ricsi
04.11.06,22:04
Mám zaevidovanú zálohovú faktúru spolu s DPH za nesiac jún. Úhrada tejto faktúry bola až v mesiaci september. V mesiaci jún som mal nárok na odpočet DPH, alebo až po obdržaní faktúry (nie zálohovej) v mesiaci október
Lucy
04.11.06,21:52
Mám zaevidovanú zálohovú faktúru spolu s DPH za nesiac jún. Úhrada tejto faktúry bola až v mesiaci september. V mesiaci jún som mal nárok na odpočet DPH, alebo až po obdržaní faktúry (nie zálohovej) v mesiaci október

Trošku nezrozumiteľne napísané, ale dúfam,že som dobre pochopila.

Na základe zálohovej faktúry zaplatíš za nákup tovaru alebo služby vopred, pred uskutočnením dodania. Zálohovú faktúru si obdržal v mesiaci jún, ale zálohu si zaplatil až v septembri.
Zákon o dph v § 19 ods.4 hovorí "Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby." Teda ak príjme dodávateľ zálohu pred dodaním tovaru alebo služby - v tvojom prípade v septembri, a k dodaniu tovaru alebo služby v danom mesiaci nedošlo, tak je povinný odviesť DPH z prijatej zálohovej platby a vystaviť faktúru, na základe ktorej si DPH môžeš odpočítať v septembri, ak si faktúru obdržal do termínu na podanie daňového priznania za mesiac september.
evina
05.11.06,08:18
Súhlasím s Lucy len trochu doplním. Je to problém, na ktorý sa snažím upozornňovať stále, ale aj ja sa s ním denodenne stretávam.

1. Zálohová faktúra /predfaktúra, proforma faktúra/ sa nikdy nevystavuje s DPH. O takejto faktúre sa nikdy neúčtuje a vystavuje sa len pre účely zaplatenia celej alebo určitej časti platby predom. Principiálne takáto faktúra ani nemusí byť vystavená, suma úhrady sa môže dohodnúť aj ústne.....
2. Na základe prijatej platby sa vystaví daňový doklad /faktúra/, v ktorej je rozpis DPH a obsahuje všetky náležitosti podľa paragrafu 71 zákona o DPH. Z hľadiska účtovníctva ide však stále len o zálohu /324, 314/ a takáto faktúra slúži pre účely záznamovej evidencie pre DPH.
3. Ak nie je dodávka uskutočnená v tom istom mesiaci vystavuje sa faktúra súhrnná /konečná/, v ktorej sa uhradená časť zálohy-ntto aj DPH odpočítava...

Platitelia DPH si neuvedomujú, že ak vystavia doklad s uvedením DPH sú ju aj povinní odviesť, aj keď na doklad 3x napíšu, že sa jedná o nedaňový doklad, pričom samozrejme na vstupe takúto DPH nemôžeme odpočítať.

Uvedené sa týka pre dodávku tovarov/služieb v tuzemsku.

Pre zadávateľa otázky - ak máš vystavenú zálohovú faktúru s DPH a napr. ešte k tomu aj s júnovými dátumami, nemáš nárok na odpočet. Ak Ti dodávateľ nevystavil v septembri daňový doklad, nemáš takisto nárok na odpočet DPH. K dodaniu podľa toho čo píšeš došlo až v októbri, avšak na tomto doklade by mala byť uhradená záloha odpočítaná, t.j. celková DPH ponížená, resp. nula. Ty by si si teoreticky mohol odpočítať DPH na základe súhrnnej faktúry obdžanej v októbri /problém odvodu DPH je na strane dodávateľa/, na ktorej neviem, či vôbec urobili odpočet uhradenej zálohy, avšak upozorňujem, že doklady nie sú vystavené v zmysle platného zákona o DPH....
Lucy
05.11.06,08:56
Evina, plne s tebou súhlasím. V praxi je to mnohokrát presne tak ako píšeš.

O polnoci sa mu už nevládala meditovať o celej problematike ;) A zadávateľ otázky neposkytol všetky presné informácie ;)
Zužu
06.11.06,11:49
SZČO - platca DPH - vykonáva zámočnícke práce. Od odberateľa na začiatku mesiaca dostane zálohu a na konci mesiaca fakturuje celkom odpracované hodiny.
1. Dňom prijatia zálohy je povinný dodávateľ vyhotoviť faktúru na výšku zálohy, kde je rozpísaný základ a DPH
2. Na Konci mesiaca sa vystaví daňový doklad na celú dodanú službu, kde je odpočítaná zálohová platba - základ a DPH.

Chcem sa poradiť či je správny postup, lebo odberateľ nesúhlasí s tým, že SZČO mu vystavuje dve faktúry na jeden mesiac. Žiada, aby sa po prijatí zálohovej platby faktúra nevystavovala. Ďakujem.
Tweety
06.11.06,11:51
SZČO - platca DPH - vykonáva zámočnícke práce. Od odberateľa na začiatku mesiaca dostane zálohu a na konci mesiaca fakturuje celkom odpracované hodiny.
1. Dňom prijatia zálohy je povinný dodávateľ vyhotoviť faktúru na výšku zálohy, kde je rozpísaný základ a DPH
2. Na Konci mesiaca sa vystaví daňový doklad na celú dodanú službu, kde je odpočítaná zálohová platba - základ a DPH.

Chcem sa poradiť či je správny postup, lebo odberateľ nesúhlasí s tým, že SZČO mu vystavuje dve faktúry na jeden mesiac. Žiada, aby sa po prijatí zálohovej platby faktúra nevystavovala. Ďakujem. V priebehu jedného zdaňovacieho obdobia nie je potrebné vystavovať zvlášť fa k prijatej zálohe.
Zužu
06.11.06,11:56
Iba v prípade, že by dátum dodania bol nasledujúci mesiac? napr. záloha
2.10. a dodanie služby 2.11.
Milan Benka
06.11.06,12:00
V priebehu jedného zdaňovacieho obdobia nie je potrebné vystavovať zvlášť fa k prijatej zálohe.

Poopravím:
§ 75
Vyhotovenie faktúry


(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.


Teda nie zdaňovacieho obdobia, ale kalendárneho mesiaca. V zmysle §77 Z DPH môže byť zdaňovacím obdobím aj kal. štvrťrok.
Zužu
06.11.06,12:04
Ďakujem veľmi pekne
Najka
07.11.06,11:39
Práve mi priniesli faktúru za služby aj predfaktúru. Na predfaktúre je dátum vyhot.aj dodania 31.10.2006 a je tam cena bez dph +dph, a je na nej tiež uvedené daňový doklad. (my sme im zálohu uhradili bez dokladu 3.11.)
Faktúra je tiež z 31.10 a je na nej uvedená cena bez dph + dph mínus záloha bez dph + dph. K úhrade určitá suma. Čo s tým teraz?
Milan Benka
07.11.06,11:57
Práve mi priniesli faktúru za služby aj predfaktúru. Na predfaktúre je dátum vyhot.aj dodania 31.10.2006 a je tam cena bez dph +dph, a je na nej tiež uvedené daňový doklad. (my sme im zálohu uhradili bez dokladu 3.11.)
Faktúra je tiež z 31.10 a je na nej uvedená cena bez dph + dph mínus záloha bez dph + dph. K úhrade určitá suma. Čo s tým teraz?

Bez akého dokladu?
Najka
07.11.06,12:02
Bez zálohovej faktúry. Poslali sme im peniaze, a dnes mi doniesli tú predfaktúru aj faktúru
Milan Benka
07.11.06,12:05
A služba bola dodaná kedy?
Milan Benka
07.11.06,12:09
Podľa platby daňová povinnosť vzniká v 11/06, takže pre uvedenie zdaniteľného plnenia 31.10.2006 musí byť dôvodom dodanie služby. Ale prečo potom predfaktúra ?
Najka
08.11.06,05:07
Práve mi priniesli faktúru za služby aj predfaktúru. Na predfaktúre je dátum vyhot.aj dodania 31.10.2006 a je tam cena bez dph +dph, a je na nej tiež uvedené daňový doklad. (my sme im zálohu uhradili bez dokladu 3.11.)
Faktúra je tiež z 31.10 a je na nej uvedená cena bez dph + dph mínus záloha bez dph + dph. K úhrade určitá suma. Čo s tým teraz?


Poradí niekto?
evina
08.11.06,05:20
Práve mi priniesli faktúru za služby aj predfaktúru. Na predfaktúre je dátum vyhot.aj dodania 31.10.2006 a je tam cena bez dph +dph, a je na nej tiež uvedené daňový doklad. (my sme im zálohu uhradili bez dokladu 3.11.)
Faktúra je tiež z 31.10 a je na nej uvedená cena bez dph + dph mínus záloha bez dph + dph. K úhrade určitá suma. Čo s tým teraz? Najka, čo s tým - no nič iné ako dať to do poriadku, t.j. požiadať ich o vystavenie dokladov v súlade so zákonom.
Prvá daňová povinnosť nastala 3.11. a nevieme /nepíšeš/, kedy vlastne došlo k dodaniu služby. Predfaktúra je to isté ako zálohová faktúra-samozrejme nesmie byť vystavená s DPH a má zle vystavený dátum daňovej povinnosti. Postraš ich v zmysle môjho predchádzajúceho príspevku, že zaplatia DPH 2x , ak faktúru neopravia. Len predpokladám, že služba bola dodaná v 11/2006, tak požiadaj o vystavenie len súhrnnej faktúry s daňovou povinnosťou 11/20o6 s odpočtom zálohy, na ktorú nemusia vystaviť daňový doklad /ide o plnenie v jednom mesiaci/ a predfaktúru s dátumom 31.10.2006 im vráťte. Ak nebudú súhlasiť poslala by som im to písomne, že žiadate prerobiť doklady v zmysle platného zákona o DPH.
Najka
08.11.06,05:44
K dodaniu služby došlo v 10. mesiaci a keďže potrebovali peniaze, tak sme im ich poslali.
evina
08.11.06,05:50
K dodaniu služby došlo v 10. mesiaci a keďže potrebovali peniaze, tak sme im ich poslali.
V kútiku duše som predpokladala takýto zádrhel /nakoľko neviem odkiaľ by si vymysleli dátum 31.10./
V takomto prípade nešlo o úhradu zálohy, veď dodanie bolo prvé, ale o normálnu úhradu záväzku.
Zrušila by som obe faktúry /dohoda s dodávateľom/ a vystavila faktúru, kde dátum vystavenia a dátum dodania = skutočný dátum dodania služby v 10. mesiaci a úhradu 3.11. /im muselo prísť na účet ešte neskôr/ by som považovala za úhradu tejto faktúry.
apo
08.11.06,08:00
V kútiku duše som predpokladala takýto zádrhel ....
Na túto tému som sa snažil už dávnejšie otvoriť diskusiu, ale mal som pocit, že iba mňa trápi tento neporiadok. Dal som aj dotaz cez web stránku DRSR ako postupovať, keď dodávateľ nesprávne vystaví faktúry spôsobom ako bolo vyššie uvedené (mal odviesť DPH 2x). Dodávateľ odviedol 1x, ale ja som 2x odpočítal. Očakával som z DRSR stanovisko, že dodávateľ je povinný vystaviť dobropis. ALE NIE, odpoveď z DRSR bola taká, že ja si môžem z jedného obchodu odpočítať DPH iba 1x.:(

Na poslednom odbornom seminári k DPH bolo zdôraznené, že faktúrou nie je to, čo má na sebe napísané FAKTÚRA, ale to čo má náležitosti faktúry. Ďalší dôležitý poznatok zo seminra, že deň dodania je povinnosť uvádzať iba v tedy ak je odlišný od dňa vystavenia faktúry. Na základe tohoto poznatku sa zálohové faktúry s vyčíslenou DPH a bez uverdenia dňa dodania majú považovať za faktúru a veselo odpočítať daň. Ak následne odpočítame zo zle vystavenej vyúčtovacej faktúry DPH ešte raz podľa DRSR sme pochybili my odberetelia a nie dodávateľ, ktorý porušuje zákon o DPH tým, že nesprávne vystavuje faktúry.:(

A teraz riešme ako postupvať voči takýmto dodávateľom. Problémy robia z mojich skúseností hlavne dodávatelia z veľkoskladov stavebných hmôt napríklad PREMAC, JJJ Bujdl. Do Premacu som písal listy už za niekoľko firiem ktorým robím účtovníctvo, aby opravili vystavené faktúry. V Premacu mi museli dokonca vystaviť STORNO DOBROPISU, lebo dobropis bol vystvený neoprávnene. Ich postup som pomenoval DAŇOVÝM FOLKLÓROM, lebo pre nich neplatí vôbec žiadne pravidlo v prípade požiadavky na úhradu zálohovej faktúry.

apo
evina
09.11.06,11:56
Na túto tému som sa snažil už dávnejšie otvoriť diskusiu, ale mal som pocit, že iba mňa trápi tento neporiadok. Dal som aj dotaz cez web stránku DRSR ako postupovať, keď dodávateľ nesprávne vystaví faktúry spôsobom ako bolo vyššie uvedené (mal odviesť DPH 2x). Dodávateľ odviedol 1x, ale ja som 2x odpočítal. Očakával som z DRSR stanovisko, že dodávateľ je povinný vystaviť dobropis. ALE NIE, odpoveď z DRSR bola taká, že ja si môžem z jedného obchodu odpočítať DPH iba 1x.:(
apo
Troška s Tebou teda podiskutujem na túto tému:
myslím, že tento neporiadok nás trápi všetkých, lebo sa s tým bohužiaľ stretávame denne a po toľkých rokoch existenxie DPH v našom živote ma to udivuje stále viac a viac.
S tými faktúrami celkom nesúhlasím ani ja s Tebou na 100% /napriek tomu neporiadku a osvete, ktorú sa snažím šíriť/, za svoju faktúru je zodpovedný dodávateľ /to je pravda/ , ale odberateľ je zodpovedný za jej správne zaúčtovanie aj z hľadiska skutočnej reality-teda vecného /. Máme možnosť dodávateľovi faktúru vrátiť a nezaplatiť, inou formou sa s ním dohodnúť, teda riešiť situáciu tak, aby som predovšetkým ja mala v poriadku zaúčtovanie a odpočet DPH/nemôžem zaúčtovať a ani zaevidovať akýkoľvek doklad/. Problém odvodu DPH bude správca riešiť s dodávateľom .....





Na poslednom odbornom seminári k DPH bolo zdôraznené, že faktúrou nie je to, čo má na sebe napísané FAKTÚRA, ale to čo má náležitosti faktúry. Ďalší dôležitý poznatok zo seminra, že deň dodania je povinnosť uvádzať iba v tedy ak je odlišný od dňa vystavenia faktúry. Na základe tohoto poznatku sa zálohové faktúry s vyčíslenou DPH a bez uverdenia dňa dodania majú považovať za faktúru a veselo odpočítať daň. Ak následne odpočítame zo zle vystavenej vyúčtovacej faktúry DPH ešte raz podľa DRSR sme pochybili my odberetelia a nie dodávateľ, ktorý porušuje zákon o DPH tým, že nesprávne vystavuje faktúry.:(



apo
Tento problém , že "faktúra" môže byť aj príjmový doklad , aj zmluva, ak spĺňa náležitosti § 71 zákona o DPH sme tu rozoberali niekoľkokrát, nájdeš v príspevkoch. Pojem "faktúra" je v zákone pre mnohých riešený nešťastne, lebo majú pocit, že to fakt môže byť len "faktúra", hoci nikde v žiadnom zákone nenájdeš presne definovaný pojem faktúra:)
Možnosť písať dátumy na faktúre ako uviedli na seminári určuje priamo zákon:
§71e) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,

Ovšem táto možnosť v žiadnom prípade nemôže znamenať, že si môžem veselo odpočítavať zo zálohových faktúr DPH /z tých, kde je vyčíslená/, lebo viem, že som takú zálohu nezaplatil a samozrejme nedošlo ani k dodaniu, a teda nevznikla daňová povinnosť. Zodpovednosť za zle vystavený doklad má dodávateľ, ale voči štátu nie voči Tebe.





A teraz riešme ako postupvať voči takýmto dodávateľom. Problémy robia z mojich skúseností hlavne dodávatelia z veľkoskladov stavebných hmôt napríklad PREMAC, JJJ Bujdl. Do Premacu som písal listy už za niekoľko firiem ktorým robím účtovníctvo, aby opravili vystavené faktúry. V Premacu mi museli dokonca vystaviť STORNO DOBROPISU, lebo dobropis bol vystvený neoprávnene. Ich postup som pomenoval DAŇOVÝM FOLKLÓROM, lebo pre nich neplatí vôbec žiadne pravidlo v prípade požiadavky na úhradu zálohovej faktúry.

apo
Áno tragédiou je, že zle vystavujú doklady väščinou veľké firmy a spoločnosti, čo považujem za dosť smutné a veľakrát nie sú ani ochotní diskutovať o prerobení dokladu, resp. pripustiť, že nie je správne doklad vystavený. Tu je každá rada drahá....a riešenie individuálne s každým dodávateľom....

Na záver, tak ako si štát chráni svoje peniažky musíme si aj my...tu nik nepomôže
apo
09.11.06,13:26
Na záver, tak ako si štát chráni svoje peniažky musíme si aj my...tu nik nepomôže

Dal som súhlas na Tvoj príspevok. Moja formulácia môžeme veselo odpočítavať daň bola tak trochu nadnesená, ccel som byť vtipný.


Mňa štve to, že problém je na mojej strane keď dodatočne zistím, že dodávateľ nesprávne vystavil doklad a musím podávať dodatočné priznanie. Následky z DDP vo forme sankcií znášam ja napriek tomu, že prvotná chyba sa stala u dodávateľa a nie u mňa. Ale je mi už jasné, že na tom nikto nič nezmení.

Takéto dodatočné priznania som zatiaľ robil dva:

Jedno bolo v dôsledku fakturácie od dodávateľa stavebnín kde po zálohovej faktúre nasledovalo plnenie po častiach v priebehu niekoľkých mesiacov s uvedením dátumu dodania pri každom čiastočnom dodaní tovaru, v rekapitulácií daní nebola odpočítaná DPH zo zálohovej faktúry a nebolo uvedené k úhrade 0 SK. Tieto doklady bez vedomosti o tom, že bola DPH odpočítaná zo zálohovej faktúry vyzerajú bezchybne.

Druhé DDP bolo keď som pri lízingu odpočítal DPH z faktúry kde bola hodnota DPH vyjadrená iba v EURO a nie až o mesiac kde bola DPH vyjdarená aj v SK. Prvá faktúra mala všetko čo má mať aj dátum dodania iba že DPH nebola v SK. No kto stravil chybu: JA, lebo som nemal DPH vyjadrenú v SK.

Takéto perličky sú na dennom poriadku. V PREMAC sa dali aspoň presvedčiť, že urobili chybu a po dlhom čase ale opravené doklady mi doručili. To že som skutočne aspon 10 hodín bádal čo PREMAC vystavenými faktúrami sledoval a následne ako napraviť ich chyby aby som ja nerobil DDP je moja strata. :) Ale ako sa hovorí: "Čo ma nezabije ma posilní".:)

apo
evina
09.11.06,18:57
Takéto perličky sú na dennom poriadku. V PREMAC sa dali aspoň presvedčiť, že urobili chybu a po dlhom čase ale opravené doklady mi doručili. To že som skutočne aspon 10 hodín bádal čo PREMAC vystavenými faktúrami sledoval a následne ako napraviť ich chyby aby som ja nerobil DDP je moja strata. :) Ale ako sa hovorí: "Čo ma nezabije ma posilní".:)

apo

Toto ma posilnilo už dosť veľakrát :D:mee:
abel
13.02.07,07:58
27. 9. 2006 sme odberateľovi vystavili zálohovú faktúru bez DPH na dodanie a montáž dverí, ktorú nám uhradil v októbri prevodom na účet. K dodaniu a montáži príde až vo februári 2007, zatiaľ okrem prijatej platby neprišlo k žiadnemu dodaniu tovaru ani služby . Odberateľ teraz od nás žiada opravu zálohovej faktúry zo septembra - máme ju vystaviť s daňou. Máme ju skutočne opraviť a podať opravné daňové priznanie za september? (SZČO vedie JÚ).
kalkulka
13.02.07,08:37
A aký majú dôvod, aby od vás žiadali opraviť zálohovú fa? Ak vám uhradili
sumu, ktorá bola uvedené na zálohovej fa, mali ste iba povinnosť vystaviť im vyúčtovaciu fa k došlej platbe a tam vyčísliť DPH. Ale opravovať zálohovú fa na platbu, tak to teda nie, samozrejme za podmienky, že uhradili sumu, ktorá na nej bola vyčíslená.
evina
13.02.07,08:43
27. 9. 2006 sme odberateľovi vystavili zálohovú faktúru bez DPH na dodanie a montáž dverí, ktorú nám uhradil v októbri prevodom na účet. K dodaniu a montáži príde až vo februári 2007, zatiaľ okrem prijatej platby neprišlo k žiadnemu dodaniu tovaru ani služby . Odberateľ teraz od nás žiada opravu zálohovej faktúry zo septembra - máme ju vystaviť s daňou. Máme ju skutočne opraviť a podať opravné daňové priznanie za september? (SZČO vedie JÚ).
V zmysle zákona o DPH ste boli povinní vystaviť daňový doklad na základe prijatej platby a odviesť DPH a oni by tým pádom mali nárok na odpočet. Ak sa dodávka uskutoční budete povinní vystaviť tzv. súhrnnú faktúru, na ktorej dôjde k odpočítaniu už odvedenej DPH. Ak záloha bola na celú sumu, bude teda súhrnná faktúra k úhrade nula.

T.j. zálohová faktúra bez DPH - nasleduje daňový doklad na základe prijatej platby s DPH /do 15 dní od obdržania platby/- nasleduje súhrnná faktúra s odpočítaním časti alebo celej DPH do 15 dní od uskutočnenia dodávky..

Ak platba prišla v októbri na základe spomínaného dokladu ste DPH mali odviesť v októbri, t.j. musíte urobiť dodatočné DP za oktober, resp. 4.Q.
ZuzanaP
04.05.07,07:19
Prepáčte, že sa znova vraciam k téme, ale:

dostali sme predfaktúru, na ktorej je vyčíslená DPH, dátum vystavenia 23.04.2007, ešte sme ju neplatili.

Podľa príspevkov na porade musí dodávateľ v tomto prípade DPH odviesť. Žiadala som ho, aby predfaktúru opravil - neuvádzal DPH (lebo nám to vytkla daňová kontrola). Dodávateľ však tvrdí, že je to v poriadku a o nič nejde, veď to nie je daňový doklad (asi mi príliš nerozumel:mee: ) a podľa toho, čo mi rozprával, tak keď im zálohu uhradíme, si faktúru zálohovú zmení na riadnu a bude to OK. Daňová kontrola im to vraj tak odobrila.

Môžem si ju teda s kľudným svedomím nechať v účtovníctve, DPH si neuplatníme, až keď nám príde riadna faktúra.:confused:
evina
04.05.07,08:36
Prepáčte, že sa znova vraciam k téme, ale:

dostali sme predfaktúru, na ktorej je vyčíslená DPH, dátum vystavenia 23.04.2007, ešte sme ju neplatili.

Podľa príspevkov na porade musí dodávateľ v tomto prípade DPH odviesť. Žiadala som ho, aby predfaktúru opravil - neuvádzal DPH (lebo nám to vytkla daňová kontrola). Dodávateľ však tvrdí, že je to v poriadku a o nič nejde, veď to nie je daňový doklad (asi mi príliš nerozumel:mee: ) a podľa toho, čo mi rozprával, tak keď im zálohu uhradíme, si faktúru zálohovú zmení na riadnu a bude to OK. Daňová kontrola im to vraj tak odobrila.

Môžem si ju teda s kľudným svedomím nechať v účtovníctve, DPH si neuplatníme, až keď nám príde riadna faktúra.:confused:

V prvom rade to musí daňová kontrola vytknúť tomu, kto takto nesprávne vystavil doklad. Pravdepodobne Ti rozumel, iba veľa ľudí si myslí, že ak napíše na doklad, že neslúži pre daňové účely zbavuje sa povinnosti odvodu DPH, čo je samozrejme nesprávne.
Ty uhraď zálohu a do 15 dní očakávaj doklad s rozpisom DPH, kde deň daňovej povinnosti sa bude = dňu prijatia platby. Na základe tohoto dokladu si uplatníš nárok na odpočet DPH. Súhrnná /konečná, ostrá, riadna faktúra to nebude stále, stále pôjde o zálohovú faktúru vystavenú pre účely DPH na základe prijatej platby/. Konečná faktúra sa vystavuje až po uskutočnaní dodávky tovaru/služby, na ktorej bude odpočet už uplatnenej DPH.
ZuzanaP
04.05.07,08:42
ďakujem, veľmi pekne
tamara
11.05.07,11:49
Ahojte, znova sa vrátim k teme...odberatel ziada vystavit za dodaný tovar 3 faktúry, prvú na 50% z celkovej sumy/uhradí ju do 18.5./ druhú na 40% /uhradí do 01.06./ a tretiu po montáži na zvyšných 10 %....vystavím tie prvé dve ako zálohové, bez DPH a ked mi nabehne platba, tak urobím riadne,aj s DPH a tú tretiu vystavím až po dodaní ako riadnu s DPH...bude to OK? dakujem
evina
11.05.07,11:56
Ahojte, znova sa vrátim k teme...odberatel ziada vystavit za dodaný tovar 3 faktúry, prvú na 50% z celkovej sumy/uhradí ju do 18.5./ druhú na 40% /uhradí do 01.06./ a tretiu po montáži na zvyšných 10 %....vystavím tie prvé dve ako zálohové, bez DPH a ked mi nabehne platba, tak urobím riadne,aj s DPH a tú tretiu vystavím až po dodaní ako riadnu s DPH...bude to OK? dakujem

Po úhrade prvých dvoch zálohových faktúr vystavíš faktúru s vyčíslením DPH ako píšeš - ale stále to budú len zálohové faktúry, slúžiace k odvodu/odpočtu DPH. Po skončení montáže vystavíš súhrnnú faktúru /konečnú, ostrú/ na celkových 100% aj s vyčíslením celej DPH a odpočítaš ntto a DPH z prvých dvoch zálohových faktúr, teda k úhrade, odvodu/odpočtu bude len ten rozdiel /10%/.
Monkey
13.05.07,10:54
Som v oblasti DPH a záloh absolutnym nováčikom, a teda sa pytam, či tomu rozumiem spravne.

1 - vystavim zalohovu fakturu (bez DPH). Zakaznik mi ju uhradi. Uhradu učtujem 324 / 221 Úhrada prisla povedzme, 27. 4. 2007. Končí mesiac - ako to vplýva na DPH? Mala by som vystaviť daňový doklad - aký daňový doklad.

2 - Ak do 15 dní od úhrady nedoslo k dodaniu tovaru (služby) vystavím znova (zálohovu faktúru s rozpisom DPH)? Zálohové faktúry sa vraj len eviduju Ako potom zauctujem DPH?

3 - Ked konečne dôjde k dodaniu tovaru niekedy povedzme 14. 5. 2007 vystavim fakrúru s odpočítaním zálohy (základu a DPH)?

Dakujem za trpezlivu odpoved.:o
Jana Acsová
13.05.07,11:06
1 - vystavim zalohovu fakturu (bez DPH). Zakaznik mi ju uhradi. Uhradu učtujem 324 / 221 Úhrada prisla povedzme, 27. 4. 2007. Končí mesiac - ako to vplýva na DPH? Mala by som vystaviť daňový doklad - aký daňový doklad. Už len k tomu začiatku. Vystavíte faktúru a prídu Vám peniaze ... t.j. MD 221, nemôže byť D. A následne k tomu príslušný účet a ten je v tomto prípade 324 t.j. inkaso zálohy na účet 221/324 ... ale to nie je k DPH .-)
betka
13.05.07,11:08
dna 24.4-Vám vzniká vlastná daňová povinnosť - ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a služby, vzniká DP z prijatej platby dňom prijatia platby. Do 15 dní ste povinný vystaviť ostru FA-daňový doklad z prijatej zálohy- záloha: 10 000, Sk
Napr. deň vystavenia:5.5.07
daňová povinnosť 27.4.
tu vystavíte FA, kt. splňa náležitosti pod+a par. 71 zák. o DPH.
ZD: 8 403, 40
DPH 1596, Sk
Spolu: 10 000,Sk

Keď príde tovar, vystavíte daňový doklad z dodania tovyru xy (tovar je za 20 tis)
ZD: 16806, 70 Sk DPH: 3193. 30 Sk
Odpočet FA c.1. ZD: -8403, 40 Sk DPH: -1596,Sk
Ostáva k úhrade: 8403, 40 DPH 1596, SK Spolu: 10 000, Sk
Jana Acsová
13.05.07,11:09
Pokračujeme:

Som v oblasti DPH a záloh absolutnym nováčikom, a teda sa pytam, či tomu rozumiem spravne.
1 - vystavim zalohovu fakturu (bez DPH). Zakaznik mi ju uhradi. Uhradu učtujem 324 / 221 Úhrada prisla povedzme, 27. 4. 2007. Končí mesiac - ako to vplýva na DPH? Mala by som vystaviť daňový doklad - aký daňový doklad. Čiže úhrada: 221/324 27.4.2007. Faktúru z titulu prijatej platby ... texty nájdete aj vo vypracovaných otázkach:
http://www.porada.sk/t24202-vystavenie-faktury-pri-prijatej-platbe-vopred-za-tovar-v-tuzemsku.html
tamara
16.05.07,06:56
dakujem velmi pekne za odpoved :-)
Kirk
16.05.07,07:16
Do 15 dní ste povinný vystaviť ostru FA-daňový doklad z prijatej zálohy- záloha: 10 000, Sk
Napr. deň vystavenia:5.5.07
daňová povinnosť 27.4.
tu vystavíte FA, kt. splňa náležitosti pod+a par. 71 zák. o DPH.
ZD: 8 403, 40
DPH 1596, Sk
Spolu: 10 000,Sk

Ako správne zaúčtovať ostrú faktúru k prijatej zálohe? 311/???,343.Má tam byť už výnos 6xx?
apo
16.05.07,07:39
Ako správne zaúčtovať ostrú faktúru k prijatej zálohe? 311/???,343.Má tam byť už výnos 6xx?

Ja to riešim analitickým rozlíšením účtu prijatých záloh.
Priklad:
Požadujem zálohu: 311001 / 324001

Faktúra na základe prijatej úhrady (ostrá zálohová): 324001 / 343,324002

Faktúra po zúčtovaní dodania : 324002 / 6...

Ak záloha bola menšia ako dodanie : 324002,311001 / 6...
Či táto faktúra má byť zaradená do evidencie ako ťarchopis, ešte neviem zodpovedne povedať, čakám na odpoveď z DRSR, keď príde tak odpoveď zverejním.

apo
Kirk
16.05.07,10:54
Ja to riešim analitickým rozlíšením účtu prijatých záloh.
Priklad:
Požadujem zálohu: 311001 / 324001

Faktúra na základe prijatej úhrady (ostrá zálohová): 324001 / 343,324002

Faktúra po zúčtovaní dodania : 324002 / 6...

Ak záloha bola menšia ako dodanie : 324002,311001 / 6...
apo

OK, ja to robim podobne. Ale zalohovu fa. neúčtujem. Zaúčtujem len fa k prijatej zálohe (ostrú): 311/324,343. A pri faktúre za plnenie zaúčtujem celú 311/6,343 a odúčtujem zálohu 311 (-záloha)/324(-),343(-).
apo
16.05.07,11:13
OK, ja to robim podobne. Ale zalohovu fa. neúčtujem. Zaúčtujem len fa k prijatej zálohe (ostrú): 311/324,343. A pri faktúre za plnenie zaúčtujem celú 311/6,343 a odúčtujem zálohu 311 (-záloha)/324(-),343(-).

O.K.

Výsledok je rovnaky.
Konkrétna realizácia je rôzna v závislosti na tom ako to riesi softver, pripadne ako to realizuješ. Ja si neviem dobre predstavit ako by som v programe Pohoda odúčtoval zálohu. Dalo by sa interným dokladom, ale v saldokonte by v evidencii pohľadávok ostala otvorená položka, ktorú by som mohol zlikvidovať bez väzby, ale to by bolo na mnoho úkonov a komplikované.

Pozdravujem

apo
evina
16.05.07,16:55
Ako správne zaúčtovať ostrú faktúru k prijatej zálohe? 311/???,343.Má tam byť už výnos 6xx?
Pojem "ostrá" faktúra /aj ked zákon hovorí o súhrnnej/ zvykneme používať pri konečnej fakturácii obchodného prípadu, t.j. po dodaní tovaruúslužby.

Doklad/faktúra vystavený na základe prijatej platby je pre účely DPH dokladom, na základe ktorého alebo DPH odvedieme alebo si uplatníme nárok na odpočet DPH.

Z hľadiska účtovného však stále ide o zálohu /t.j. stále ide o účet 324, 314/, v žiadnom prípade sa tu neúčtuje o výnosoch , resp. nákladoch. Účtovanie skutočne vychádza podľa možností softu, väčšinou je to riešené analytikou 314 /324. Tu stále podľa mňa nevchádza ani účtovanie cez 321/311.
Účtovanie na účtoch výnosov/nákladov a 311/321 robíme až na základe vystavenej faktúry po uskutočnneí dodávky tovaru/služby, t.j. faktúry súhrnnej/konečnej/ostrej, na ktorej urobíme odpočet zálohy, ako aj uplatnenej, resp. odvedenej DPH.
lydinka
22.10.07,07:48
Dobrý deň, chcela by som sa poradit. Klient vystavil zálohovú fakturu na 500000,- /Qplatca dph, JU/ dna 14.09.2007 - dph v tejto fakture vyčislená nie je. odberatel tuto uhradil pár dní po vystavení, ale klient ostru fa ešte nevystavil, s odovodnením, že tých 500000,- je na materiál, ktorý sa stále dokupuje a že ostrú fa mu vystaví vlastne až po skončení diela. Je to takto správne? Ďakujem
Tweety
22.10.07,07:51
Dobrý deň, chcela by som sa poradit. Klient vystavil zálohovú fakturu na 500000,- /Qplatca dph, JU/ dna 14.09.2007 - dph v tejto fakture vyčislená nie je. odberatel tuto uhradil pár dní po vystavení, ale klient ostru fa ešte nevystavil, s odovodnením, že tých 500000,- je na materiál, ktorý sa stále dokupuje a že ostrú fa mu vystaví vlastne až po skončení diela. Je to takto správne? Ďakujem
Nepostupuje správne, musí vystaviť faktúru s dph k dátumu prijatia zálohovej platby. §9 odst.4 Zákon o dph.
lydinka
22.10.07,08:29
ciže by mal vystavit ostrú fa aj s vyčíslenou dph s dátumom zdanitelného plnenia ktorý je zhodný s dátumom prijatia platby?
Dakujem
Tweety
22.10.07,09:23
ciže by mal vystavit ostrú fa aj s vyčíslenou dph s dátumom zdanitelného plnenia ktorý je zhodný s dátumom prijatia platby?
Dakujem
NIe je to ešte tzv. ostrá faktúra, pretože k celkovému dodaniu ešte nedošlo, je to iba faktúra k prijatému preddavku, t.j. dátum dodania=dátum prijatia platby.
lydinka
22.10.07,09:57
Dakujem velmi za pomoc, páá
Llívia
23.10.07,07:15
Vystavila som zálohovú platbu, kde bolo uvedené: "Fakturujeme Vám zálohu na ...... Celkom k úhrade (cena s DPH) 476.000 Sk".
Suma nebola rozpísaná na základ a DPH. Odberateľ túto faktúru uhradil 2.10.2007. Na akú sumu má byť správne vystavený daňový doklad - faktúra k prijatej platbe? Je to:
- základ 476.000 + DPH 90.440 = spolu 566.440

alebo

- základ 400.000 + DPH 76.000 = spolu 476.000?
Ďakujem.
liba2
23.10.07,07:32
Vystavila som zálohovú platbu, kde bolo uvedené: "Fakturujeme Vám zálohu na ...... Celkom k úhrade (cena s DPH) 476.000 Sk".
Suma nebola rozpísaná na základ a DPH. Odberateľ túto faktúru uhradil 2.10.2007. Na akú sumu má byť správne vystavený daňový doklad - faktúra k prijatej platbe? Je to:
- základ 476.000 + DPH 90.440 = spolu 566.440

alebo

- základ 400.000 + DPH 76.000 = spolu 476.000?
Ďakujem.
Lívia, "faktúru k prijatej platbe" vystavuješ k prijatej platbe, t.j. na sumu akú si prijala = 476.000 Sk, teda s rozpisom 400.000+76.000 Sk
Rakova
23.04.09,12:33
Prosím vás o radu. Mám tiež ten problém že som uhradila zálohovú platbu 26.1.2009, s týmto dátumom mi došiel aj daňový doklad - doklad o prijatej platbe. Ostrá faktúra s dátumom dodania a vystavenia je 4.2.2009. Môj klient je ale platcom DPH od 1.2.2009. Môže si uplatniť DPH v 2/2009, alebo nemôže lebo tak mohol v 1/2009??? Pomôžte prosím
Muška
23.04.09,13:28
Prosím vás o radu. Mám tiež ten problém že som uhradila zálohovú platbu 26.1.2009, s týmto dátumom mi došiel aj daňový doklad - doklad o prijatej platbe. Ostrá faktúra s dátumom dodania a vystavenia je 4.2.2009. Môj klient je ale platcom DPH od 1.2.2009. Môže si uplatniť DPH v 2/2009, alebo nemôže lebo tak mohol v 1/2009??? Pomôžte prosím
Trošku je to domotkané :D
Ty si uhradila zálohovú platbu 26.1. Dodávateľ vystavil daňový doklad na uvedenú zálohovú platbu. "Ostrá" faktúra bola 4.2.2009.

Píšeš "Môj klient" - to je kto?? , ten za ktorého si uhrádzala zálohovú platbu???.

Ak áno, tak ak sa stal platiteľom DPH, a má od dodávateľa faktúru z dátumom dodania 4.2.2009, tak má nárok na DPH v 2/2009. Na "ostrej" faktúre je predsa DPH za celé plnenie a potom je tam odpočet zálohy. Akurát Ty ten odpočet zálohy nerozpíšeš aj na DPH, lebo si si DPH zo zálohy neuplatňovala.
Rakova
23.04.09,13:54
Ahoj Muška, ten môj klient uhradil zálohu a má na to aj Daň. doklad 26.1.2009. Dodávatelia odviedli DPH v 1/2009. Pokiaľ by klient bol platcom DPH tak si ju môže uplatniť už v januári, ale on je platcom od 1.2.2009. Ostrú faktúru s odpočtom 100% zálohy má s dátumom 4.2.2009 aj s dátumom dodania tovaru. Už som tu mala názor ale v inej téme že si nemôže uplatniť. TAk teraz neviem čo mám robiť.
azla
23.04.09,15:57
Ahoj Muška, ten môj klient uhradil zálohu a má na to aj Daň. doklad 26.1.2009. Dodávatelia odviedli DPH v 1/2009. Pokiaľ by klient bol platcom DPH tak si ju môže uplatniť už v januári, ale on je platcom od 1.2.2009. Ostrú faktúru s odpočtom 100% zálohy má s dátumom 4.2.2009 aj s dátumom dodania tovaru. Už som tu mala názor ale v inej téme že si nemôže uplatniť. TAk teraz neviem čo mám robiť.

Postupuješ presne tak, ako Ti napísala Muška v príspevku č. 49 :)

Ty - Tvoj klient zaplatil zálohu v 1/2009. Dostal doklad na odpočet Dph, lebo Tvoj dodávateľ má povinnosť vystaviť takýto doklad k prijatej platbe.

Vzhľadom k tomu, že v mesiaci 1/2009 Tvoj klient nie je platca Dph, doklad k platenému preddavku si neuplatní, lebo nie je platiteľ Dph.

V mesiaci 2/2009 sa Tvoj klient stane platiteľom Dph, dostane faktúru za dodanie tovaru. Dodanie je v mesiaci 2/2009 preto v tomto mesiaci mu vznikne právo na odpočítanie dane a môže si ho uplatniť v celej výške dane aká je uvedená na faktúre za dodanie tovaru.

To, že na doklade je odpočítaná dph z titulu faktúry k prijatému preddavku, toto si Tvoj odberateľ nevšíma, lebo on si daň z titulu predavku neuplatnil, lebo v čase platenia preddavku nebol ešte platiteľ dph.

Preto si teraz môže uplatniť celú daň na faktúre. :)
evina
23.04.09,18:37
ešte jeden príklad z netu:

Našla som na nete
PRÍKLAD č. 14:
Zdaniteľná osoba poskytla dňa 22. 7. 2008 preddavok 119 (http://www.porada.sk/t59460-119-material-na-ceste.html) 000 Sk platiteľovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) na dodanie tovaru. Preddavok bol poskytnutý v plnej výške ceny plnenia. Dňom prijatia preddavku 23. 7. 2008 vznikla platiteľovi daňová povinnosť z prijatej platby a 1. 8. 2008 vyhotovil faktúru. Zdaniteľná osoba prijala faktúru 9. 8. 2008 a platiteľom dane s mesačným zdaňovacím obdobím sa stala 1. 9. 2008. Tovar bol dodaný 3. 10. 2008.
Riešenie:
V daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie september 2008 si platiteľ môže odpočítať daň z majetku. Tovar, na dodanie ktorého bol dňa 22. 7. 2008 poskytnutý preddavok, nemá v čase registrácie v majetku (nebol jej dodaný), daň z poskytnutého preddavku si nemôže odpočítať. Daň si platiteľ odpočíta z celej hodnoty dodaného tovaru v zdaňovacom období október 2008.
Rakova
24.04.09,06:02
Dievčatá, veľmi pekne vám ďakujem. Ste veľmi milé a šíkovné :-).
A ak by bol platcom už aj v 1/2009 a tovar by dostal v 2/2009(aj ostrú fa). Tak by si mohol odpočítať DPH? alebo to môže až po dodaní tovaru? Chcem už mať v tom totálne jasno:-). Ďakujem, ďakujem
Tweety
24.04.09,06:04
Dievčatá, veľmi pekne vám ďakujem. Ste veľmi milé a šíkovné :-).
A ak by bol platcom už aj v 1/2009 a tovar by dostal v 2/2009(aj ostrú fa). Tak by si mohol odpočítať DPH? alebo to môže až po dodaní tovaru? Chcem už mať v tom totálne jasno:-). Ďakujem, ďakujem
Áno, nárok na odpočet by si uplatnil. Ak bola záloha zaplatená v januári a dodanie až vo februári, dodáv. by z prijatej zálohy bol povinný vyhotoviť doklad s rozpisom dph k prijatej zálohe a na základe neho by si uplatnil dph už v januári.
Rakova
24.04.09,06:22
Ďakujem a prajem, pekný dník :-)
great.zv
24.04.09,08:17
????? že by mimotemy
L-M
18.05.09,08:35
Pekný dník, chcela by som poprosiť o radu- či je to tak správne. Nejedná sa o zál.FA- ale iba o PPD- mám PPD s dát.28.4.2009 - záloha na prepravu- je tam suma rozúčtovaná na základ a DPH - k tomuto PPD nemám žiadnu zál. FA. Potom mi prišla vyúčtovacia FA k tomuto dokladu s dát. vyhotov. a dodania služby 30.4.2009.
Teraz neviem pri ktorom doklade (aký dátum ) mám zaevidovať DPH?
Pri klas. zál.FA a následne vyúčtovacej- zapisujem DPH s dátumom vo vyúčtovacej FA- tam je aj rozpísaná väčšinou.
V tomto prípade si nie som istá- či je to podľa § 49ods.1 zákona o DPH
1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Z tohoto mi to vychádza, že by som ju mala zaevidovať dňom28.4.2009 - z PPD- aj keď na vyúčtovacej FA je dátum dodania30.4.2009.
Fakt neviem, či správne rozmýšľam.
Ďakujem vopred za radu- veľmi by mi to pomohlo- lebo sa neviem s tým pohnúť.
Vladimír Ozimý
18.05.09,08:47
Pekný dník, chcela by som poprosiť o radu- či je to tak správne. Nejedná sa o zál.FA- ale iba o PPD- mám PPD s dát.28.4.2009 - záloha na prepravu- je tam suma rozúčtovaná na základ a DPH - k tomuto PPD nemám žiadnu zál. FA. Potom mi prišla vyúčtovacia FA k tomuto dokladu s dát. vyhotov. a dodania služby 30.4.2009.
Teraz neviem pri ktorom doklade (aký dátum ) mám zaevidovať DPH?
Pri klas. zál.FA a následne vyúčtovacej- zapisujem DPH s dátumom vo vyúčtovacej FA- tam je aj rozpísaná väčšinou.
V tomto prípade si nie som istá- či je to podľa § 49ods.1 zákona o DPH
1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Z tohoto mi to vychádza, že by som ju mala zaevidovať dňom28.4.2009 - z PPD- aj keď na vyúčtovacej FA je dátum dodania30.4.2009.
Fakt neviem, či správne rozmýšľam.
Ďakujem vopred za radu- veľmi by mi to pomohlo- lebo sa neviem s tým pohnúť.

rozmýšlate správne...dátum dodania je jednoznačne 28.4.2009 kedy došlo k prijatiu zálohy...avšak netrápil by som sa s tým pretože je to v jednom mesiaci takže daň bude uplatnená správne bez ohľadu na to či to zaevidujete 30.4. alebo 28.4.
L-M
18.05.09,08:56
rozmýšlate správne...dátum dodania je jednoznačne 28.4.2009 kedy došlo k prijatiu zálohy...avšak netrápil by som sa s tým pretože je to v jednom mesiaci takže daň bude uplatnená správne bez ohľadu na to či to zaevidujete 30.4. alebo 28.4.
Ďakujem veľmi pekne :)
JanaKop
18.05.09,09:58
Zdravím.

Prosím Vás iba jedna malá otázočka, potrebujem vystaviť zálohovú faktúru ale neviem či na nej mám aj základ dane a daň, alebo iba sumu spolu.
Môžete mi prosím poradiť?
ďakujem.
azla
18.05.09,10:02
Zdravím.

Prosím Vás iba jedna malá otázočka, potrebujem vystaviť zálohovú faktúru ale neviem či na nej mám aj základ dane a daň, alebo iba sumu spolu.
Môžete mi prosím poradiť?
ďakujem.

Ak sa vystaví zálohová faktúru - akoby žiadosť o zaplatenie preddavku, uvádza sa požadovaná suma, bez rozpisu na základ dane a daň.

Táto zálohová faktúra ešte nie je doklad na odpočet dph.
257
18.05.09,10:18
Dobrý deň ! Vie mi niekto poradiť, ako to je s prenesením uhradenej predfaktúry do nového roku ? Ďakujem.
azla
18.05.09,10:23
Skoro tak, ako by si prenášal z mesiaca na mesiac.

Povedzme,
- ak si v decembri 2008 zaplatil preddavok,
- dostal si faktúru k zaplatenému preddavku
- uplatnil si si Dph

a

ak v r. 2009 dostaneš ostrú faktúru,
- uplatniš Dph na zvyšnú časť Dph (ak preddavok bol v nižšej sume)
- a finito.:)
gabriela p
23.06.09,09:40
Dobrý deň, klient mi doniesol faktúru od svojho odberateľa, kde tento odberateľ fakturuje zálohu na práce a na FA je vyčíslená DPH a má aj náležitosti FA. Dátum plnenia je na faktúre 15.5.2009, ale táto faktúra bola zaplatená až v júni. Vyzerá to tak, že záloha bola fakturovaná v 100 % výške dohodnutej ceny a "ostrá" faktúra ani nebude. Klient je mesačný platiteľ. Ako by ste to riešili?
azla
24.06.09,05:24
- Buď je to zálohová faktúra (požiadavka na platbu vopred)
- Bud je to ostrá faktúra za uskutočnené práce.

Ak záloha z tejto faktúry bola zaplatená až v júni, tak daňový doklad k prijatej platbe môže byť vystavený až v júni, kedy sa vie kedy je deň dodania (deň prijatia preddavku).

Žiadala by som danú faktúru opraviť (aby bola iba hodnota, nie rozpis dane a pod. aby bolo jasné, že ide iba o zálohovú faktúru , ktorá nie je dokladom na odpočet Dph - lebo nenastalo plnenie .

Odkiaľ zobral dodávateľ dátum plnenia 15.5.2009 - ked nebol ani prijatý preddavok, ani dodané práce ?:rolleyes:
Kontaktuj dodávateľa, ktorý vystavil faktúru.
gabriela p
24.06.09,11:35
Ďakujem za pomoc a oceňujem tvoju logickú a profesionálnu odpoveď.