apo
06.11.06,01:19
Tak ako vždy aj v mojom prípade bola kontrola v nevhodnom termíne. Vedel som o chybe v neprospech štátneho rozpočtu. Ku kontrole som dal evidenciu z ktorej malo byť kontrolórovi jasné, že z jednej faktúry nebola odpočítaná daň za 7. mesiac 2005.

Túto chybu kontrola berie asi tak, že na odpočet dane máme právo, nie povinnosť a záver kontroly bol rozdiel 0. Žial pri preberaní protokolu o ukončení kontroly som nebol. Teraz som chcel podať dodatočné DP a som zhrozený z toho, že v zákone o správe daní a poplatkov v §39 je uvedené že dodatočné DP už nie je možné podať po kontrole.
Potvrdzuje to aj diskusia na http://www.porada.sk/t21944-danova-kontrola-a-dodatocne-dp.html?highlight=dodato%E8n%E9

Ja si ale myslým ak dobre čítam §39 odstavec 3 tak je tam uvedené: "Znížiť základ dane na základe dodatočného priznania ... ".

Citované ustanovenie ako keby sa týkalo kontroly na daň z príjmu a nie na DPH. Ja v dodatočnom priznaní nebudem znižovať základ dane ale ZVYŠOVAŤ ODPOČET DANE.

Uvažujem správne?

Poraďte prosím.

apo
evina
06.11.06,04:52
Tak ako vždy aj v mojom prípade bola kontrola v nevhodnom termíne. Vedel som o chybe v neprospech štátneho rozpočtu. Ku kontrole som dal evidenciu z ktorej malo byť kontrolórovi jasné, že z jednej faktúry nebola odpočítaná daň za 7. mesiac 2005.

Túto chybu kontrola berie asi tak, že na odpočet dane máme právo, nie povinnosť a záver kontroly bol rozdiel 0. Žial pri preberaní protokolu o ukončení kontroly som nebol. Teraz som chcel podať dodatočné DP a som zhrozený z toho, že v zákone o správe daní a poplatkov v §39 je uvedené že dodatočné DP už nie je možné podať po kontrole.
Potvrdzuje to aj diskusia na http://www.porada.sk/t21944-danova-kontrola-a-dodatocne-dp.html?highlight=dodato%E8n%E9

Ja si ale myslým ak dobre čítam §39 odstavec 3 tak je tam uvedené: "Znížiť základ dane na základe dodatočného priznania ... ".

Citované ustanovenie ako keby sa týkalo kontroly na daň z príjmu a nie na DPH. Ja v dodatočnom priznaní nebudem znižovať základ dane ale ZVYŠOVAŤ ODPOČET DANE.

Uvažujem správne?

Poraďte prosím.

apo

Bohužiaľ neuvažuješ správne. V prvej vete odseku 3 sa hovorí:
Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená...

Rozdiel medzi vstupom a výstupom /pri DPH/ určuje Tvoj vzťah k ŠR. To znamená Ty si zvýšiš vstup, čo má za následok pre Teba nižšiu daňovú povinnosť...

Skús sa upriamiť skôr na túto vetu v odseku 3:
Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

http://www.porada.sk/t15919-neuplatnena-dph.html
apo
06.11.06,06:08
Bohužiaľ neuvažuješ správne. V prvej vete odseku 3 sa hovorí:
Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená...

Rozdiel medzi vstupom a výstupom /pri DPH/ určuje Tvoj vzťah k ŠR. To znamená Ty si zvýšiš vstup, čo má za následok pre Teba nižšiu daňovú povinnosť...

Skús sa upriamiť skôr na túto vetu v odseku 3:
Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.



http://www.porada.sk/t15919-neuplatnena-dph.html

1. Okruh témy
Ak som dobre pochopis diskusiu, ktorú si mi ponúkla tak mám nárok na odpočet dane z faktúry, ktorá spadá do obdobia, ktoré bolo kontrolované za podmienok:
1. Na predmetnej faktúre nebol žiadny nález a teda sa nedostala do protokulu.
2. Od ukončenia kontroly neprebehol 1 rok.

2. Okruh témy.
Nedá mi netrvať na mojej úvahe, že §39 odstavec 3 sa netýka DDP z DPH nakoľko tu meníme výšku odpočtu alebo daňovú povinnosť. Základ dane meníme daňovým dobropisom, alebo ťarchpisom.

Prosím odpoveď na obidva okruhy samostatne.

Ďakujem.

apo
evina
06.11.06,06:16
1. Okruh témy
Ak som dobre pochopis diskusiu, ktorú si mi ponúkla tak mám nárok na odpočet dane z faktúry, ktorá spadá do obdobia, ktoré bolo kontrolované za podmienok:
1. Na predmetnej faktúre nebol žiadny nález a teda sa nedostala do protokulu.
2. Od ukončenia kontroly neprebehol 1 rok.

apo

áno



2. Okruh témy.
Nedá mi netrvať na mojej úvahe, že §39 odstavec 3 sa netýka DDP z DPH nakoľko tu meníme výšku odpočtu alebo daňovú povinnosť. Základ dane meníme daňovým dobropisom, alebo ťarchpisom.

Prosím odpoveď na obidva okruhy samostatne.

Ďakujem.

apo
Apo, odpočet dane sám o sebe /poviem to nadnesene/ neznamená nič. Tvoj vzťah k ŠR je daný rozdielom medzi vstupom a výstupom a jeho výsledok je buď daňová povinnosť alebo NO. V DP neuvádzaš odpočet bez vzťahu s odvodom, nemôžeš posudzovať samostatne. Ty meníš výšku odpočtu a až následne po tejto úprave meníš aj DP. Predmetný §39 sa týka určite aj DPH.
Milan Benka
06.11.06,06:38
Áno, tento § platí ňaj pre DPH. Lepšie povedané, ak priamo v § nie je odvolávka na iný predpis ( zákon), platí pre správu daní daný § .
Alexandra777
20.03.08,07:49
Neviete mi prosím poradiť, či je dodatočne vyrubená daň odpočítateľnou položkou k základu dane? Musím o nej účtovať? Ak áno, aký účtovný predpis mám použiť? Ďakujem
apo
20.03.08,08:12
Neviete mi prosím poradiť, či je dodatočne vyrubená daň odpočítateľnou položkou k základu dane? Musím o nej účtovať? Ak áno, aký účtovný predpis mám použiť? Ďakujem

Dodatočne vyrúbená daň z príjmu má svoju súvzťažnosť 595.

Pri výpočte číselných údajov do DP sa obrat na tomto účte nezahrnie do výdavkov celkom tako ako prí účtovaní na 591 a 593


apo
Alexandra777
20.03.08,08:57
Ďakujem veľmi a dodatočne vyrubenú DPH mám zaúčtovať ako? Keď to dám na 538, ako som čítala v jednej knihe, skresľuje mi to hospodársky výsledok a dodatočne vyrubená daň predsa nie je daňový náklad, alebo je?
Alexandra777
20.03.08,09:05
prosím poradte mi niekto
apo
20.03.08,09:15
Záleží od toho čo je uvedené v protokole.

Súvsťažnosť môže byť oproti účtu 343004 na ktorom ja účtujem platby na DÚ a aj nadmerné odpočty z DÚ.

Môže to byť čo súvisí s HV nakoľko mohlo dôjsť ku kráteniu výnosov a aj DPH na výstupe.

Zjednodušene povedané treba zaúčtovať DPH tak ako malo byť zaúčtované v tom prípade, že by nevznikol dorub pri kontrole.

apo
Alexandra777
20.03.08,11:39
takže potom si to už nepripočítavam k základu dane?