Eva Hodásová
04.11.06,07:57
Prosím o odpoveveď na daň z DPH pri Prima karte.Podľa akého zákona nesmie podnikateľ používať Prima kartu na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov.Daňový úrad žiada preukázať adresu volaného s vymedzenou dĺžkou hovoru a cenou hovoru.Orange túto možnosť výpisu neposkytuje.Vite mi prosím poradiť . Hodasova
marcik
04.11.06,07:01
To mi je divné že neposkytuje?!! Veď je to tel.číslo ako aj iné! Ale poviem ti že aj moji podnikatelia používaju PRIMU ale do zabezpečovačky! a daň.úrad im to ani raz nevyhodil! Ale každopádne má DÚ na to právo pozrieť výpis volaní!!
Paula
04.11.06,07:08
V zákone vyslovene zákaz používania tejto karty nenájdeš, ale práve kvôli preukázaniu hovorov súvisiacich s podnikaním a ich uznaniu do výdavkov/nákladov sa doporučuje paušál - teda fakturácia operátora na podnikateľský subjekt + výpis hovorov (ten aspoň na dožiadanie spätne)
M3G
07.11.06,12:19
To mi je divné že neposkytuje?!! Veď je to tel.číslo ako aj iné! Ale poviem ti že aj moji podnikatelia používaju PRIMU ale do zabezpečovačky! a daň.úrad im to ani raz nevyhodil! Ale každopádne má DÚ na to právo pozrieť výpis volaní!!

Asi tak neposkytuje výpis volaní, ako nevedie ani zoznam majiteľov prima kárt.
Len tak z času na čas sa však na internete objaví kompletný zoznam majiteľov prima a ízy kárt, kúpených v SR. Takže potom neviem, kto ten zoznam a výpis vedie...asi ministerstvo vnútra:D
apo
08.11.06,10:05
Prosím o odpoveveď na daň z DPH pri Prima karte.Podľa akého zákona nesmie podnikateľ používať Prima kartu na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov.Daňový úrad žiada preukázať adresu volaného s vymedzenou dĺžkou hovoru a cenou hovoru.Orange túto možnosť výpisu neposkytuje.Vite mi prosím poradiť . Hodasova
Moja skúsenosť z DAŇOVEJ KONTROLY:

Vyhodili DPH nakoľko mobil ku ktorému bola kupovaná karta nebol v majetku firmy.

Čiže ak v rámci akcie dostane firma od operátora ďalší telefón je k tomu vždy dodatok k zmluve a z neho vyplynie, že prístroj je v majetku firmy a na tento prístroj je možné kupvať Prima, alebo hocijaký iný kredit.

Pri kontrole vyhodili DPH z Prima karty kúpenej pre stavebného dozorcu, ktorý robil službu na základe zmluvy o dielo a mobil bol jeho vlastníctvom. Pri diskusii vrámci podpisovania protokolu sme sa dovedali ako je to s Prima kartou pre zamestnancov. Odpveď tak isto ako pri stavebnom dozore, mobil musí byť v majetku firmy.

apo
Natka
09.11.06,11:31
Asi tak neposkytuje výpis volaní, ako nevedie ani zoznam majiteľov prima kárt.
Len tak z času na čas sa však na internete objaví kompletný zoznam majiteľov prima a ízy kárt, kúpených v SR. Takže potom neviem, kto ten zoznam a výpis vedie...asi ministerstvo vnútra:DTo bol vtip?;)
M3G
12.11.06,18:50
To bol vtip?;)
Ani nie. :o
GABRIELA
12.11.06,19:23
To bude pokút ...... ?!!!
Anja111
12.11.06,19:25
To teda asi áno...
apo
13.11.06,08:05
To bude pokút ...... ?!!!

Priatelia poraďáci, v tejto téme uvádzate informácie o nazeraní do výpisu volaní. Ja doposiaľ ak som si stiahol výpis volaní z internetu (ešte keď boli Slovenské telekomunikácie) tak len preto, aby som vyhodnotil efektivitu výdavkov, komu koľko telefonujeme a či si to naši klienti podľa výšky faktúr zaslúžia. urobil som to iba raz.

Vo všeobecnosti platí, že služba výpis volaní je spoplatňovaná, to znamená, že je na mne či výpisy volaní budem alebo nebudem mať k dispozícii. Ak zo zákona nie je povinnosť poskytovať výpis volaní tak nemôže byť povinnosť dávať výpis volaní k dispozícii daňovému kontrolórovi.

Ja mám takú predstavu, že pri daňovej kontrole ak bude spochybnený objem volaní vo vzťahu k mojej činnosti výpis volaní použijem ja na svoju obhajobu. Ale požadovať adresu volaného čísla je choré nakoľko vo výpise sa neobjaví ani len meno volaného účastníka.

Takže prosím, aby sa niekto v tejto súvislosti vyjadril na túto tému a hlavne ak má konkrétnu skúsenosť z daňovej kontroly. Ja podnikám od roku 1990 a ešte som nemal v zápise z kontroly niečo čo súviselo s telefonovaním.

K Prima karte som sa už vyjadril, je to OK ak je telefón v majetku firmy.

Pozdravujem

apo
Braňo
13.11.06,08:08
Prosím o odpoveveď na daň z DPH pri Prima karte.Podľa akého zákona nesmie podnikateľ používať Prima kartu na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov.Daňový úrad žiada preukázať adresu volaného s vymedzenou dĺžkou hovoru a cenou hovoru.Orange túto možnosť výpisu neposkytuje.Vite mi prosím poradiť . Hodasova

Evi myslím, že adresu volaného ani nie je možné poskytnúť z hľadiska ochrany osobných údajov, daňový úrad môže zaujímať akurát tak telefónne číslo, kde a komu si volala a či to súviselo s podnikaním.
apo
13.11.06,08:18
Evi myslím, že adresu volaného ani nie je možné poskytnúť z hľadiska ochrany osobných údajov, daňový úrad môže zaujímať akurát tak telefónne číslo, kde a komu si volala a či to súviselo s podnikaním.

Nesúhlasím, ochrana osobných údajov sa týka iných položiek vzťahujúcich sa ku konkrétnej osobe.

Ale skôr by mi prekážalo, že musím zverejńovať moje kontakty, tieto sú mojím obchodným tajmstvom hoci Zákon o správe daní a poplatkov prikazuje správcovi dane zachovať mlčanlivosť o tom čo vidí pri výkone kontroly, ale skutočnosť môže byť niekde inde.

apo
Dana K.
13.11.06,09:56
Asi tak neposkytuje výpis volaní, ako nevedie ani zoznam majiteľov prima kárt.
Len tak z času na čas sa však na internete objaví kompletný zoznam majiteľov prima a ízy kárt, kúpených v SR. Takže potom neviem, kto ten zoznam a výpis vedie...asi ministerstvo vnútra:D

Evidenciu si vedú obaja operátori. Veď pri kúpe prima alebo easy karty sa predkladá občiansky preukaz.
A keď niekedy bolo možné mať v nákladoch volacie karty do telefónnych automatov,tak nechápem načo im je výpis k prima karte.:confused:
Eva Hodásová
16.11.06,17:41
Ďakujem všetkým za odpoveď, ale ja mám za to, že preukázať volanie PRIMA karty nie je povinnosť, keďže nie je o nej evidencia v Orange. Zákon predsa nezakazuje používať na zabezpečenie príjmov Prima kartu.Čo potom s lístkom za parkovné . Tiež nemá nikde na lístku poznačené, že tam parkovalo moje auto. Jedná sa totiž o sedem prevádzok v SR, kde podnikateľ má svoje prevádzky. To znamená , že keď nepoužíval paušál na Orange, musel sa predsa so svojími prevádzkami spojiť .Ešte raz ďakujem.Uvidím, ako to posúdi daňový úrad, potom sa ešte ozvem.
apo
16.11.06,20:55
Ďakujem všetkým za odpoveď, ale ja mám za to, že preukázať volanie PRIMA karty nie je povinnosť, keďže nie je o nej evidencia v Orange. Zákon predsa nezakazuje používať na zabezpečenie príjmov Prima kartu.Čo potom s lístkom za parkovné . Tiež nemá nikde na lístku poznačené, že tam parkovalo moje auto. Jedná sa totiž o sedem prevádzok v SR, kde podnikateľ má svoje prevádzky. To znamená , že keď nepoužíval paušál na Orange, musel sa predsa so svojími prevádzkami spojiť .Ešte raz ďakujem.Uvidím, ako to posúdi daňový úrad, potom sa ešte ozvem.

Milá kolegiňa Eva Hodásová,

podľa môjho názoru, ktorý budem v tejto téme opakovať nie je dôležté komu voláte, ale mobil ktorý robí náklady či je v majetku účtovnej jednotky ktorá má daňovú kontrolu.

Včera sa na daňovom úrade prejednávali predbežné výsledky daňovej kontroly, a v nákladoch boli tiež výdavky na kredit Prima karty. Dańový úradník sa nepýtal komu volala moja klietka, ale zaujímalo ho či je mobil v ktorom je založená prima karta a na ktorý sa kupovali kredity je v majetku firmy.

Ak nemáte splnenú podmienku, že telefónny prístroj je majetkom účtovnej jednotky potom to musíte zachrańovať evidenciou hovorov. Obdobný postup volili dańoví kontrolóri v prípade bytových pevných liniek.

Ja napríklad som mal vždy sídlo firmy na adrese môjho bydliska. Chodili mi dve faktúry na telefón od Slonských telekomunikácií. Jedna linka bola v byte a druhá v prenajatom nebytovom priestore. Pri dańovej kontrole sa ma nik nepýtal komu som volal, prečo mi chodia dve faktúry. No bolo to preto, že obidve mali jednu adresu ktorá bola podľa sídla firmy, zhodou okolností podľa môjho bydliska a obidve boli na ičo s daňovým číslo pre odpočet DPH.

Takže ešte raz zdôrazním, že k tomu, aby ste obhájili náklady na telefónne hovory z kreditu Prima karty potrebujete preukázať, že telefónny prístroj je vašim vlastníctvom.

Je chybou, že často sa v Poradách oháňame argumetom, že či je niečo v zákone, alebo nie. Zákony nie sú manuál, ale sú mantinelmi. Našou úlohou a ja sa v mojich radách stále o to snažím ukázať pri riešení problému priestor, ktorý poskytujú zákony, ale nie podľa toho čo je v nich napísané ale podľa toho aký priestor na kľučkovanie nám daný zákon ponechal. Následne ponechaný priestor dodefinujem podľa skúseností z daňových kontrol a tých mám za sebou už ozaj dosť.

apo
berry
17.11.06,06:11
Chcela by som sa ťa spýtať Apo. Ty mám tvrdíš, že mobilný telefón musí byť vo vlastnictve firmy. A čo ak náš zamestnanec ma svoj súkromný telefón a bol vyslaný na pracovnú cestu do Čiech. Tak som mu dobila prima kartu na 1000,. Sk. aby sme boli s ním v kontakte. Tak to akože teraz nemôžem dať primu do nákladov, lebo telefón nie je vo vlastníctve firmy?
evina
17.11.06,07:43
podľa môjho názoru, ktorý budem v tejto téme opakovať nie je dôležté komu voláte, ale mobil ktorý robí náklady či je v majetku účtovnej jednotky ktorá má daňovú kontrolu.
apo
Nemám konkrétne skúsenosti s Prima kartou a daňovou kontrolou, ale poviem pravdu nie vždy je to pre mňa určujúce, určujúce sú práve predpisy, ktoré spomínaš nižšie. A tak som sa trochu zamyslela....

Aké náklady nám robí mobil? Podľa mňa len odpisové, t.j. jeho OC premietneme do výdavkov/nákladov.

Čo je vlastne Prima karta? Je to podľa mňa služba, ktorú poskytuje mobilný operátor. Prima karta sa nedá kúpiť bez udania osobných údajov, alebo údajov firmy. Ak firma kúpi Prima kartu a poskytne ju k používaniu zamestnancovi, resp. komukoľvek s kým má uzatvorený akýkoľvek vzťah spolupráce- t.j. poskytne ju pre zabezpečenie, udržanie .....príjmov firmy a nekúpi mu zbytočne nový telefón /ďalšie náklady/, aký je dôvod, aby neboli hovory a teda aj DPH uznané? Ja osobne nevidím žiadny dôvod k tomu, aby nebola Prima karta a DPH z nej kúpenej firmou vyhodené z účtovníctva a neuznané..../pokiaľ je preukazateľne kúpená na firmu/

Len tak na okraj -Mám firmy a klientov používajúcich paušál a nikdy nebol požadovaný rozpis údajov. Neviem ani čo povie tel. číslo alebo aj meno o uznateľnom alebo neuznateľnom hovore. Mohla som napr. hovoriť dve hodiny so svojím zamestnancom a preberať s ním ako sa pečie jablkový koláč... Kontrolór by podľa mňa mal vedieť o.i. odhadnúť výšku tel. účtov v porovnaní s činnosťou firmy a aj podľa toho posúdiť ...




Takže ešte raz zdôrazním, že k tomu, aby ste obhájili náklady na telefónne hovory z kreditu Prima karty potrebujete preukázať, že telefónny prístroj je vašim vlastníctvom.

apo
Toto práve ja nevidím /podotýkam zatiaľ, lebo som sa s tým podrobne nezaoberala/ v žiadnom predpise a ani v mantineloch k jednotlivým zákonom.
apo
17.11.06,09:19
Chcela by som sa ťa spýtať Apo. Ty mám tvrdíš, že mobilný telefón musí byť vo vlastnictve firmy. A čo ak náš zamestnanec ma svoj súkromný telefón a bol vyslaný na pracovnú cestu do Čiech. Tak som mu dobila prima kartu na 1000,. Sk. aby sme boli s ním v kontakte. Tak to akože teraz nemôžem dať primu do nákladov, lebo telefón nie je vo vlastníctve firmy?

berry,

priklad so zamestnancom ktorému si zaplatil kredit je typickým príkladom keď by sa dosť ťažko dal obhajovať daňový náklad a odpočet DPH.

Možno by sa na základe charakteru pracovnej cesty dala urobiť písomná dohoda na základe ktorej zamestnancovi následne zamestnávateľ preplatí obnovenie kreditu ako položku vyúčtovania pracovnej cesty, alebo ako preddavok na pracovnú cestu. Bol by to čudný daňový kontrolór ktorý by to neuznal ak si to charakter pracovnej cesty bude vyžadovať. Ale nemôže to byť pravidlo, že každý týždeň bude v nákladoch obnovenie kreditu nakoľko v takom prípade je dôvod na vyriešenie potreby komunikácie štandardným spôsobom cez zmluvu.

apo
apo
17.11.06,09:48
Nemám konkrétne skúsenosti s Prima kartou a daňovou kontrolou, A tak som sa trochu zamyslela....

Aké náklady nám robí mobil? Podľa mňa len odpisové, t.j. jeho OC premietneme do výdavkov/nákladov.

Čo je vlastne Prima karta? Je to podľa mňa služba, ktorú poskytuje mobilný operátor. Prima karta sa nedá kúpiť bez udania osobných údajov, alebo údajov firmy.
Toto práve ja nevidím /podotýkam zatiaľ, lebo som sa s tým podrobne nezaoberala/ v žiadnom predpise a ani v mantineloch k jednotlivým zákonom.

Tvoj príspevok ma priviedol zamyslieť sa nad princípom Prima a podobných prokuktov.

Tvoj argument, že telefónny prístroj je iba o odpiscoch nemá chybu. Takže budeme daňovému kontrolórovi argumentovať, že nie vlastníctvo telefónu je rozhodujúce ale vlastníctvo SIM karty, ktorú podnikateľ zadováži zmluvou na paušál alebo Prima alebo Easy alebo čokoľvek iné.

Takže záver, ak zamestnávateľ obnovuje kredit svojím zamestnancom je postup daňového kontrolóra správy ak neuzná výdavky. V reakcii na berryho som uviedol že si viem predstaviť uznanie daňového výdavku na kredit pre zamestnanca ale vo forme cestových náhrad.

Myslím si že toto bola plodná diskusia. Mňa celkom určite pohla dopredu a budem vedieť lepšie vyjednávať s daňovým kontrolórom. Čo sa týka rozpisu hovorov nikdy som ich nikomu nedával a ani od mojich klientov ešte žiadny daňový kontrolór výpis alebo inú evidenciu hovorov nepožadoval.

apo
evina
17.11.06,13:51
Tvoj príspevok ma priviedol zamyslieť sa nad princípom Prima a podobných prokuktov.



Takže záver, ak zamestnávateľ obnovuje kredit svojím zamestnancom je postup daňového kontrolóra správy ak neuzná výdavky. V reakcii na berryho som uviedol že si viem predstaviť uznanie daňového výdavku na kredit pre zamestnanca ale vo forme cestových náhrad.

apo

Toto som celkom nemala na mysli. Myslím si, ak firma zakúpi Prima kartu a poskytne ju svojmu zamestnancovi pre plnenie pracovných úloh, tak ako mu poskytne služobný automobil, počítač, kopírku, pracovné oblečenie a pod. malo by ísť podľa mňa o uznateľný výdavok/náklad. Zamestnávateľ by mal zabezpečiť formu sám , aby nebola karta zneužívaná na súkromné účely....tu by sme sa už dostali ale do inej oblasti-príjem pracovníka...
apo
17.11.06,14:58
Myslím si, ak firma zakúpi Prima kartu a poskytne ju svojmu zamestnancovi pre plnenie pracovných úloh, tak ako mu poskytne služobný automobil, počítač, kopírku, pracovné oblečenie a pod. malo by ísť podľa mňa o uznateľný výdavok/náklad. Zamestnávateľ by mal zabezpečiť formu sám , aby nebola karta zneužívaná na súkromné účely....tu by sme sa už dostali ale do inej oblasti-príjem pracovníka...

Áno Evina, Tvoj predchádzajúci príspevok ma priviedol k záveru ktorý je súhlasný s tým čo citujem a som si istý, že je obhájiteľný pri daňovej kontrole.

Za problémové daňové výdavky a problémový odpočet dane považujem súhlasne s daňovými kontrolórmi postup keď zamestnanec má svoju vlastnú SIM kartu na Prima, alebo Easy a zamestnávateľ financuje dobíjanie kreditu ako svoj výdavok.

Ešte zopakujem, že viem si predstaviť ako obhájiteľný výdavok ak zamestnávateľ preplatí dobíjanie kreditu na SIM karte vo vlastníctve a na meno zamestnanca ale ako preddavok na pracovnú cestu respektíve vedľajší výdavok na pracovnej ceste. Rozhodne nie ako samozrejmosť pravidelne sa opakujúcu formou prevádzkovej réžie v JÚ alebo na účte 518 v podvojnom účtovníctve.

Mám pocit, že obidvaja rovnako hodnotíme možnosť uplatňovanie odpočtu DPH z Prima karty ako je aj v názve tejto témy.

apo
evina
17.11.06,17:07
Za problémové daňové výdavky a problémový odpočet dane považujem súhlasne s daňovými kontrolórmi postup keď zamestnanec má svoju vlastnú SIM kartu na Prima, alebo Easy a zamestnávateľ financuje dobíjanie kreditu ako svoj výdavok.


apo

Áno, s týmto súhlasím aj ja, len som to presne hneď nepochopila z príspevku:)




Mám pocit, že obidvaja rovnako hodnotíme možnosť uplatňovanie odpočtu DPH z Prima karty ako je aj v názve tejto témy.

apo
Áno .
Eva Hodásová
01.12.06,14:51
Ďakujem všetkým poraďákom za pomoc, ale teraz Vám napíšem , ako to dopadlo. Každý daňovník má na to iný názor. niektorý to bez problémov uzná, ani ho nezaujíma či má firma telefóny v majetku - to nezaujímalo žiadneho daňovníka, ale odo mňa cheli ten výpis.Tak som im predložila evidenciu hovorov a oni to uznali.Ja ako daňovníčka by som takéto popísané listy nežiadala ale ani neuznala, lebo to som si mohla písať aj sama, to predsa nie je hodnoverný doklad o skutočnom použítí Prima karty na zabezpečenie príjmov.Takže mám to bez pokuty.Ale keď by to neuznali , tak by som sa odvolala, lebo karty boli skutočne použité na spojenie medzi prevádzkami a zamestnávateľom, lebo žiaden iný mobil alebo telefón na prevádzkach v tom čase nebol. Predsa prevádzky museli spolu komunikovať čo sa týka objednávok. Aj tak ešte raz ďakujem.
apo
01.12.06,15:14
teraz Vám napíšem , ako to dopadlo.

Tak som im predložila evidenciu hovorov a oni to uznali.



Vôbec ma to neprekvapilo, že ako podklad k obhajobe dańového výdavku uznali evidenciu hovorov na Prima karte.

Svedčí to iba o tom, že daňové úrady konajú naozaj subjektívne, ale predpokladám, že rozsah nákladov na obnovu kreditu bol primeraný a
:) daňový kontrolór si viac menej asi iba kryl svoj chrbát.:)

apo
Eva Hodásová
01.12.06,15:23
apo, ak si kryl iba chrbát, čo potom ostatný kontrolóri, ktrorí to bežne uznávajú.Samozrejme , že karty boli primerane na 10 telefónov 120 kariet.
1 prevádzka 1 karta mesačne x 12 mesiacov za rok.Ja som bola včera služobne v inom meste, kde som pochodila celé oddelenie kontrolórov a každého som prosila o radu, za akých okolností si môžem dať kartu do nákladov. Povedali skoro všetci, že je to bežná vec aj čo sa týka DPH, ale musí to byť primerane k počtu zamestnancov a prevádzok. Nikdo nechcel ani výpis, ani kartu majetku na mob.telefón.
Monika Kováčová
01.12.06,15:24
...

Ak nemáte splnenú podmienku, že telefónny prístroj je majetkom účtovnej jednotky
apo

... väčšina podnikateľov - vrátane mňa - má aj tak v majetku toľko mobilov, že ani by neverili, rovnako som ja neverila...
najviac mám tých korunových... Takže: evidencia, evidencia, evidencia... čo na tom, že korunová...

Ale k tej DPH ešte toľko: Ja som ju nikdy neuplatňovala, nakoľko som nemala faktúru v zmysle zákona o DPH - takže dobitie cez bankomat mi túto podmienku nespĺňalo. Nepostrehla som niečo? Je v prípade dobitia tel. karty cez bankomat nejaká výnimka na uplatnenie DPH?:eek:
Eva Hodásová
01.12.06,15:28
k doýjaniu cez bankomat neuplatňujem DPH, tu ale išlo o daňový doklad z RP,kde DPH bola vyčíslená.
Monika Kováčová
01.12.06,15:30
Ahá, to som nevidela v príspevkoch - to je potom o.k. s DPH.
apo
01.12.06,15:33
Ďakujem všetkým poraďákom za pomoc, ale teraz Vám napíšem , ako to dopadlo. Každý daňovník má na to iný názor. niektorý to bez problémov uzná, ani ho nezaujíma či má firma telefóny v majetku - to nezaujímalo žiadneho daňovníka, ale odo mňa cheli ten výpis.Tak som im predložila evidenciu hovorov a oni to uznali.Ja ako daňovníčka by som takéto popísané listy nežiadala ale ani neuznala, lebo to som si mohla písať aj sama, to predsa nie je hodnoverný doklad o skutočnom použítí Prima karty na zabezpečenie príjmov.Takže mám to bez pokuty.Ale keď by to neuznali , tak by som sa odvolala, lebo karty boli skutočne použité na spojenie medzi prevádzkami a zamestnávateľom, lebo žiaden iný mobil alebo telefón na prevádzkach v tom čase nebol. Predsa prevádzky museli spolu komunikovať čo sa týka objednávok. Aj tak ešte raz ďakujem.

Úplne s Tebou súhlasím, ale tu sa práve ukazuje subjektívny prístup každého daňového úradu.

apo
Monika Kováčová
01.12.06,15:34
INAK:mimotemy super perfiš diskusia tu prebehla... páči sa mi to...;)
renča1
01.12.06,15:37
Prima karta má ten istý postup a význam, ako používanie firem.auta na firemné-súkromné účely. Pri os.automobile sa tiež musí viesť evidencia-kniha jázd, bez ohľadu na to či je zaradený v majetku alebo sa používa na firem. , či na súkrom.účely. Nezmysel viesť evidenciu vidím len vtedy, ak by sa vôbec nepoužívalo na firem.účely. Pri os.autmobile tiež nie je dokázateľné či sa používa výlučne len na firem.účely. Toď môj názor, výdavok musí byť dostatočne preukázateľný a čudovať sa nad tým, prečo na preukázanie slúži evidencia? K dph len toľko , že aj keď os.automobil nie je evidovaný v majetku daňovníka a používa sa na firem.účely , tak je možnosť pri použití na firem.účely odpočítať aj dph z pHM.
Monika Kováčová
01.12.06,15:41
Pri os.autmobile tiež nie je dokázateľné či sa používa výlučne len na firem.účely.

No ja si myslím, že práve kniha jázd a vyúčtovanie cestovných náhrad je dôkaz, že automobil je využívaný na firemné účely. Ale o tom nie je táto téma.
renča1
01.12.06,15:56
Ale o tom nie je táto téma.

Nie je? Veď sa bavíme o evidencií.

Čo sa týka os.autmobilu ohľadom neho som uviedla len príklad a chcela som poukázať a hlavne porovnať evidenciu knihy jázd s evidenciou hovorov pri prime karte. Evidencia ako taká nemusí vždy zodpovedať skutočnosti a daňováci sa musia od niečoho odraziť. Preto ma prekvapilo, že v tejto téme sa rozoberá evidencia či viesť alebo nie a či uplatniť alebo neuplatniť dph. Chcela som sa zapojiť len do diskusie.....
apo
01.12.06,16:52
No ja si myslím, že práve kniha jázd a vyúčtovanie cestovných náhrad je dôkaz, že automobil je využívaný na firemné účely. Ale o tom nie je táto téma.
Evidencia:
Nesúhlasím, že kniha jázd je na preukázanie využívania OMV na firemné účely. Ja skôr chápen účel tejto evidencie na preukázanie výšky spotreby PHM a teda oprávnenosti odpočtu DPH z pohonných hmôt a nákladu z vykázanej spotreby. Služobné auto je služobným a je v nákladoch automaticky a bez dokazovania. Podnikateľ iba ak využíva OMV aj na súkromné účely tak to premietne do základu dane.

Evidencia telefonických hovorov je o inom. Ak je telefón v nákladoch cez faktúru nik nespochybňuje tento náklad (aj keď by mohol) nakoľko je adresný. Pri Prima karte môžem dobíjať kredity komukoľvek a preto DÚ vyžaduje evidenciu hovorov ABY SI KRYL CHRBÁT, lebo reálne sa evidencia robiť v teréne po členky v blate asi robiť nedá.

Správca dane môže dať robiť na základe výsledku kontroly evidenciu o čomkoľvek. Konkrétne obchodný zástupca zlikvidoval prakticky celý zisk cesťákmi na súkromnom aute. Dostal za úlohu viesť evidenciu aj o súkromných jazdách. ALE NEDOSTAL ZA ÚLOHU na SILVESTRA PRISTAVIŤ AUTO PRED DÚ, aby si pani kontrolórka odpísala stav tachometra. Takže evidencia sa urobila, ale bola k ničomu, lebo nebol pevný bod podľa ktorého sa dala skontrolovať výška nákladov odvodená od ubehnutých kilometrov.

apo
Eva Hodásová
01.12.06,18:42
Keď sa už bavíme o tej evidencii čo sa týka auta nepíšem predsa adresu kde som bola , ale kontrolór chcel evidenciu volaných hovorov s adresou volaného a s vymedznou dĺžkou hovoru. Ja ako majiteľ alebo moji zamestnaci môžem volať na rôzne inzeráty ohľadom za účelom obsadenia voľných pracovných miest, tak neviem, kde by som zobrala ich adresy. Evidencia bola robená takto:
dátum
číslo volaného
čas prevolaný - príklad 2 min. 10 s.
cena volaného - príklad 9,65 Sk
účel volania
Ešte si myslíte že je to to isté ako evidencia auta ?