renča1
05.11.06,18:53
Ahojte, chcem sa spýtať tých ktorí účtujú združenie FO. Banka si strháva v priebehu roka zo spoločného účtu v združení daň z úrokov podľa § 43 zdzp a chcem sa spýtať ako túto strhnutú daň delíte medzi jednotlivých účastníkov FO?. Je správne, ak som každému účastníkovi rozdelila túto daň z úrokov takým pomerom ako si delia príjmy a výdavky a odpočítala ju u každého účastníka v daň.priznaní za r.2005? Teraz som sa na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) dočítala, že táto zrazená daň z účtu sa nemôže odpočítať v daň.priznaní u jednotlivých účastníkov združenia. Ja som ju za r. 2005 odpočítala a čo vy ktorí účtujú združenie FO? aj vy ste ju odpočítavali?

Že by som sa zbadala až teraz?:eek:
Milan Benka
09.11.06,08:25
Kde si to tam našla?
Zo zákona mi to nejak nevyplýva. Osobne by som ju tiež rozdelil a odrátal ako preddavok.
Paula
09.11.06,08:44
Je to na tej stránke takto:

otázka:

Združenie s právnou subjektivitou má okrem príjmov z podnikateľskej činnosti aj príjmy z úrokov peňažných prostriedkov na účte združenia, ktoré jej boli pripísané bankou. Z nich jej banka zrazila zrážkovú daň. Môže združenie považovať túto zrazenú daň ako preddavok a vysporiadať ju pri podaní daňového priznania ?

odpoveď:

Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v § 43 ods. 6 uvádza, že vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane za daňovníka, ktorým je aj daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie. Aj keď združenie vykonáva podnikateľskú činnosť, ale z pohľadu zákona o dani z príjmov sa považuje za organizáciu nezaloženú alebo nezriadenú na podnikanie, preto vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť a združenie nemá nárok na vrátenie takto zaplatenej resp. zrazenej dane
Milan Benka
09.11.06,08:54
To platí aj pre združenie FO - živnostníkov ?
Paula
09.11.06,08:56
čestne priznávam, že neviem, len som to skopírovala:) Je to tam v sekcii DzP FO
renča1
09.11.06,08:59
Je to na tej stránke takto:

otázka:

Združenie s právnou subjektivitou má okrem príjmov z podnikateľskej činnosti aj príjmy z úrokov peňažných prostriedkov na účte združenia, ktoré jej boli pripísané bankou. Z nich jej banka zrazila zrážkovú daň. Môže združenie považovať túto zrazenú daň ako preddavok a vysporiadať ju pri podaní daňového priznania ?

odpoveď:

Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v § 43 ods. 6 uvádza, že vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane za daňovníka, ktorým je aj daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie. Aj keď združenie vykonáva podnikateľskú činnosť, ale z pohľadu zákona o dani z príjmov sa považuje za organizáciu nezaloženú alebo nezriadenú na podnikanie, preto vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť a združenie nemá nárok na vrátenie takto zaplatenej resp. zrazenej dane

Áno Pauli je to presne toto, ale toto sa asi na združenie FO nevzťahuje. Najskôr som si myslela že áno, ale ked poriadne čítam, tak sa spomína o združení s právnou subjektivitou a združenie fO býva založené bez právne subjektivity podľa § 828-834 Občians.zákonníka. No neviem naisto či môj dohad je správny.
Milan Benka
09.11.06,09:00
Áno Pauli je to presne toto, ale toto sa asi na združenie FO nevzťahuje. Najskôr som si myslela že áno, ale ked poriadne čítam, tak sa spomína o združení s právnou subjektivitou a združenie fO býva založené bez právne subjektivity podľa § 8.. Občians.zákonníka. No, neviem naisto či môj dohad je správny.

Aj mne tam chýba právna subjektivita.
renča1
09.11.06,09:03
Aj mne tam chýba právna subjektivita.

Uvidím či to bude správne, ako na potvoru sa ohlásila daňová kontrola za r.2005 a to na združenie.:o
Beata
09.11.06,09:26
Áno Pauli je to presne toto, ale toto sa asi na združenie FO nevzťahuje. Najskôr som si myslela že áno, ale ked poriadne čítam, tak sa spomína o združení s právnou subjektivitou a združenie fO býva založené bez právne subjektivity podľa § 828-834 Občians.zákonníka. No neviem naisto či môj dohad je správny.

Samozrejme, že sa tam nehovorí o združení fyzických osôb, ale o združení s právnou subjektivitou, čiže o občianskom združení.
renča1
09.11.06,09:55
Ďakujem, som rada. Zbytočne som sa stresovala nad tým.