renkulka
05.11.06,08:48
Prosila by som o radu. Vystavujeme CK zálohové faktúry na ubytovanie.Po obdržaní platby vystavíme faktúru o prijatí platby kvôli DPH. Ubytovanie sa uskutoční neskôr, následne vystavíme vyúčtovaciu faktúru. Stane sa takáto vec:
Fa o prijatí platby: ZD: 100,- DPH 19,-
Vyúčtovačka: - ZD: 90,- DPH 17,-
Celkom: -10,- -2,- Musíme vrátiť 12,--Sk.
Dávame uvedený prípad v dan.priznaní do r.23 a 24 ako oprava základu dane a DPH pri vyúčtovacej faktúre? Nejde vlastne o zníženie ceny ubytovania, ale napr. príde menej hostí a my musíme CK vrátiť peniaze, takže nám vyúčtovacia faktúra vyjde vlastne mínusom. Zaplatili zálohovkou viac, ako vyšla vyúčtovačka.A stáva sa aj opačný prípad, kedy vo vyúčtovačke je viac, a oni musia doplatiť. A takitsto nejde o zvýšenie ceny za ubytovanie. Ak máte podobnú skúsenosť, prosím poradte.
katarina.j
21.11.06,06:52
účtovala by som v jednoduchom účtovníctve následne:
po vystavení záloh.faktúry , t.j. 100,- + dph 19,- k čomu vystavíš následne po úhrade aj ostrú faktúru - dať do pohľadávok
urobím refakturáciu podľa skutočných nákladov,t.j. 90,-+ 17,-=čo sa ti premietne aj ako skutočne uhradená suma do ceny ako zníženie tržieb so súčasným znížením dane z pridanej hodnoty. teda na rozdielnu sumu 10,- + 2,- by som vystavila dobropis a podľa dohody s CK by som bud vrátila tých 12,- v hotovosti alebo na účet, ideálne by bolo, že ten dobropis zohľadníš vo vystavení nasledujucej faktury, napr. budes mať zaloh.fakturu nasled. na 119,- s dph a skutočná vyučtovacia faktura bude vyššia, napr. na 150,-sk tak tam zohľadníš tých predchádzajucich 12,- z dobropisu.
AHA
21.11.06,10:22
Prosila by som o radu. Vystavujeme CK zálohové faktúry na ubytovanie.Po obdržaní platby vystavíme faktúru o prijatí platby kvôli DPH. Ubytovanie sa uskutoční neskôr, následne vystavíme vyúčtovaciu faktúru. Stane sa takáto vec:
Fa o prijatí platby: ZD: 100,- DPH 19,-
Vyúčtovačka: - ZD: 90,- DPH 17,-
Celkom: -10,- -2,- Musíme vrátiť 12,--Sk.
Dávame uvedený prípad v dan.priznaní do r.23 a 24 ako oprava základu dane a DPH pri vyúčtovacej faktúre? Nejde vlastne o zníženie ceny ubytovania, ale napr. príde menej hostí a my musíme CK vrátiť peniaze, takže nám vyúčtovacia faktúra vyjde vlastne mínusom. Zaplatili zálohovkou viac, ako vyšla vyúčtovačka.A stáva sa aj opačný prípad, kedy vo vyúčtovačke je viac, a oni musia doplatiť. A takitsto nejde o zvýšenie ceny za ubytovanie. Ak máte podobnú skúsenosť, prosím poradte.
Môj názor je, že vyúčtovacia faktura bude vlastne opravná tak ako pri vyúčtovaní z elektrárni alebo plynárni.