na 307,70 € nemá požiadať na RLFO o zmenu VZ z DNP k 1.1.2010 na 776,85 €(1084,55-307,70)? Ak áno, aspoň by naraz odniesol 3 formuláre(odhlášku, prihlášku a zmenu).
Evka, zmena od 1.1.2010 sa nedá urobiť.

Pozri § 142 odst.5 Zákona o SP

5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
Marína
16.12.09,18:49
Veronika, vďaka.:) Na to som celkom zabudla, ... ako len mi to mohlo vypadnúť? To bude iste vekom. :D
Predsa len mi nedá. Od 1.1.2010 je povinný odvádzať z min. VZ 307,70 €, dobrovoľný VZ nemôže zmeniť a tým v súčte prekročí hranicu max. VZ o 12,20 €. Čo s tým?
veronikasad
16.12.09,18:50
Veronika, vďaka.:) Na to som celkom zabudla, ... ako len mi to mohlo vypadnúť? To bude iste vekom. :D
Predsa len mi nedá. Od 1.1.2010 je povinný odvádzať z min. VZ 307,70 €, dobrovoľný VZ nemôže zmeniť a tým v súčte prekročí hranicu max. VZ o 12,20 €. Čo s tým?
Evka, od 31.12. sa prihlasuje prvýkrát na DNP, alebo len mení VZ ?
Katy a R
16.12.09,19:03
Veronika, vďaka.:) Na to som celkom zabudla, ... ako len mi to mohlo vypadnúť? To bude iste vekom. :D
Predsa len mi nedá. Od 1.1.2010 je povinný odvádzať z min. VZ 307,70 €, dobrovoľný VZ nemôže zmeniť a tým v súčte prekročí hranicu max. VZ o 12,20 €. Čo s tým?

prednostne sa odvádza poistné z povinného poistenia (szčo) .. na DNP - preplatok (môže požiadať o vrátenie - písomne) ... ja by som sa prihlásila až v budúcom roku asi..
Marína
16.12.09,19:23
Dievčatá, sorry, musela som vyberať koláčiky z rúry.

Ďakujem Veronika, nie prvykrát, už je prihlásený dávno, len vždy ku koncu roka menil VZ. Tiež to nie je poriadne ošetrené v zákone, SP by mu mala ten "nadbytok" nad maximom vrátiť ale podľa mňa by sa mala uskutočniť aj zmena VZ, lenže to podľa ustanovení zákona teraz nejde uskutočniť.

Katy, prečo myslíš, že je lepšie až v r. 2010 a nie tak, ako mi radí Gabika(brčko), že prihlásiť sa z max. VZ 31.12.2009? Ja viem, že si mi už radila, že ak nemieni ísť na PN, tak aspoň nemusí to poistné platiť, lenže sa môže stať, že pôjde. Ak by sa to stalo a deň pred PN sa prihlásil z max. VZ, tak vlastne nie je problém, bude 26 týždňov poberať z minim. VZ a potom z maximálneho? A aký vlastne potom by bol VZ pre r. 2011?
Celkom som sa tejto problematike prestala venovať a teraz v nej mám chaos. :-(
Katy a R
16.12.09,21:01
Dievčatá, sorry, musela som vyberať koláčiky z rúry.

Ďakujem Veronika, nie prvykrát, už je prihlásený dávno, len vždy ku koncu roka menil VZ. Tiež to nie je poriadne ošetrené v zákone, SP by mu mala ten "nadbytok" nad maximom vrátiť ale podľa mňa by sa mala uskutočniť aj zmena VZ, lenže to podľa ustanovení zákona teraz nejde uskutočniť.

Katy, prečo myslíš, že je lepšie až v r. 2010 a nie tak, ako mi radí Gabika(brčko), že prihlásiť sa z max. VZ 31.12.2009? Ja viem, že si mi už radila, že ak nemieni ísť na PN, tak aspoň nemusí to poistné platiť, lenže sa môže stať, že pôjde. Ak by sa to stalo a deň pred PN sa prihlásil z max. VZ, tak vlastne nie je problém, bude 26 týždňov poberať z minim. VZ a potom z maximálneho? A aký vlastne potom by bol VZ pre r. 2011?
Celkom som sa tejto problematike prestala venovať a teraz v nej mám chaos. :-(

.. chcela som tým povedať, že takto (s pauzou) sa nastaví koniec roka 2010 a celý rok 2011
Andyke
16.12.09,21:10
Veronika, vďaka.:) Na to som celkom zabudla, ... ako len mi to mohlo vypadnúť? To bude iste vekom. :D
Predsa len mi nedá. Od 1.1.2010 je povinný odvádzať z min. VZ 307,70 €, dobrovoľný VZ nemôže zmeniť a tým v súčte prekročí hranicu max. VZ o 12,20 €. Čo s tým?

Od 1.1.2010 minimálny VZ na zdravotné a soc.poistenie je 319,58 €.
Počítame : 44,2 % z priemernej mzdy r. 2008 teda z 723,03 €
Maxim. VZ neviem či stihnú zmeniť k 1.1.2010, ale už o tom rokovali.
Chcú zjednotiť definíciu maximálnych VZ ako štvornásobok priemernej mzdy, prípadne úplné zrušiť maximálne VZ.
Marína
16.12.09,22:02
Andy, veľmi pekne ďakujem.:) Jasné, veď výška odvodov už nie je závislá od politického rozhodnutia vlády, minim. mzdy ale priemernej.
brčko
17.12.09,09:54
Dakujem, andyke,
tiež som chcela písať, že min.VZ je iný, nie min.mzda (som teraz pozerala zákon) no som si nebola istá tou sumou 319,58eur :). A aj za tie dalšie info vdaka.

marína,
teraz je aktuálny rozdiel max-min 789,05 (1084,55-295,5), od 1.1.2010 pokial bude platiť terajšie maximum 1084,55 (či do 30.6.2010? alebo nás poslanci prekvapia) to bude rozdiel 764,97eur (1084,55-319,58), t.j. o 24,08eur menej, čo pri prihlásení v decembri vychádza rozdiel v dennom VZ o 0,77677eur, t.j. rozdiel 0,4272eur (12,87Sk) vo výške nem.dávky na 1den (beriem 55% z VZ, odhliadam od prvých 3dni).
T.j.
1.) sa môže hned prihlásiť z VZ 764,97eur a bude platiť rovnako aj od začiatku roku 2010 a bude mať o 12,8Sk na den menšiu nem.dávku ako by mohol mať alebo
2.) sa prihláši z terajšieho rozdielu a
a) aj za obdobie od 1/2010 bude platiť stále rovnakú sumu a neskôr si písomne vyžiada preplatok na DNP vrátiť z dôvodu prekročenia max. VZ zo všetkých nem.poistení.
b) Alebo sa dohodne s pracovníčkami SP, že hned bude platiť rozdiel, lebo prekračuje max. VZ z oboch nem.poistení. To ale musí sledovať, či nezdvihnú max. VZ, v takom prípade by musel znovu platiť z VZ, z ktorého je prihlásený resp. aktuálneho rozdielu medzi max. a min.

Zmenu môže podať najskôr v juni s účinnosťou od 1.7.2010.

Ale ma skontrolujte, či som výpočty spravila dobre, lebo už musím isť variť!!! :)

Aha pozerám, tých príspevkov tu už je viacej aj od Katy, ak som nenadväzovala, tak pradon, lebo som to nečítala, len od maríny. A už vypínam PC ...

Katy, je výhodnejšie sa prihlásiť v r.2009, ak nechce mať komplikácie, tak varianta č.1, lebo po polroku si môže znížiť VZ a poberať dávky stále z maxima. A u neho to spraví len 1den platenia navrch + suma za prevodný príkaz (by som to zaplatila asi do 8.1.2010 spolu s poistným za január 2010, nech neplatí 2x)
Ale na druhej strane máš Katy pravdu, ak by napr. bol PN hned v januári, t.j. stihol by nastúpiť na PN 42dnovej ochrannej lehote, ked končil DNP v decembri (a teda s maximom z r.2008), tak by bolo výhodnejšie sa prihlásiť až neskôr. Takže každé má svoje výhody.
Marína
17.12.09,10:19
Vďaka Gabika :-)
Dievčatá, vy ste nevyčerpateľná studnica.:-)
viktora
20.12.09,23:33
Ahojte, chcem sa najprv opýtať, či je možné robiť zmeny počas očr alebo pn-ako napr. zmena..alebo odhlásenie z dnp..alebo je lepšie robiť tieto zmeny po tých 10-tich dňoch? dakujem vopred
aknelh
21.12.09,05:31
Prosím, vie mi niekto odpovedať na príspevok 177? Neviem to prilepiť sem...

Ďakujem!!!
morca
27.12.09,16:16
Prosim o radu na DNP som prihlasená od 1.6.2009 na VZ z maxima. Ako mam postupovat dalej, mozem ist od 1.1.1010 na VZ z minima?. Dakujem.....
Jozef Mihál
27.12.09,17:07
Podľa toho, čo máte v úmysle podniknúť v roku 2010, 2011 - myslím tým, či sa chystáte na materskú, na mnoho OČR-iek, na dlhodobú PN a pod.
renkulka
29.12.09,11:57
p. Mihal, keby chcela z prispevku č. 214 čerpať OČR-ky v roku 2010 aj pripadne 2011. Mala by s tým max VZ niečo robiť, mám podobný prípad. Treba ho teraz znížiť a potom v júli odhlásiť a prihlásiť? Len to sa asi nedá, lebo zmeny možme robiť len raz za pol roka?! Ďakujem.
ajobs
02.01.10,18:11
p. Mihal, keby chcela z prispevku č. 214 čerpať OČR-ky v roku 2010 aj pripadne 2011. Mala by s tým max VZ niečo robiť, mám podobný prípad. Treba ho teraz znížiť a potom v júli odhlásiť a prihlásiť? Len to sa asi nedá, lebo zmeny možme robiť len raz za pol roka?! Ďakujem.


Renka, a aj ostatné dievčatá, ak chcete využívať častejšie ošetrovné, byť na dlhších (ale aj kratších PN-kách) a mať možnosť pozitívne ovplyvniť prípadne budúce materské, zostante stále-kontinuálne-prihlásené z maxima a raz v roku k 1.7. ho vždy zmente (iba zmente) na nové maximum.
525
04.01.10,08:34
Dobrý den Vám prajem.Mám otázočku bol som živnostník od 2002/2009 platil som si odvody soc. poistovne z min. mzdy je pravda,že nemám nárok na podporu,ked som si neplatil odvody do fondu zamestnanosti?
Marína
04.01.10,11:52
Áno, je to pravda.
rausona
10.01.10,14:12
Dobrý deň, prosím, potrebujem poradiť. Od októbra 2009 som prihlásená na DNP z max. VZ. Snažím sa otehotnieť. Má význam znížiť si po polroku od prihlásenia sa na DNP - t. j. od apríla 2010 sumu na min. z VZ? Koľko musí vlastne DNP trvať, ak chcem z neho čerpať materskú alebo PN? Ďakujem za odpoveď, určite je Vás tu niekoľko, čo sa v tejto problematike vyznáte viac než ja. Ďakujem!
ajobs
10.01.10,19:00
Dobrý deň, prosím, potrebujem poradiť. Od októbra 2009 som prihlásená na DNP z max. VZ. Snažím sa otehotnieť. Má význam znížiť si po polroku od prihlásenia sa na DNP - t. j. od apríla 2010 sumu na min. z VZ? Koľko musí vlastne DNP trvať, ak chcem z neho čerpať materskú alebo PN? Ďakujem za odpoveď, určite je Vás tu niekoľko, čo sa v tejto problematike vyznáte viac než ja. Ďakujem!

Viď môj príspevok č.217 - nie, netreba nič znižovať, zostaň prihlásená z maxima. Ak si nemala v minulosti iné ukončené nemocenské poistenie, musíš byť prihlásená a aj odplatiť 270 dní v posledných 2 rokoch.
janaGT
11.01.10,15:07
platí sa DNP aj počas PN? Myslím tým už neplatenú PN po 52. týždňoch maródky.
barborienka
15.01.10,10:11
Dobry den, chcela by som vas poprosit, ci by ste mi neporadili - konecne sa mozem obratit na niekoho kto mi poradi poriadne ;) Pocas mojho tehotenstva som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie v max. vyske (na dobru radu pani pri okienku), pricom mi na vyplatenie max. sumy materskeho chybalo asi 11 dni (pani mi podala informaciu, ze potrebny pocet poistenych dni je ku dnu porodu, nie odchodu na matersku dovolenku) - no je to moja chyba, nevzdelanost sa neospravedlnuje, len skoda tolkych tisicok, zratat dni som si samozrejme vedela :( .. teda narok na materske mi vznikol, v najnizsej sume. teraz som na rodicovskom prispevku, vdaka za vami pridane tlacivo na zvysenie, uz som ho poslala :) .. no ale dalsie prekvapenie - zase moja chyba, ze som sa neinformovala poriadne, neodhlasila som sa ako dobrovolne nemocensky poistena osoba, po naroku na materske si ho musim hradit sama (naivne som si myslela ze tento stat sa postara do konca mojej materskej dovolenky .. haha..) cize za mesiace oktober november a december som si odviedla DNP v max. vyske (samozrejme pod hrozbou exekucie :))) ) kedze nebyvam v mieste trv.pobytu, poslala som mamu po tlacivo na znizenie sumy poistneho. prisla s tym ze tuto zmenu mozem spravit iba raz za rok. no a na Vas mam otazku: keby som v tomto roku ostala tehotna, pricom od februara by som si odvadzala v najnizsej sume, z akeho zakladu by sa mi ratala vyska materskeho??? (narazam teraz na stat z podmienok: spravidla za posledny kalendarny rok .. alebo takeho cosi..) Kedze dalsie dieta by sme mali radi v case, ked nan budeme financne pripraveni, dalsia otazka na Vas :) kedy najblizsie mam teda zvysit sumu poistneho na max. aby mi to vyslo?? myslim ze tam netreba 270 ale menej dni ... a posledna otazka: Ako sa potom tieto dni rataju, ked sa niekto odhlasi a prihlasi - pre pripad, ze by sa nam podarilo cakat babenko skor ako dokazem urobit zmenu :) Velka vdaka. S pozdravom Barbora
Airam25
15.01.10,21:03
Pekny neskory vecer.Chcela by som sa spytat-co by mohla podniknut moja svagrina aby dostala vobec nejaku davku-16.1.2010 jej skonci rodicovsky prispevok.Kedze si od narodenia dietata(16.1.2007) neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti,viem ze nebude mat narok na podporu v nezamestnanosti.Pred nastupom na matersku bola SZCO,ale kedze posledne 2mesiace nezaplatila nemocenske poistenie-materske nedostala a poberala od narodenia dietata RP. Zivnost zrusila k 2.7.2009. DNP nema.
Pomohlo by jej od 18.1.2010 sa prihlasit na DNP s nejakym VZ a hned od tohto dna poziadat OCR-ku na dcerku? A po skonceni 10dni OCR sa ist zaevidovat na UP
Alebo sa od 18.1.2010 zaevidovat na UP a prihlasit sa na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?? Ako dlho by ho musela platit aby jej vznikol narok na davku v nezamestnanosti?? Najst si pracu sa jej nepodari.Dakujem za pomoc
Xanti
15.01.10,21:58
Dobry den, chcela by som vas poprosit, ci by ste mi neporadili - konecne sa mozem obratit na niekoho kto mi poradi poriadne ;) Pocas mojho tehotenstva som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie v max. vyske (na dobru radu pani pri okienku), pricom mi na vyplatenie max. sumy materskeho chybalo asi 11 dni (pani mi podala informaciu, ze potrebny pocet poistenych dni je ku dnu porodu, nie odchodu na matersku dovolenku) - no je to moja chyba, nevzdelanost sa neospravedlnuje, len skoda tolkych tisicok, to je ozaj škoda zratat dni som si samozrejme vedela :( .. teda narok na materske mi vznikol, v najnizsej sume. teraz som na rodicovskom prispevku, vdaka za vami pridane tlacivo na zvysenie, uz som ho poslala :) .. no ale dalsie prekvapenie - zase moja chyba, ze som sa neinformovala poriadne, neodhlasila som sa ako dobrovolne nemocensky poistena osoba, po naroku na materske si ho musim hradit sama (naivne som si myslela ze tento stat sa postara do konca mojej materskej dovolenky .. haha..) cize za mesiace oktober november a december som si odviedla DNP v max. vyske (samozrejme pod hrozbou exekucie :))) ) kedze nebyvam v mieste trv.pobytu, poslala som mamu po tlacivo na znizenie sumy poistneho. prisla s tym ze tuto zmenu mozem spravit iba raz za rok no oklamali tvoju mamku, raz za 6 mesiacov sa dá urobiť zmena. no a na Vas mam otazku: keby som v tomto roku ostala tehotna, pricom od februara by som si odvadzala v najnizsej sume, z akeho zakladu by sa mi ratala vyska materskeho??? z VZ z roku 2009 čiže u teba z maxima ak by bol nástup na materskú v roku 2010 aj keby si od februára platila z minima (narazam teraz na stat z podmienok: spravidla za posledny kalendarny rok .. alebo takeho cosi..) Kedze dalsie dieta by sme mali radi v case, ked nan budeme financne pripraveni, dalsia otazka na Vas :) kedy najblizsie mam teda zvysit sumu poistneho na max. aby mi to vyslo?? myslim ze tam netreba 270 ale menej dni treba tak, aby si stihla platiť DNP z maxima 26týždnov, čiže najneskôr v 8 týždni tehotenstva ... a posledna otazka: Ako sa potom tieto dni rataju, ked sa niekto odhlasi a prihlasi nerozumiem otázke.- pre pripad, ze by sa nam podarilo cakat babenko skor ako dokazem urobit zmenu :) Velka vdaka. S pozdravom Barbora
v texte
Patula6
23.01.10,09:42
Dobry den prajem p.Mihal platim si dobrovolne nemocenske uz 3 r momentalne som tehotna ale zrejme pojdem na ryzikove ako je to potom mam narok na vyssiu matersku ci nie?ako by to bolo najlepsie urobit aby som mala narok na vyssiu matersku?Dakujem...
jelka25
24.01.10,07:55
Dobrý deň,
od 04.01.2008 som ako doktorandka platila vsetky odvody ako DNP z minimalnej mzdy. Doktorandske studium som ukoncila 30.09.2009 a od 01.10.2010 som evidovana ako zamestnanec.

Vznikli mi 2 druhy poistenia- DNP (z minimalnej mzdy hradeny viac ako 2 roky) +zamestnavatel (hradeny 115 dni, tu mam vyssi vymeriavaci zaklad).

Od 25.01.2010 som na materskej. Pracovnicka soc. poistovne mi poskytla informacie:
1. nemam narok na materske
2. mam si podat odlhlasku z DNP (co som bohuzial už urobila),
3. neviem, ci stacilo podat ziadost o materske iba zamestnavatelovi, nakolko mam od pracovnicky SP protichodne informacie o dvoch - citujem "kladenkach", nie ziadostiach, a v uplnom zavere mi povedala, ze mam podat odhlasku a uz nic nerobit.

Vobec mi nie je jasne, z coho sa mi ma materska pocitat.

Prosim poradte. Ďakujem.
Bogica
25.01.10,11:28
Prosím o radu: dcéra bola DNP od 22.12.2008 do 30.9.2009. PN jej vznikla 26.10.2009-čiže v ochrannej lehote. Podmienky nároku na nemocenské splnila, avšak SP nemocenské vypočítala podľa § 57- z pravdepodobného VZ a nie z r. 2008. Rozhodnutie som napadla, avšak ústredie SP pôvodné rozhodnutie potvrdilo s odôvodnením, že "nárok na nemocenské sa posudzuje ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenského a navrhovateľke vznikol dôvod dňa 26.októbra 2009 v rámci ochrannej lehoty po zániku jej nemoc. poistenia t.j. dňa 1.okt.2009, nebola pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského nemocensky poistená vôbec, t.zn., že nemocenské poistenie DNP jej už nepretržite netrvalo."
Neviem súhlasiť s týmto výrokom, rozhodnutie je konečné ale je mi ľuto, že miesto maxima dostala minimálne nemocenské. Alebo ja sa mýlim a má SP pravdu? Môžem ešte niečo podniknúť v tejto veci?
leozka
25.01.10,18:33
Dobrý večer.Potrebovala by som, aby ste mi poradili v tejto otázke:
Sestra zistila, že je v 8.týždni tehotenstva.Je zamestnaná dlhodobo - má min.mzdu.Momentálne je na PN-ke, lebo mala komplikácie, je možné, že do konca materskej bude PN.Chcela by som jej poradiť, ako si zvýšiť materskú na maximum. Predpokladaný termín porodu je 8. september 2010.Čo by ste jej poradili?Má sa ísř prihlásiť na DNP vo výške max.VZ - jej HM= jej VZ pre DNP?Alebo ako sa to ráta?Bude ešte splňať podmienky, aby získala max. materskú a aká vysoká je vlastne max.možná materská?Prosím poraďte mi, aké by bolo najlepšie možné riešenie a koľko by musela platiť na DNP, možte napísať nejaký vzorec na výpočet? Ďakujem aj za ňu všetkým, ktorí pomožu.
Katy a R
25.01.10,18:38
Dobrý večer.Potrebovala by som, aby ste mi poradili v tejto otázke:
Sestra zistila, že je v 8.týždni tehotenstva.Je zamestnaná dlhodobo - má min.mzdu.Momentálne je na PN-ke, lebo mala komplikácie, je možné, že do konca materskej bude PN.Chcela by som jej poradiť, ako si zvýšiť materskú na maximum. Predpokladaný termín porodu je 8. september 2010.Čo by ste jej poradili?Má sa ísř prihlásiť na DNP vo výške max.VZ - jej HM= jej VZ pre DNP?Alebo ako sa to ráta?Bude ešte splňať podmienky, aby získala max. materskú a aká vysoká je vlastne max.možná materská?Prosím poraďte mi, aké by bolo najlepšie možné riešenie a koľko by musela platiť na DNP, možte napísať nejaký vzorec na výpočet? Ďakujem aj za ňu všetkým, ktorí pomožu.
... už je neskoro na DNP ... a ukončiť PP asi nechce ..?
leozka
25.01.10,18:44
prosím, ak niekto viete, možte mi pomocť?Chcela by som jej čo najskor dať vedieť,aby sa vedela zariadiť a neprešvihla to...
leozka
25.01.10,18:45
A keby ukončila PP?
Xanti
25.01.10,18:47
prosím, ak niekto viete, možte mi pomocť?Chcela by som jej čo najskor dať vedieť,aby sa vedela zariadiť a neprešvihla to...
Leozka už ti KatyR odpovedala.

Na DNP je veľmi neskoro, na to aby mohla mat materskú z DNP musí platiť DNP 270 dní. Čo je 9 mesiacov, a kedže porodí o 7 tak to nestihne. Hm?

Nedá sa urobiť skoro nič. Jedine sa dohodnúť zo zamestnávateľom, skončiť pracovný pomer, uzavrieť nový s vyšším maximálnym VZ a ísť na PN a potom na materskú. Vtedy bude materská maximálna.
leozka
25.01.10,18:53
Ďakujem za rady, tú druhú správu som odoslala a nevšimla som si, že mi už KatyR odpovedala.Dúfam, že som nikoho neurazila, ďakujem moc za rady, ahojte
leozka
25.01.10,19:03
A ešte ak možem:Aká by bola jej max. materská?Celkom tomu nerozumiem, prečo po ukončení PP by sa mohla prihlásiť na DNP v max. výške a dostávala by max.materskú, keď nespĺňa 270 dní do nástupu na materskú?Prepáčte že otravujem, ale nejako nie som v obraze, ďakujem..
Xanti
25.01.10,19:03
Ďakujem za rady, tú druhú správu som odoslala a nevšimla som si, že mi už KatyR odpovedala.Dúfam, že som nikoho neurazila, ďakujem moc za rady, ahojte
NIč sa nestalo. Pekný večer.
Xanti
25.01.10,19:13
A ešte ak možem:Aká by bola jej max. materská?Celkom tomu nerozumiem, prečo po ukončení PP by sa mohla prihlásiť na DNP v max. výške a dostávala by max.materskú, keď nespĺňa 270 dní do nástupu na materskú?Prepáčte že otravujem, ale nejako nie som v obraze, ďakujem..
Tým sa myslí to, že skončí pracovný pomer dajme tomu 28.1.2010. A o d1.2.2010 jej vznikne nový pracovný pomer kde jej dá zamestnávateľ maximálny VZ. A tým pádom má aj PN aj materskú maximálnu.

No lebo ak má ukončené poistenie tak to sa priráta k DNP. A maximum by dostávala len v prípade, že by si DNP platila 26 týždnov. Ak by to nestihla tak materská by bola z minima.
Ella11
25.01.10,19:28
Ja sa opýtam mimo tému, lebo stále neviem ako si mám poradiť.
Som na materskej, mohla by som si privyrobiť na dohodu. Len som sa nedozvedela na 100%, že môžem robiť na dohodu a byť aj dôch. poistená štátom. O dieťa sa starám sama, aj by som sa počas práce na dohodu - to je podmienka SP. Len neviem, že ked začnem takto na dohodu robiť a zamestnávateľ ma príhlási v SP, či aj oni to budú chápať tak ako ja a či budú nejako zisťovať, že sa naozaj sama starám o dieťa. Pomôžte, poraďte mi, ďakujem...:)
leozka
25.01.10,20:42
ahojte.To by si musela hľadať nové zamestnanie, alebo si to myslela, aby sa dohodla s tým istým zamestnávateľom aby jej zvýšil VZ/tomu zas nerozumiem/ a uzavrel nanovo PP.Ako by mu to mala podať aby tomu rozumel neviem, lebo ja som z toho jeleň.., ďakujem
Xanti
25.01.10,21:23
ahojte.To by si musela hľadať nové zamestnanie, alebo si to myslela, aby sa dohodla s tým istým zamestnávateľom aby jej zvýšil VZ Ano presne tak som to myslela /tomu zas nerozumiem/ a uzavrel nanovo PP. Ano presne tak, nanovo PP. Vysvetlím.Ako by mu to mala podať aby tomu rozumel neviem, lebo ja som z toho jeleň.., ďakujemVlastne je to myslené tak, že vznikne nový pracovný pomer. Kde môže zamestnávateľ dať do pracovnej zmluvy tú istú sumu ako má zamestnanec teraz. Ale kedže by šlo o pár dní. Tak by dal špeciálne prémie aby dosiahli výšku 1084,55 € mesačne spolu s platom. A tak je PN a materská rátaná z max. VZ., 1084,55 €
Patula6
26.01.10,16:56
Prosim o radu ak som na PN pocas celych 9mesiacou mam narok na vyssiu matersku?ak si platim dobrovolne nemocenske ca 3r a pred PN som bola riadne zamestnana?ci je dobre si platit aj pocas PN?ako to je prosim poradte...
leozka
27.01.10,07:29
No a tie peniaze by museli byť aj riadne vyplatené,z toho maxima by zamestnávateľ odviedol nemocenské do soc. poisť?Ale musela by si popri PN platiť aj DNP 26.týždňov pred pred porodom, alebo už nie?A od uzavretia nového PP /u toho istého zamestnávateľa/ keby nastúpila na PN mala by ju už max. al. až neskor, ďakujem zatiaľ, Xanti, veľmi mi to pomohlo
Xanti
27.01.10,07:42
No a tie peniaze by museli byť aj riadne vyplatené,z toho maxima by zamestnávateľ odviedol nemocenské do soc. poisť?Ano.
Ale musela by si popri PN platiť aj DNP 26.týždňov pred pred porodom, alebo už nie?A od uzavretia nového PP /u toho istého zamestnávateľa/ keby nastúpila na PN mala by ju už max. al. až neskor, ďakujem zatiaľ, Xanti, veľmi mi to pomohloNo asi sa nerozumieme. Môžeš byť zamestnaná v pohode u svojho zamestnávateľa do pôrodu.

Týžden pred nástupom na materskú dáš po dohode zo zamestnávateľom výpoved. On ťa nasledujúci deň príjme a dá Ti max. VZ. O tri dni nastúpiš na materskú a tá ti bude vyrátaná z toho posledného pracovného pomeru. Teda z maxima.
leozka
27.01.10,08:10
Aha! A to nevadí že len týždeň pred porodom?No dobre, takže Prac.zmluvu spíšu ako predchádzajúcu /HM minimálna/ , ale pripíše tam aj špeciálne prémie, al. do zmluvy nie, len ich vyplatí?Bude potrebovať sestra aj nejaké potvrdenia, napr. výpl. pásku? Nebude to podozrivé, že dostane také vysoké prémie tak zrazu?Dik
Xanti
27.01.10,08:14
Aha! A to nevadí že len týždeň pred porodom?No dobre, takže Prac.zmluvu spíšu ako predchádzajúcu /HM minimálna/ , ale pripíše tam aj špeciálne prémie, al. do zmluvy nie, len ich vyplatí? Ano vyplatí, a zaplatí z tej sumy odvody . Bude potrebovať sestra aj nejaké potvrdenia, napr. výpl. pásku? Nebude to podozrivé, že dostane také vysoké prémie tak zrazu? Prečo by malo? Mnoho žien takto dostáva prémie, prilepšenie k odchodu na materskú DikV texte
leozka
27.01.10,08:45
Diky, už som to pochopila, pojdem jej hneď zavolať, bude rada, ešte raz ďakujem za trpezlivosť a rady, veľmi si to vážim, pa
leozka
27.01.10,08:57
Ale ešte by som chcela vedieť, ako sa presne potom vypočíta materská z toho maxima, koľko bude dostávať?
leozka
27.01.10,09:27
A zamestnávateľ bude mať s tým asi vybavovačky, čo? Pri skončení PP musí zamestnanca odhlásiť za soc. a zdrav. poisť . A čo ešte? A potom pri uzavretí nového PP zasa prihlásiť.Čo z toho bude mať on, asi nič, však, dúfam, že bude taký ochotný a spraví to.Sestra hovorila že aj tak im chcel meniť zmluvy, asi kvoli zvýšeniu min.mzdy. Mohla by PP ukončiť aj o 3 týždne, al. ako bude chcieť on? Na čo by sa mohol zamestnávateľ vyhovoriť, ak by jej s tým nechcel pomocť, bude to preňho rad vybavovačiek....Poraďte ak máte s tým nejaké skúsenosti, ďakujem
Xanti
27.01.10,09:36
A zamestnávateľ bude mať s tým asi vybavovačky, čo? Ano. Pri skončení PP musí zamestnanca odhlásiť za soc. a zdrav. poisť . Ano. A čo ešte? A potom pri uzavretí nového PP zasa prihlásiť. Ano.
Čo z toho bude mať on, asi nič, však, dúfam, že bude taký ochotný a spraví to.Sestra hovorila že aj tak im chcel meniť zmluvy, asi kvoli zvýšeniu min.mzdy. Mohla by PP ukončiť aj o 3 týždne, al. ako bude chcieť on? Sestra by mala ukončiť pracovný pomer pár dní pred nástupom na materskú. On by ju mal pár dní pred nástupom prijať nazad . Na čo by sa mohol zamestnávateľ vyhovoriť, ak by jej s tým nechcel pomocť, bude to preňho rad vybavovačiek....Poraďte ak máte s tým nejaké skúsenosti, ďakujemNemôže tvoja sestra dostať jedne odmeny na začiatku tehotnosti, a potom zase min. preto sa to mení tesne pred nástupom na materskú.
Ja ti to neviem ináč vysvetliť.