redrum79
06.11.06,13:21
Mal by som dve otazky na ktoré by ma zaujímal váš nazor.
1)vyslali sme zamestnancov (niekoľkokrát ) na zahraničnú služobnu cestu s tým že na služobnú cestu nastupovali v nedeľu ráno a celú nedeľu cestovali až na miesto výkonu práce.
Otázka znie - prináleží tímto zamestnancon okrem stravného a vreckového aj nahrada mzdy teoreticky aj náhrada mzdy za prácu nadčas povedzme vo výške 8 hodín nakoľko je samotná cesta (vedenie služobného vozidla) pracovným časom?
2) vyslali sme zamestancov na služobnú cestu do zahraničia a na počas služobnej cesty pripadol v danej krajine kde boli vyslaní na jeden deň v týždni štátny sviatok.(podotýkam že v SR štátny sviatok nebol) Zamestnanci teda v tento deň do práce nenastúpili nakoľko im to materská firma neumožnila.
Otázka znie - majú títo zametnanci nárok mať tento deň zaplatený resp. môžem im nariadiť si vziať náhradné voľno resp. dovolenku nakoľko v spomínaný deň nepracovali alebo som povinný im tento deň plne zaplatiť. (pojednávam o mzde v SVK nakoľko stravné títo zamestnanci dostali)
Chobot
07.11.06,10:24
Mal by som dve otazky na ktoré by ma zaujímal váš nazor.
1)vyslali sme zamestnancov (niekoľkokrát ) na zahraničnú služobnu cestu s tým že na služobnú cestu nastupovali v nedeľu ráno a celú nedeľu cestovali až na miesto výkonu práce.
Otázka znie - prináleží tímto zamestnancon okrem stravného a vreckového aj nahrada mzdy teoreticky aj náhrada mzdy za prácu nadčas povedzme vo výške 8 hodín nakoľko je samotná cesta (vedenie služobného vozidla) pracovným časom?
2) vyslali sme zamestancov na služobnú cestu do zahraničia a na počas služobnej cesty pripadol v danej krajine kde boli vyslaní na jeden deň v týždni štátny sviatok.(podotýkam že v SR štátny sviatok nebol) Zamestnanci teda v tento deň do práce nenastúpili nakoľko im to materská firma neumožnila.
Otázka znie - majú títo zametnanci nárok mať tento deň zaplatený resp. môžem im nariadiť si vziať náhradné voľno resp. dovolenku nakoľko v spomínaný deň nepracovali alebo som povinný im tento deň plne zaplatiť. (pojednávam o mzde v SVK nakoľko stravné títo zamestnanci dostali)

Akurát dnes som pridal jeden príspevok, kde som rozoberal rozdiel medzi výkonom práce a trvaním služobnej cesty (tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=323485&postcount=3).

V Tvojom prípade by som tú nedeľu neposudzoval ako výkon práce, pretože ten deň strávili zamestnanci cestou a doba cesty nespadala do riadneho pracovného času.

To, či vedenie vozidla je výkon práce alebo nie, je ťažké odpovedať, záleží od okolností a hlavne od účelu služobnej cesty.
V tomto prípade by som to ako výkon práce nepovažoval, pretože tí zamestnanci asi nemajú v pracovnej náplni vedenie motorového vozidla a ani účelom cesty nebolo vedenie vozidla. Vedenie auta bol len ako spôsob dopravy, pre zamestnávateľa tým nevykonávajú prácu. Je to len alternatíva spôsobu cestovania.

Iné by to bolo, keby im pridelili služobného vodiča, ktorého úlohou by bolo ich tam dopraviť. U neho by sa to považovalo za výkon práce, lebo jeho pracovnou náplňou je vedenie motorového vozidla a účelom služobnej cesty by bola preprava cestujúcich, alebo napr. materiálu.

Takže za tú nedeľu by som im priznal iba stravné a vreckové, náhradu mzdy nie (pokiaľ účelom cesty nebola preprava niečoho).

Pri druhej otázke by som sa odvolal na § 37 zákona o cest. náhradách:

"Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce."

Z toho, čo uvádzaš, mi vychádza, že oni počas tej pracovnej cesty boli pripravení pracovať, ale nie ich zavinením pracovať nemohli - neumožnili im to okolnosti. V tom prípade, ak v ten deň mali tu na Slovensku riadne pracovať, tak sa tento čas považuje ako odpracovaný čas a patrí im mzda. Prehnane povedané, oni za to nemohli, že tam bol v ten deň sviatok. Síce ani zamestnávateľ, ale ten ich tam teda nemal na ten deň vyslať. Ak ich tam vyslal, tak musel s tým voľným dňom kalkulovať.

Nemôžeš ich nútiť brať si na tento deň dovolenku alebo náhradné voľno. Majú nárok na zaplatenie toho dňa ako keby doma pracovali (plus cestovné náhrady samozrejme).
mvs
19.11.06,21:09
rád by som sa zapojil .
prosím uvediem príklad a potom otázku.

zamestnanec sám cestuje na služobnú cestu.
začiatok 5:00 - cesta 5:00 - 9:00
výkon pracovnej cesty - rokovanie : 9:00 - 18:00
cesta späť : 18:00 - 21:00

podľa predchádzajúcich vysvetlení čas strávený vedením vozidla nespadá do výkonu práce , teda neprináleží mu náhrada mzdy.
takže 6:00 hod šoféroval ale vlastne nepracoval a nemá zato nič.
pochopil som to dobre ?
ak je to tak , potom všetci ,ktorí vedú služobné vozidlá ( čo nieje ich náplň práce , ale iba spôsob dopravy ) šoférujú tisíce hodín zadarmo.

prosím , ak niekto pozná zákon , paragraf alebo ustanovenie ( som laik ),
ktorý by o tomto pojednával , bol by som vďačný.

vďaka
Danila
19.11.06,21:35
rád by som sa zapojil .
prosím uvediem príklad a potom otázku.

zamestnanec sám cestuje na služobnú cestu.
začiatok 5:00 - cesta 5:00 - 9:00
výkon pracovnej cesty - rokovanie : 9:00 - 18:00
cesta späť : 18:00 - 21:00

podľa predchádzajúcich vysvetlení čas strávený vedením vozidla nespadá do výkonu práce , teda neprináleží mu náhrada mzdy.
takže 6:00 hod šoféroval ale vlastne nepracoval a nemá zato nič.
pochopil som to dobre ?
ak je to tak , potom všetci ,ktorí vedú služobné vozidlá ( čo nieje ich náplň práce , ale iba spôsob dopravy ) šoférujú tisíce hodín zadarmo.

prosím , ak niekto pozná zákon , paragraf alebo ustanovenie ( som laik ),
ktorý by o tomto pojednával , bol by som vďačný.

vďakaVšetko je presne tak, ako v príspevku uviedol Chobot. Ako jediná možnosť prichádza ešte do úvahy nariadenie práce nadčas, teda práca zamestnanca vykonávaná na príkaz zamestnávateľa na pracovnej ceste.
mvs
20.11.06,19:13
ďakujem za info,
bolo by možno aj riešenie , keby takýto zamestnanci uzavreli dodatok ku zmluve ( ak bude zamestnávatel prístupný ) tak ,aby bolo ich pracovnou náplňou aj vedenie motorového vozidla .
Potom by aj šoférovanie referenského vozidla bolo prácou a teda prislúchala by mu aj náhrada mzdy za odjazdené hodiny.
Ale nevidím to reálne.
Zaujímavé ale je aj to , že takýto pracovníci sú často poistený
na škodu spôsobenú zamestnávatelovi ( dopravná nehoda ) , čo si musia platiť z vlastného vrecka ( myslím poistenie ).
Teda majú určitú zodpovednosť , ale neocenenú.
Je to nejaké nespravodlivé - šoférovanie + zodovednosť za škodu= fyzická únava.
Možno by bolo vhodné odmietnuť šoférovanie služobným autom.
Zabudol som dôležitú informáciu.
Auto zamestnanec nemá k dispozícii na súkromné účely , takže nemá žiadne výhody.
Danila
20.11.06,20:21
Pre používanie referentského vozidla musí byť nepochybne spísaná dohoda medzi ZC a ZĽ o zverení služobného vozidla bez prideleného vodiča. Zvyčajne je za týmto účelom vypracovaná smernica, ktorá obsahuje povinnosť vodiča starať sa o pridelené vozidlo, zaplatiť poistné, tak ako uvádzaš z vlastných prostriedkov. A za starostlivosť o referentské vozidlo prináleží aj odmena v rozsahu uskutočnených prác.
mvs
20.11.06,21:19
o.k.
vďaka Danila
spísaná dohoda o používaní je jasná.
Prosím ale nikde neuvádzaš , čo s časom stráveným za volantom .
To je predmet mojich príspevkov.
Ak je spísaná dohoda o používaní referenského vozidla ,tak potom
prináleží zamestnancovi náhrada mzdy za čas strávený za volantom alebo nie?
Musí byť spísaná zmluva ,v ktorej je v náplni práce vedenie vozidla ?
A potom prináleží náhrada mzdy alebo nie?
Prepáč , stále opakujem náhrada mzdy.
Je to pre mňa a mojich kolegov kľúčová otázka.
Pri našich častých cestách sú to stovky hodín.
Za jeden mesiac aj 40 hod len šoférovaním mimo výkonu práce na mieste
prac. cesty ( rokovania, školenia , montážne dozory atď. )

vďaka
verím , žemi niekto odpovie

mvs
Chobot
21.11.06,08:25
o.k.
vďaka Danila
spísaná dohoda o používaní je jasná.
Prosím ale nikde neuvádzaš , čo s časom stráveným za volantom .
To je predmet mojich príspevkov.
Ak je spísaná dohoda o používaní referenského vozidla ,tak potom
prináleží zamestnancovi náhrada mzdy za čas strávený za volantom alebo nie?
Musí byť spísaná zmluva ,v ktorej je v náplni práce vedenie vozidla ?
A potom prináleží náhrada mzdy alebo nie?
Prepáč , stále opakujem náhrada mzdy.
Je to pre mňa a mojich kolegov kľúčová otázka.
Pri našich častých cestách sú to stovky hodín.
Za jeden mesiac aj 40 hod len šoférovaním mimo výkonu práce na mieste
prac. cesty ( rokovania, školenia , montážne dozory atď. )

vďaka
verím , žemi niekto odpovie

mvs

Nepomôžem si, ale v Tvojom prípade je to stále len spôsob prepravy na služobnej ceste, nie výkon práce.

Tí zamestnanci, ktorých vysielate na SC majú predsa na výber - môžu ísť na služobku autobusom, možno vlakom... vy im ponúkate aj ísť služobným autom. Podľa zákona o cest. náhradách existuje aj možnosť ísť vlastným autom. Nemyslím, že by ich zákonným spôsobom mohol donútiť isť na SC služobným vozidlom. (pozn: keby išli napr. vlastným auto, tiež by to považovali za výkon práce a žiadali by náhradu mzdy?)

Pre firmu nie je podstatné, akou formou sa zamestnanec dopraví na miesto určenia. Teda samotné vedenie MV nie je podstatné.

Iné by to bolo, keby ten zamestnanec musel ísť služobným autom, lebo by mal za úlohu odviezť napr. propagačný materiál na miesto určenia. Potom účelom služobnej cesty by bol odvoz materiálu a vedenie MV by bol považovaný ako výkon práce. Tam by mali nárok na náhradu mzdy.

Ale to je všetko v teoretickej rovine. Ak zamestnávateľ má záujem zaplatiť to ako prácu, tak mu v tom nič nebráni. Z pohľadu zamestnanca si však nemyslím, že vzniká nárok na náhradu mzdy. Ak s tým nesúhlasia, nech žiadajú dopravu prostriedkami hromadnej dopravy. Pre firmu to bude lacnejšie. Ak ich bude nútiť ísť autom, tak nech to odmietnu a možno sa dohodnete na nejakom kompromise.

Ale osobne si myslím, že ak firma dá k dispozícii na prepravu počas SC auto, tak už to je určitý benefit pre zamestnanca. Veď je určite pohodnejšie cestovať autom, než autobusom. Aj časovo je to flexibilnejšie.
mvs
22.11.06,19:24
takmer so všetkým súhlasím.
hlavne s poslednými vetami.
skôr než som sa pustil do tejto debaty , som dosť času strávil študovaním zákonníka práce a hladaním nejakého podkladu , ktorý by mi dal jednoznačnú odpoveď.
pravda je , že všade som sa dozvedel to čo píšete ( chobot , Danila )
ale určite mi dáte za pravdu, že je rozdiel ak sa na služ.cestu odveziem
vlakom 1. triedy kde si môžem v klude pospať a byť na rokovaní / školení /
montážnom dozore čerstvý a podať max. výkon ,ako vstávať o 4,00 , ísť si do firmy pre auto, šoférovať 3 hodiny, potom hneď na tobyť 9 -10 hod na rokovaní ,cesta naspäť , prísť domov 22,0 a ráno o 7,0 podávať 100%výkon. každý týždeň . niekoľko rokov.
hm,
takže je to na dobrej vôli zamestnávatela , či to ocení.

ale aj tak ďakujem za príspevky a rady
Chobot
23.11.06,11:21
takmer so všetkým súhlasím.
hlavne s poslednými vetami.
skôr než som sa pustil do tejto debaty , som dosť času strávil študovaním zákonníka práce a hladaním nejakého podkladu , ktorý by mi dal jednoznačnú odpoveď.
pravda je , že všade som sa dozvedel to čo píšete ( chobot , Danila )
ale určite mi dáte za pravdu, že je rozdiel ak sa na služ.cestu odveziem
vlakom 1. triedy kde si môžem v klude pospať a byť na rokovaní / školení /
montážnom dozore čerstvý a podať max. výkon ,ako vstávať o 4,00 , ísť si do firmy pre auto, šoférovať 3 hodiny, potom hneď na tobyť 9 -10 hod na rokovaní ,cesta naspäť , prísť domov 22,0 a ráno o 7,0 podávať 100%výkon. každý týždeň . niekoľko rokov.
hm,
takže je to na dobrej vôli zamestnávatela , či to ocení.

ale aj tak ďakujem za príspevky a rady

Predsa sa ešte vrátim k tejto Tvojej poznámke. Pokiaľ je to pre zamestnancov také náročné ako opisuješ (nie že by som o tom pochyboval), tak ako zbraň voči zamestnávateľovi a argumentačný podklad by som použil §3 ods. 1 zákona o cest. náhradách:

"(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca."

Oprávneným záujmom zamestnancov by tu mohla byť namáhavá cesta a mohli by trebárs žiadať, aby mohli ísť autom z domu (zobrali by si ho večer) - takto to máme u nás priamo v internej semrnici, že ak SC začína pred 7:00, môže si ho vziať deň predtým alebo ak končí po 20:00, tak zamestnanec nemusí odparkovať auto vo firme, ale môže ho priniesť ráno.

Alebo môžu žiadať úhradu prenocovania v mieste výkonu práce na SC a návrat na druhý deň - s odôvodnením, že je to riziko jazdiť unavený a je vyššie riziko havárie. Tak by prišli naspäť do firmy na druhý deň predploudním čerstvo vyspatí.
kmartina
29.11.06,09:39
Ahojte, mam otazku, ak je zamestnanec cely tyzden na sluzobne v DE a prileti napr. v piatok o 15.00. V dany den mal este ranajky. Vreckove firma dava 9 eur. Na aku vysku diet ma narok?

Dakujem velmi pekne
Chobot
29.11.06,09:48
Ahojte, mam otazku, ak je zamestnanec cely tyzden na sluzobne v DE a prileti napr. v piatok o 15.00. V dany den mal este ranajky. Vreckove firma dava 9 eur. Na aku vysku diet ma narok?

Dakujem velmi pekne

Pre ten deň teda bol na služobke 15 hodín, čo je interval nad 12 hodín. Základom bude celodenný nárok 45,- EUR, ktorý sa kráti o poskytnuté raňajky (-25%) teda 45-11,25 = 33,75. K tomu vreckové 9 EUR, to je spolu 42,75 EUR za ten piatok.