Jozef Mihál
04.11.06,11:29
Od 1.12.2006 som zamestnancom v riadnom pracovnom pomere. Presne v tento deň som však ochorel, do zamestnania preto skutočne po prvýkrát nastúpim až po skončení práceneschopnosti. Mám nárok na náhradu príjmu, ktorú vypláca zamestnávateľ počas prvých 10 dní práceneschopnosti? Mám nárok na nemocenské, ak bude práceneschopnosť trvať viac ako 10 dní?
Jozef Mihál
04.11.06,10:31
Podľa § 20 písm.a) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká

a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru,"

Podľa § 30 písm.a) zákona č.461/2003 Z.z.:

"Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote..."

Podľa § 4 zákona č. 462/2003 Z.z.o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca:

"Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu (ďalej len dočasná pracovná neschopnosť) a nemá nárok na mzdu, plat, odmenu za prácu alebo služobný príjem podľa osobitných predpisov, ak tento zákon neustanovuje inak."

Atď.

Na náhradu príjmu máte nárok aj v prípade, ak práceneschopnosť vznikla v deň vzniku pracovného pomeru. Nárok na nemocenské máte od 11-teho dňa trvania práceneschopnosti a to aj vtedy, ak práceneschopnosť vznikla v deň vzniku pracovného pomeru.
Gabika75
23.04.10,14:24
Dobrý deň p. Mihál. Mám k Vám veľkú prosbu. Sestre, ktorá je momentálne poberateľkou rodičovského príspevku do 31. 5. 2010 diagnostikovali rakovinu. Do toho 31.5. má nárok na rodičovský príspevok a potom by mala nastúpiť do práce, keďže od roku 1998 je nepretržite zamestnaná. Čo by ste jej odporúčali aby mala najvyššie nemocenské dávky? Ja som jej odporúčala, aby nastúpila 1.6.2010 do práce, aby jej zamestnávateľ dal 1084,55 € plat a od 2.6. nastúpila na PN. Neviem či je to tak správne, prosím Vás o potvrdenie či to tak môže byť. Veľmi pekne Vám ďakujem.
V druhom prípade, ak by jej zamestnávateľ nevyhovel, tak radšej nech rozviaže pracovný pomer a uzatvorí dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom 1084,55 €
Gabika75
27.04.10,09:21
p. Mihál môžte mi odpovedať? Sme aj tak kvôli chorobe dosť v strese. Ďakujem
Jozef Mihál
04.05.10,08:56
DNP nepomôže, pretože až po 26 týždňoch od prihlásenia sa na DNP by vznikol nárok na vysoké dávky vypočítané z max. VZ - pri PN ktorá by začala skôr, by bol nárok len na dávku z minimálneho základu.

Preto odporúčam návrat do práce a dohodu so zamestnávateľom o zvýšení platu.

Pri odchode na PN sa ako rozhodné obdobie bude tak či tak ale brať rok 2009, kedy VZ nemala. Čiže zamestnávateľ nahlási do SP pravdepodobný VZ - teda VZ, z ktorého sa platí nemocenské v mesiaci, v ktorom na PN nastúpi.

Preto je vhodné, aby došlo k zvýšeniu platu na max. VZ.

Prepáčte za neskorú odpoveď, som na cestách. Ak potrebujete viac info, pokojne mi zavolajte na 0905 233876 (ostatných čitateľov tohto príspevku chcem požiadať o rešpektovanie faktu, že táto info platí len pre Gabiku).
Gabika75
05.05.10,18:38
Ďakujem, ďakujem veľmi pekne, informovali sme sa v práci a vyšli jej v ústrety(aspoň prisľúbili). Nechcem Vás veľmi tel. otravovať, lebo viem, že ste na cestách, ale minulý rok mala ešte na pol. úväzok zamestnanie od 1.10.2009-31.12.2009 v inej firme nie v tej čo je naďalej zamestnaná, dúfam, že to s tým nebude mať nič spoločné. Ďakujem a želám úspešné predvolebné obdobie. Gabika
Fany
11.09.10,14:57
Prosím vás, počas posledných 3 rokov som bola SZČO, nemala som povinnosť platiť do SP a ani som dobrovoľne neplatila. 30.8.2010 som zrušila živnosť a 1.9.2010 som sa zamestnala, môj dohodnutý plat podľa pracovnej zmluvy je 450 € v hrubom. Včera, t.j.10.9. som ochorela a nastúplia na PN.
Mám nárok na náhradu príjmu a potom následne na nemocenské dávky (po 10 dňoch) a ak, tak v akej výške?
Ďakujem.
veronikasad
11.09.10,16:04
Prosím vás, počas posledných 3 rokov som bola SZČO, nemala som povinnosť platiť do SP a ani som dobrovoľne neplatila. 30.8.2010 som zrušila živnosť a 1.9.2010 som sa zamestnala, môj dohodnutý plat podľa pracovnej zmluvy je 450 € v hrubom. Včera, t.j.10.9. som ochorela a nastúplia na PN.
Mám nárok na náhradu príjmu a potom následne na nemocenské dávky (po 10 dňoch) a ak, tak v akej výške?
Ďakujem.
Máš nárok na náhradu príjmu počas DPN a od 11. dňa aj na nemocenské (ak PN bude trvať), z VZ za obdobie od 1.9.-9.9.2010. Prvé 3 dni 25 %, od 4. dňa 55 % denného vymeriavacieho základu.
Maaaria
26.09.11,08:27
Dobrý deň, mám na vás otázku.
k 26.9. sme podpisali vypoveď zo stany zamestnanca. ale dnes nam doniesla este aj papier od lekara ze je PN od 23.9. Chcela by som vediet ako to teraz bude, ci jej vyplatime len tie tri dni ze bola u nas PN a zbytok jej vyplati stat? Lebo od 27.9. je nezamestnana. Alebo nema narok na ziadne nemocenske? ked uz je potom nezamestnana? ako to je vlastne? dakujem velmi pekne
Ester plus
19.08.16,04:47
Máme zamestnankyňu ktorej ročná PN uplynula 5.8.2016. Ona je však stále na PN (neplatenej) až do doby kým nepôjde na ÚP, od tejto doby by jej mala byť priznaná aj invalidita. Nakoľko nemáme skúsenosti s takouto situáciou, prosíme o radu aké povinnosti máme voči SP a ZP. Ďakujem.
Jana Motyčková
19.08.16,05:34
Ak zamestnanie trvá, v SP jej oznámite prerušenie poistenia - po 52.týždni trvania PN. Do ZP jej v tejto súvislosti neoznamujete nič.
ajka23
23.02.17,09:36
Dobrý deň,



máme zamestnanca, ktorý je u nás zamestnaný dva mesiace. Jeho mesačný príjem (vymeriavací základ) je 1 200 EUR. Predtým pracoval ako SZČO, odvody do sociálnej poisťovne platil minimálne. Teraz nastupuje na PN. Ako mu bude sociálna poisťovňa počítať nemocenské dávky? Z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý by u nás dosiahol, alebo budú brať do úvahy jeho odvody ako SZČO z predchádzajúceho kalendárneho roka? Za odpoveď ďakujem
Jozef Mihál
24.02.17,10:29
Dobrý deň,

máme zamestnanca, ktorý je u nás zamestnaný dva mesiace. Jeho mesačný príjem (vymeriavací základ) je 1 200 EUR. Predtým pracoval ako SZČO, odvody do sociálnej poisťovne platil minimálne. Teraz nastupuje na PN. Ako mu bude sociálna poisťovňa počítať nemocenské dávky? Z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý by u nás dosiahol, alebo budú brať do úvahy jeho odvody ako SZČO z predchádzajúceho kalendárneho roka? Za odpoveď ďakujem
Je u Vás krátko, poistné za zaplatilo za menej ako 90 kal. dní.

Preto SP určí pravdepodobný DVZ podľa § 57 ods. 1 písm. b) zákona 461/2003 a to výpočtom:

441,50 / 30.