Jozef Mihál
06.11.06,08:10
Som na rodičovskom príspevku. V zamestnaní mám rodičovskú dovolenku. Prídem o rodičovský príspevok, ak si budem zarábať formou dohody o vykonaní práce?
Jozef Mihál
06.11.06,07:13
Na úvod § 3 zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku v znení účinnom od 1.9.2005:

"§ 3 Nárok na rodičovský príspevok

(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:

a) riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa
1. do troch rokov veku dieťaťa,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom1) do šiestich rokov veku dieťaťa alebo
3. do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 ods. 2, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti,
b) trvalý pobyt 3) alebo prechodný pobyt4) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt 3) alebo prechodný pobyt4) dieťaťa uvedeného v písmene a) na území Slovenskej republiky.

(2) Riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 1 písm. a) je starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie preventívnych prehliadok podľa osobitného predpisu. 4a)

(3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona je splnená, ak rodič

a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to platí aj vtedy, ak
1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
3. dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím 5) alebo
b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu 5a) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. 5b)

(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení, 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu. 5e)"

Od 1.9.2005 má nárok na rodičovský príspevok (v plnej výške, tj. od 1.9.2006 je to 4440 Sk) aj osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť (pracuje ako zamestnanec v pracovnom pomere alebo na dohodu alebo podniká) ak je zabezpečená riadna starostlivosť o dieťa v čase vykonávania zárobkovej činnosti inou plnoletou fyzickou osobou (napr. druhým rodičom, starými rodičmi, au-pairkou) alebo právnickou osobou - v predškolskom zariadení, ktoré nie je dotované štátom.

Naopak rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa počas výkonu zárobkovej činnosti zabezpečí právnickou osobou v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení, a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu alebo z výnosu dane z príjmov.

Pre úplnosť treba pripomenúť, že rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine.

V prípade, ak rodič v období, keď sa stará o dieťa, má nárok na materské, ktorého výška v kalendárnom mesiaci je nižšia, než je výška rodičovského príspevku, rodičovský príspevok sa vypláca vo výške rozdielu medzi rodičovským príspevkom a materským.

Napríklad ak matka dostáva zo Sociálnej poisťovne materské 3000 Sk, rodičovský príspevok bude vo výške 1440 Sk (4440 - 3000).

Na záver niekoľko zásad:

1. Oprávnená osoba si uplatňuje nárok na rodičovský príspevok podaním písomnej žiadosti na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta jej trvalého alebo prechodného pobytu. Žiadosť musí obsahovať osobné údaje, a to meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu pobytu, rodné číslo rodiča a dieťaťa.

2. Oprávnená osoba, ktorá si uplatňuje nárok na rodičovský príspevok, je povinná preukázať splnenie podmienok nároku na rodičovský príspevok a na jeho výplatu; je tiež povinná do ôsmich dní písomne oznámiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny aj zmeny, ktoré majú vplyv na nárok na rodičovský príspevok, jeho výšku a na jeho výplatu (napríklad ak dá dieťa do štátnej škôlky - stráca nárok na rodičovský príspevok a je povinná do ôsmich dní to oznámiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny).

3. Pracovníci úradu práce, sociálnych vecí a rodiny môžu navštíviť oprávnenú osobu v byte a sú oprávnení požadovať od všetkých zúčastnených právnických osôb a fyzických osôb potrebné informácie a vysvetlenia ohľadom rodičovského príspevku. Tieto osoby sú povinné poskytnúť potrebné informácie.

ZRP_§3
tori
04.01.07,10:38
Mala som povinnosť oznámiť UPSVaR, že som nastúpila do zamestnania, pričom stále poberám rodičovský príspevok?
Ďakujem
shaggy
04.01.07,12:42
Mala som povinnosť oznámiť UPSVaR, že som nastúpila do zamestnania, pričom stále poberám rodičovský príspevok?
Ďakujem

Ano. Urobte tak dodatocne.
tori
04.01.07,12:54
Ďakujem a mám ešte jednu otázku: Môžu ma zato nejako finančne postihnúť?
lubica_02
24.01.07,06:39
prosim o radu , poberam rodicovsky prispevok,dcera ma 7 mesiacov , v juni 2007 planujem zalozit zivnost. Mam urcite povinnost oznamit socialnej poistovni tuto zmenu a mam narok na poberanie rodicovskeho prispevku ?
Cucana
24.01.07,07:41
Chcem sa opytat,som zamestnana a manzel je na rodicovskej dovolenke. Syn ochorel a ja som s nim ostala doma. Poziadala som o osetrovne. Peniaze mi prisli ale poberáme aj rodicovský príspevok. Musim ošetrovne vrátit aj ked rodicovsky pobera manzel a ja pracujem a platim si riadne odvody? A co ak ochoriem ja, tiez nemam narok na nemocenske davky, ved to s mojim synom nema nic spolocne.
Majka
24.01.07,08:28
Ano. Urobte tak dodatocne.

staci poslat list z oznamenim o nastupe do zamestnania? alebo aj pracovnu zmluvu? ja som nastupila po MD do zamestnania na 20h.tyzdenne pracujem externe doma a o dieta sa staram + rodina, okrem toho prac.pomeru ktory je skrateny mam aj dve dohody o vyk.prace je to mozne? treba aj o tychto dohodach informovat ?
brano11
24.01.07,17:18
Chcem sa spítať.Som SZCO,momentálne som na materskej,ale prechádzam na rodičovský príspevok.Nemožem počas rodičovského príspevku pracovať aspoň 2-4hod. denne?Ak áno ako to je z odvodmy.Živnosť nemám ani pozastavenú,ani zrušenú.O dieťa bi počas práce bolo postarané.Je tam nejaký ročný limit,alebo niečo?



Chcela bi som vedieť viac.Kde začať,kam ísť skor,a tak?Pomožte.
Cucana
25.01.07,09:22
Pri SZCO počas rodičovskej dovolenky nesmiete mať príjmy vyššie ako 3450 Sk za mesiac (plati pre rok 2006) a vtedy platí za vas poistné štát na verejné zdravotné poistenie, pre sociálnu poisťovňu neviem presne, ale ked splnite podmienku do zdravotnej poisťovne tak určite ja do soc. poist. Do zdravotnej poisťovne treba odniesť potvrdenie, ze ste na rodicovskej dovolenke
shaggy
22.03.07,11:49
staci poslat list z oznamenim o nastupe do zamestnania? alebo aj pracovnu zmluvu? ja som nastupila po MD do zamestnania na 20h.tyzdenne pracujem externe doma a o dieta sa staram + rodina, okrem toho prac.pomeru ktory je skrateny mam aj dve dohody o vyk.prace je to mozne? treba aj o tychto dohodach informovat ?


Isla by som tam radsej osobne s pracovnou zmluvou - tu chceli vidiet.
Ich zaujma kto sa bude starat o dieta - chceli osobne udaje tej osoby alebo ak pojde do skolky - statom dotovane zariadenie - prides o rodicovsky.
Ak sa nadalej o dieta staras sama rodicovsky by si mala poberat dalej
to ze pracujes nie je dovod na pozastavenie rod.
Ľubica2
02.05.07,06:44
Poprosím o radu. Máme zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke a zamestnávateľ chce aby nastúpila do práce zatiaľ len jeden deň v týždni, aby sa oboznámila s prácou. V sociálnej a v zdravotnej poisťovni je nahlásená ako žena na rodičovskej dovolenke. Nie som si istá ako mám postupovať. Mám spraviť dodatok k pracovnej zmluve, kde bude uvedený na dobu určitú skrátený úväzok ? V sociálnej a zdravotnej mám nahlásiť zmenu - ukončenie rodičovskej dovolenky ? Aj keď na rodičovskej bude stále až do konca roka. Alebo s ňou uzavrieme novú pracovnú zmluvu na dobu určitú a prihlásim do poisťovní z tohto pracovného pomeru ?
Tweety
02.05.07,06:46
Poprosím o radu. Máme zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke a zamestnávateľ chce aby nastúpila do práce zatiaľ len jeden deň v týždni, aby sa oboznámila s prácou. V sociálnej a v zdravotnej poisťovni je nahlásená ako žena na rodičovskej dovolenke. Nie som si istá ako mám postupovať. Mám spraviť dodatok k pracovnej zmluve, kde bude uvedený na dobu určitú skrátený úväzok ? V sociálnej a zdravotnej mám nahlásiť zmenu - ukončenie rodičovskej dovolenky ? Aj keď na rodičovskej bude stále až do konca roka. Alebo s ňou uzavrieme novú pracovnú zmluvu na dobu určitú a prihlásim do poisťovní z tohto pracovného pomeru ?
Urobiť dodatok na skrátený PČ, v ZP oznámiť ukončenie RD, do SP-ukončenie prerušenia.
Ľubica2
10.05.07,08:43
Urobiť dodatok na skrátený PČ, v ZP oznámiť ukončenie RD, do SP-ukončenie prerušenia.


V ZP oznámiť ukončenie RD - aký kód zmeny treba uviesť ? Lebo ona bude naďalej poberať rodičovský príspevok.
Ďakujem
Jana Motyčková
10.05.07,13:11
Pri SZCO počas rodičovskej dovolenky nesmiete mať príjmy vyššie ako 3450 Sk za mesiac (plati pre rok 2006) a vtedy platí za vas poistné štát na verejné zdravotné poistenie, pre sociálnu poisťovňu neviem presne, ale ked splnite podmienku do zdravotnej poisťovne tak určite ja do soc. poist. Do zdravotnej poisťovne treba odniesť potvrdenie, ze ste na rodicovskej dovolenke
Nesúhlasím.
Pre SP : Ak vykonávate činnosť SZČO a v r.2005 bol hrubý príjem zo SZČO vyšší ako 82800 Sk, ste povinne poistená SZČO a platíte poistné do SP ako povinne poistená SZČO hneď po skončení poberania materského. Pre obdobie po 1.7.2007 sa bude posudzovať príjem z r. 2006 voči hranici 91200 Sk.
Pre ZP : Ak ste robila RZZP za rok 2006, tam ste mali uvedený vypočítaný preddavok neohraničený na minimum - v B na r. 64, ak bol 100 Sk a viac, tento preddavok musíte po skončení materskej začať platiť do ZP. Ak ste v r.2005 SZČO nebola, preddavky do 30.6.2007 platiť nebudete. Po 1.7.2007 postupujete obdobne podľa zúčtovania ZP za r.2006 (preddavky v B na r.65). Po skončení roka budete robiť RZZP za rok 2007, ak tam vyjde váš VZ nižší ako 1/2 úhrnu minimálnych miezd, štát bude za toto obdobie platiť poistné štát a zaplatené preddavky vám zdravotná poisťovňa vráti.
janasl
17.05.07,11:50
naša zamestnankyna je na MD, resp. poberá rodičovský príspevok. Počas letných prázdnin budeme mať kvôli dovolenkám dočasný nedostatok pracovných síl. Môžeme s takouto zamestnankynou na túto dobu napr. 2 týždňov uzavrieť dohodu o vykonaní práce i keď už má u nás pracovný pomer?
Ak áno, nahlasujem to potom ako klasického dohodára len do SP?
Ďakujem za odpoveď
janasl
18.05.07,06:40
Prosím, naozaj mi neviete nikto poradiť?
Tweety
18.05.07,06:44
naša zamestnankyna je na MD, resp. poberá rodičovský príspevok. Počas letných prázdnin budeme mať kvôli dovolenkám dočasný nedostatok pracovných síl. Môžeme s takouto zamestnankynou na túto dobu napr. 2 týždňov uzavrieť dohodu o vykonaní práce i keď už má u nás pracovný pomer?
Ak áno, nahlasujem to potom ako klasického dohodára len do SP?
Ďakujem za odpoveď
Môžete, nič vám v tom nebráni, ak ju zamestnáte na Dohodu, prihláška do Sp bude cez RLFO-dohoda.
Ivča
10.07.07,09:45
Žena na rodičovskej dovolenke, od augusta nastupuje do práce s tým že bude poberať rod. príspevok. O dieťa sa jej bude starať mama. Môže takáto pracovníčka v prípade ochorenia dieťaťa byť na OČR? Je niekde v zákone uvedené, že takáto žena, ktorá má o svoje dieťa postarané, nemá nárok ostať na OČR?
Jozef Mihál
10.07.07,10:50
Ivča:

Podľa § 39 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, poistenec má nárok na ošetrovné, ak ošetruje choré dieťa, ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou.

Znamená to, že nárok na ošetrovné má ten, kto choré dieťa ošetruje.

Ak počas ochorenia dieťaťa sa oň bude starať samotná matka, má nárok na ošetrovné.
airin.nice
13.12.07,09:18
dobry den, prosim Vas o radu-mame zamestnankynu ktora pobera rodicovsky prispevok.V nasej firme zacala pracovat od novembra popri rodivskom prispevku / o dieta sa jej stara matka/.Zaujima ma ci zamestnankyna moze pracovat aj 8 hodin denne, alebo jej pracovna doba musi byt mensia ako 8 hodin denne a taktiez ma zaujima ci prijem tejto zamestnakyne je financne limitovany.dakujem, Katka
Jozef Mihál
13.12.07,09:43
Jej pracovná doba môže byť rovnaká ako ostatných zamestnancov, podobne príjem môže byť porovnateľný, ako keby na rodičovskom príspevku nebola.

O rodičovský príspevok nepríde, viď § 3 ods. 3 písm. b) zákona č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku.
airin.nice
13.12.07,10:26
velmi dakujem za rychlu odpoved...to znamena, ze ked ma mesacny prijem 18000,- je to vporiadku?
Jozef Mihál
13.12.07,11:10
Ak jej to stačí, tak je to v poriadku.
janber
19.12.07,10:34
Dobrý deň, mám kamarátku kt. je zamestnaná na tri hodiny a o dieťa sa jej starajú starí rodičia...
Z dôvodu nepriaznivého zdrav.stavu dieťaťa si požiadala o predĺženie RP a bol jej aj schválený...od januára by chcela dať dieťa do škôlky...stratí nárok na RP aj keď ide o dieťa z nepriaznivým zdravot.stavom?
Jozef Mihál
19.12.07,22:20
Citujem zo zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku, § 3 ods. 3:

"Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona je splnená, ak rodič

a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to platí aj vtedy, ak
1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
..."
janber
20.12.07,05:48
Prepáčte, ale ja sa ešte opýtam...To, že môže navštevovať škôlku mi je jasné, skôr mi ide o to či podmienku a2)neruší podmienka b)...tzn., že ak bude kamarátka pracovať a dá dieťa do štátnej škôlky bude mať stále nárok na rodičvský príspevok....Totižto p. na úrade jej povedala, že nárok na RP pokiaľ sa zamestná nebude mať, ale keď jej povedala, že pracuje iba 3 hod. počas kt. bude jej syn v škôlke tak ostala zaskočená a nevedela jej povedať, či môže alebo nemôže pracovať.

Ďakujem a prajem pekný deň!

a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to platí aj vtedy, ak
1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
3. dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím 5) alebo
b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu 5a) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. 5b)
bendo
20.12.07,06:09
Prepáčte, ale ja sa ešte opýtam...To, že môže navštevovať škôlku mi je jasné, skôr mi ide o to či podmienku a2)neruší podmienka b)...tzn., že ak bude kamarátka pracovať a dá dieťa do štátnej škôlky bude mať stále nárok na rodičvský príspevok....Totižto p. na úrade jej povedala, že nárok na RP pokiaľ sa zamestná nebude mať, ale keď jej povedala, že pracuje iba 3 hod. počas kt. bude jej syn v škôlke tak ostala zaskočená a nevedela jej povedať, či môže alebo nemôže pracovať.

Presne tak ako povedala pani na úrade, ak dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom (predĺžený rodičovský príspevok od 3 do 6 rokov) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie a poberateľ rodičovského príspevku vykonáva zárobkovú činnosť (je jedno či na 3 hodiny alebo na 8 hodín denne), rodičovský príspevok sa neposkytuje.
Bohužial, ale je to tak.
Jozef Mihál
20.12.07,12:52
Môj názor:

V uvedenom prípade jednoznačne dochádza k splneniu podmienky podľa § 3 ods. 3 písm. a) bod 2.:

...dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie...

...teda ak skutočne dieťa bude len na 4 hodiny denne v škôlke).

§ 3 ods. 3 definuje, kedy je splnená podmienka riadnej starostlivosti o dieťa. V odseku 3 sú písmená a) a b) ktoré sú spojené slovom "alebo".

Znamená to, že podmienka riadnej starostlivosti je splnená vtedy, ak je splnená hociktorá z alternatív uvedených v § 3 ods. 3.

V danom prípade je splnená alternatíva podľa písmena a) bod 2.

Preto ak sa dodrží podmienka, že dieťa bude v škôlke max. 4 hodiny denne, bude mať aj naďalej nárok na RP.
bendo
23.01.08,13:14
Môj názor:

V uvedenom prípade jednoznačne dochádza k splneniu podmienky podľa § 3 ods. 3 písm. a) bod 2.:
...dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie...
...teda ak skutočne dieťa bude len na 4 hodiny denne v škôlke).
§ 3 ods. 3 definuje, kedy je splnená podmienka riadnej starostlivosti o dieťa. V odseku 3 sú písmená a) a b) ktoré sú spojené slovom "alebo".
Znamená to, že podmienka riadnej starostlivosti je splnená vtedy, ak je splnená hociktorá z alternatív uvedených v § 3 ods. 3.
V danom prípade je splnená alternatíva podľa písmena a) bod 2.
Preto ak sa dodrží podmienka, že dieťa bude v škôlke max. 4 hodiny denne, bude mať aj naďalej nárok na RP.

Nedalo mi sa k tomu nevrátiť, ale v tomto prípade sa rodičovský príspevok zrejme NEPOSKYTUJE. Podmienka osobnej starostlivosti splnená nie je, lebo matka vykonáva zárobkovú činnosť (počas ktorej sa nemôže starať o dieťa osobne) a preto musí počas tohto výkonu ZČ zabezpečiť starostlivosť o dieťa inou plnoletou FO alebo PO. A keďže táto pani má dieťa v škôlke, (zrejme dotovanej štátom), je tu ešte ods. 4, ktorý platí pre všetky deti (aj pre tie do 3 rokov aj pre deti s DNZS):
(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení, 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu. 5e)"
JuKaS
23.01.08,22:38
Neviem či píšem do správnej rubriky, ale mám takúto otázku: Trvalý pobyt na Slovensku, dlhodobý pobyt v Čechách, narodenia bábätka v Čechách, kde uplatniť nárok na materské a rodičovský príspevok? Ďakujem
bendo
24.01.08,14:13
Neviem či píšem do správnej rubriky, ale mám takúto otázku: Trvalý pobyt na Slovensku, dlhodobý pobyt v Čechách, narodenia bábätka v Čechách, kde uplatniť nárok na materské a rodičovský príspevok? Ďakujem

O materské požiada v tom štáte, v ktorom bola nemocensky poistená a čo sa týka rodičovského príspevku - pre posúdenie nároku treba viac údajov:
- v ktorom štáte vykonáva povolanie matka dieťaťa
- či jej vznikol nárok na materské
- čo otec dieťaťa - je Slovák alebo zahraničný, kde pracuje, kde má trvalý pobyt....
jess
29.05.08,10:58
Zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke s 2-ročným dieťaťom s nepriaznivým zdrav.stavom. Chce pracovať ako čašníčka len na pár hodín denne. V čase zárobkovej činnosti sa bude o dieťa starať rod.príslušník, prípadne opatrovateľka. Zruším jej teda v SP prerušenie a taktiež v ZP. Oznámime (zamestnankyňa) úradu práce a soc.vecí, že bude vykonávať zárobk. činnosť na pár hodín denne. Ak som správne pochopila podľa predchádzajúcich príspevkov, tak nezáleží na tom koľko hodín odrobí a koľko zarobí (v prípade PZ), rodičovský príspevok jej napriek tomu bude chodiť stále až do veku 3 rokov, resp. 6 rokov?
Ako mám riešiť tento PP ? Len dodatok k PZ, že bude robiť len tých pár hodín denne, resp. podľa potreby alebo vytvorím novú dohodu o PČ na max 10 hod. týždenne ? ďakujem
Ivča
15.01.09,15:35
Prosím o radu, chceme zobrať na dohodu o vykonaní práce ženu, ktorá poberá rodičovský príspevok. Môže pracovať a nebude jej pozastavený rodič. príspevok? Musí niečo niekde nahlasovať, keď je to na DoVP. Neni som si istá, či tu neboli od 1.1.2009 nejaké zmeny.
Jozef Mihál
15.01.09,21:06
Len samotný fakt, že bude pracovať na dohodu, nie je dôvodom na odňatie RP.
Ivča
16.01.09,10:06
Ďakujem a nieje potrebné to ani nikde nahlasovať?
Muška
09.05.09,22:53
SZČO je na rodičovskom príspevku a koncom mája bude mať ďalšie dieťa, ale bude opäť na rodičovskom príspevku /nebola poistená/. Od 1.1.2009 sú nejaké zmeny a čítam dokola a neviem sa z toho vymotkať.
Môže naďalej vykonávať SZČ aj popri novom rodičovskom príspevku?
Alebo musí vrátiť ŽL, alebo stačí len čestné prehlásenie na SP?
Alebo je tam nejaké iné obmedzenie?
Za odpoveď ďakujem
jess
10.05.09,05:21
SZČO je na rodičovskom príspevku a koncom mája bude mať ďalšie dieťa, ale bude opäť na rodičovskom príspevku /nebola poistená/. Od 1.1.2009 sú nejaké zmeny a čítam dokola a neviem sa z toho vymotkať.
Môže naďalej vykonávať SZČ aj popri novom rodičovskom príspevku?
Alebo musí vrátiť ŽL, alebo stačí len čestné prehlásenie na SP?
Alebo je tam nejaké iné obmedzenie?
Za odpoveď ďakujem
Muška, pozri si tieto diskusie, určite tam nájdeš odpoveď. Sú to odpovede priamo z MPSVaR . http://poradne.rodinka.sk/viewforum.php?f=26
Jozef Mihál
10.05.09,08:15
Od 1. januára 2009 sú pri poskytovaní rodičovského príspevku (RP) zmeny, vyplývajúce zo zavedenia nového príspevku na starostlivosť o dieťa (zákon č. 561/2008 Z. z.).

Od 1. januára 2009 platia pri poskytovaní RP tieto pravidlá:

Podmienkou priznania RP je nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom.

Za zárobkovú činnosť sa považuje činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa § 5 a § 6 ods. 1, 2 a 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Výnimkou je príjem na základe dohody o prácach mimo pracovného pomeru.

Znamená to, že ak má rodič príjem z dohody, nestráca nárok na RP.

Ak má rodič príjem z pracovného pomeru, stráca nárok na RP.

Rodič, ktorý má živnosť, stráca nárok na RP, ak nemá pozastavené prevádzkovanie živnosti. Naopak, ak má pozastavenú živnosť, nárok na RP nestráca.

Nárok na RP nie je ani vtedy, ak sa niektorému z rodičov poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa.

Pozor

Horeuvedené zmeny sa týkajú RP priznaných po 1.1.2009.

Pri RP priznaných pred 1.1.2009 sa postupuje podľa zákona platného do 31.12.2008.

Aj tu je však výnimka: Rodičovi, ktorému bol priznaný RP pred 1.1.2009 a vypláca sa aj po 31.12.2008, zaniká nárok na RP dňom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa alebo dňom zabezpečenia starostlivosti o dieťa v materskej škole.
Muška
10.05.09,08:32
Muška, pozri si tieto diskusie, určite tam nájdeš odpoveď. Sú to odpovede priamo z MPSVaR . http://poradne.rodinka.sk/viewforum.php?f=26

Veľmi pekne ďakujem. Našla som tam niektoré odpovede.
Muška
10.05.09,08:35
Jožko,
ďakujem. Dúfam, že si robíš tie pivo-čiarky.

Takže nestačí iba čestné prehlásenie, že nebude vykonávať SZČO? Musí pozastaviť živnosť?
Jozef Mihál
10.05.09,08:38
Ak chce začať RP poberať až po zmene zákona po 1.1.2009 a má živnosť, musí živnosť pozastaviť na ŽÚ. Inak bude mať nárok pri splnení príslušných podmienok len na príspevok na starostlivosť o dieťa.
Muška
10.05.09,08:42
Jožko,
veľmi pekne Ti ďakujem.
Manual
10.05.09,09:17
Mamička dve deti s ktorými je doma, jedno má 2,5 roka a ktoré chce dať do škôlky od 1.9.2009 a druhé má rok. Ak dá to staršie do škôlky nepríde o RP ktorý poberá ?
Jozef Mihál
10.05.09,09:35
Druhé dieťa má rok, RP si môže uplatniť na toto (ročné) dieťa.
Manual
10.05.09,09:48
Vďaka a dovidenia 27.5.
Jozef Mihál
10.05.09,09:55
Teším sa.
svx
30.07.09,07:26
Dobrý deň. Mám niekoľko otázok , ktoré sa týkajú kamarátky, ktorá chcela poradiť ohľadne RP, zárobkovej činnosti popr. príspevku na dieťa. Kamarátka začala poberať RP v roku 2007 /toho času bola vedená ako zamestnankyňa Pošty, ale na RP/. V roku 2008 dala výpoveď, naďalej poberala RP. Potom umiestnila syna do Mestských jaslí a začala pracovať na trvalý pracovný pomer vo firme svojho manžela, ktorý za ňu odvádzal aj odvody. A ďalej poberala RP /možno pri nahlásení na SP - sa to zmenilo na poberanie Príspevku na dieťa - totiž ani sama mi nevie povedať - či poberá RP alebo Príspevok na dieťa ?!?/ Jej manželovi sa jedná o to, aby za ňu nemusel odvádzať odvody, že vraj sa pýtal na SP, že keď je ona na RP - tak nemusí. Len podľa mňa zabudol sa tam spýtať, že či aj tak nemusí odvádzať odvody, keď má pracovný pomer u neho na 8 hod. s riadnou mzdou. Čo by ste doporučoval v tejto zamotanej situácií ??? Podľa všetkého - keďže dieťa navštevuje Mestské jasle - nárok na RP zaniká, resp. mal už zaniknúť v deň nástupu. Majú tak nárok na Príspevok na dieťa ?!? Neviem teraz pod ktorú legislatívu patrí, predpokladám že zákon do 31.12.2008. A keďže matka pracuje na riadny pracovný pomer /žiadna dohoda o VP/ - tak musí za ňu manželova firma odvádzať odvody ?!? Jej manžel totiž chce za celé obdobie, keď bola na RP a zároveň zamestnaná u neho, pýtať od SP zaplatené odvody. ?!?
Jozef Mihál
30.07.09,08:44
Začnime odvodmi. Pri výpočte odvodov do Sociálnej poisťovne nezohráva žiadnu úlohu skutočnosť, že zamestnankyňa má dieťa v jasliach, alebo či poberá rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa. Ak má pracovný pomer, odvody do SP sa platiť musia. Ak by bol ana dohodu, platilo by sa len úrazové a garančné poistenie.

Pri zdravotnom poistení sa pri pracovnom pomere musia platiť preddavky.

Ak ale príjem matky v pracovnom pomere neprevyšuje 2292,84 € za rok 2009 (alebo 191,07 € v priemere na mesiac v roku 2009), tak na základe podaného RZZP za rok 2009 bude mať preplatok ona i zamestnávateľ a zdravotná poisťovňa im vráti tento preplatok = sumu zaplatených preddavkov. Táto veta však platí len v prípade, ak by dieťa bolo v jasliach len na 4 hodiny denne, ak je na celý deň, nič sa vracať na základe RZZP nebude, nesplní podmienky kladené na poistenca štátu.

Pokiaľ je dieťa v mestských jasliach, nárok na rodičovský príspevok nie je.

Je však nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa podľa zákona č. 561/2008 Z.z. Výška príspevku je daná ako suma, ktorú platia jasliam, najviac však suma rodičovského príspevku (158,67 €).
svx
30.07.09,11:27
Veľmi pekne ďakujem, lebo takto isto som to pochopila aj ja, len asi nie som pre nich dostatočná kapacita :)
Jozef Mihál
30.07.09,11:39
Do predošlej odpovede som upresnil postup pri RZZP, pokiaľ ide o časový rozsah pobytu dieťaťa v jasliach.
zukana
27.08.09,18:31
Dobrý deň. Som na RD. Nástup pred 1.1.2009. Bola som zamestnaná a mám aj živnosť z nej minimálny príjem. Teraz mi ponúkli dobré podmienky v práci od 2.9.2009 a tak uvažujem o návrate. Mohli by ste mi poradiť ako to najlepšie urobiť aby som nestratila RP. O dieťa by sa zatiaľ staral jeho otec (nie sme zobratí, žijeme v spoločnej domácnosti). On má živnosť. Stačí nahlásiť, že on sa bude zatiaľ starať o dieťa na ÚPSVaR a následne nahlásim zmenu soc.poist. na RLFO. Alebo by bolo výhodnejšie, keby on požiadal o RP. Mohol by potom ďalej prevádzkovať svoju živnosť? Viem, že od septembra sú tam nejaké zmeny.
alveryst
07.09.09,08:49
Prosím o radu: Poberám RP priznaný pre 1.1.2009. K 1.10.2009 si idem vybaviť živnosť. Nárok na RP mám do 5.12.2009 (dovŕšenie veku dieťaťa). Dieťa nedám do škôlky.
Otázka: Bude za mňa platiť štát dôchodkové poistnie od 1.10.2009 do 5.12.2009?
Ester plus
20.12.14,09:00
Pracovníčka je od 07/2014 na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom.

(Od 09/2013 do 01/2014 bola PN a od 01/2014 do 07/2014 na MD.)

Je možné, aby počas RD mala nárok na nemocenské dávky počas práceneschopnosti od 12/2014 bez toho, aby prestala poberať rodičovský príspevok z UPSVaRu? Ako postupovať v tomto prípade?
Jozef Mihál
21.12.14,06:23
Prvá vec: poberanie rodičovského príspevku a súčasne nemocenského sa nevylučuje. Druhá - počas rodičovskej dovolenky v zamestnaní má prerušené povinné nemocenské poistenie zamestnanca - § 26 ods. 1 písm. e) zákona o sociálnom poistení. Ochranná lehota je 7 dní.

Ak je PN od 12/2014 nárok na nemocenské nemá, pretože povinné nemocenské poistenie zamestnanca je prerušené a ochranná lehota už skončila.
Robina
06.02.15,20:42
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť: pani bola evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, bola tehotná, ale nemala nárok na materské a čom dostala aj rozhodnutie zo soc. poisťovne a toto bolo odovzdané na úrad práce po narodení dieťaťa spolu s rodným listom /tak požadovali/ a so žiadosťou o poberanie rodičovského príspevku /keďže nemá nárok na materské - aby aspoň niečo dostala/. Dieťa sa narodilo 10.12.2014 a úrad práce jej zaslal dňa 05.02.2015 oznámenie o tom, že je vyradená z evidencie uchádzačov dňom narodenia dieťaťa. Veď nepoberá ani dávku nezamestnanej a pri rodičovskom by sa mohla aj zamestnať /mala vo výhľade prácu, ale keď ju vyradili, tak ju ten zamestnávateľ nechce/ Len by ma zaujímalo, či je to takto správne? A čo teraz zdravotná poisťovňa, keď tam už ubehlo 1,5 mesiaca /keď ju vyradili spätne/. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Robina
07.02.15,08:04
Nemá s príspevkom č. 55 nikto skúsenosť? Ďakujem
veronikasad
07.02.15,09:16
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť: pani bola evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, bola tehotná, ale nemala nárok na materské a čom dostala aj rozhodnutie zo soc. poisťovne a toto bolo odovzdané na úrad práce po narodení dieťaťa spolu s rodným listom /tak požadovali/ a so žiadosťou o poberanie rodičovského príspevku /keďže nemá nárok na materské - aby aspoň niečo dostala/. Dieťa sa narodilo 10.12.2014 a úrad práce jej zaslal dňa 05.02.2015 oznámenie o tom, že je vyradená z evidencie uchádzačov dňom narodenia dieťaťa. Veď nepoberá ani dávku nezamestnanej a pri rodičovskom by sa mohla aj zamestnať /mala vo výhľade prácu, ale keď ju vyradili, tak ju ten zamestnávateľ nechce/ Len by ma zaujímalo, či je to takto správne? A čo teraz zdravotná poisťovňa, keď tam už ubehlo 1,5 mesiaca /keď ju vyradili spätne/. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Poberanie dávky v nezamestnanosti v súbehu s rod.príspevkom nie je možné. Zrejme to rozhodnutie SP, že jej nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikol, odovzdala na odd. rod.príspevku, nie evidencii uchádzačov o zamestnanie. V zákone o službách zam. som nenašla, že uchádzačom o zamestnanie nemôže byť poberatel, rod.príspevku, ale možno majú nejaké interné usmernenie z ústredia ...

V ZP treba splniť oznamovaciu povinnosť, štát je platitelom zdr.poistenia aj za osoby starajúce sa o dieťa do 6 rokov veku (predložiť doklad o vyradení z evidencie+rodný list dieťaťa)
Robina
07.02.15,21:29
Ďakujem za odpoveď, len ešte mi to aj tak nedá: ona nepoberala vôbec dávku v nezamestnanosti, ale nevznikol jej nárok ani na materské - o tom odovzdala rozhodnutie zo soc. poisťovne a preto hneď požiadala o rodičovský príspevok. Preto mi je to divné, že popri rodičovskom je možné mať príjem - ale evidovaný na úrade práce nemôže zostať. Teraz pri hľadaní zamestnania skoro každý zamestnávateľ sa pýta koľko ste evidovaný na úrade práce - či nevie dosťať nejaký príspevok na neho.Týmto pádom ona musí čakať 3 roky, aby ju znovu zaradili.
Jana Motyčková
08.02.15,10:48
Podľa zákona o službách zamestnanosti ÚP vyradí uchádzača o zamestnanie dňom narodenia dieťaťa, viď §36 ods. 1 písm. h). Rodičovský príspevok priamo nevadí. Musím povedať, že som si to doteraz v zákone nevšimla. Zaujímalo by ma, či aj otca, aj matku - ak nie, tak by som to považovala za diskrimináciu.

Bohužial, v zákone nie je daná možnosť s tým nesúhlasiť. Môžete ale opätovne požiadať o zaradenie do evidencie, myslím, že tu nie je ani "čakacia doba" od vyradenia 3, alebo 6 mesiacov. Len pre účely niektorých príspevkov na zamestnávanie je vyžadovaná doba na ÚP nepretržitá.
Navrhujem Jozefovi, ak sem nakukne - že by podal návrh na novelu tohoto, aby to nebolo automatické.
Robina
08.02.15,11:43
Ďakujem za odpoveď, veď hlavne o to jej išlo, aby tam nebolo prerušenie, ja som rozmýšľala, že napíšem námietku, len neviem či to obstojí, lebo oni poslali len oznámenie. Tiež si myslím, že je tam "dierka" v ich zákone, lebo poznám nejednu mladú mamičku, čo jej nevyjde materská. Asi niečo napíšem a priložím znovu to rozhodnutie zo soc. poisťovne, že jej nevzniká nárok na materskú. Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
Jana Motyčková
08.02.15,13:07
Aj keď podáte námietku, nepomôžete si - zákon platí.
Ester plus
02.02.16,08:25
Zamestnankyňa je momentálne na rodičovskej dovolenke, ide o pestúnsku starostlivosť. Dieťa dovŕši 6 rokov 7.4. Môžem 31.3. ukončiť prerušenie poistenia z dôvodu 6 a tým pádom bude vedená ako zamestnanec na účely sociálneho poistenia. Nevadí že sa bude prekrývať zamestnanie s poberaním rodičovského príspevku? V zdravotnej poisťovni bude do 7.4. vedená ako 1C Z?
Jana Motyčková
02.02.16,09:00
Predpokladám, že nastúpi do práce 1.4., tak v SP ukončíte prerušenie poistenia. Oznamovanie do SP nie je závislé od poberania rodičovského príspevku. Čiže nevadí, keď je súčasne zamestnaná a poberá RP. V ZP tiež dáte 2 Z 1.4.. 1C ukončíte 7.4..
maruska001
02.08.16,04:38
Dobry den,

chcela by som sa opytat na poberanie predlzeneho rodicovskeho prispevku,

dieta (5rokov) navstevuje skolku, matka pracuje na skrateny uvazok a pobera rodicovsky prispevok,

na UPSVaRe zacali rozsirovat informacie, ze budu posielat kontroly do skolok ci deti, na ktore ich matky poberaju predlzeny rodicovsky prispevok, navstevuju tieto zariadenia,

je to pravda? alebo nadalej ma matka takuto moznost?

dakujem
Jana Motyčková
02.08.16,06:12
Či bude ÚPSVaR niečo v škôlke kontrolovať, neviem.
Pri poberaní RP dieťa môže chodiť do škôlky.
14malina
19.06.17,11:15
Prajem pekný deň
Zamestnankyňa pracuje na kratší úväzok 20%. V júli sa jej má narodiť dieťa, zo zamestnania nejde ale na materskú dovolenku ani na rodičovskú dovolenku. Vyčerpá si len riadnu dovolenku a potom bude pokračovať normálne v zamestnaní. Môže si požiadať popri zamestnaní aj o rodičovský príspevok ? Materské poberať nebude.
Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
19.06.17,14:23
Od narodenia dieťaťa má nárok na rodičovský príspevok.
14malina
20.06.17,11:08
Ďakujem
dogicka
31.01.22,09:05
Dobrý deň, pani je na platenom predĺženom rodičovskom príspevku. Ide si založiť SRO, kde bude jediným spoločníkom a konateľom. V tejto SRO nebude zamestnaná, ani nebude poberať odmenu konateľa. Môže naďalej poberať platený RD?

ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
31.01.22,10:55
Myslíte predĺžené poberanie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa? Ak myslíte toto, môže byť spoločníkom s.r.o. aj konateľom, o RP nepríde. AK myslíte pandemický rodičovský príspevok, ten je od januára 2022 zrušený, naposledy sa vypláca za 12/2022.
dogicka
08.02.22,06:29
Myslíte predĺžené poberanie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa? Ak myslíte toto, môže byť spoločníkom s.r.o. aj konateľom, o RP nepríde. AK myslíte pandemický rodičovský príspevok, ten je od januára 2022 zrušený, naposledy sa vypláca za 12/2022.



Dobrý deň, ďakujem pekne za odpoveď. Áno myslela som tú prvú možnosť. Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň
buzasiova
25.04.22,08:25
Dobrý deň, prosím - zamestnankyňa je na RD a poberá rodič.príspevok. Potrebujeme ju ale dočasne v práci zamestnať na polovičný úväzok. Je to možné urobiť na druhú prac.zmluvu, príp.dohodu, s tou istou prac.náplňou ako má svoj normálny TPP? Nechceme totiž, aby nastúpila na ten prac.pomer z ktorého poberala materskú, aby sme jej v prípade druhého tehotenstva nezhoršili vymer.základ na materský príspevok. A ešte otázka - neovplyvní druhá prac.zmluva jej vymer.základ na materskú v prípade ďalšieho tehotenstva? Ďakujem, Buzašiová
Jana Motyčková
25.04.22,09:12
Podľa Zákonníka práce (§ 50) druhý pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa môže byť uzatvorený len na iný druh činnosti. Táto podmienka sa priamo nevzťahuje na dohody, ale aj tu by som bola opatrná, keďže má ísť o výnimočné uzatváranie dohôd. Ak je to nutné, zvolila by som dohodu. Lenže dohoda o pracovnej činnosti môže byť na max 10 hodín týždenne, dohoda o vykonaní práce má byť vymedzená výsledkom. Dohoda neovplyvní materské z pôvodného pracovného pomeru - ak vám medzitým nepríde IP, ktorý preklasifikuje dohodu spätne na to, že to mala robiť v pôvodnom pracovnom pomere.
buzasiova
25.04.22,10:51
Ďakujem Vám pani Motyčková za odpoveď, a ešte dotazík, keby sme jej dali úplne inú prac.náplň na TPP na polovičný úväzok, ovplyvní v prípade tehotnosti tento skrátený TPP vymer.základ na materské uplatňované z pôvodného TPP? Ďakujem
Jana Motyčková
25.04.22,10:57
Ak to bude PP na iný druh činnosti, neovplyvní to výšku materského z pôvodného PP, ak by tento nový PP trval dosť dlho, dokonca by mohol súčasne vzniknúť nárok na materské aj z tohto PP. Mohlo by to ovšem (negatívne, keďže zrejme príjem bude nižší) ovplyvniť dávku v nezamestnanosti, ak by išla do 2 rokov po skončení tohto PP do evidencie nezamestnaných.
buzasiova
25.04.22,12:02
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď pani Motyčková, pekný deň prajem. Buzašiová