marcela76
03.11.06,21:08
Mám prosbu na všetkých, ktorí majú prehľad v exekučnom práve. Jeden známy dostal oznámenie od exekútora že mu bude vykonaná exekúcia v celkovej výške cca 9800,- Sk z obdobia kuponovej privatizácie. Exekútor mu v liste, ktorý nebol poslaný ani doporučene oznámil termín, kedy príde k nim domov, ale neprišiel, ani sa neozval. Dá sa od neho vymáhať náhrada za dovolenku, ktorú musel známy vyčerpať? Dá sa nejako brániť voči takejto exekúcii? Ďakujem
babos
04.11.06,22:35
Exekutor vas musi najskor vyzvat na uspojenie pohladavky a az potom moze urcit termin drazby. Vy mozete poziadat o splatkovy kalendar prip. sa odvolat. Oznamenia by mal exekutor posielat doporucene. Myslim, ze by ste sa mali obratit na Komoru exekutorv SR a podat staznost na exekutora, nakolko vam svojim postupom sposobil skodu.
medved
05.11.06,09:25
Exekútor musí postupovať nasledovne :

Na základe poverenia na vykonanie exekúcie súdom, , exekútor vydá Upovedomenie o začatí í exekúcie, ktoré musí byť povinnému doručené doporučene do vlastných rúk. Iba na základe prevzatia upovedomenia môže exekútor ďalej pokračovať vo vykonávaní exekúciie, ale iba v tom prípade, keď povinný nepodá námietky voči exekúcii a to v lehote 14 dní od prevzatia upovedomenia. Uvedené námietky musí exekútor postúpiť na súd, ktorý vydal poverenie na výkon exekúcie a ktorý musí rozhodnúť o námietkach povinného.
Ak súd rozhodne v neprospech povinného, exekúcia musí ďalej pokračovať.

Dá sa ešte dohodnúť s exekútorom splátkový kalendár.
l
monymon
06.11.06,08:24
Prípad, ktorý uvádzate sa mi javí ako to, keď sa exekúcia bude uskutočňovať predajom hnuteľného majetku. Pri takejto exekúcii sa vykoná súpis majetku na mieste a upovedomenie o začatí exekúcie sa doručuje až pri súpise týchto vecí. Je to na to, aby nedochádzalok "zatajovaniu" majetku. Pri súpise hnuteľných vecí nemusí byť povinný prítomný. V takmto prípade sa upovedomenie o začatí exe doručí následne spolu so súpisom vecí. Exekútor alebo jeho zamestnanci môžu doručovať "poštu" aj osobne, ale o tomto doručovaní sa vyhotovuje protokol.....služi to ako doručenka. Len ak sa nepodari doručiť osobne, doručuje sa poštou.....ale nie je to pravidlo. To, že sa exekútor ohlásil vopred bol ústretový krok (robieva sa to tak), lebo ako som uviedla, prítomnosť povinného pri súpise hnuteľných vecí nie je potrebná. bližšie ustanov. § 117 a nasl. Exekučného poriadku ( zákon 233/1995)-dá sa nájs na nete
JTOMA
06.11.06,08:41
V prvom rade treba zistiť, či existuje exekučný titul, t.j. či je dôvod na exekúciu. Ak je to z obdobia kupónovej privatizácie, nie som si istý či to nie je premlčané, resp.prekludované. Ak je ten titul reálny a zo strany veriteľa bolo urobené čo treba a exekúcia je posledný krok k vymoženiu pohľadávky, dá sa exekúcii vyhnúť len zaplatením dlžnej sumy. So sťažnosťami na exekútora v prípade, že nemáš 100 % istotu, že exekúcia je neoprávnená by som počkal, neradno dráždiť hada bosou nohou, obráti sa to v konečnom dôsledku proti Tebe, resp.Tvojmu známemu. Ak si prečítaš exekučný poriadok, zistíš prečo.