Marián II
06.11.06,10:43
Je čas nakladania kapusty. Pochváľte sa svojím odskúšaným receptom.
Hlinkovx
06.11.06,09:45
a technologickým postupom...a čo s tým následne robiť...poznám zatiaľ iba záverečnú fázu - zjedenie :D
Inuška
06.11.06,11:20
Ja mam velmi jednoduchy: 20 g soli na 1 kg kapusty a k tomu trochu celej rasce. Natlacit do suda, nechat vykvasit a jest. Este pred mesiacom sme mali poslednu kyslu kapustu z minuleho roku. Inak mozes pridat bobkovy list, cierne korenie, chren, jablko - podla chuti. Ale nam pri tychto experimentoch nejako nevychadzala, az taka bez vsetkeho.
bezradná
06.11.06,11:33
ja pomer kapusta-soľ neviem, lebo to robíme od oka. Jeden vandlík
(12-15l - neviem presne, ak bude treba do zajtra zistím) kapusty, za hrsť soli, trocha rasce, celé čierne korenie, 2-3 bobkové listy a za hrsť na kolieska nakrájanej cibule. Natlačiť do suda(máme kameninový) a opakovať.
Hlinkovx
06.11.06,11:40
no..a potom..keď je to natlačené..sa to ešte nejako dolieva..
akou vodou ? kedy sa začne dolievať ?
ešte to ma zaujíma...
myrtus
06.11.06,11:50
Nie vždy treba dolievať - len vtedy keď je v nej málo vody, je viditeľne "suchá", dolejem studenou osolenou vodou.
ZEvina
06.11.06,12:17
ja pomer kapusta-soľ neviem, lebo to robíme od oka. Jeden vandlík
(12-15l - neviem presne, ak bude treba do zajtra zistím) kapusty, za hrsť soli, trocha rasce, celé čierne korenie, 2-3 bobkové listy a za hrsť na kolieska nakrájanej cibule. Natlačiť do suda(máme kameninový) a opakovať.

My to tiež takto nakladáme od oka, len tam dávame iba kúsky chrenu a jabĺčka. Koreninami dochucujeme až pri varení. Od bobkového listu by kapusta mohla zhorknúť. Treba dbať, aby boli posolené aj kraje a hlavne dobre natlačiť, aby kapusta nezmäkla. Máme kameninový sud a ešte nikdy sme nemuseli dolievať vodu (len do okraja súdka pod vrchnák, aby sa tam nedostal vzduch).
tiny77
06.11.06,13:20
aj my robime kapustu :D
a uplne obycajnu - na 30 kg kapusty 150 g soli.
a asi pol balicka celej rasce. (aj bobkovy list sme davali, nebola horka, a aj zelerovu vnat, dostane krasnu aromu)
(skor tu cibulu nie, kuchari povedali, ze od toho makne) ta ja neznam. :D

odporucam najprv premiesat so solou v nejakej nadobe, chvilu pockat, kym pusti vodu, a potom zacat tlacit do suda. a problem so suchou kapustou nemam, skor sme ju pri stupani este tej vody museli zbavovat.

je dobre ju mat asi prve dva tyzdne (kym zacne kvasit) na teplom mieste,
potom ju uz len skladovat v chlade. :rolleyes:

:cool:
a nezabudnut spievat:
uz to mam nacvicene :D
do dvorecka do dvoraaa smutny mesiac poozeeeraaaaa ;)


a kapustu v original drevenom sude mala babka natlacenu aj s jablckami. tie som tam chodila potom tajne vyjedat.
ja som to este s jablckami nerobila... mozno vyskusam :rolleyes:
Mackovka
06.11.06,13:31
Ak budete mať pocit, že kapusta mäkne, prilejte do nej metokýš. Zatiaľ to vždy pomohlo, keď bolo treba.
helas
06.11.06,13:40
My ešte pridávame na koniec aj zálievku urobenú z deka /ako na uhorky/len bez octu a vychladenú
AlaNR
06.11.06,13:43
Ja som ju ešte v živote nerobila, len som sa prizerala. :D

Tatko, keď ešte žil to robil tak, že si dal do kameňáča vrstvu kapusty, vrstvičku cibule, soľ, čierne celé korenie, celú rascu, bobkový list a tlačil o dušu.
Tá kapusta tým tlačením super pustila vodu a tak pokračoval, kým neminul všetku kapustu.
Nadbytočnú vodu, ktorú vytlačil, sme dali do fľašiek a do chladničky, aby zbytočne nekysla a potom, keď bola kapusta zhora troška suchšia, dolievali sme ju touto vodou.
Súdok bol 2-3 týždne vystavený v lavóri na chodbe, lebo kapustička sem tam vyšprtla.:D
V tom žliabku okolo vrchnáka muselo byť stále dosť vody, aby sa tam nedostal zbytočný vzduch.

Potom sme ju preložili do pivnice, kde mala stabilnú nízku teplotu a tam vydržala od októbra koľkokrát až do apríla.
Všetci už mali kapustu pohnitú, ale naša bola stále chrumkavá a dobrá.

Odkedy tatko zomrel, takú dobrú kapustu, akú robil on, sa nám už nepodarilo urobiť.:mee:
ZEvina
06.11.06,13:56
Ešte ma napadlo, že ak budete (už vykvasenú kapustu) vyberať zo súdka, dajte navrch igelit cez celý vrch kapusty a niečím ťažkým zaťažte /trebárs veľké kamee zabelené v igelitovom sáčku/ aby Vám kapusta nezmäkla. V tých veľkých klasických drevených sudoch sú drevené dosky zaťažené skalami.
Já to vím - sem Záhoráčka :)
mirka165
06.11.06,15:00
My prekladáme jednotlivé dávky pred tlačením aj plátkami cvikly - je potom krásna červená, tiež chren, cibuľu, bobkový list, rascu čierne a nové korenie a kameninovú šoľ -lebo obyčajná sa rýchlo rozpúšťa a vyplavuje.
Melnick
06.11.06,17:11
Práve som včera natlačila 100 kg kapusty. ZEvina má pravdu,že najlepšia bola tá v drevených sudoch,zaťažená vyvarenou žabicou,ktorá slúžila iba na tento účel. Bohužiaľ niekto mužovej starej mame poradil,že je dobré dať pre urýchlenie kvasenia kôrku chleba.Výsledok bol taký,že drevo chytilo nejakú inú kvasinku a my sme museli sud vyhodiť.
Môj recept:
100 kg kapusty
5 kg cibule
3kg kyslých jabĺk - najlepšie sú plánky
2 kg cvikle
1.5 kg soli - na spodok dávam ešte kúsok kameninovej
čierne korenie - nie nové!
rasca celá - občas štipku pri nakladaní.
Sud pred plnením vybáram vriacou vodou ,v ktorej vyvarím vysušený kôpor.
Jablká a cviklu dávam vždy na jednu stranu,pretože potom mám ku jedlu farebnú kapustu -bielu aj červenú. Pri varení je to jedno,aj tak stratí farbu.
Je vynikajúca-ja z nej potom pečiem "meteník" je to liptovská špecialita a celá rodina okrem môjho manžela - jemu nechutí,ho vymení za hocijakú výbornú tortu,alebo inú pochúťku. Preto tlačím tak veľa,lebo 3/4 rozdám v rôznej podobe./surovú,uvarenú aj v spomínanom meteníku.;) /
Takže dobrú chuť.:) :) :)
Marína
06.11.06,17:28
Majka, tá Tvoja kapusta vyzerá veľmi zaujímavo. Ešte mi prezraď, čo je to meteník.

Ak budete mať pocit, že kapusta mäkne, prilejte do nej metokýš. Zatiaľ to vždy pomohlo, keď bolo treba. Asi som nevzdelanec, ale čo je to?

Na nakladanie kapusty sa musia použiť zimné odrody. Letné odrody mäknú.
Mám odskúšané, že chuť kyslej kapusty veľmi záleží na jej odrode a odkedy som takú objavila, kupujem ju len z jedného zdroja.
Nakrájanú kapustu osolím a premiešam. Ja ju solím od oka. Radšej menej, ako viac.
Na 20 kg kapusty na dno súdka nasypem hrsť umytej pšenice, kukurice(suchej), stonku vyschnutého kôpru, rascu celú, celé čierne korenie, bobkový list. Zakryjem celými listami kapusty. Postupne prisypávam pokrájanú kapustu a tlačím. Manžel mi na to urobil drevený kyj, ktorým búcham po kapuste a ona sa „rozbije“ a pustí šťavu. Musím však dávať pozor, aby som netresla po boku suda, lebo bude po ňom a hlavne po kapuste. Do malého súdka dávam menej korenín a tlačím rukou. Takto postupne pridávam kapustu a mlátenie po nej opakujem. Pridávam aj vižalmy. Ak nemám, tak jabĺčka. Šťavu ochutnám, kým je ešte naloženej menej kapusty a ak je potrebné, kapusty prisolím. Na kapustu položím drievko, ktoré zaťažím zaváraninovou fľašou naplnenou vodou, alebo čistým kameňom. Pozor! Drievko musí byť menšie ako otvor na súdku, lebo od vlhkosti nabobtná a nevyberiete ho. Tým, že kapusta pri kysnutí buble, chuť ingrediencií z dna sa dostane do kapusty, ale nemusíme pomedzi zuby vyberať rascu, korenie,...
Kapusta pri kysnutí musí mať primeranú teplotu, t.z., že musí si občas „odfúknuť“, ale nie príliž často. Keď je kapusta vykysnutá, záťaž vyberiem.
Po vykysnutí zopár fliaš kapusty naložím a vysterilizujem len toľko, aby sa chytili vrchnáky a na jar, keď už je v sude kapusta prekysnutá a preplachovaním ju zbavujeme vitamínov, tá z fliaš je ako práve čerstvo vykysnutá.
Ak je málo šťavy v sude, prevarím osolenú vodu a vychladenou zalejem kapustu.
Melnick
06.11.06,17:29
Evi ,ja som asi tiež práve zmaturovala : medokyš = min. voda?!?!:)
DanielaSL
06.11.06,17:44
Pred pár rokmi som čítala v Slovenke článok o stupavskej kapuste. Starší pán stupavčan písal, že ku kapuste nepatria žiadne koreniny , ani iné pochutiny , len soľ. Odvtedy tak robím, že postrúhanú len nasolím a naložíme do suda. Zaťažíme kameňom. Je skutočne výborná.
Marína
06.11.06,18:53
Majka, tá Tvoja kapusta vyzerá veľmi zaujímavo. Ešte mi prezraď, čo je to meteník.

.............:confused:
Melnick
06.11.06,19:02
Evka ,u nás sa z kyslej kapusty pečie kysnutý ?koláč?,pagáč?. No nemám preň lepší názov,ale koláč to určite nie je ,lebo je slaný.Podľa mňa a mojej rozvetvenej rodiny je výborný,no nechutí každému. /napr. môjmu mužovi/
ondrejvla
06.11.06,19:32
Pridám aj ja môj recept, už ju mám kyslú a boli už aj halušky s kyslou kapustou...
100 kg očistenej nakrájanej kapusty, 1 kg soli, 1 bal.čierneho korenia, 1 bal rasce - alebo kmínu, prípadne stoklásky, 3-4 cvikle, asi 1/2 kg oškrabaného a vydrhnutého chrenu, 2 kg nakrájanej cibule, 3-4 veľké listy kapusty, 1 kg hrozna - červeného, cca 2 kg jabĺčok ( drobných),
kameninové súdky, vyvarený placák - kameň, 2 doštičky - tiež ich vyvarím spolu s kôprom, biele plátienko, vaňu v kúpeľni - vydrhnutú a obarenú vriacou vodou, veľký igelit, manžela - alebo priateľa a jeho silné ruky, veľký drevený tĺk - ten nech vyrobí manžel, sused, priateľ....
Kapustu nakrájanú vysypať po vrstvách do vane, ktorú treba vyložiť veľkým igelitom ( aby sa neobúchala vaňa od tĺka), presypávať soľou a korením, cibuľou. Nachať aspoň 1-2 hod. dobre premiešanú postáť, potom zavolať manžela, dať mu tĺk do ruky a nech tlačí z celej sily po kapuste. Pravidelne odčerpávať šálkou vodu, ktorú kapusta pustila. Dno suda vyložiť umytým hroznom aj so stopkami, prikryť listami kapusty a nakladať kapustu, ktorú ešte ten dobrovoľník, ktorý je privolaný vytláča silno v rukách. Prekladám plátkami očistenej cvikly, prúžikmi chrenu a jabĺčkami, ale ja ich štvrtím, aby som zistila, že v jaderníku nie je schovaný žiaden červíček...
Natlačenú kapustu prikryjem doštičkami, založím placákom, prikryjem plátienkom, do žliabika nalejem vodu a nechám aspoň 3 dni v teple. Potom odkryjem, vyčerpám všetku vodu z kapusty, ktorá sa vyčerpať dá, zalejem prevarenou studenou vodou bez soli, nalejem aj do žliabika čistú vodu a odložím do špajze. Kontrolujem, či kysne, po 10 dňoch otvorím, ak je chuťou čerstvo kysnutej kapusty, opláchnem plátienko, dolejem vodu a už len trpezlivo čakám, kedy si môžem naložiť surovú kapustu na tanier.
Počas celého obdobia každý týždeň kapustu kontrolujem, opláchnem plátienko - na ňom sa zachytáva tá biela hmota, ktorá je na každej kapuste, opláchnem doštičky aj placák, dolejem vodu a vymením aj vodu v žliabiku.
Marína
07.11.06,06:23
Evka ,u nás sa z kyslej kapusty pečie kysnutý ?koláč?,pagáč?. No nemám preň lepší názov,ale koláč to určite nie je ,lebo je slaný.Podľa mňa a mojej rozvetvenej rodiny je výborný,no nechutí každému. /napr. môjmu mužovi/
Majka, tak už asi viem čo to je. Po východniarsky beľuš. Ani môj manžel nemá rád. Plní sa to aj so sladkou kapustou, tvarohom,....Je to taký placatý koláč?,pagáč?
Vlastička, tak Tvoja kapusta musí tiež byť dobrá.
Dievčatá, u vás je tradíciou dávať cviklu do kapusty, alebo je to novinkou?
Danka s Andrejom tiež majú pravdu. Už aj tak som nakladala a bola dobrá. Ale ak aj ochutená je dobrá, tak prečo ju tak nenaložiť. O záhorackej kapuste som počula, že nie je zázrak v nakladaní, ale že pestujú dobrý druh kapusty a vyhovuje jej pôda a klíma. Teraz to nebude sedieť s tým, čo som už povedala, ale predsa to len bude tak, že ak máš dobrú kapustu, máš po probléme a ak nemáš dobrý druh kapusty, nepomôže jej nič.
Marián II
07.11.06,06:30
Nechal som si od Vás poradiť, no a už sa to kvasííííí.
vema
07.11.06,06:52
Ja som tento rok skúsila naložiť kapustu v malom a to do 7 dl pohárov.Kapustu som nastrúhala,posolila/1kg 20g soli/ a nechala 5 hodín odležať.Potom som dala koliesko cibule,kapustu,koliesko jablka,kapustu ,korenie a bobkový list a tak som dobre natlačila,ale iba do 3/4 pohára a na vrch som naliala vytlačenú šťavu.Poháre som uzavrela vičkom.Kapustu som dala do špajze,položila som ju do pekáča,aby mala kde vytekať šťava.Už kysne,som zvedavá aká bude,vraj by mala byť dobrá a pekná biela.Keď vykysne,viečka ešte dotiahnem a uložím na tmavé a chladné miesto .Potom dám vedieť aká je.Urobila som 10 pohárov zo 7 kg.kapusty.To je tak pre malú rodinu.
bezradná
07.11.06,07:07
S tým ukladaním do pohárov ma napadlo, že jeden rok sme mali už len do 1/4 v sude kapustu a nechceli sme aby sa pokazila. Tak sme ju povyberali a natlačila som ich do 7dl pohárov, vysterilizovala som a vydržala mi ešte skoro pol roka. Na jedno varenie stačil jeden 7dl pohár.
mirka165
07.11.06,07:08
Marína, my dávame cviklu odjakživa..dávali ju aj moji starí rodičia na Liptove. Kapusta je červená,pri varení síce zbledne, ale používam ju aj surovú, napr. do halušiek s kapustou a vtedy je krásna červená.
ZEvina
07.11.06,07:43
Marína, my dávame cviklu odjakživa..dávali ju aj moji starí rodičia na Liptove. Kapusta je červená,pri varení síce zbledne, ale používam ju aj surovú, napr. do halušiek s kapustou a vtedy je krásna červená.

S cviklou, koreninami, cibuľou..... a všetkými tými prísadami môže byť kapusta určite veľmi dobrá, ale ako potom varíte trebárs jedlá, kde sa cvikla nehodí - segedínsky guláš, vepšo-knedlo-zelo....? Keď mám len klasickú vykvasenú kapustu, prísady si môžem dať podľa toho, čo varím.
Marína
07.11.06,07:44
Mirka, skúsim takto naložiť do 5l fľaše, čo to spraví.
mirka165
07.11.06,07:51
Zevina, tá cvikla tam dáva hlavne farbu, nie je jej veľa, chuť je podľa mňa rovnaká...a koreniny - rasca, soľ, cibuľa ..sa dáva do všetkých tých jedál.
natascha
07.11.06,07:58
Pred pár rokmi som čítala v Slovenke článok o stupavskej kapuste. Starší pán stupavčan písal, že ku kapuste nepatria žiadne koreniny , ani iné pochutiny , len soľ. Odvtedy tak robím, že postrúhanú len nasolím a naložíme do suda. Zaťažíme kameňom. Je skutočne výborná.
Súhlasím s tebou. My sme už druhým rokom kvasili kapustu týmto spôsobom. Bez akýchkoľvek korenín, len so soľou. Nikdy ju už inak robiť nebudem. Je naozaj skvelá. Doma kapustu, ktorú sme robili predtým ( s cibuľou, kôprom, jabľčkami atď...) nenazveme ináč ako "čalamáda".
sybila3
07.11.06,08:10
Tie poháre keď dáte kapustu kysnúť zavrete úplne alebo len položíte vrchnák?
A za aký čas vykysne aby som vedela, kedy ich mám uzatvoriť úplne?
vema
07.11.06,10:39
Ja som tú kapustu naložila do pohárov s šrofovacími vičkami,robila som to prvý krát,mienim to urobiť tak,že keď prestane kvasiť/vytekať šťava/víčka uzavriem pevne.Ja som ich aj na začiatku uzavrela dobre a tá voda keď začala kapusta kvasiť si našla aj tak cestu.Asi po 3 dňoch som pekáč vyliala,bolo tam trochu šťavy a teraz ju nechám asi 2-3 týždne,potom poháre dotiahnem a uvidím,čo sa bude diať.Počula som,že takáto kapusta zostane biela.Volakedy som ju už vykvasenú zavárala,ale v niektorých pohároch mi kapusta stmavla.Píše sa,že víčka sa na začiatku vydujú/to keď kvasí/a potom sa vyrovnajú.Aj zo suda voda vytekala,keď kapusta kvasila a potom prestalo vytekať.Tak uvidím ako to bude fungovať.
sybila3
07.11.06,10:50
Chcela som si nakvasiť do súdka, ale tento rok nejako podraželi u nás súdky skoro o 100 %, tak vyskúšam tie poháre aspon 10, uvidím. ďakujem
deha
07.11.06,11:07
Kvasená kapusta




na 1 liter vlažnej vody:
8 strúčkov cesnaku
4 feferonky
20 g soli
Menšiu kapust.hlávky prekrojiť na 4 časti po dlžke , naložiť do 4-litr. pohára koľko sa jej zmestí,
zaliať vlažným nálevom, zakryť plast. viečkom alebo tanierikom a nechať 2-3 týždne knasiť v miernom chlade
sem-tam prehodiť kúsok zvrchu nižšie aby to rovnomerne
vykvasilo.
Mackovka
07.11.06,13:24
Evi ,ja som asi tiež práve zmaturovala : medokyš = min. voda?!?!:)
Áno, presne tak, je to prírodná minerálka - u nás pod Poľanou - medokýš. Prepáčte za môj pôvodný, hneď nevysvetlený, výraz.
ondrejvla
07.11.06,19:33
S cviklou, koreninami, cibuľou..... a všetkými tými prísadami môže byť kapusta určite veľmi dobrá, ale ako potom varíte trebárs jedlá, kde sa cvikla nehodí - segedínsky guláš, vepšo-knedlo-zelo....? Keď mám len klasickú vykvasenú kapustu, prísady si môžem dať podľa toho, čo varím.

Ale ja tu cviklu už do varenia nedávam, dávam ju len kvôli farbe, milujem kapustové víno nalačno a som celý deň doma... Taktiež jabĺčka nedávam do varenia.
Pre Evičku - keď som sa vydávala pred takmer 40 rokmi, už moja svokra dávala cviklu do kapusty a vraj tiež od nepamäti... Takže, novinka to nie je.
Melnick
07.11.06,19:46
Ak budete mať pocit, že kapusta mäkne, prilejte do nej metokýš. Zatiaľ to vždy pomohlo, keď bolo treba.

No ,aj u nás sa mineralizovanému prameňu hovorí "medokyš" . Nás zrejme zmiatlo to metokýš.;) :)
Melnick
07.11.06,19:52
Majka, tak už asi viem čo to je. Po východniarsky beľuš. Ani môj manžel nemá rád. Plní sa to aj so sladkou kapustou, tvarohom,....Je to taký placatý koláč?,pagáč? Nie Evka. Toto nie je plnené,ale kapusta je zapracovaná do cesta. Je to taký chlebový "koláč"
Vlastička, tak Tvoja kapusta musí tiež byť dobrá.
Dievčatá, u vás je tradíciou dávať cviklu do kapusty, alebo je to novinkou? U nás od vtedy čo mi pamäť slúži. Božinku,ako je to dávno.;) :eek:
Danka s Andrejom tiež majú pravdu. Už aj tak som nakladala a bola dobrá. Ale ak aj ochutená je dobrá, tak prečo ju tak nenaložiť. O záhorackej kapuste som počula, že nie je zázrak v nakladaní, ale že pestujú dobrý druh kapusty a vyhovuje jej pôda a klíma. Teraz to nebude sedieť s tým, čo som už povedala, ale predsa to len bude tak, že ak máš dobrú kapustu, máš po probléme a ak nemáš dobrý druh kapusty, nepomôže jej nič.Presne tak.

............................:)
Marína
07.11.06,20:24
Majka a Vlastička, ďakujem za vysvetlenie. Majka, neobdaríš ma receptom na ten meteník? Nepiekol sa voľakedy dávno v murovanej peci? Vyskúšala by som. Od leta máme postavenú malú pec na chalupe na dvore. Pečieme v nej pizzu a aj chlieb už sme piekli. Má to úplne inú chuť.
kukučka
07.11.06,21:21
Ja som tento rok skúsila naložiť kapustu v malom a to do 7 dl pohárov.Kapustu som nastrúhala,posolila/1kg 20g soli/ a nechala 5 hodín odležať.Potom som dala koliesko cibule,kapustu,koliesko jablka,kapustu ,korenie a bobkový list a tak som dobre natlačila,ale iba do 3/4 pohára a na vrch som naliala vytlačenú šťavu.Poháre som uzavrela vičkom.Kapustu som dala do špajze,položila som ju do pekáča,aby mala kde vytekať šťava.Už kysne,som zvedavá aká bude,vraj by mala byť dobrá a pekná biela.Keď vykysne,viečka ešte dotiahnem a uložím na tmavé a chladné miesto .Potom dám vedieť aká je.Urobila som 10 pohárov zo 7 kg.kapusty.To je tak pre malú rodinu.
Keď kapusta dokvasí, viečka sa samé uzavrú - pricucnú. Fľaše stačí len umyť a odložiť.
mirka165
08.11.06,06:13
sybila3
20.11.06,10:05
No tá kapusta mi kysla v pohároch 3 dni, vyliala som plech, už nekysne, neviem či môžem dotiahnuť viečka alebo začne ešte kysnúť, ale nevydržala som a okoštovala som 1 pohár a bola dobrá. Ale asi som urobila chybu, lebo poháre som naplnila po vrch a zdá sa mi, že je tam málo šťavy. Kto má skúsenosť nech poradí, díky.
Marína
20.11.06,10:33
Ak chceš viacej jušky(šťavy), rozdeľ si kapustu do viacerých pohárov, dolej vychladenú prevarenú vodu(nie úplne studenú) a nechaj prekysnúť. Upozorňujem však, že niekedy sa proces kysnutia "nerozbehne".
Ak mi náhodou na jar už nezvýši kapusta, tak ak narýchlo potrebujem, natlačím ju osolenú do fliaš, pridám kúsok chlebovej kôrky a do troch dní je vykysnutá.
Som prekvapená, že Ti vykysla za 3 dni. Zdá sa mi to krátka doba. Nemala by tak rýchlo vykysnúť. Asi si ju mala uloženú na mieste s vyššou teplotou. Kapusta kysne od teploty cca 12° C.
vema
20.11.06,14:38
Mne tá kapusta už dávno prestala kysnúť.Asi tak 2 týždne.Otvorila som jeden pohár.Kapusta sa mi zdá málo kyslá a má fakt málo šťavy.Neviem, ako by som ešte rozbehla to kysnutie.Ja chcem doliať trochu slanej vody.Musím zistiť,že čo podporuje mliečne kvasenie.Inak nebola zlá,ja som crkla trochu octu a kapustové halušky boli výborné.
Marína
20.11.06,16:21
Pridaj kúsok chlebovej kôrky. Skús to najprv s jednou fľašou a uvidíš, či sa kysnutie nerozbehne.
sybila3
21.11.06,06:24
Ja som tie poháre nechcela otvárať, aby sa mi nepokazila.
Dan1
01.12.06,16:54
Je to super, že na tejto stránke človek nájde aj takéto veci ako je tlačenie kapusty a ja Vám moc ďakujem za Vaše rady, nakoľko niektrý rok sa nám podarí a máme dobrú kapustu a minulý rok tomu zrovna tak nebolo. Snáď vďaka Vašim radám sa to tento rok podarí. Ste všetci moc fajn a ďakujeme.
tinaM
01.12.06,18:21
Na stole mám práve očistenú kapustu , manžel pripravuje hoblík a ja v snahe využiť čas, zašla som si na Poradu. A hľa, recepty na kyslú kapustu! Ani som netušila, že sa tu môžem zdokonalit aj v tejto oblasti. Prečítala som si ich všetky.Uistila som sa v tom, že asi najrozšírenejší spôsob odkladania kapusty je soľ, rasca,bobkový list, čierne korenie a na dno suda kôpor. Ja dávam všetko od oka. Ale doteraz som vrch nezaťažovala, tekže to skúsim. Vďaka.:-))
pavel9
16.12.06,05:09
Dobrý deň.
Prispejem aj ja jedným receptom na kvasenú kapustu.

Kvasená kapusta

Na 100 kg porezanej kapusty potrebujeme:
1,6 kg soli, a až 2 kg nakrájanej cibule, korenie čierne celé, rasca celá pretlačený cesnak.
Postup :Narezanú kapustu a prísady dobre premiešame a necháme chvíľu odstáť. Potom ju dobre natlačíme do súdka asi na 80% objemu (pri kvasení zväčšuje objem). Necháme vykvasiť pri izbovej teplote asi 14 dní. Pri kvasení prebytočnú vodu nevylievame, lebo obsahuje mliečny cukor, ktorý sa kvasením premení na kyselinu mliečnu, táto konzervuje. Potom môžeme vysterilizovať, alebo ponechať v súdku, pričom dbáme, aby nebol prístup vzduchu (vodný uzáver). Zle uzatvorenie spôsobí splesnivenie, alebo zmäknutie kapusty.

Na menšie množstvo si treba vypočítať jednotlivé prísady podľa skutočného množstva narezanej kapusty.

Dobrú chuť!
vema
20.12.06,13:35
Ja som zavárala kapustu do pohárov a ešte niekto z porady.Skonštatovali sme,že je menej kyslá a má málo šťavy.Ja som predsa poháre otvorila odobrala som trochu kapusty,z tej som natlačila jeden pohár a dobre som zaliala slanou vodou.Poháre som zatvorila a čakala,čo bude.Čuduj sa svete,kapuste sa vôbec nič nestalo.Ešte dokysla a je kyslá, biela a šťavnatá.Nemá chybu.Bola to babračka,ale už viem ako na to druhý krát.
sybila3
20.12.06,17:30
Vema, aj ja som to tak urobila, doliala som slanou vodou, ešte potom trocha šťavy vytieklo ale neviem, či už môžem dotiahnuť poháre, už nevyteká, ale je kyslá a pekná biela, ale asi keď už nekysne môžem ich dotiahnuť. Ja som sa bála, že keď ju otvorím a dolejem slanej vody, že ju pokazím, ale nie.
vema
20.12.06,18:47
Vema, aj ja som to tak urobila, doliala som slanou vodou, ešte potom trocha šťavy vytieklo ale neviem, či už môžem dotiahnuť poháre, už nevyteká, ale je kyslá a pekná biela, ale asi keď už nekysne môžem ich dotiahnuť. Ja som sa bála, že keď ju otvorím a dolejem slanej vody, že ju pokazím, ale nie.Sybila,ja som ju normálne hneď zavrela aj som dotiahla.Keď som teraz otvárala pohár,tak bol pod tlakom,no zasyčal,neviem čo sa tam dialo,ale asi kapusta kysla,aj keď bol pohár uzavretý.Už nemusíme meditovať,kapustička je dobrá a vianoce sú za dverami,prajem všetko dobré.
sybila3
21.07.07,09:32
No my sme už zjedli všetku kapustu. Ale vedel by mi niekto poradiť ako sa robí paprika naplnená kyslou kapustou a dá sa rýchlo vykvasiť, videla som to v telke v teleráne, len som nestihla recept. dík
sybila3
24.07.07,12:04
Nerobili ste to nikto ešte, nemôžem také niečo nájsť ani na internete.
duves
24.07.07,16:05
No my sme už zjedli všetku kapustu. Ale vedel by mi niekto poradiť ako sa robí paprika naplnená kyslou kapustou a dá sa rýchlo vykvasiť, videla som to v telke v teleráne, len som nestihla recept. dík
Vykvasiť papriku a kapustu? Aj to sa da. Mliecne kvasenie je vynikajuci sposob ako neznicit vitaminy a este tam priroda prida enzymy.
sybila3
24.07.07,20:55
Dá sa videla som to v telke, vyzeralo to dobre, len som nestihla recept, dokonca tam hovorili, že aj slivky sa dajú vykvasiť, ale čo ja viem aké to bude?
ZEvina
25.07.07,05:24
No my sme už zjedli všetku kapustu. Ale vedel by mi niekto poradiť ako sa robí paprika naplnená kyslou kapustou a dá sa rýchlo vykvasiť, videla som to v telke v teleráne, len som nestihla recept. dík

Našla som jeden recept na http://www.porada.sk/t34370-nakladnie-calamady.html

robíme to tiež podobne. To sú tie "alma" papriky plnené kapustou (zmiešaná s cibuľou, mrkvou...) a zavárame ich ako bežnú čalamádu len do 3 alebo 5 l pohárov.
Marína
25.07.07,11:30
Skús pozrieť prísp. 17 v téme http://www.porada.sk/t30532-calamada.html
Nie je to, čo presne hľadáš, ale vyzerá to zaujímavo, čo povieš? Už sa na tú Kráľovskú cársku turšiju chystám.
sybila3
25.07.07,12:15
Noooooo, vyzerá to veľmi dobre, urž som si to skopírovala a určite skúsim, potom napíšem. dík
hefi
19.10.07,09:51
Ja dávam aj jabĺčka a sú fantastické, ale skúste aj feferony ak máte radi pikantnejšiu.
duves
19.10.07,14:54
V sobotu som dal do hrnca 10 kil narezanej kapusty. Uz je vykvasena.
palybi
31.10.07,13:15
Odkedy máme zlé skúsenosti s kapustou po vybratí z kameninového súdka, tak tlačím si KAPUSTYČKU do 4-litrových sklenených fliaš! Urobím si ich niekoľko a postupne pojedáme - v pôvodne uzavretých fľašiach vydrží aj v panelákovej pivnici cez leto.
POSTUP:
Na spodok fľaše kapustný list, naň viazaničku sušeného kôpru, kúsoček chlebovej kôrky a prikryjem druhým kapustným listom.
Vrstva z 5 hrstí nakrájanej kapusty, 2 čajové lyžičky soli, podľa chuti:celé čierne korenie, celé nové korenie + do celej fľaše 3 bobkové listy, 1-2 jabĺčka (nakrájané na štvrťky) a hrsť čerstvej cibule. Teraz ešte jedna hrsť kapusty a TLAČIŤ, TLAČIŤ, TLAČIŤ kým si nepustí šťavu. Pustenú šťavu vyberám naberačkou do misky. Postupne pridávam vrstvy až do plna (do jednej 4 litrovej fľaše mi vôjde cca 5 kg kapusty). Vrch prikryjem celým kapustným listom a do fľaše vložím plochú drevenú latku tak aby sa mi zachytila pod hrdlom fľaše. Dolejem vyčerpanou kapustnou šťavou a nechám stáť na tanieriku. V takejto fľaši kysne 2-3 dni a vytláča šťavu z fľaše. Po prvom návale dolejem čistú vodu a nechám stáť ešte dva týždne v teple. Fľaše uložím do pivnice. Po každom odobratí treba doliať čistej vody a zaťažiť, aby kapusta bola stále pod vodou. Biela pleseň na povrchu nie je škodlivá!!!
Doskvasenia.
Gapo
01.11.07,14:48
a technologickým postupom...a čo s tým následne robiť...poznám zatiaľ iba záverečnú fázu - zjedenie :D
Chren sa dáva, aby nezmäkla, ale ak nemá čas zmäknúť, tak netreba. Len treba dbať aby vrch bol pod hladinou a zakrytý najlepšie celými kapustovými listami a zaťažený čistým kameňom. Tých 20g soli na 1kg kapusty je tuším aj norma.
maja
14.11.07,11:40
Dnes som kúpila súdok a kapustu. Doteraz som nakladala do 4l fliaš a vrch kapusty som "zaťažila" špachtľou (ako majú lekári). Musím do súdka dať kameň na kapustu ? Alebo môže byť nezaťažená ? Vo flašiach som ju do vykysnutia mala otvorenú. Súdok mám zavrieť a naliať vodu pod vrchnák, alebo nechať otvorený do vykysnutia ?
Ďakujem
adi11
14.11.07,12:49
Prosím Vás, dajte recept aj na dobrý kapustový šalát alebo čalamádu
dakujem :)
DanielaSL
23.11.07,18:42
Ak budete mať pocit, že kapusta mäkne, prilejte do nej metokýš. Zatiaľ to vždy pomohlo, keď bolo treba.

Práve som dotelefonovala so svokrou, sťažovala sa , že kým naša kapusta je dobrá, švagrova je nejaká mäkká. Povedala som jej o tej minerálke, ale pomôže aj vtedy ,keď už kapusta je vykysnutá? A koľko tej minerálky tam treba naliať?
Marína
24.11.07,08:01
Dnes som kúpila súdok a kapustu. Doteraz som nakladala do 4l fliaš a vrch kapusty som "zaťažila" špachtľou (ako majú lekári). Musím do súdka dať kameň na kapustu ? Alebo môže byť nezaťažená ? Vo flašiach som ju do vykysnutia mala otvorenú. Súdok mám zavrieť a naliať vodu pod vrchnák, alebo nechať otvorený do vykysnutia ?
Ďakujem
Ja pri kysnutí zaťažujem. Po vykysnutí už nie. Pod vrchnák určite nalej vodu. Pri kysnutí mám súdok položený v lavóri, pretože cez tú vodu pod vrchnákom unikajú bublinky a voda občas vystrekne.
Marína
24.11.07,08:16
Prosím Vás, dajte recept aj na dobrý kapustový šalát alebo čalamádu
dakujem :)
Ja som minulý rok vyskúšala tento recept http://www.porada.sk/315174-post19.html Pridala som aj drobné ružičky karfiolu, trochu zeleru a aj kápiu, lebo som to chcela mať pekne farebné. Od kápie je však šťava trochu tmavšia. Je to ozaj dobrý recept.
Tento recept http://www.porada.sk/139994-post3.html nám tiež veľmi chutí a jeho výhodou je, že ak si málo naložila, kľudne môžeš naložiť aj v zime, pretože kapustu s cviklou dostať po celý rok. Výhodou je, že sa okrem priamej konzumácie dá použiť aj jako surovina na šalát.
Témy:
http://www.porada.sk/t30532-calamada.html
http://www.porada.sk/t34370-nakladnie-calamady.html
http://www.porada.sk/t58313-calamada.html
http://www.porada.sk/t14553-salat-z-bielej-kapusty.html
Melnick
26.11.07,20:35
Práve som dotelefonovala so svokrou, sťažovala sa , že kým naša kapusta je dobrá, švagrova je nejaká mäkká. Povedala som jej o tej minerálke, ale pomôže aj vtedy ,keď už kapusta je vykysnutá? A koľko tej minerálky tam treba naliať?
Danka,my sme tlačili do 2 kameninových súdkov. V jednom je kapusta tvrdá ako remeň a v druhom määkká:eek: s prepáčením ako mäkká:D. Vliala som do nej 2,5 l minerálky. Uvidím ako sa bude kapusta ďalej chovať. Ak nezmúdrie - vyhodím ju z domu.:)
janasv
26.11.07,20:49
Nám ostalo z nakladnia kapusty pomerne dosť šťavy. Tak sme ju dali do 4l fľaše a do nej sme dali nakrajanú kapustu, kôpor, chren, cesnak /kôrku z chleba - ale už sme ju dali von/, no a potom postupne, čo sme doma mali - mrkvu, kaleráb, karfiol, malú cibuľku /nenakrájanú/, zeler, paštrnák, brokolicu, malú kapustu rozkrojenú len na štvrtinky a dokúpili sme aj šalátovú uhorku.
A takto sme to zatvorili plastovým vrchnákom a nechali prekvasiť pri radiátore ... ;) Je to SUPER!!! :):):):):):---:---:---:--- Čo zjeme, to dokúpime a priebežne dokladáme. Cibuľka je skvelá a karfiol....:rolleyes: Kapusta na štvrťky mi tuším chutí viac, ako klasická kyslá nakrájaná...... Máme to ku všetkému, ako prílohu, hoci je to len chlieb s masťou. :---:---:--- Voľakedy sa takto nakladala zelenina do súdka - povedali naši.:rolleyes: :D
ebollka
30.09.08,17:45
:confused: Prosím!
Približne koľko kilo kapusty mám kúpiť do 17litrového súdka?
Kapustičku idem nakladať po prvý krát.
Ľubomír
30.09.08,18:18
Zo svojích skúsenosti tak 25 kg. Ked ju očistíš a nastrúhaš, jemne posoľ - 2 Dkg soli na l kg - a začni tlačiť, pusti vodu a uvidíš, možno ti nejaké kilečko ostane, spracuješ inač. Ja nastrúham cviklu do nej, zalejem nálevom na uhorky a mám perfektný šalát na zimu. Do kapusty nedávam nič okrem lyžičky rasce a balíčeka čierného korenia. Nechám 10 dni v teple kvasiť, umyjem a odnášam do pivnice. Vždy je krásna biela a nemäkne.
ebollka
03.10.08,14:21
Ďakujem za radu. Potom napíšem ako to dopadlo.
janola
04.10.08,17:22
:confused: Prosím!
Približne koľko kilo kapusty mám kúpiť do 17litrového súdka?
Kapustičku idem nakladať po prvý krát.

Už dávnejšie som sa zaoberal myšlienkou, že si naložím vlastnú kvasenú kapustu. Včera sme si kúpili 17l kameninový súdok a tak som večer sadol k počítaču a na nete som hľadal recepty na kvasenú kapustu. Našiel som PORADU!! Milo ma prekvapila. Zaujala ma Vaša otázka koľko kapusty treba kúpiť do 17l súdka. Prečítal som si nejaké odpovede a nakoľko bola dnes v Stupave zahájená akcia "Dni zelá", tak som si tam zašiel a kúpil som si tam už narezanú kapustu. Nakoľko som už nemusel počítať s odpadom pri čistení a rezaní, tak som si kúpil 20kg. Bolo jej akurát. Pri natláčaní som odložil asi 4 litre šťavy, ktorú som si odložil na prípadné dolievanie. Miesto záťaže som na povrch kapusty uložil porcelánový tanierik (podšálku Cibulák) a ten som zaistil vzpriečením dvoch skátených (v slanej vode vyvarených ) varešiek.
Už mi zostáva len čakať na výsledok.
Zarazila ma zmienka o chlebových kôrkach. Tie by som do kapusty určite nedal, lebo ak sa nemýlim tie obsahujú iné kvasinky ako mliečne.
ebollka
07.10.08,10:32
Ja si budem rezať kapustu sama(to bude zábava :eek: ). Tak kúpim okolo tých 25kg.
Ten nápad s tými varechami sa mi páčil;), ja to tiež tak urobím.
evitas
07.10.08,12:59
Našla som na nete takýto koláč. Neskúšala som ho, nie je z mojej hlavy. Skúste. Možno Vám bude chutiť. Ja si netrúfam, lebo manželova rodina nie je zvyknutá na takéto kapustné špeciality. A ja by som ho asi celý nezjedla. Doma sme voľakedy robievali kapustné koláče, ale nie z kysnutej kapusty, ale podusenej s čiernym korením a soľou i cukrom. Tým sme to plnili.
Ale ten recept:
Na kapustový koláč potrebujeme : 700 g kyslej kapusty, 1 vajce, 1/2 hrnčeka mlieka, 1/2 hrnčeka oleja, soľ, 1 balíček prášku do pečiva, polohrubá múka - na vrch 2 lyžice masla , 6 strúčikov cesnaku.
P o s t u p : Kapustu nadrobno pokrájeme, pridáme vajce, mlieko, olej, prášok do pečiva a toľko múky, aby vzniklo nie moc tuhé cesto./ Keď je doma ang.slaninu tak si ju na kocečky pokrájajte ,trošku osmažte a vlejte do cesta, urobí tam výbornú chuť a taktiež tam pridajte trochu ml.korenia /
Plech vymastíme, cesto naň rovnomerne vlhkou rukou roztlačíme a dáme do vyhriatej rúry upiecť.Hotový, ešte horúci koláč natrieme rozpusteným maslom, v ktorom sme rozmiešali popučený cesnak. Mierne vychladnutý ho pokrájame na štvorce.
trisestri
08.10.08,06:45
niečo o kvaseni kapusty a par tipov k nej najdete aj na tychto strankach http://mojerecepty.sk/babickina-kysla-kapusta.html http://mojerecepty.sk/kvasena-kapusta.html
airin.nice
05.11.08,09:39
zdravim vsetkych vospolok.:)
ako tak citam-vsetci nakladate kapustu do sudka ...ale ja sa chcem spytat,ci ma tu niekto skusenost s nakladanim kapusty / v podstatne mensom mnozstve/ napriklad do 3-5 litrovej sklenenej flase?zaujimalo by ma-ako sa v takomto pripade kapusta "zatazi" a hlavne-ci sa uzatvara nejakym vekom, alebo klasickym plastovym vrchnakom ktory patri k sklenenej flasi...
dakujem.:)
babi2
05.11.08,10:23
Prečítaj si pozorne príspevky od začiatku a zistíš, že nie všetci nakladajú kapustu do súdkov, sú tu návody na nakladanie aj do pohárov
airin.nice
05.11.08,10:25
Prečítaj si pozorne príspevky od začiatku a zistíš, že nie všetci nakladajú kapustu do súdkov, sú tu návody na nakladanie aj do pohárov

prezriem si vsetky prispevky...dik..
DanielaSL
23.10.09,19:39
Je tu čas nakladania kapusty. Rada by som zase otvorila túto tému.Ešte raz som si prečítala všetky príspevky a čítala som aj to....dúfam dobre, že po natlačení do kameninového suda, zaťažení drievkami a inou záťažou súdok zatvoríte a do žliabku dáte vodu. My sme toto vždy robili u svokry a tá to robila ináč. Nechávala sud otvorený až pokiaľ kapusta nebola vykysnutá. Dnes sme sa rozhodli, že si súdok s čerstvo natlačenou kapustou prevezieme domov a tak sa chcem opýtať..... Nič nepokazím, keď ten súdok zatvorím?
danushka
23.10.09,20:34
Ja odjakživa nakladám kapustu tak, že pokiaľ trvá proces kvasenia, kapustu v súdku mám zaťaženú a súdok len zakryjem utierkou, aby to dýchalo.
Až po vykvasení súdok zavriem vekom a do žliabka nalejem vodu, tým sa proces kvasenia zastaví.

Myslím Dani, že nič nepokazíš, kým súdok zatvoríš počas transportu s čerstvo naloženou kapustičkou. Veď sa nepresúvate na iný kontinent, či...?:D:D:D
veva..
31.10.09,22:06
:confused: Prosím!
Približne koľko kilo kapusty mám kúpiť do 17litrového súdka?
Kapustičku idem nakladať po prvý krát.

Počítaj asi 1,6 kg na 1l.
Ak je kapusta dosť suchá, potom nepustí toľko šťavy a treba jej menej.
:) Dúfam že to pomohlo.
drzka11
01.11.09,08:05
Chcela by som sa spýtať, či by mi niekto nevedel poradiť čo s kapustou ktorá nekvasí. Nabili sme ju ako každý rok. A pred tím nám vždy vykysla. Neviem čo sa stalo. Má s tím niekto skúsenosť?
sway
01.11.09,08:11
Chcela by som sa spýtať, či by mi niekto nevedel poradiť čo s kapustou ktorá nekvasí. Nabili sme ju ako každý rok. A pred tím nám vždy vykysla. Neviem čo sa stalo. Má s tím niekto skúsenosť?
musíš ju nechať v teple, až po vykvasení odložiť na studené miesto, ak ju necháš po naložení v chlade - nezačne kvasiť. ;)
najag
01.11.09,08:48
Velmi spravne, nema pozadovanu teplotu pre kvasenie, treba prikurit a bude kvasit.
Marta V
01.11.09,18:33
Nám minulý rok začala kvasiť a potom po pár dňoch prestala. Mali sme ju v pivnici na chladnej podlahe, tak sme museli pod súdok podložiť dosku a začala hneď kvasiť. Len to teplo jej určite chýba.
drzka11
02.11.09,13:36
musíš ju nechať v teple, až po vykvasení odložiť na studené miesto, ak ju necháš po naložení v chlade - nezačne kvasiť. ;)
JA myslím že to tou teplotou nebude. Súdok s kapustou je vnútri v dome a pri radiátore. A doma máme 21-22 stupňov. A ani nevonia ako kvasená ale ako čalamáda. Nemám tušenie čo sa s ňou deje.
Blankake
02.11.09,13:55
JA myslím že to tou teplotou nebude. Súdok s kapustou je vnútri v dome a pri radiátore. A doma máme 21-22 stupňov. A ani nevonia ako kvasená ale ako čalamáda. Nemám tušenie čo sa s ňou deje.
Skús si prečítať tu, či by Ti toto nepomohlo:
http://www.porada.sk/547784-post11.html
najag
02.11.09,16:22
A bola to tzv. zimna kapusta na tlacenie ? Pretoze, ak bola letna, alebo tam bola co aj jedna hlavka letnej, tak kvasenie pojde inym smerom a asi budes tlacit kapustu este raz.
drzka11
02.11.09,17:03
A bola to tzv. zimna kapusta na tlacenie ? Pretoze, ak bola letna, alebo tam bola co aj jedna hlavka letnej, tak kvasenie pojde inym smerom a asi budes tlacit kapustu este raz.
Nie bola to zimná odroda. Dostali sme ju od svokrovcov a ich kapusta, podotýkam tá istá, normálne kvasí. Oni si ju sami pestujú každý rok.
najag
02.11.09,18:47
No aj tak, chybicka sa moze vloudit, aj pri semienkach, aj pri priesadach, nic nie je dokonale....pretoze potom iny dovod nevidim, ak ste zachovali postup tlacenia, neostala tam vzduchova medzera, preco neprebieha spravne kvasenie, ale octovatenie.
drzka11
03.11.09,06:09
Ved ja nevravím že sa to nemohlo stať. Len mi je to čudné, že tú kapustu tlačíme každý rok rovnako a z tej istej kapusty. A do teraz bola vždy super. Asi kúpim dnes novú a znovu hor sa do práce. Prajem pekný deň!
Blankake
03.11.09,06:19
Ved ja nevravím že sa to nemohlo stať. Len mi je to čudné, že tú kapustu tlačíme každý rok rovnako a z tej istej kapusty. A do teraz bola vždy super. Asi kúpim dnes novú a znovu hor sa do práce. Prajem pekný deň!
Ináč niečo podobné sa stalo mojej rodine, ktorá býva na dedine. Roky nakladajú kapustu rovnakým spôsobom a do toho istého súdka kapustu dopestovanú na záhrade. Ale jeden rok mali tiež problém, nejako im zmäkla, museli ju vyhodiť, kapustu dokúpiť a naložiť novú.
LydaLyda
03.11.09,07:25
medokýš -prírodnú minerálnu vodu, kde je možné zakúpiť? lebo som o tom nepočula.
Kušnierik
08.11.09,22:54
Je čas nakladania kapusty. Pochváľte sa svojím odskúšaným receptom.
prispejem receptom ale nepozerajte na pravopis ďakujem
Ján Babilon " Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči (Pešť 1870). Keď sa v jaseni kapusta vyrúbe, ma sa nechať osem dní na suchom mieste, aby preschla. Ak by bola trpela od dažďového počasia, ma sa nehať dlhšie stať na suchom, aby z nej vyšla vlhkosť a aby zvädla. Potom sa očistí, hlavy sa nechajú celé, hlúby sa nožovým koncom viac raz poprerezujú nakríž a kapusta sa poreže ostrými kapustovými nožmi, tak aby s nej dolu padali tenké a dlhé rezance. Sud sa položí na rovné miesto, na dno sa dá hodná miera celého čierneho, aj bieleho korenia, pár kúskov ďumbiera, chrenu, za hrsť rasce a rozkrájané dule alebo jablká. Na to sa dajú vo tri rady kapustné listy a dve hrsti soli. Na to uložená kapusta sa tlačí čisto umytými nohami dookola, musí byť však dobre utlačená najmä pi útoroch. Keď je dobre utlačená, posolí sa a pofŕka sa rascou, pridá sa pár kúskov chrenu a krížalky z dulí, na to sa dá kapusta a dobre sa utlačí. Takto sa tlačí kapusta tak dlho, kým sa celý sud nenaplní, pričom sa musí dať veľký pozor, aby voda spod nôh neprišla navrch. Preto sa ani soľ nedáva pod nohy, inak by kapusta chytro pustila rôsol, a potom by ani nebola dobre utlačená, aj by veľmi zaľahla v dôsledku rôsolu. Keď je sud celkom plný, dobre sa po povrchu posolí, navrch sa zase pokladú listy vo tri rady, na to príde korenie a všetky iné prídavky, ktoré sa dali na dno suda. Potom sa sud zaprešuje alebo, kde niet prešu, tam sa pokladú na vrch dosky a na ne sa položia kamene, tak aby aj na strede a aj na bokoch bola rovnaká ťarcha. Takto zapravená kapusta sa nechá kysnúť a keď začína na vrchu plesnivieť - kým totiž nevykysne - zoberie sa z nej všetko, na kapustu sa prestrie čista handra, ktorá ju celkom zakryje a na dosky sa priložia kamene. Pri kapuste sa musí na to pamätať, aby sa často zmývala, zo suda sa musí pleseň vôkol zotierať. Keď sa z nej tratí kapustnica a keď sa často vyvarí, nechá sa obar vychladnúť a vyleje sa na kapustu, aby vyše dosák bolo vždy na prst kapustnice. ... Snažil som sa opísať ako písal v tej dobe, robím ju presne tak 15 rokov čo tuto knihu mám ale do keramického súdka a bez dosiek na vrchu, zaťažím ju až keď odoberiem, ten ďumbier je proti emisiám a pomáha. Kapusta je voňavúčka jedna radosť nedá sa porovnať stou čo je v nej cibuľa. A do drážky dám vodu a prikryjem ju hneď, iba na druhy deň skontrolujem hladinu v kapuste a prinajmenšom dolejem preverenou vychladnutou a o solenou vodou( obar).
bwd
25.10.10,08:35
Hallo, nevie niekto, koľko surovej kapusty je treba na natlačenie napríklad desiatich litrov? Nerobil som kapustu už niekoľko rokov a neviem si spomenúť. Ďakujem.
vema
25.10.10,09:17
My máme 17 l súdok a išlo 20 kg už natrúhanej kapusty. Bolo úplne štrichom. Sa mi zdá, že o 1/3 viac ako je sud. Možno ešte niekto poradí.
sway
25.10.10,09:18
Hallo, nevie niekto, koľko surovej kapusty je treba na natlačenie napríklad desiatich litrov? Nerobil som kapustu už niekoľko rokov a neviem si spomenúť. Ďakujem.

v prílohe posielam výborný recept - uprav si ho podľa množstva kapusty, do 10 l kludne daj 8 kg kapusty+ prísady.

posekanú kapustu zmiešaj s prílohami, nechaj hodinku pôsobiť a potom vyber kapustu, je dobré ju ždímať a natlačiť - udusať zaťažiť drievkom s kameňom a až na vrch doliať vodu - šťavu čo ti zostala v nádobe. Takto nechať v TEPLE cca 14 dní a potom odobrať z vrchu kvas a dať do chladu.

je výborná !!! dobrú chuť!!!!
:)
bwd
25.10.10,09:32
My máme 17 l súdok a išlo 20 kg už natrúhanej kapusty. Bolo úplne štrichom. Sa mi zdá, že o 1/3 viac ako je sud. Možno ešte niekto poradí.

Takto nejako som si to pamätal, ale nebol som si už istý. Ďakujem za
odpoveď, zajtra idem do Stupavy-Mást kúpiť 20 kilov nastrúhanej,
mám tam super dodávateľa a do Petržalky 17-litrový kameninový súdok,
už ho mám rezervovaný. Strašne sa teším, lebo aj keď na Miletičke kúpim
dobrú kapustu, 'co je doma, to se počítá' :-)
bwd
25.10.10,09:38
v prílohe posielam výborný recept - uprav si ho podľa množstva kapusty, do 10 l kludne daj 8 kg kapusty+ prísady.
:)

Vďaka za recept, ale po dlhých rokoch experimentovania s kapustou
(kým mi súdok nepraskol - preto tá prestávka) mi vychádza najlepší
spôsob kapusta, soľ a celý kmín. Taká kyslá kapusta sa hodí ku
všetkému aj ako príloha. Pred vyše tridsiatimi rokmi sme so susedmi
robili kapustovo - vínové žúry v petržalskom paneláku. Víno dodal sused,
kapustu ja. :-)

P.S.: Tých 8 kilov do 10 litrového súdka sa mi zdá trocha málo.
vema
25.10.10,14:51
Takto nejako som si to pamätal, ale nebol som si už istý. Ďakujem za
odpoveď, zajtra idem do Stupavy-Mást kúpiť 20 kilov nastrúhanej,
mám tam super dodávateľa a do Petržalky 17-litrový kameninový súdok,
už ho mám rezervovaný. Strašne sa teším, lebo aj keď na Miletičke kúpim
dobrú kapustu, 'co je doma, to se počítá' :-)
Nech sa podarí. Budeš mať pocit, že sa nezmestí, ale zmestí, treba dobre natlačiť.
bwd
26.10.10,16:17
A mám to zase raz za sebou. Tých 20 kilo na 17 litrový súdok bolo
trocha málo, ale nevadí. Nemusím byť megalomanský. Keby som bol,
tak by som do toho súdka možno natlačil aj 30 kilo. S mojimi 140 kg
živej váhy by to nebol problém. Prebytočnú vytlačenú šťavu mám
v chlade, keby bolo treba a kapusta v súdku už začína pracovať.
Počítam, že zajtra ráno pri tých 22°C začne bublať.

Dal som len soľ a kmín, na spodok a na vrch celé kapustné listy
tak, ako vždy predtým a všetko som stlačil pod hladinu šťavy
tanierikom, zaseknutým plastikovým strúhadlom na jabĺčka pre
dojčatá, ktorý sa na to presne svojimi rozmermi hodil.
veva..
26.10.10,17:52
Ja mám v recepte poznačené na 50 kg kapusty 1 kg soli.
Súdok mám 27 l a na každý l počítam 1,7 kg kapusty.
vema
26.10.10,19:18
A mám to zase raz za sebou. Tých 20 kilo na 17 litrový súdok bolo
trocha málo, ale nevadí. Nemusím byť megalomanský. Keby som bol,
tak by som do toho súdka možno natlačil aj 30 kilo. S mojimi 140 kg
živej váhy by to nebol problém. Prebytočnú vytlačenú šťavu mám
v chlade, keby bolo treba a kapusta v súdku už začína pracovať.
Počítam, že zajtra ráno pri tých 22°C začne bublať.

Dal som len soľ a kmín, na spodok a na vrch celé kapustné listy
tak, ako vždy predtým a všetko som stlačil pod hladinu šťavy
tanierikom, zaseknutým plastikovým strúhadlom na jabĺčka pre
dojčatá, ktorý sa na to presne svojimi rozmermi hodil.
To sa mi skoro nechce veriť, môj manžel síce nemá toľko kilov, ale sa véélmi snažil a bolo do plna. My sme dali aj jablká, možno to urobilo svoje. Hlavne, že je hotovo a pokoj celý rok.
220870
26.10.10,19:35
Pred pár dňami som si kúpil výrobky od tejto firmy:http://www.pickles.sk/page.asp?lang=svk&prg=vyrobky&status=mix_party
Je to niečo úžasné, fantázia,:):):)okamžite som sa stal ich zákazníkom a fanúšikom ,môžem len a len odporúčať.;)
Viete niekto poradiť recept na takúto dobrotu?
vema
27.10.10,12:54
Pred pár dňami som si kúpil výrobky od tejto firmy:http://www.pickles.sk/page.asp?lang=svk&prg=vyrobky&status=mix_party
Je to niečo úžasné, fantázia,:):):)okamžite som sa stal ich zákazníkom a fanúšikom ,môžem len a len odporúčať.;)
Viete niekto poradiť recept na takúto dobrotu?
Kde dostať kúpiť? Čo ti chutilo z toho katalógu najviac?
Marína
27.10.10,13:16
Pred pár dňami som si kúpil výrobky od tejto firmy:http://www.pickles.sk/page.asp?lang=svk&prg=vyrobky&status=mix_party
Je to niečo úžasné, fantázia,:):):)okamžite som sa stal ich zákazníkom a fanúšikom ,môžem len a len odporúčať.;)
Viete niekto poradiť recept na takúto dobrotu?
Kuk Kráľovská nakladaná zelenina(Carska turšija (http://www.recepty.cz/recept/kralovska-nakladana-zelenina-carska-tursija-6276))
Čítaj aj komentáre, všimni si hlavne autorkine(Airan) a jej manžele Aarona.
Ďalšie
Kvasený karfiol (http://ondera.blog.sme.sk/c/157466/Kvaseny-karfiol-lahodka.html)
Od príspevku č. 13 http://www.porada.sk/t62416-kvasena-cervena-repa-cvikla.html
Kvasená zelenina - pickles (http://eutrofia.sk/?q=node/128)
pivko
28.10.10,12:29
Ja kapustu riešim jednoducho ,Idem budúci týždeň do Blavy , zoberiem so sebou súdok, v piatok pred odchodom skočím na Miletičku a dám si do suda natlačiť originál Stupavskú;) a tá naozaj nemá chybu;)
bwd
28.10.10,14:11
To by som neodporúčal. Nikto nevie, odkiaľ tá kapusta na Miletičke je,
kedy bola narezaná, za akých podmienok. Môže byť úplne vyschnutá,
alebo sparená. Tých pár kilometrov do Stupavy snáď nikoho nezruinuje.
A dostane kapustu, pred vlastnými očami čerstvo narezanú.

No a nechať si natlačiť kapustu niekým? To som ešte teda nepočul...

Okrem toho upozorňujem, že o týždeň už môže neskoro, sezóna končí.
pivko
28.10.10,16:15
To by som neodporúčal. Nikto nevie, odkiaľ tá kapusta na Miletičke je,
kedy bola narezaná, za akých podmienok. Môže byť úplne vyschnutá,
alebo sparená. Tých pár kilometrov do Stupavy snáď nikoho nezruinuje.
A dostane kapustu, pred vlastnými očami čerstvo narezanú.

No a nechať si natlačiť kapustu niekým? To som ešte teda nepočul...

Okrem toho upozorňujem, že o týždeň už môže neskoro, sezóna končí.
Ja kúpim už naloženú , vykvasenú len sa natlačí do mojeho súdka a zaleje šťavou.A jedol si ju niekedy? Tak ja som v živote lepšiu kapustu ako stupavskú z trhu na Miletičke nejedol:D
Llívia
28.10.10,18:53
Kvasená kapusta do pohára
Na 1 kg kapusty ide 20 g soli, celé čierne korenie, nové korenie, rasca, bobkový list, cibuľa, jablká
Nakrájanú kapustu posolíme a necháme stáť 5 – 6 hod. Na dno vyvarených pohárov na zaváranie dáme koliesko cibule, koliesko jablka a natlačíme kapustu – nie úplne doplna. Posypeme rascou, čiernym korením, novým korením a pridáme bobkový list. Do pohárov nalejeme aj vodu z kapusty, dobre uzavrieme a necháme kysnúť. Kapusta je veľmi chutná a zachová si bielu farbu. (Toto je originál receptu od čitateľky z jedného vydania Nového času pre ženy.)

Mamine vylepšenie: preosiaty Nakladača na uhorky (brutto váha 100 g) zmieša so 100 g soli a používa túto zmes namiesto samotnej soli. Cibuľu nastrúha na kolieska a zamieša do nastrúhanej kapusty. Korenie a jablko dáva na dno pohára (na 700 ml pohár 2 ks nového korenia, 6 ks čierneho korenia, medzi prsty rasce, kúsok bobkového listu). Túto kapustu tlačíme do pohárov so zatláčacím víčkom, poháre so závitom sú menej vhodné. Do pohára sa zmestí cca 600 g kapusty (po odstátí a pustení šťavy). Pri tlačení kapusty zároveň z nej vytláčame šťavu, príp. podľa potreby šťavu aj dolejeme. Po uzatvorení víčkami kapusta kysne na teplom mieste 2 - 3 týždne. Poháre treba dať na plech so zvýšeným okrajom, lebo pri kvasení vyteká z nich šťava. Po vykysnutí očistíme poháre a dáme ich do pivnice. Toto môžete robiť aj v lete, keď rýchlo potrebujete kyslú kapustu - vykysne za 1 týždeň.
Do kapusty sa môže pridať trochu červenej papriky a vznikne z toho chutný kapustový šalát.

Rada (vyčítaná, neoverená): Do sudovej kapusty sa môžeme pridať studená srvátka získaná pri domácej výrobe tvarohu – 1 liter do 50 kg kapusty, pretože má čistiace účinky a priaznivo podporuje kvasenie.
bwd
29.10.10,07:21
Ja kúpim už naloženú , vykvasenú len sa natlačí do mojeho súdka a zaleje šťavou.A jedol si ju niekedy? Tak ja som v živote lepšiu kapustu ako stupavskú z trhu na Miletičke nejedol:D

Ach tak, myslel som, že kupuješ surovú, narezanú. Ale tento spôsob
nie je práve najlepší. Pri kvasení kapusty ide aj o to, aby sa všetok
vzduch dostal von. Ak je už raz kapusta vykvasená a ty ju prevzdušníš
tým, že ju preložíš do inej nádoby, už nikdy ten vzduch z nej nedostaneš
a môže sa začať kaziť.
lujza.j
29.10.10,08:19
Ja kapustu riešim jednoducho ,Idem budúci týždeň do Blavy , zoberiem so sebou súdok, v piatok pred odchodom skočím na Miletičku a dám si do suda natlačiť originál Stupavskú;) a tá naozaj nemá chybu;)
mimotemyPivko nemáš väčšiu garanciu stupavskej kapustičky, keby si ju kúpil rovno v Stupave?alebo babenku poznáš, že je 100% zo Stupavy? lebo tu už nie je nič garantované:D inak teraz ma napadlo, že aká som ja trúba, tak každý pondelok som v Stupave na keramickom krúžku, ale kapustičku ma ešte nenapadlo si kúpiť:D najbližší pondelok to musím zmeniť;) už mi tečú slinky:---
bwd
29.10.10,09:54
Obávam sa, že v pondelok už bude neskoro. Kapustná sezóna končí.
lujza.j
29.10.10,10:31
hups, tak mám smolu:(
babka - ježibabka
29.10.10,11:05
Ja som tu tiež už dávala recept na kvasenú kapustu v pohári a môžem odporučiť. Kapusta, ako sa tu už píše je veľmi dobrá, bielučká a ak sa nezje, dlho vydrží. Mám od minulého roka ešte 2 pohárky. Tento rok na bežné pochutenie som dávala do malých pohárikov s plátkami jabĺk, aby to mohol aj jeden zjesť na posedenie. A viečka kľudne použite také, aké máte. Tohtoročné nové sú tvrdé a nedržia, tak som použila staré. Málokedy sa stane že nedrží. A keby aj, tak ju zjeme hneď. :D:D:D Recept je tu: http://www.porada.sk/t113919-p26-co-dnes-na-obed.html (http://www.porada.sk/t113919-p26-co-dnes-na-obed.html)
220870
29.10.10,16:29
Kde dostať kúpiť? Čo ti chutilo z toho katalógu najviac?
V poradí
Mix párty, uno tuto,la bomba;)
Paprika plnená kapustou,
minipaprika pikantná plnená čalamádou
olybaba
30.10.10,11:28
pozdravujem,
- aj tohto roku som nakladala kapustu do 0,3 a 0,7 l flias a som velmi spokojna, po dvoch tyzdnoch kvasenia som dnes na skusku otvorila prvu flasu a kapusta super chrumkava a kysla
- kupila som 4 kapusty - cca 8 kil, po ocisteni bolo asi 5 kil, z toho som nalozila 7 - 0,7 l flias a 4 - 0,3 l flase

-Kapustu som nastrúhala, posolila /1kg - 20g soli/ a nechala 5 hodín odležať.
-Potom som natlačila do fliaš, ale iba asi do 3/4 pohára a na vrch som naliala vytlačenú šťavu.
-Poháre som uzavrela viečkom.
-Kapustu som položila do pekáča, aby mala kde vytekať šťava.
-Keď kapusta dokvasí, viečka sa samé uzavrú – pricucnú. Stačí potom fľaše umyť a odložiť.
-Starší pán stupavčan písal, že ku kapuste nepatria žiadne koreniny, ani iné pochutiny, len soľ.
-Odvtedy ju tak robim a je skutočne výborná.
Llívia
30.10.10,21:32
Mama prvú tohtoročnú pohárovú kapustu otvorila asi tak po týždni a bola super, lebo nebola taká kyslá :D (Mám radšej menej kyslú kapustu. Samotnú kyslú kapustu ani nezjem. U nás sa zvykne kapusta z pohára/suda pred použitým prepláchnuť vodou, ak je príliš kyslá.)
Zdenka 0705
19.11.10,10:16
pozdravujem,
- aj tohto roku som nakladala kapustu do 0,3 a 0,7 l flias a som velmi spokojna, po dvoch tyzdnoch kvasenia som dnes na skusku otvorila prvu flasu a kapusta super chrumkava a kysla
- kupila som 4 kapusty - cca 8 kil, po ocisteni bolo asi 5 kil, z toho som nalozila 7 - 0,7 l flias a 4 - 0,3 l flase

-Kapustu som nastrúhala, posolila /1kg - 20g soli/ a nechala 5 hodín odležať.
-Potom som natlačila do fliaš, ale iba asi do 3/4 pohára a na vrch som naliala vytlačenú šťavu.
-Poháre som uzavrela viečkom.
-Kapustu som položila do pekáča, aby mala kde vytekať šťava.
-Keď kapusta dokvasí, viečka sa samé uzavrú – pricucnú. Stačí potom fľaše umyť a odložiť.
-Starší pán stupavčan písal, že ku kapuste nepatria žiadne koreniny, ani iné pochutiny, len soľ.
-Odvtedy ju tak robim a je skutočne výborná.
Tak pred chvíľou som sa dobavkala strúhaním kapustičky, ešte som ju riadne premiesila a postláčala, aby sa soľ dobre do nej dostala. Tak si počkám 5 hodín a natlačím do pohárov.
Teším sa, akú bude mať chuť, potom napíšem.
Ďakujem za skvelý recept.
Abeata
19.11.10,10:20
Ahojte :o)) Viem, že sezóna tlačenia kapusty je už za nami, ale možno sa táto rada zíde na ďalší rok. Zo srdca nenávidím čvachtanie sa v súdku s kapustou a odčrpkávanie vody, ktorú kapusta pri tlačení pustí. A keďže najlepšie vynálezy vznikli z lenivosti, ja som si tiež jeden vymyslela.
Narezanú kapustičku si pekne večer nasypem do sprchového kúta ( aj vaňa je super ) vystlaného čistou posteľnou plachtou - odtokový otvor nie je zaštupľovaný !!!!. Tam si ju nasolím, premiešam a idem spať. Ráno oželiem ranné sprchovanie a ešte v pyžamku prikryjem narezanú kapustu, ktorá zmenšila svoj objem vari aj o polovicu koncami plachty, obujem si teplé ponožky, na to mikroténové sáčky, do uší slúchatká s rezkou hudbičkou a vleziem si ku kapustičke do sprchy... A tam si v rámci rannej rozcvičky dupkám, šlapem, kapustička púšťa zvyšnú šťavu, ktorá odteká odtokom a za nejakých 15 minút už nepustí ani kvapku. Vtedy nastáva tzv.raňajková fáza . Vbehnem do kuchyne a keď zavonia káva a vajíčka so šunkou, vyplazí sa z izby hladný syn, ktorého dĺžka dolných končatín značne presahuje výšku 25 litrového suda, do ktorého ho v zápätí naženiem so šálkou kávy v ruke a kým kávičku vypije, popritláča vytlačenú kapustu, ktorú tam po vrstvách presýpam soľou a rascou. Popamäti vylezie zo suda, v kuchyni zdusí ešte teplé vajíčka a keďže je podľa jeho biologických hodín ešte iba včasné ráno, zalezie s pocitom dobre vykonanej práce tam, odkiaľ pred 15 minútami vyliezol.
Skutočne celá procedúra nezaberie viac ako 40 minút a to aj s príravou raňajok a ich konzumáciou.:o
janka67
19.11.10,10:27
Zaujímavý nápad, perfektný návod, úžasný opis ...:)
janka67
19.11.10,10:40
My postrúhanú posolenú kapustu tiež necháme odpočívať vo vani, primerane vylisujeme v takomto niečom,
http://www.agrokomp.sk/images/stories/Agrokomp/lismech12lm.jpg
a potom syn (za občasného hundrania) prípadne sb natlačí do sudov. Ja dávkujem koreniny - rasca, korenie celé, bobkový list.
Cibuľu v posledných rokoch nedávame a ak máme dáme chren.
Llívia
19.11.10,21:11
Abeata, aj jeden "užitočný" ti takto udeľujem, keďže inak sa už nedá.:)
renata_k
20.11.10,20:21
Dnes som naložila kapustu do zaváracích fľašiek, presne podľa receptu Olybaby z predchádzajúcej strany. Ešte som takto nikdy nenakladala, iba som o tom počula, takže horím zvedavosťou, ako to dopadne...:)
Zdenka 0705
21.11.10,06:25
...ja som naložila v piatok, tiež som zvedavá ako to dopadne, ako bude chutiť :)
Zdenka 0705
23.11.10,12:06
Zatiaľ sa mi nič nedeje s naloženou kapustou v pohári, akurát viečka sú trošku vyduté a obsah už nie je 3/4 pohára, ale tak 1 cm pod okraj.
Mám ju v kuchyni, pod dohľadom :)
JarkaL
23.11.10,12:10
Zatiaľ sa mi nič nedeje s naloženou kapustou v pohári, akurát viečka sú trošku vyduté a obsah už nie je 3/4 pohára, ale tak 1 cm pod okraj.
Mám ju v kuchyni, pod dohľadom :)
Ďakujeme za informáciu, sleduj ďalej a daj vedieť, ako to bude chutiť.
Zdenka 0705
23.11.10,12:37
Jarka, dúfam, že z nej niečo bude ... akosi sa mi to nezdá, alebo som len akási nedočkavá? .... :)
korela
23.11.10,18:24
Pani predávala v tržnici sladkú a klasickú kvasenú sudovú kapustu. Ešte som sa s tým nestretla. Tvrdila mi, že sa v sladkej skutočne nenachádza cukor.
Neprešla som všetky vaše uvedené recepty. Pridáva sa kvôli kvaseniu niekedy aj cukor?
renata_k
23.11.10,19:43
Zatiaľ sa mi nič nedeje s naloženou kapustou v pohári, akurát viečka sú trošku vyduté a obsah už nie je 3/4 pohára, ale tak 1 cm pod okraj.
Mám ju v kuchyni, pod dohľadom :)

Ahoj, moja kapusta začala púšťať šťavu už v pondelok ráno a stále to pokračuje.
Viečka sú stále vyduté a dnes to už začalo trocha voňať ako kyslá kapusta. Aj ja ju mám v kuchyni... :)
Melnick
23.11.10,19:57
Pani predávala v tržnici sladkú a klasickú kvasenú sudovú kapustu. Ešte som sa s tým nestretla. Tvrdila mi, že sa v sladkej skutočne nenachádza cukor.
Neprešla som všetky vaše uvedené recepty. Pridáva sa kvôli kvaseniu niekedy aj cukor?

Moja kapusta je tiež príjemne sladkokyslá, dávam jabĺčka , cibuľu a cvikľu. Cukor v žiadnom prípade !!!

Pre tých, ktorým kapusta zmäkla : vlejte do suda fľašu minerálky - tej božskej.
Môžete to zopakovať, ak sa "nespamätá" hneď po prvej fľaši.:D:D:D
korela
23.11.10,23:00
Moja kapusta je tiež príjemne sladkokyslá, dávam jabĺčka , cibuľu a cvikľu. Cukor v žiadnom prípade !!!

Pre tých, ktorým kapusta zmäkla : vlejte do suda fľašu minerálky - tej božskej.
Môžete to zopakovať, ak sa "nespamätá" hneď po prvej fľaši.:D:D:D
Jablká mám rada v kapuste, cibuľa, cvikla, všetko zdravé. Zobrala som na skúšku sladkú, výhoda že nebola presolená. Reagujem však na umelé sladidlá, cítila som po chvíli reakciu, tak neviem či tam boli, alebo som si to iba navsugerovala. Hoci nevidím logický dôvod na pridávanie cukru kvôli chuti.
Zdenka 0705
24.11.10,05:24
Ahoj, moja kapusta začala púšťať šťavu už v pondelok ráno a stále to pokračuje.
Viečka sú stále vyduté a dnes to už začalo trocha voňať ako kyslá kapusta. Aj ja ju mám v kuchyni... :)
:confused:.... robila som ju presne podľa receptu, tak neviem, asi bude niečo špatne, žiadna šťava nevyteká... čo také sa mohlo stať, neviete?
Llívia
24.11.10,05:52
:confused:.... robila som ju presne podľa receptu, tak neviem, asi bude niečo špatne, žiadna šťava nevyteká... čo také sa mohlo stať, neviete?
Napadá mi pomalšie kysnutie kvôli tomu, ak je nízka teplota v miestnosti, kde je kapusta. A aspoň u nás tej šťavy zase nebolo nejako veľa - poháre stáli v hlbokom plechu (to je ten vysoký 3-4) a počas celej doby kysnutia by ho vytekajúca šťava nenaplnila (šťava sa vylievala kvôli "aróme" :D).
Llívia
24.11.10,05:53
Moja kapusta je tiež príjemne sladkokyslá, dávam jabĺčka , cibuľu a cvikľu. Cukor v žiadnom prípade !!!

Pre tých, ktorým kapusta zmäkla : vlejte do suda fľašu minerálky - tej božskej.
Môžete to zopakovať, ak sa "nespamätá" hneď po prvej fľaši.:D:D:D
Koľko a ako dávaš cviklu (nakrájanú na tenké plátky) a miešaš ju s kapustou alebo ju dávaš na dno? Nie je potom kapusta zafarbená na červeno?
Melnick
24.11.10,13:02
Cviklu krájam na plátky a dávam ju vždy na jednu stranu suda. Máš pravdu, kapusta je na cvikľovej strane červená a na druhej strane biela . Kapustnicu mám ako červené víno a. Nerada sa chválim , ale teraz musím. Kto jedol moju surovú kapustu - tvrdí ,že lepšiu ešte nejedol. Ak neklamú, tak ich bolo dosť čo to povedali. A navyše, toto povedala aj moja švagriná :eek: a to už je čo povedať. :D:D:D
Kapustnica varením vybledne a keď dám bravčové mäsko, klobásky, celé zemiaky a požehnane sušených húb, tak je niekedy taká ,že už nepotrebuje ani len štipku soli na dochutenie.
Minule som ponúkla jedneho poľovníka, čo fakt dobre varí a on povedal, že takú kapustnicu ešte v živote nejedol a to bola taká obyčajná nie "vianočná" . Teraz mi strašne ťahá dohora nos , preto musím skončiť so samochválou, lebo pri tejto predpovedi počasia, by mi mohlo doň stále pršať.
Tak , aby som to dala na správnu mieru, niekedy ju aj ja pekne dobabrem a to vtedy, keď ju nechám prudko zovrieť.
Kapustnica totiž nesmie prudko zovrieť, ale sa musí variť pomaly - tak ako hovädzia , alebo kuracia polievka, aby bola krásna číra. ;):):---
A do kapustnice patria zásadne, domáce rezance.:---:)
Melnick
24.11.10,13:15
http://www.porada.sk/images/statusicon/post_old.gif 06-11-06, 07:11 PM #14 (http://www.porada.sk/323167-post14.html)
http://www.porada.sk/image.php?u=16429&dateline=1280435281 (http://www.porada.sk/member.php?u=16429)
Melnick (http://www.porada.sk/member.php?u=16429)
Poraďák
http://www.porada.sk/images/drak_userV2.gif

Členom od: 30-01-06
Miesto: Gold Coast
Príspevky: 6,913
Súhlasil: 12,748x
Získal 10,312 súhlasov
v 2,964 príspevkoch



Re: Kvasená kapusta - dajte dobrý recept.
Práve som včera natlačila 100 kg kapusty. ZEvina má pravdu,že najlepšia bola tá v drevených sudoch,zaťažená vyvarenou žabicou,ktorá slúžila iba na tento účel. Bohužiaľ niekto mužovej starej mame poradil,že je dobré dať pre urýchlenie kvasenia kôrku chleba.Výsledok bol taký,že drevo chytilo nejakú inú kvasinku a my sme museli sud vyhodiť.
Môj recept:
100 kg kapusty
5 kg cibule
3kg kyslých jabĺk - najlepšie sú plánky
2 kg cvikle
1.5 kg soli - na spodok dávam ešte kúsok kameninovej
čierne korenie - nie nové!
rasca celá - občas štipku pri nakladaní.
Sud pred plnením vybáram vriacou vodou ,v ktorej vyvarím vysušený kôpor.
Jablká a cviklu dávam vždy na jednu stranu,pretože potom mám ku jedlu farebnú kapustu -bielu aj červenú. Pri varení je to jedno,aj tak stratí farbu.
Je vynikajúca-ja z nej potom pečiem "meteník" je to liptovská špecialita a celá rodina okrem môjho manžela - jemu nechutí,ho vymení za hocijakú výbornú tortu,alebo inú pochúťku. Preto tlačím tak veľa,lebo 3/4 rozdám v rôznej podobe./surovú,uvarenú aj v spomínanom meteníku.;) /
Takže dobrú chuť.:) :) :)
Melnick
24.11.10,13:40
Môj príspevok je z roku 2006 a odvtedy veta o tom, že manžel nemá rád "meteník" už dávno nie je pravda.
Llívia
24.11.10,20:21
Melnick, ďakujem. U nás sa tlačí kapusta už len do pohárov (kedysi aj do asi 25 l súdka, ale odkedy mama našla dobrý recept do pohára, tak len do pohárov). Možno ju prehovorím, aby skúsila aj tvoj recept, len dúfam, že potom sa nám podarí utrafiť množstvo cvikle.
Melnick
24.11.10,21:10
Llívia na 100 kg dáš 2 kilá,
na 50 kg dáš 1 kilo
na 25 kg dáš 1/2 kg .... etc.Ale striktne to ani ja nikdy nedodržiavam - dám väčšinou viac. :)
Llívia
24.11.10,21:27
Prerátať si to viem, len ide o to, že mama vezme kapustu a strúha toľko, koľko sa vmestí do vandlíka, t.j. bez váženia :) a prísady idú od oka. Tak najbližšie naštartujeme starú Silvu (alebo Silvu 2), čo váži až do 10 kg, nie ako moderná digitálna, čo váži len do 3 kg a začneme s vážením.
Melnick
25.11.10,10:06
Llívia to ma ani na sekundu nenapadlo, že by si si nevedela prerátať.;);):) Môžem za to, že tak rada delím ? :D:D:D
Llívia
25.11.10,12:20
Neboj, z takého som ťa neupodozrievala. Inak, až teraz mi napadlo, že do pohára sa zmesti 500 - 600 g kapusty, takže to mi vychádza 10 - 12 g? Po zaokrúhlení je to jedno koliesko cvikly primeranej veľkosti :D Tak, ako dávame aj jablko - od oka.
Melnick
25.11.10,13:17
Daj dve kolieska cvikle, nech nemáš povesť držgroša. :D
Llívia
25.11.10,15:33
OK. Vykonám, ale až na budúci rok, teraz už máme nazavárané. Či nakvasené? :D
vašo1
18.11.11,16:43
súhlasím že do kapusty netreba toho moc dávať klasika 20g soli na 1kg narezanej kapusty
to je 4 chlapské hrste kapusty a 1polievková lyžica /nie kopcom/soli na 20kg kapusty cca 1kg
cibule pol sáčku rasce celej a cca pol sáčku celé čierne korenie kameninový súdok vydrhnúť
solou a octom a dobre vypláchnuť,vydrhnúť z dnuká polkou cibule a tllačiť,tlačiť a tlačiť sem
tam vložiť bobkový list
vat
25.11.11,10:44
Poraďte ako ošetrovať vykvasenú kapustu. Po vykvasení sa nám na povrchu vytvára biely povlak, po odstránení opäť. Pritom kapusta perfektne vykysla, je chutná, len máme obavu, aby sa nepokazila. Niekto odporúča kapustu dať do pohárov a sterilovať.
zhraskova
26.11.11,14:39
Dám sem recept, čo sa dedí u nás po generácie a kapustička nemá chybu ! Neviem presné množstvá, ale robievame do 12-14 lit. súdka. Na spodok súdka sa dá trochu chleba - tak 3-4 krajce a na to ešte vrchné celé kapustové listy - tak 2-4 ks. Začína sa natláčať kapusta po vrstvách, každú vrstvu treba riadne päsťami "nabiť". Medzi jednotlivé vrstvy dávame tak za 2-3 hrste soli (čím viac, tým lepšie-soľ zabráni, aby vám kapusta zmäkla), za hrsť rasce, čierneho celého korenia, bobkového listu a na plátky nakrájanú čerstvú cvikľlu. Znovu vrstvu kapusty (tie vrstvy sú asi tak 10 cm) a znovu na to soľ, cviklu a koreniny. Zakaždým treba kapustu riadne pozatláčať. Ak vám medzi tým už pustila šťavu a je jej tak, že sa ponára v nej kapusta, treba ju počas tlačenia vyberať. Nechá sa až úplne na záver nabíjania kapusty, aby mohla kvasiť (to znamená, že poslednú vrstvu keď zatlačíte,musí vám po zatlačení vybehnúť šťava). Nakoniec kapustu "zaprieme" drievkami aby počas kvasenia neušla zo súdka. Dať na teplejšie miesto a hlavne nezabudnúť kontrolovať, či je v žliabku stále čerstvá voda. Garantujem že tak po 5-7 dňoch je kapusta úplne fantastická a má krásnu ružovú farbu (vďaka cvikly )...
zhraskova
26.11.11,14:43
Joj a ešte som zabudla na cibuľu.. Samozrejme medzi jednotlivé vrstvy ako dávame kapustu, soľ, cviklu a koreniny, dávame pokrájanú cibuľu !!! na tú určite nemôžeme zabudnúť...
cimocimo
06.12.11,15:30
Citujem : Ak budete mať pocit, že kapusta mäkne, prilejte do nej metokýš. Zatiaľ to vždy pomohlo, keď bolo treba.
Prosim - čo je to "metokýš"
Nella_2
06.12.11,15:34
Citujem : Ak budete mať pocit, že kapusta mäkne, prilejte do nej metokýš. Zatiaľ to vždy pomohlo, keď bolo treba.
Prosim - čo je to "metokýš"
to mal byť asi medokýš :)
prírodná minerálna voda
hubatá
06.12.11,15:39
Sa niekto má, keď mu medokýš vyviera na dvore. Ja som ho naposledy pila ešte za socializmu .......:mee:
stan555
15.12.11,08:34
viem že je už po sezóne ale pošlem vám môj recept je dobra treba vyskúšať.....vydrží dlho ....... Kysla kapusta- do suda
28kg- nakrájanej kapusty
420g- sol
13g- cela rasca
13g- cele čierne korenie
10g- bobkový list
410g-cibula
hlavne je dobre ju natlačiť ....dobru chuť prajem
Nella_2
15.12.11,10:26
Presne tieto prísady dávame už roky aj my (nič iné) - a fakt je kapusta výborná a chrumkavá.
stan555
15.12.11,12:04
ono tam je najdôležitejšie sol a aby sa poriadne natlačila ostatne prísady sú len na chuť a cibuli nieje dobre dávať moc potom dám na to gázu a na ňu kameň aby to bolo dobre zaťažene
Nella_2
15.12.11,13:06
ono tam je najdôležitejšie sol a aby sa poriadne natlačila ostatne prísady sú len na chuť a cibuli nieje dobre dávať moc potom dám na to gázu a na ňu kameň aby to bolo dobre zaťažene
Ja som raz niekde v telke počula, že čím viac soli, tým je kyslá kapusta tvrdšia.
stan555
16.12.11,15:48
Tomu by som neveril, myslím si že tým je kyslejšia a mäkšia najviac by som dal 2dkg na jeden kilogram kapusty.
maja
07.12.12,07:56
No tento rok sa mi stalo niečo, čo som ešte za tých 24 rokov čo nakladám kapustu nezažila:mee:. Splesnela mi kapusta v sude. Ukecali ma na iný druh kapusty ako stále kupujem a takto to dopadlo. Nemám teraz nič:mee:.
Zdenka 0705
07.12.12,09:23
a aký druh si zvykla kupovať?
maja
07.12.12,10:35
Neviem aký to bol druh, ale posledné 4 roky som kupovala stále od tej istej babky na trhu a v ten deň už nemala, tak ma ukecala jej suseda. Asi nebola zimná, alebo čo. Lebo už keď kysla tak "nesmrdela" poriadne...Som na seba taká nas...!
trisestri
07.12.12,12:29
viktorviktor
07.12.12,20:15
teda soľ dávam toľko aby bola voda prijateľne slaná, keď vykrúca ústa uberiem, alebo opačne, pridám, tak isto celú rascu, korenie a bokkový list od oka, sem tam celé jablko, na samé dno pár zrniek kukurice aby začala skôr kysnúť, treba riadne utlačiť, potom neplesnie, keď je málo utlačená tak nieje treba dolievať vodu, ale vždy je potrebné doliať lebo kapustová voda je zdravá .-), dolievam vlažnučkú s trochou soli (takou aby sa dalo aj hrdlo vykloktať)
misoft
07.12.12,21:03
No tento rok sa mi stalo niečo, čo som ešte za tých 24 rokov čo nakladám kapustu nezažila:mee:. Splesnela mi kapusta v sude.
Na vrchu? Nič nie je stratené. Vyzbieraj to opatrne, zalej slanou vodou, aby všetko bolo potopené. Spomínali tu už - na naloženú a natlačenú kapustu sa dáva gáza (ja používam starú plienku - výborná to vec :D) - ak sa "niečo" vyskytne, ostane to na nej a kapusta je čistá.
maja
08.12.12,11:35
už bola aj horká...
babka - ježibabka
09.12.12,19:05
Majka to je možné, že nebola kvalitná kapusta. Ja robievam posledné roky do pohárov a mám ju peknú bielučkú až do ďalšej sezóny. Tento raz som kúpila v obchode a nie je síce chuťovo zlá, ale nie je taká pekná ako by mala byť.
rodo1
13.12.12,21:14
nazdar.natlacil som a asi po 2tyždnoch som otvoril sudok a voda bola ako sopel.poradi niekto?
bettylou
13.12.12,22:32
nazdar.natlacil som a asi po 2tyždnoch som otvoril sudok a voda bola ako sopel.poradi niekto?

skús pozrieť sem, ale neviem, či je to toto, čo píšeš
http://www.google.sk/search?client=opera&q=sliz+na+kvasenej+kapuste&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

4. fáza kvasenia

Nasleduje po skončení mliečneho kvasenia. Prejavuje sa chybami akosti potraviny: zmenou farby, mäknutím a slizovatením, čo má za následok činnosť aeróbnych a anaeróbnych mikroorganizmov. Tie rozkladajú vytvorené kyseliny.
Letko
16.10.13,07:29
Mám problém? Veko suda sa na boku rozlomilo na viac kúskov. Je nutné, aby po naložení kapusty nenašiel do suda vzduch alebo môže byť aj s prístupom vzduchu cez dieru vo veku?
buchač
16.10.13,07:41
Mám problém? Veko suda sa na boku rozlomilo na viac kúskov. Je nutné, aby po naložení kapusty nenašiel do suda vzduch alebo môže byť aj s prístupom vzduchu cez dieru vo veku?
Viď vyššie ...od bettylou...

Koľko soli treba na 15kg kapusty?
Majster Werich v jednom filme vravel ..." přiměřene "....
babka - ježibabka
16.10.13,07:56
:)
Mám problém? Veko suda sa na boku rozlomilo na viac kúskov. Je nutné, aby po naložení kapusty nenašiel do suda vzduch alebo môže byť aj s prístupom vzduchu cez dieru vo veku?
Vzduch by sa tam nemal dostať. Skús ho zatiaľ (iba dočasne kým vykvasí) zvrchu niečím - páskou zalepiť a potom hneď prelož kapustu do pohárov a daj sterilizovať. Na kapustu sa dáva 2 - 2,5 percenta soli.
Kým to píšem ma napadlo, raz sme mali namiesto prasknutého dekla misku. Ak by si nejakú doma našiel čo by pasovala. Teraz robím už menej, tak iba do pohárov.
trisestri
16.10.13,08:05
buchač
16.10.13,08:16
http://mojerecepty.sk/babickina-kysla-kapusta.html
http://kuchar.mojerecepty.sk/2011/09/recept-na-liptovsku-kyslu-kapustu/
Obe linky majú jedno rovnaké :


Kapustu nakrájajte na rezance, zmiešajte vo veľkej nádobe so soľou a rascou a po častiach riadne vtláčajte do súdka.

Tak toto ja nerobím...
Kapustu narežem , dám do tej nádoby a posolím - primerane .
Soľ spôsobí jedno a to je to pustenie určitého množstva vody .
Až potom ( po cca hodinke ) prichádza na rad to ukladanie do súdka a po každej utlačenej vrstve sa priebežne dávajú tie koreniny ...
Samozrejme , že prebytočná voda ( stále je jej dostatok ) sa vyberá ...
Letko
17.10.13,04:26
Tak kapusta je naložená, prebytočná voda vo fľašiach. Veko suda som zlepil, prehodím cez neho ešte sáčok, aby lepidlo vydržalo a celé to dobre tesnilo.

Ako tak pozerám, veko by som mal mať na sude už od začiatku, čiže od včera a malo by to byť bez prístupu vzduchu.

Deptanie kapusty bola sranda, zapli sme si na internete ľudovú hudbu a spievali si, už sa teším na budúci rok :) a hlavne na kapustičku.
jb0863
17.10.13,08:24
Na naloženie kapusty nepotrebujete žiaden súdok, len zaváraninové poháre. Keď som tento receptík objavila na internete, hneď som si povedala, že isto vyskúšam. Čo potrebujeme: kapustu ja som mala 5 kg pokrájanej, soľ, na 1 kg kapusty ide 2 Dkg soli, kmín podľa chuti, nové korenie, bobkový list a zaváraninové poháre.

POSTUP PRÍPRAVY

Kapustu nakrájame - ja som už nakrájanú kúpila a premiešame so soľou a kmínom. Riadne premiešame a keď pustí šťavu, tak dôkladne v nádobe utlačíme. Necháme 2 hodiny odpočinúť. Po tejto dobe ju začneme tlačiť do čistých zaváraninových pohárov, dáme si záležať na tom, aby sme každú vrstvu riadne natlačili zo všetkých síl. Ja som asi tak v polovici pohára pridala 2 zrnká nového korenia a 1 bobkový list. Plníme tak,
aby sme od vrchu pohára nechali cca 3 cm. Ak by bola kapusta suchá a málo pustila vodu, tak ju môžeme nahradiť prevarenou vodou. Uzavrieme a poháre postavíme na nejaký podnos do tepla.
Ja som všetky fľaše poukladala do mäsiarskej prepavky a dala ku kozubu na dva týždne. Kapusta začne v pohároch kvasiť - viečka sa vydujú. Toho sa však neľakajte, asi za 2 týždne spozorujete, že sa opať vyrovnali do pôvodnej polohy. To je znamenie, že je kapusta vykysnutá. A môže začať aj vytekať šťava z pohárov - to nie je žiadna zrada - mne sa to stalo iba u niektorých v začiatkoch kvasenia, potom už nie. Potom už ostáva iba odniesť poháre do pivnice.


Tento receptík som objavila niekde na internete, neviem kto bol pôvodcom tohto receptu, ale dala by som mu metál.

OBRÁZKOVÝ POSTUP S VEĽKÝMI OBRÁZKAMI (http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=22943&order=1)



http://img.mimibazar.sk/s/bs/9/100131/20/k80241.jpg (http://img.mimibazar.sk/h/bs/10/100131/20/l80241.jpg)
Takto sa môžu vyduť vŕšky.





Kyslú kapustu takto zakladám už tretí rok . Podľa mňa je to praktickejšie, pretože kapusta naložená v sude , keď ste šli z neho odobrať tak bolo ju cítiť všade dookola.A takto si otvorím jednu-dve fľašky a šup s nimi do hrnca. A v čom má najväčšiu výhodu, neznášala som umývať prázdny sud od kapusty.
buchač
17.10.13,08:28
[COLOR=#000000][FONT=arial]
Ja som všetky fľaše poukladala do mäsiarskej prepavky a dala ku kozubu na dva týždne.
[/B]
Prepravka nie je až taký problém ...
Kozub má v dnešnej dobe už každý ,dokonca aj v panelákoch ....
:D :D :D :D :D
jb0863
17.10.13,08:35
tak namiesto ku kozubu, možno by stačilo aj ku radiátoru,gamatke ,alebo niekde na teplé miesto.
Príroda
21.10.13,06:48
Viete poradiť, koľko narezanej kapusty treba napríklad do 25 kg súdka?

Ďakujem.
Letko
25.10.13,05:41
V sude na kapuste (kvasí sa niečo viac ako týždeň) sa vytvoril nie len taký klasický biely povrch ale aj škaredá pleseň (také ako keby zelené kvety a aj sivé "chlpaté" kruhy), pravdepodobne by to mohlo byť z denka alebo kameňa, ktoré sme poriadne neumyli. Máte s tým skúsenosť, stačí to dať dole?
pavol54
01.11.13,18:37
Na naloženie kapusty nepotrebujete žiaden súdok, len zaváraninové poháre. Keď som tento receptík objavila na internete, hneď som si povedala, že isto vyskúšam. Čo potrebujeme: kapustu ja som mala 5 kg pokrájanej, soľ, na 1 kg kapusty ide 2 Dkg soli, kmín podľa chuti, nové korenie, bobkový list a zaváraninové poháre.

POSTUP PRÍPRAVY

Kapustu nakrájame - ja som už nakrájanú kúpila a premiešame so soľou a kmínom. Riadne premiešame a keď pustí šťavu, tak dôkladne v nádobe utlačíme. Necháme 2 hodiny odpočinúť. Po tejto dobe ju začneme tlačiť do čistých zaváraninových pohárov, dáme si záležať na tom, aby sme každú vrstvu riadne natlačili zo všetkých síl. Ja som asi tak v polovici pohára pridala 2 zrnká nového korenia a 1 bobkový list. Plníme tak,
aby sme od vrchu pohára nechali cca 3 cm. Ak by bola kapusta suchá a málo pustila vodu, tak ju môžeme nahradiť prevarenou vodou. Uzavrieme a poháre postavíme na nejaký podnos do tepla.
Ja som všetky fľaše poukladala do mäsiarskej prepavky a dala ku kozubu na dva týždne. Kapusta začne v pohároch kvasiť - viečka sa vydujú. Toho sa však neľakajte, asi za 2 týždne spozorujete, že sa opať vyrovnali do pôvodnej polohy. To je znamenie, že je kapusta vykysnutá. A môže začať aj vytekať šťava z pohárov - to nie je žiadna zrada - mne sa to stalo iba u niektorých v začiatkoch kvasenia, potom už nie. Potom už ostáva iba odniesť poháre do pivnice.


Tento receptík som objavila niekde na internete, neviem kto bol pôvodcom tohto receptu, ale dala by som mu metál.

OBRÁZKOVÝ POSTUP S VEĽKÝMI OBRÁZKAMI (http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=22943&order=1)



http://img.mimibazar.sk/s/bs/9/100131/20/k80241.jpg (http://img.mimibazar.sk/h/bs/10/100131/20/l80241.jpg)
Takto sa môžu vyduť vŕšky.





Kyslú kapustu takto zakladám už tretí rok . Podľa mňa je to praktickejšie, pretože kapusta naložená v sude , keď ste šli z neho odobrať tak bolo ju cítiť všade dookola.A takto si otvorím jednu-dve fľašky a šup s nimi do hrnca. A v čom má najväčšiu výhodu, neznášala som umývať prázdny sud od kapusty.

Mne sa vidí na spracovanie najlepšia kombinácia 5kg kapusta 100g soľ, 7,5 g rasca radšej dávam mletú, tú nie je vidieť a ten bobkový list to je cca 8 pohárov, a dobre je zachovať teplotu cca18 oC potom aj v panelákovej špajzi
buchač
01.11.13,19:02
Jarmok a tlacenie kapusty

http://www.youtube.com/watch?v=xhziVL-MLWk

Nakládáni zeli tak nejak lidově podany 1.

http://www.youtube.com/watch?v=bLfzMCWwLDs

Nakládáni zeli tak nejak lidově podany 2.

http://www.youtube.com/watch?v=FdV0Wsa5kCw

Nakládáni zeli tak nejak lidově podany 3.

http://www.youtube.com/watch?v=OwiWwA5NFAo

Nakládáni zeli tak nejak lidově podany 4.

http://www.youtube.com/watch?v=BhVRgRgkmH8

Jak se dela domaci kysane zeli

http://www.youtube.com/watch?v=2NNPL19Qt0U

How to make a fermented cabbage Jak se dělá kvašené zelí

http://www.youtube.com/watch?v=7XzMvRwlV2Q



Stačí ??? :rolleyes:
Alebo ešte nejaké postupy a receptúry ??? ;)
babka - ježibabka
01.11.13,19:45
mimotemyNiekedy sa tlačila kapusta do veľkých širokých drevených sudov zasadne šliapaním. Jeden dedko bol malý a ľahký, tak si na plecia zobral dcéru. Z ulice cez nízke okienka bolo všetko vidieť. Neplešní chalani, ktorí išli okolo zabúchali na okno a milý dedko chcel ísť za nimi, tak prekotil sud a spadol aj s dcérou. (Jas som to nebola, môj tato bol vysoký:D.)
bettylou
05.04.14,12:37
zaujímavá zakvasená pikantná kapusta z kórei. kim či. robím si ju doma, aj keď v menšom množstve :)
http://www.youtube.com/watch?v=0sX_wDCbeuU