Cecilia
05.11.06,18:03
Dobý deň,
som nová, teraz som sa prihlásila. Chcem zamestnanť študenta na DOPŠ. Doteraz som sa od Vás naučila:
1. Od študenta mám mať potvrdenie o návšteve školy,
2. Nesmie prekročiť 20 hodín týždenne,
3. Ak zarobí ročne do 41 400 Sk nemusí platiť zdravotné poistenie, ani podávať ročné zúčtovanie,
4. Zamestnávateľ platí úrazové poistenie vo výške 0,8% z vyplatenej mzdy a poistenie do garančného fondu 0,25%.

Chcem sa spýtať, komu sa platia tieto poistenia, kedy je potrebné a či je potrebné prihlásiť sa a na akom tlačive, či je potrebné prihlásiť sa da DÚ, že budem zamestnávať študenta, dokedy sa má zaplatiť daň a či sa podáva hlásenie na DÚ.

Aký je najoptimálnejší alebo najvyšši mesačný príjem, aby sme nemuseli platiť odvody?
Tweety
05.11.06,17:16
Dobý deň,
som nová, teraz som sa prihlásila. Chcem zamestnanť študenta na DOPŠ. Doteraz som sa od Vás naučila:
1. Od študenta mám mať potvrdenie o návšteve školy,
2. Nesmie prekročiť 20 hodín týždenne,
3. Ak zarobí ročne do 41 400 Sk nemusí platiť zdravotné poistenie, ani podávať ročné zúčtovanie,
4. Zamestnávateľ platí úrazové poistenie vo výške 0,8% z vyplatenej mzdy a poistenie do garančného fondu 0,25%.

Chcem sa spýtať, komu sa platia tieto poistenia, kedy je potrebné a či je potrebné prihlásiť sa a na akom tlačive, či je potrebné prihlásiť sa da DÚ, že budem zamestnávať študenta, dokedy sa má zaplatiť daň a či sa podáva hlásenie na DÚ.
Aký je najoptimálnejší alebo najvyšši mesačný príjem, aby sme nemuseli platiť odvody?
4. Tým, že študenta prihlásiš(pred začatím práce na dohodu) ako dohodára na SP cez RLFO, budeš aj tam odvádzať tie dve poistenia.
Ak bude mať mesačný príjem do 5000.- a nebude mať podpísané vyhlásenie k zdaneniu, jeho daň bude zrážková. Tá sa musí odviesť DÚ do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po mesiaci vyplatenia príjmu.A zároveň do tohoto termínu sa musí aj zaslať tlačivo- oznámenie v zrážkovej dani zo ZČ.Ak bude mať podpísané vyhlásenie jeho daň bude vždy preddavková. Vtedy je povinnosťou poslať Q hlásenie DÚ, do 30.dní uplynutí Q.
jaja99
05.11.06,17:18
Ako zamestávateľ si povinná sa registrovať v sociálnej poisťovni do 8 dní od zamestnania študenta. Vypíšeš registračný list zamestnávateľa, priložíš oprávnenie na podikanie a čakáš na pridelenie IČZ - identifikačné číslo zamestnávateľa, pod ktorým platíš odvody.
Študenta musíš prihlásiť najneskôr deň pred nástupom na registračnom liste fyzickej osoby, kde vyznačíš dohoda. Keď dohoda skončí, musíš ho odhlásiť najneskôr v deň skončenia platnosti dohody. O tlačivách viac na www.socpoist.sk.
Ak zamestnávaš študenta - platíš mu mzdu - čo je príjem zo závislej činnosti, do 15 dní odo dňa vzniku dohody podávaš oznámenie o vzniku povinnosti platiť daň zo závislej činnosti. Ak jeho odmena bude do 5.000,. Sk a nemá podpísané vyhlásenie, tak zdaňuješ zrážkou - vtedy treba oznámiť do 15 dní odo dňa povinnosti zraziť daň skutočnosť, že si platiteľom dane podľa § 43, do 15 dňa nasledujúceho po mesiaci, keď si zrážku vykonala daň zaplatíš a pošleš oznámenie o vykonaní zrážky. Musíš podávať štvrťročné prehľady a ročné hlásenie, aj keď platíš len daň zrážkou - vtedy sú nulové.
Ak tento študent nemá iného zamestnávateľa, tak nech ti podpíše vyhlásenie ... a uplatní si u Teba odpočítateľnú položku na daňovníka. O túto sa mu zníži základ dane a daň zaplatíš len z rozdielu. Vtedy je to preddavková daň a nepodávaš oznámeie ..., ale podávaš pozitívny štvrťročný prehľad ....
Cecilia
05.11.06,19:34
dakujem za odpovede, za mesiace november a december môžem vyplatiť po 5000 Sk, alebo tohto roku môžem aj viacej, napríklad po 10 000 Sk mesačne, aby som nemusela platiť odvody?

Ak vyplatím mesačne 5000 Sk, odrátam odpočítateľnú položku /podpíše mi študent vyhlásenie/ 7568 Sk, tak daňový základa bude nulový? Robí sa potom vo februári 2007 ročné zúčtovanie?

ďakujem.
pivet
05.11.06,20:27
Ahojte. Aj ja som nedavno presla krstom ohnom, ked som sa od piki musela naucit kam s akym tlacivom, kde vsade sa registrovat a podobne. Takze Cecilia, plne si viem predstavit aky v tom mas teraz asi chaos.

Co sa tyka mesacnej vysky mzdy pre studenta, tak ta tebe ako zamestnavatelovi nepridava na odvodoch - samozrejme, stale platis 0,8% urazove poistenie a 0,25% garancne (takze cim vyssia mzda, tym vyssie odvody do SP).
Co sa ale tyka danoveho uradu, tak v pripade, ze teda studentovi vyplatis napr 10 000,- Sk mesacne, budes mesacne odvádzat z jeho mzdy (10 000- 7568)*0,19 preddavok na dan - ak teda podpise u teba vyhlasenie.
Takze pokial mas brigadnika, tvoj jediny odvod (z tvojich penazi) je ten do socialnej poistovne. Dan plati sam student - ty mu ju len odvadzas z jeho mzdy. Potom samozrejme pri takej vysokej mesacnej mzde studentovi vznika povinnost platit si preddavky na zdravotne poistenie - ale to uz je na jeho zodpovednosti, ci tak spravi - ty by so ho na to ale mala upozornit.
Kedze budes vyplacat mzdu, tak potom pri zuctovavani v roku 2007 mas dve moznosti:
1, urobit brigadnikovi potvrdenie o vyplatenych preddavkoch na dan za rok 2006 a on si poda danove priznanie sam
2, urobit mu zuctovanie dane za rok 2006 (tam je deadline myslim koniec marca) - to sa podava na tlacive ktore dostanes tiez na danovom urade alebo v SEVTe.
Dufam teda, ze som nic nepoplietla :-)
pivet
05.11.06,22:26
Tými čo najmenšími výdavkami si myslela odvody do SP? Lebo tie sú stále 08%+0,25% zo mzdy. Zvyšovaním mzdy nepribúdajú žiadne ďalše povinnosti pre podnikateľa. Takže mu v podstate môže platiť aj viac - teda, koľko on uzná za správne :-).
Rozdiel je akurát v tom, že v prípade mzdy vyššej ako 5000,- bude z jeho mzdy odvádzať preddavky na daň, nie zrážky - čo je v podstate rovnaká prácnosť.
Takže ja osobne by som tých 5000,- nebrala ako hornú hranicu.
maca88
06.11.06,06:26
Chcela by som sa opýtať, od 01.9. - 31.10.2006 zamestnávame študenta na DBPŠ, mzda mu podľa dohody má byť vyplatená až ked odovzdá prácu. Za 09/2006 mu mzdy nebola vyplatená, mzdu dostal vyplatenu až k31.10.2006.
Mal byť uvedený v mesačnom výkaze do SP za 09/2006, aj ked mu nebola vyplatená žiadna mzda?:confused:

ďakujem
M.
Gabi03
06.11.06,06:29
Chcela by som sa opýtať, od 01.9. - 31.10.2006 zamestnávame študenta na DBPŠ, mzda mu podľa dohody má byť vyplatená až ked odovzdá prácu. Za 09/2006 mu mzdy nebola vyplatená, mzdu dostal vyplatenu až k31.10.2006.
Mal byť uvedený v mesačnom výkaze do SP za 09/2006, aj ked mu nebola vyplatená žiadna mzda?:confused:

ďakujem
M.

Nie, nemal
Tweety
06.11.06,06:30
Chcela by som sa opýtať, od 01.9. - 31.10.2006 zamestnávame študenta na DBPŠ, mzda mu podľa dohody má byť vyplatená až ked odovzdá prácu. Za 09/2006 mu mzdy nebola vyplatená, mzdu dostal vyplatenu až k31.10.2006.
Mal byť uvedený v mesačnom výkaze do SP za 09/2006, aj ked mu nebola vyplatená žiadna mzda?:confused:

ďakujem
M.Nebola mu vyplatená odmena, žiadne odvody, neuvádzať do výkazu.
maca88
06.11.06,06:40
ďakujem veľmi pekne za odpovede.

M.
Jozef Mihál
06.11.06,07:06
...najoptimálnejšie je vyplatiť mu maximálne 5000 Sk /na papieri/, aby jeho otec, podnikateľ mal najmenšie výdavky.
Najoptimálnejšie je dohodu nastaviť tak, aby študent (ak je študentom celý rok 2006) zarobil za celý rok 2006 (ale pozor, vrátane iných prípadných svojich príjmov na dohodu - ktoré má u iného zamestnávateľa a pod.) sumu presne 41400 Sk - a nemusel platiť zdravotné poistenie. Ak zarobí 41401 Sk a viac, bude musieť podať ročné zúčtovanie poistného a zaplatiť poistné na zdravotné poistenie.
Cecilia
06.11.06,15:17
Najoptimálnejšie je dohodu nastaviť tak, aby študent (ak je študentom celý rok 2006) zarobil za celý rok 2006 (ale pozor, vrátane iných prípadných svojich príjmov na dohodu - ktoré má u iného zamestnávateľa a pod.) sumu presne 41400 Sk - a nemusel platiť zdravotné poistenie. Ak zarobí 41401 Sk a viac, bude musieť podať ročné zúčtovanie poistného a zaplatiť poistné na zdravotné poistenie.


Takže študent dostane za november a december po 20 000 SK. Poplatky budú 0,8 a 0,25 %.
Ešte si musím naštudovať, ako je to s tým najnižším príjmom zo závislej činnosti a súčasne s príjmom z dohody, o ktorých ste písali.