adrianaj
05.11.06,18:57
Dobrý večer všetkým !
Potrebujem poradiť, som SZČO učtujúci v JU, neplatca DPH, uzavrela som obchod kde výška provízie činí 2mil. Sk, podľa sprostredkovateľskej zmluvy sa ale táto provízia delí na 3 časti z toho 1/3 je moja, chcela by som vedieť či je pravda že sa automaticky stávam platcom DPH keďže 2mil. budú pripísané na môj účet. Ďakujem:confused:
Tweety
05.11.06,18:02
Dobrý večer všetkým !
Potrebujem poradiť, som SZČO učtujúci v JU, neplatca DPH, uzavrela som obchod kde výška provízie činí 2mil. Sk, podľa sprostredkovateľskej zmluvy sa ale táto provízia delí na 3 časti z toho 1/3 je moja, chcela by som vedieť či je pravda že sa automaticky stávam platcom DPH keďže 2mil. budú pripísané na môj účet. Ďakujem:confused:
Podľa tohto §4 Zákona o dph áno:

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
renča1
05.11.06,18:14
jaja99
05.11.06,18:42
Dôležité je znenie zmluvy o sprostredkovaní, ktorá je uzavretá medzi tebou a prijímateľom služby sprostredkovania. Ak je určené, že tvoja je tretina a máš to dohodnuté s odberateľom služby, pričom v zmluve máte zakotvené, že Tvoj výdavok, ktorý vyplácaš ďalším dvom je v mene a na účet zákazníka a následne od neho požaduješ preplatiť len vzniknuté výdavky, tak ide o prechodné položky - § 22 ods. 3 zákona o DPH. ALE MUSÍ TO BYŤ DOHODNUTÉ: Sprostredkovateľ bude platiť v mene odberateľa nasledovné výdavky: ....... Daj si to pozrieť daňovému poradcovi. Vtedy sa to podľa mňa nezapočítava do obratu.
Okrem toho, ak vedieš jednoduché účtovníctvo, tak obrat počítaš zo skutočne prijatých platieb. Teda aj keby ste v zmluve nemali dohodnuté prechodné položky, tak až prijatím peňazí sa započítava uvedená čiastka do obratu. Nikde nie je napísané, že Ti musia prísť naraz.
adrianaj
05.11.06,18:56
Milá Jaja, neviem či som ťa dobre pochopila, bližšie objasním. Mám realitnú kanceláriu, klient ktorý ma oslovil hľadal budovu ktorú chcel kúpiť, ja som mu ponúkla budovu cez iný subjekt (RK) s ktorým spolupracujem, a tretím je XY toho kupujúceho, dohodnutá odmena pre všetkých 3 je 2 mil. A keďže ide predaj cez moju RK teda aj provízia na môj účet, tak neviem ako k tomu prídem, keďže my vlastne patrí 1/3, aby som sa ja stala platca DPH? Už som z toho na nervy.
renča1
05.11.06,19:01
Milá Jaja, neviem či som ťa dobre pochopila, bližšie objasním. Mám realitnú kanceláriu, klient ktorý ma oslovil hľadal budovu ktorú chcel kúpiť, ja som mu ponúkla budovu cez iný subjekt (RK) s ktorým spolupracujem, a tretím je XY toho kupujúceho, dohodnutá odmena pre všetkých 3 je 2 mil. A keďže ide predaj cez moju RK teda aj provízia na môj účet, tak neviem ako k tomu prídem, keďže my vlastne patrí 1/3, aby som sa ja stala platca DPH? Už som z toho na nervy.

Prečítaj si pripnutý link v príspevku č.3. Je tam presne rozpísané čo sa ti započítava do obratu a čo nie. Oslobod.služby 28 - 42 § ZDPH sa nezapočítavajú do obratu.
adrianaj
05.11.06,19:16
O.K. prečítala som si to , ale stále neviem čo z toho vyplýva pre mňa, poradíš?
jaja99
05.11.06,19:40
Podľa definície obratu sa do obratu v JÚ započítavajú: príjmy z dodávaných služieb. Podľa mňa 2 milióny neboli tvoje príjmy z dodávaných služieb, ak si mala v sprostredkovateľskej zmluve napísané, že výška tvojej provízie je 666 tisíc a ďalšie dve strany, ktoré sa podieľali na obchode určitým konkrétnym spôsobom, majú nárok na províziu vo výške 1.333 tisíc. To že platba išla cez teba, lebo si napríklad prijímala peniaze za predaj budovy od kupujúceho nie je podstatné. Keby som mala zdaniť všetko, čo mi príde na účet a pritom je to prijaté pre klienta, tak som dávno platiteľ DPH.
Ak by však v zmluve medzi tebou a kupujúcim nehnuteľnosti bola reč o provízii vo výške 2. milióny a viac nič a ty si vyplatila 2/3 za to, že Ti ďalšie dve strany dopomohli k tomuto príjmu, tak tie dve tretiny sú tvoj výdavok, ktorý zahrnieš do ceny svojej služby a musíš sa stať platiteľom DPH.