Jozef Mihál
06.11.06,09:25
Som zamestnankyňa, mám polročné dieťa, k 1.12.2006 mi končí materská dovolenka a začína rodičovská dovolenka. Musím sa ísť sama prihlásiť do Sociálnej poisťovne, aby za mňa štát platil poistné na dôchodkové poistenie alebo stačí, že nástup na rodičovskú dovolenku ohlási môj zamestnávateľ?
Jozef Mihál
06.11.06,08:29
Podľa § 15 ods. 1 písm.c) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, povinne dôchodkovo poistená je fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti.

Podľa § 22 ods.1 zákona, povinné dôchodkové poistenie vzniká vyššie uvedenej fyzickej osobe odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa. Ak sa o dieťa v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá. Povinné dôchodkové poistenie uvedenej fyzickej osobe zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku, najneskôr dňom dovŕšenia šiestich rokov veku dieťaťa.

Podľa § 26 ods.1 písm. e) zákona sa povinné dôchodkové poistenie zamestnancovi prerušuje v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku.

Z vyššie uvedeného vyplýva po 1.8.2006 nasledovný postup:

Zamestnávateľ pri nástupe zamestnankyne na rodičovskú dovolenku zasiela do pobočky Sociálnej poisťovne Registračný list, v ktorom oznamuje prerušenie povinného nemocenského a dôchodkového poistenia zamestnankyne z dôvodu nástupu na rodičovskú dovolenku.

Zamestnankyňa musí sama podať Registračný list fyzickej osoby a to ešte pred nástupom na rodičovskú dovolenku (doporučuje sa podať Registračný list do 15 dní od narodenia dieťaťa), v ktorom vyznačí, že:
- ide o prihlášku,
- je FO, za ktorú platí poistné štát (typ = 3),
- vyplní identifikačné údaje FO v oddieli 2., adresu v oddieli 3., korešpondenčnú adresu v oddieli 5.,
- v oddieli 10. uvedie dátum vzniku poistenia (= dátum odkedy je na rodičovskej dovolenke), dátum narodenia dieťaťa,
- príslušným spôsobom vyplní oddiel 12.

Ak zamestnankyňa poberala materské, počas poberania materského jej trvalo povinné dôchodkové poistenie zamestnanca, preto v tom čase ešte poistencom štátu nie je. Poistencom štátu bude odo dňa nástupu na rodičovskú dovolenku, ak do tohto dňa podá prihlášku (vyššie uvedený Registračný list). Ak Registračný list podá neskôr, stane sa poistencom štátu odo dňa podania Registračného listu.

Ak zamestnankyňa materské nepoberala, poistencom štátu sa stáva odo dňa narodenia dieťaťa, ak do 15 dní od narodenia dieťaťa podá prihlášku (vyššie uvedený Registračný list). Ak Registračný list podá neskôr, stane sa poistencom štátu odo dňa podania Registračného listu.

ZSP_§15_ods.1_pism.c
ZSP_§22_ods.1
dendoz
07.02.07,22:12
Jedna otazocka. Ak manzel, ktory nastupil na rodicovsku dovolenku ma v inom okrese trvaly pobyt ako sidli jeho zamestnavatel, kde sa prihlasit na dochodkove a nemocenske poistenie? V mieste trvaleho pobytu alebo v okrese kde sidli zamestnavatel, ktory mu urobil prerusenie podanm RL do SP?
infoziadatel
27.06.07,12:43
Zamestnankyňa musí sama podať Registračný list fyzickej osoby a to ešte pred nástupom na rodičovskú dovolenku (doporučuje sa podať Registračný list do 15 dní od narodenia dieťaťa), v ktorom vyznačí, že:
- ide o prihlášku,
- je FO, za ktorú platí poistné štát (typ = 3),
- vyplní identifikačné údaje FO v oddieli 2., adresu v oddieli 3., korešpondenčnú adresu v oddieli 5.,
- v oddieli 10. uvedie dátum vzniku poistenia (= dátum odkedy je na rodičovskej dovolenke), dátum narodenia dieťaťa,
- príslušným spôsobom vyplní oddiel 12.


Prosím Vás, čo sa stane ak zamestnankyňa tento Reg.list v SP nepodá? Potom bude z pohľadu SP ako čo?
Má to vplyv napríklad na ďaľšiu materskú alebo pre zápočet odrobených dní?

Díky moc Zuzula:o
infoziadatel
27.06.07,13:18
Podľa § 26 ods.1 písm. e) zákona sa povinné dôchodkové poistenie zamestnancovi prerušuje v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku.

Prosím Vás, poriadne sa z toho neviem vysomáriť. čo znamená tento §26 prerušenie...., v ktorom čerpá rod. dov.- aký to bude mať na mňa dopad? Znamená to, že sa mi to nezapočítava do odrobených rokov, alebo do ďaľších výpočtov pri nejakých dávkach? Prosím Vás o vysvetlenie.
Jozef Mihál
29.06.07,13:46
Ano, prerusenie znamerna, ze sa toto obdobie nezapocitava do tzv. odpracovanych rokov. Pocas starostlivosti o dieta do 3 r. vsak poistne na dochodkove poistenie plati stat - takze vtedy aj tak roky bezia. Len sa netreba zabudnut prihlasit ako poistenec statu.
Candy
10.09.07,16:43
Z tohto postupu vyplýva, že si musí po skončení RD táto žena sama podať aj odhlášku, aj keď zamestnávateľ ukončí prerušenie z dôvodu ukončenia RD?
Aké sankcie ju čakajú, keď podá RL oneskorene alebo vôbec?
Jozef Mihál
11.09.07,08:34
Štát platí matke dôchodkové poistenie až kým matka neukončí rodičovskú dovolenku (najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši vek 6 rokov, dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vek 18 rokov).

Preto pri ukončení rodičovskej dovolenky a návrate do zamestnania je matka povinná odhlásiť sa z dôchodkového poistenia a to do 8 dní od skončenia riadnej starostlivosti o dieťa - a to v miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska osobne alebo poštou.

Odhlásenie sa znamená podanie/zaslanie vyplneného Registračného listu fyzickej osoby. V ňom sa krížikom vyznačí, že ide o odhlášku.

§ 229 ods. 1 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"(1) Fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. c) až e) je povinná odhlásiť sa z dôchodkového poistenia do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia v pobočke príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu."

§ 239:

"Za porušenie povinností ustanovených v § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 228 až 234 a § 279 môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 500 000 Sk. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom."
marek32
11.09.07,14:00
Zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku 07.06.2005, od 20.12.2005 je na rodičovskej dovolenke.

Mala sa zamestnankyňa po 1.8.2006 ísť sama prihlásiť do Sociálnej poisťovne, aby za ňu štát platil poistné na dôchodkové poistenie ?
uko
25.09.07,12:26
Zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku 07.06.2005, od 20.12.2005 je na rodičovskej dovolenke.

Mala sa zamestnankyňa po 1.8.2006 ísť sama prihlásiť do Sociálnej poisťovne, aby za ňu štát platil poistné na dôchodkové poistenie ?
z vyššie uvedeného vyplýva, že áno. ja by som to tiež potrebovala asi počuť ešte niekoľkokrát. pretože mám podobný prípad.
zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke od 13.9.2005. dňa 30.09.2007 končí pracovný pomer, ktorý bol dohodnutý na dobu určitú. chcem vypísať ELDP a dostávam sa do pomykova, pretože podľa poučenia (viď príloha str. 7)je už od 1.7.2005 dôchodkové poistenie prerušené. Keď v júli 2005 nastali zmeny, dostali sme zo Soc.p. poučenie, ktoré nižšie prikladám a z ktorého som pochopila,že poistenkyňa je naďalej povinne dôchodkovo poistená, DP za ňu platí štát a nie je povinná plniť prihlasovaciu povinnosť. Potvrdila mi to aj pracovníčka sociálnej poisťovne. Rovnako, o rok, v auguste 2006 som poprosila pracovníčky o vysvetlenie a bolo mi povedané, že tých,kt. už sú na RD sa toto netýka. dokonca, keď sa táto téma pred dvoma týždňami opäť obnovila, som sa vyľakala a išla si to ešte raz overiť na soc. poisťovňu, kde ma opäť uistili. možno dva dni na to to bolo v správach a keď pozerám na www stránku soc. poisťovne, tak tam je tiež vysvetlenie priložené až 24.8.2007.
vlastne sa tu nechcem vylievať z toho, ako ma mrzí, že tie ženy, ktorým pomáham s materskou som takto pripravila o 2 roky dôchodkového poistenia, na to stránka porada neslúži. skôr som chcela opäť na táto záležitosť upozorniť, ak je niekto na tom podobne.
katjab
18.10.07,10:19
Prosím o radu:
Zamestnankyňa nastúpila na MD 11.09.2007. Zamestnávateľ poslal prerušenie /RLFO/ do SP.
Dotyčná 18.10.2007 porodila bábätko. Do 15 dní má sa prihlásiť na dôchodkové poistenie ako fyzická osoba, aby mala započítané roky do dôchodku počas MD a RD?
Po nástupe do zamestnania musí do 8 dní sama podať odhlášku /RLFO/ do 8 dní?
Jozef Mihál
18.10.07,19:37
katjab: Presne tak.
katjab
19.10.07,08:36
Ďakujem p. Miháľ.

Ešte by som mala dotaz na dobrovoľné nemocenské poistenie.
Star.dôchodca sa prihlásil dňa 01.03.2007 v SP ako DPO z minima. Dňa 15.11.2007 by sa odhlásil. Od 15.12.2007 by sa prihlásil z novu z maxima.
Toho 15.11.2007 treba dať prerušenie, alebo odhlášku???
Jozef Mihál
20.10.07,09:00
katjab:

Z DNP sa treba odhlásiť. Teda k 15.11.2007 podá RLFO vyplnený ako odhláška a k 15.12.2007 podá ďalší RLFO vyplnený ako prihláška s maximálnym VZ.

A o pár dní (pozor, ešte pred koncom roka 2007) podá ďalší RLFO vyplnený ako zmena VZ k 1.1.2008 na 8100.

V roku 2008 potom bude mať nárok na nemocenské dávky z DVZ odvodeného z 28142 Sk.
katjab
21.10.07,10:31
K otázke č. 12:
K 01.10.2007 netrebalo podať RLFO na zmenu na VZ - 8.100,- Sk?
Platiť samozrejme už bude k 08.11.2007 357,- Sk.
Ďakujem
Jozef Mihál
21.10.07,10:48
Nie, RLFO s nahlásením zmeny VZ zo 7600 Sk na 8100 Sk podávať netreba, pretože ide o zmenu "zo zákona".
katjab
21.10.07,19:05
Ďakujem.
rrrrr
24.10.07,04:53
Dobrý den, prosim vás mame taky pripad.Zamestnankyna priniesla ziadost o materske k 6.4.2007 /8 tyzdnov pre predp.porodom/. Nasledne poziadala o rodicovsku dovolenku od 2.11.2007. Zistili sme,ze mala mat materske len 6 tyzdnov pred porodov /mala predtym prerusenie poistenia-neplatene volno/. Co mame urobit s tymi dvomi tyzdnami od 6.4.2007, mame jej poskytnut neplatene volno a upravit podla toho aj RLFO a oznamenia do ZP?
Dakujem za radu.
Jozef Mihál
24.10.07,06:51
Ak faktický stav bol taký, že od 6.4.2007 mala dva týždne neplateného voľna, mali by ste dodatočne zaslať do SP RLFO s nahlásením začiatku a konca prerušenia povinného poistenia zamestnanca.

Do ZP sa neplatené voľno neoznamuje.
rrrrr
26.10.07,14:10
Ona predlozila ziadost o materske k 6.4.2007.lekar zle vystavil ziadost o materske.
rrrrr
26.10.07,14:11
A az ked poziadala o rodicovku dovolenku, tak sme zistili,ze by bola materska 30 tyzdnov.
katjab
26.10.07,15:48
Ja osobne si myslím, že na žiadosť o materské lekár môže ju vypísať 6-8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu.
rrrrr
27.10.07,12:06
Moze 6- 8 tyzdnov pred porodom. Ale ked mala prerusene poistenie,tak moze max.6 tyzdnov,je to aj v zakone o soc.poisteni.
katjab
18.12.07,20:16
katjab:

Z DNP sa treba odhlásiť. Teda k 15.11.2007 podá RLFO vyplnený ako odhláška a k 15.12.2007 podá ďalší RLFO vyplnený ako prihláška s maximálnym VZ.

A o pár dní (pozor, ešte pred koncom roka 2007) podá ďalší RLFO vyplnený ako zmena VZ k 1.1.2008 na 8100.

V roku 2008 potom bude mať nárok na nemocenské dávky z DVZ odvodeného z 28142 Sk.

RLFO na zmenu VZ od 01.01.2008 nechcú zobrať, vraj treba napísať riadnu žiadosť o zmenu VZ.:confused:
Jozef Mihál
19.12.07,07:41
Forma a obsah tlačiv a pod. pomocou ktorých sa poistenci prihlasujú, ohlasujú zmeny a pod. sú v kompetencií Sociálnej poisťovne. Preto ak SP požaduje nahlásenie zmeny VZ v DNP prostredníctvom žiadosti o zmenu, treba sa tým riadiť.