Mey
06.11.06,08:21
Ahojte,
chcem poprosiť o radu, ide o to že známy robý živnostníka na jednoduché učtovníctvo, ma živnosť na zapájanie elektrických rozvodov, a chce si dať telefon na paušál, potrebovali by sme vedieť ako to potom bude s faktúrami ak ich chce použiť na výdavky do učta. Počula som niečo že sa dava tak 70% zo sumy faktury, ale teraz zas niekto povedal môjmu známenu, že výška percent z faktúry sa dáva podla toho aj akú má živnosť. Ako to vlastne je, poradte prosím? !!!!! :)
otázka
06.11.06,07:26
Fa za telefón musí byť s IČO a DIČ, len vtedy si ju môže so 100% istotou dať do účta.
otázka
06.11.06,07:28
A doplním, ak ide mobil celú, samozrejme nesmú byť vo Fa také veci ako volanie na audiočísla a pod.
Mey
06.11.06,07:29
ano to viem aj to s IČO, ale ako sa to dáva do učtovníctva a je to pravda že sa to delí podla živnosti, ja som to počula prvý krát
otázka
06.11.06,07:31
Ja som to tiež ešte nepočula. Fa zaeviduješ v knihe záväzkov. Keď prebehne úhrada zaeviduješ v PD príslušným dátumom cez VPD /ak bola platba v hotovosti/ alebo na základe VzBÚ.
Mey
06.11.06,07:34
a normálne v celej sume ale tých 70% z výšky faktúry, lebo vraj je totak lepšie kôli daňovákom.
otázka
06.11.06,07:38
Pokiaľ nemáš vo Fa "blbosti" ako som písala vyššie, tak celú sumu.
Mey
06.11.06,07:53
ďakujem velmi pekne za rady a za ochotu pomôcť.
Paula
06.11.06,07:55
Fa za telefón musí byť s IČO a DIČ, len vtedy si ju môže so 100% istotou dať do účta.

S dovolením použijem tento príspevok. Na identifikačné údaje si kontroly dávajú pozor a v prípade ich absencie ich neuznávajú (aj pri kontrole DPH).
renča1
06.11.06,14:31
a normálne v celej sume ale tých 70% z výšky faktúry, lebo vraj je totak lepšie kôli daňovákom.

SZČO si uplatní mob.telefon , ako uzná za vhodné on sám a nie kvôli daňovákom. Ak používa mob.telef. len výlučne na dosiah., zabezpečenie zisku, tak si celú fa za mobil dá do výdavkov ovpl.základ dane. Ale ak používa mob.telefon aj na súkrom.účely, tak si sám stanoví a odsleduje koľko % za mesiac pretelefon.na firem.účely a koľko % na súkrom.účely. SZČO , ak si stanoví 70% , že si dá do výdavkov ovpl.základ dane, tak bude účtovať napr:
-faktúr.suma 1000,- s dph z toho 70% je 700,- SK a 30% v sume 300,-Sk
telef.zaplatí cez účet, účtovanie v peňaž.denníku:
1/ výdavok cez účet 1000,- SK
2/ výdavok ovpl.základ dane v druh.členení prevádz.réžia 700,-
3/ výdavok neovpl.základ dane 300,- SK

Príklad bol uvedený pre neplatcu dph.
jasmine
13.11.06,16:45
Keď mám raz mobil na živnosť, na IČO, môžem si dať do nákladov celú faktúru, bez ohľadu na to, koľko som pretelefonovala na firemné a na súkromné účely. Potom ako si majú dávať firmy, ktoré majú taktiež služobné mobily, výdavky do nákladov? Zamestnanec, ktorý má služobný mobil, určite netelefonuje čisto len na firemné účely.
Danila
13.11.06,17:23
Keď mám raz mobil na živnosť, na IČO, môžem si dať do nákladov celú faktúru, bez ohľadu na to, koľko som pretelefonovala na firemné a na súkromné účely. Potom ako si majú dávať firmy, ktoré majú taktiež služobné mobily, výdavky do nákladov? Zamestnanec, ktorý má služobný mobil, určite netelefonuje čisto len na firemné účely.Tvoje konštatovanie nie je v súlade príslušných ustanovení zákona o účtovníctve a zákona o dani z príjmov. Je to Tvoj názor, dúfam, že nie rada pre zadávateľa. Všetko presne vysvetlila RENKA. To jediné platí.
JanaF
13.11.06,17:25
Keď mám raz mobil na živnosť, na IČO, môžem si dať do nákladov celú faktúru, bez ohľadu na to, koľko som pretelefonovala na firemné a na súkromné účely. Potom ako si majú dávať firmy, ktoré majú taktiež služobné mobily, výdavky do nákladov? Zamestnanec, ktorý má služobný mobil, určite netelefonuje čisto len na firemné účely.

to je pravda, čo sa týka zamestnancov, ale zaleži to v konečnom dôsledku od zamestnávateľa, či stanoví hranicu zamestnancovi, ktorú môže mesačne pretelefonovať a čo pretelefonuje navyše, to sa zamestnancovi strhne pri výplate. Zoznam telefónnych hovorov je možné zistiť aj vo výpise hovorov:-)
Lucia7
13.11.06,17:26
Keď mám raz mobil na živnosť, na IČO, môžem si dať do nákladov celú faktúru, bez ohľadu na to, koľko som pretelefonovala na firemné a na súkromné účely. Potom ako si majú dávať firmy, ktoré majú taktiež služobné mobily, výdavky do nákladov? Zamestnanec, ktorý má služobný mobil, určite netelefonuje čisto len na firemné účely.

Zamestnanci, ak majú služobný mobil, mali by telefonovať výlučne na firemné účely, čo ale v praxi na 99,99% neexistuje. Je to potom otázka zamestnávateľa, či bude súkromné telefonáty zamestnancom dávať preplácať a tým pádom ponižovať i náklady a DPH alebo OK :) , ale v takom prípade by mal vedieť aspoň zhruba, pre účely daňovej kontroly, zdokladovať odchádzajúce hovory. Na to slúžia výpisy telefónnych hovorov ....
ekopo
13.11.06,17:35
Keď mám raz mobil na živnosť, na IČO, môžem si dať do nákladov celú faktúru, bez ohľadu na to, koľko som pretelefonovala na firemné a na súkromné účely. Potom ako si majú dávať firmy, ktoré majú taktiež služobné mobily, výdavky do nákladov? Zamestnanec, ktorý má služobný mobil, určite netelefonuje čisto len na firemné účely.
S tou vetou by som vonkoncom nesúhlasil, pozri predchádzajúci príspevok RENČA1. Ale mal som tiež prípady, že pri kontrole mi bolo povedané asi toľko, že do nákladov a na účely odpočtu DPH mi uznajú len 70 % z faktúry. A to ma vie mierne vytočiť. Vždy poviem asi túto vetu: prosím uveďte to do zápisnice aj so zdôvodnením. Na to dostávam odpoveď: Môžme si vyžiadať rozpis hovorov. A ja : Zajtra ho máte a všetky hovory na uvedené čísla boli služobné. Samozrejme audiotext, a hlasovania vyhadzujem automaticky. Ale toto je ten najmenší problém v celom účtovníctve, handrkovanie o percentách.......
ekopo
13.11.06,17:36
Ako sme sa rozpísali..............
gutan52
25.02.08,22:37
Ale toto je ten najmenší problém v celom účtovníctve, handrkovanie o percentách.......

Handrkovanie o za/ne platení je väčší PROBLÉM.
To je pravda pravdúca - vedúca... a oni si len svojevravia!
Čil buď múdry/á...

Veru, veru... Z firemným voláme 100% pre firmu a s vlastnými voláme pre firmu 40% a do nákladov si nič nedávame. Veď by sme šli do straty... Však také účty a ešte vraj aj zmluvné pokuty... to nás rujnuje! A na bilbordoch len rečičky a úsmevy. Osie..jú nás, a vraj len plaťte...
Zmluva skončená už 3 mesiace, mobil nejde
- vypli ho a keď uhradíme poslednú pohľadávku, tak tomu rozumejú, že nás zapnú a po čase pošlú faktúru až sa Vám hlava netočí ! Veď nič som netelefonoval už 3 mesiace a poslali nám Fa na 2365,- Sk. Tak , čo je dôležitejšie? zaučtovať, alebo pohľadať na Porade Knowhow? Čo sme komu urobili, že sú tu takéto mobilné "poriadky". Nechce sa mi to veru platiť, ani učtovať. Ako to robíte Vy, keď vám prídu takéto záhadné faktúry...

Tuším, čo mi povedia, keď tam pôjdem. Už ste re-klamáciu vyhrali?
gutan52
05.03.08,00:08
Handrkovanie o za/ne platení je väčší PROBLÉM.
To je pravda pravdúca - vedúca... a oni si len svojevravia!
Čil buď múdry/á...

Veru, veru... Z firemným voláme 100% pre firmu a s vlastnými voláme pre firmu 40% a do nákladov si nič nedávame. Veď by sme šli do straty... Však také účty a ešte vraj aj zmluvné pokuty... to nás rujnuje! A na bilbordoch len rečičky a úsmevy. Osie..jú nás, a vraj len plaťte...
Zmluva skončená už 3 mesiace, mobil nejde
- vypli ho a keď uhradíme poslednú pohľadávku, tak tomu rozumejú, že nás zapnú a po čase pošlú faktúru až sa Vám hlava netočí ! Veď nič som netelefonoval už 3 mesiace a poslali nám Fa na 2365,- Sk. Tak , čo je dôležitejšie? zaučtovať, alebo pohľadať na Porade Knowhow? Čo sme komu urobili, že sú tu takéto mobilné "poriadky". Nechce sa mi to veru platiť, ani učtovať. Ako to robíte Vy, keď vám prídu takéto záhadné faktúry...

Tuším, čo mi povedia, keď tam pôjdem. Už ste re-klamáciu vyhrali?

Odpoveď ? Nieje . Haló , tak ako sa dá vyhrať u mobilného operátora? Poradí mi niekto ? Potom sa mu patrí aj poďakovať. JG
Katy a R
25.03.08,09:46
S dovolením použijem tento príspevok. Na identifikačné údaje si kontroly dávajú pozor a v prípade ich absencie ich neuznávajú (aj pri kontrole DPH).

Ak mám mobil len ako súkromná osoba - a plánovala som dať do nákladov 70% (JU), nedoporučujete takýto postup? Mám ešte jeden mobil, ten by som nedávala vôbec do nákladov.
Radšej to mám zmeniť u operátora a dám to na IČO ?
(predpokladám,že za poplatok a nie malý?)
Misicka21
08.04.10,05:57
Ja mám zase takýto problém, že zamestnancom sme dali firemné mobily s voľným volaním vo firme a 70 minút na volanie pre firmu na firemné účely, všetci to pochopili a nevolajú súkromne,ale jedna zamestnankyňa volala "mesačne" 6 hodín vrátane 70 min. a z toho 4 hodiny súkromne, viem jej to oficiálne stiahnúť z platu?? alebo čo s tým, za pol roka to robí 200€ (len súkromné čísla)
joiner
08.04.10,06:22
Prosim Vas,
chcel som zadat novu temu, ale kedze tato je aktualna mam otazku:
Ja mam ICO a som platca DPH. Podnikam doma ( robim IT poradcu ) a teda k praci nevyhnutne potrebujem internet. Kedze mam ORANGe, dal som si aj FIBERNET. No a tu je kamen urazu:

Vyhodnejsie mi bolo zobrat FIBERNET aj S FIBER TV, teda aj s televiziou. Avsak mam teraz problem. Urcite sluzby nemozem vyuzivat, kedze som fyzicka osoba a ORANGE nevie rozdelit sluzby tak, ze mi bude chodit FA na internet na ICO a na telku na RC. Jedina sanca je, ze si dam prehodit FA na RC.

No a teraz otazka: Je sanca nejakym sposobom dostat FA ktora nebude na ICo, ale na RC do uctovnictva? Z ktoreho uctu ju mam potom platit z podnikatelskeho, ci sukromneho?

Prosim poradte, lebo normalne lutujem, ze som si tu telku aktivoval :-(
babi2
08.04.10,06:33
Prosim Vas,
chcel som zadat novu temu, ale kedze tato je aktualna mam otazku:
Ja mam ICO a som platca DPH. Podnikam doma ( robim IT poradcu ) a teda k praci nevyhnutne potrebujem internet. Kedze mam ORANGe, dal som si aj FIBERNET. No a tu je kamen urazu:

Vyhodnejsie mi bolo zobrat FIBERNET aj S FIBER TV, teda aj s televiziou. Avsak mam teraz problem. Urcite sluzby nemozem vyuzivat, kedze som fyzicka osoba a ORANGE nevie rozdelit sluzby tak, ze mi bude chodit FA na internet na ICO a na telku na RC. Jedina sanca je, ze si dam prehodit FA na RC.

No a teraz otazka: Je sanca nejakym sposobom dostat FA ktora nebude na ICo, ale na RC do uctovnictva? Z ktoreho uctu ju mam potom platit z podnikatelskeho, ci sukromneho?

Prosim poradte, lebo normalne lutujem, ze som si tu telku aktivoval :-(
Ak si chceš uplatňovať internet v nákladoch, tak musí byť faktúra na IČO, ak sa dajú služby za TV oddeliť, tak nie je problém, tú časť treba dať ako nedaňový náklad a uhrádzať faktúru z podnikateľského účtu
Misicka21
08.04.10,06:39
posúvam
*20
joiner
08.04.10,07:48
Chapem,

ale tym ze som fyzicka osoba nie je to jedno?
ICO ci RC, nechapem, preco s tym danovaci maju problem.

Podla mna musi existovat nejaky sposob ako to obist....
babi2
08.04.10,08:04
Chapem,

ale tym ze som fyzicka osoba nie je to jedno?
ICO ci RC, nechapem, preco s tym danovaci maju problem.

Podla mna musi existovat nejaky sposob ako to obist....
Neviem čo chceš obchádzať, si SZČO a platiteľ DPH, tak doklady, ktoré si chceš uplatňovať vo výdavkoch a uplatňovať DPH, nemôžu byť vystavené na rodné číslo. Ešte k uplatneniu DPH, tú treba pri uplatnení krátiť o časť, ktorá prináleží k nákladu za TV
Misicka21
08.04.10,09:46
Ja mám zase takýto problém, že zamestnancom sme dali firemné mobily s voľným volaním vo firme a 70 minút na volanie pre firmu na firemné účely, všetci to pochopili a nevolajú súkromne,ale jedna zamestnankyňa volala "mesačne" 6 hodín vrátane 70 min. a z toho 4 hodiny súkromne, viem jej to oficiálne stiahnúť z platu?? alebo čo s tým, za pol roka to robí 200€ (len súkromné čísla)
Dajte tip ako by ste to riešili.
babi2
08.04.10,11:02
Dajte tip ako by ste to riešili.
Ak jej to viete z výpisu preukázať, že sú to súkromné hovory, tak to treba riešiť s ňou. Myslím že to netreba strhnúť z výplaty, peniaze môže vložiť po dohode aj do pokladne. Hovoríš že je to vec stará pol roka, a čo ste robili s DPH? predpokladám že ste si ju uplatňovali celú, čo nebolo v tomto prípade správne
Misicka21
08.04.10,11:09
Na základe výpisu to s ňou riešime, je to od septembra do marca 2010, suma je bez DPH, ktorú jej chceme dať zaplatiť, ale viem, že bude skákať a plakať,
a zase keď by sa chcela obrátiť na právnika, nech to je nejak právne správne, ako najjednoduchšie by bolo jej to dať zaplatiť, pretože podpísala preberací na mt, dám jej dohodu o vrátení sumy do pokladne?? alebo??
babi2
08.04.10,11:20
Na základe výpisu to s ňou riešime, je to od septembra do marca 2010, suma je bez DPH, ktorú jej chceme dať zaplatiť, ale viem, že bude skákať a plakať,
a zase keď by sa chcela obrátiť na právnika, nech to je nejak právne správne, ako najjednoduchšie by bolo jej to dať zaplatiť, pretože podpísala preberací na mt, dám jej dohodu o vrátení sumy do pokladne?? alebo??
prečo jej to chcete dať zaplatiť bez DPH? vy by ste tú DPH mali vrátiť, nemáte nárok na odpočet keďže tieto uskutočnené hovory boli súkromné
Misicka21
08.04.10,11:33
tak sme sa rozhodli, DPH už neriešim, jedná sa mi o druhú vec
babi2
08.04.10,11:51
tak sme sa rozhodli, DPH už neriešim, jedná sa mi o druhú vec
Ak podpíše, že hovory boli súkromné a vráti peniaze do pokladne, tak sa hádam nebude obracať na právnika.
K tej DPH, keďže budete mať vrátené peniaze v pokladni, tak ju treba riešiť, to je môj názor
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
ods.(5)Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté