pivet
04.11.06,13:05
Ahojte
Doteraz som bola nestranným sledovateľom príspevkov, ale prišiel aj čas, kedy aj ja potrebujem poradiť a zatiaľ sa mi tu nepodarilo nájsť odpoveď. Dúfam preto, že mi budete vediet pomôcť.

Účtujem v sústave PÚ a jedná sa o neziskovku.
Ako mám zaúčtovať podporu frekventantov (jedná sa o cestovné a stravné návštevníčok školení v rámci projektu financovaného z ESF)?
Môžem to dať na 512, keď sa nejedná o zamestnancov?
Čo sa týka samotného záväzku - mám to zaúčtovať ako ostatné záväzky na 379?
Alebo môžem toto cestovné viesť na 368 ako záväzky voči účastníkom združení? (Organizácia totiž komunikuje s frekventantami prostredníctvom lokálnych kancelárií, ktoré ale nie sú samost.právne subjekty. Taktiež všetky záväzky sú im vyplácané prostredníctvom lokálnych koordinátoriek).

Ďakujem za každú radu
Dav
04.11.06,12:37
S podobným problémom som sa trápila včera. V rámci projektu ESF máme frekventantov a priamo im vyplácame cestovné. Zaúčtovala som to na 512AÚ/211, súhrnným výdavkovým pokladničným dokladom,s prílohou, sumárom jednotlivých cestovných účtov. Ale keď sme pripravovali správu pre riadiaci orgán, začali sme uvažovať, či by nebolo lepšie to účtovať ako záväzok a potom jeho úhradu...A ako majú byť položky rozlíšené- cestovné osobitne, stravné osobitne?, alebo jedna položka=jeden cestovný účet? Účet 512 je správny, lebo sú tam vymedzené aj iné, obdobné vzťahy, nielen pracovný pomer. Pokiaľ to budem účtovať ako záväzok,ostáva mi účet 379. Ale chceme to v pondelok prekonzultovať s riadiacim orgánom, aby sme to mali v súlade s projektovým účtovníctvom.
pivet
04.11.06,15:14
Ďakujem krásne za radu.
Pri tomto cestovnom ja rozlišujem na zvláštnych účtoch cestovné a zvlášť stravné frekventantov. Takto zvlášť mám totiž aj položky v rozpočte projektu, takže je to lepšie a prehľadnejšie, keď pre každú rozpočtovú položku mám zvlášť analytický účet.
Keďže ale každý frekventant má vypísaný cesťák, musím každý cesťák účtovať samostatne, alebo ich môžem zaúčtovať spolu napr. za jedno školenie pod jedným ID?
Taktiež keď to skonzultujete teda s RO a dozvieš sa ničo nové ohľadom tejto veci, tak budem rada, ak sa podelíš o informácie :-).
Ďakujem
Dav
06.11.06,11:14
Dnes sme to obracali aj s RO, aj s kolegyňou aj s knihou Dane-účtovníctvo vzory a prípady č.6-7/2005. Účtovanie si opravím a budem to účtovať MD512AE stravné spolu, 512 AE cestovné spolu /D333AE, cestovné spolu za frekventanta. A potom úhrada MD333 AE/D 211.
Rekapitulácia : MD 512 cestovné
MD 512 stravné

Dal 333 Frekventant č.1
333 Frekventant č.2 až po
333 Frekventant č.posledný

Číslo účtovného dokladu má byť číslo cestovného príkazu.

Tieto účty som zvolila preto, lebo v citovanej knihe je uvedené str. 217, 218, 512 cestovné....osoby....podieľajú sa na realizácii rôznych projektov, osoby, o ktorých to ustanovuje osobitný predpis. (Zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.)
pivet
06.11.06,14:20
Dakujem za informaciu. Budem to teda aj ja robit cez ucet 333. S tym rozdielom, ze ja teda asi nebudem robit analytiku zvlast ku kazdemu frekvenantovi, ale ku skupine frekvenantov podla lokalnych kancelarii. Aj cestovne a stravne sa im uhradza naraz po skupinach cez lokalne koordinatorky, takze u mna by to bolo asi pomerne zlozite viest analytiku pre kazdu osobu zvlast.
Este raz dakujem pekne za pomoc