jana.m
06.11.06,14:40
Priatelia, potrebujem poradiť.
V 8. mesiaci 2006 sme obstarali formou fin. leasingu osobný dopravný prostriedok. Preberací protokol je z 25.8. 2006 (nie je tam uvedená obstarávacia cena). V 9. mesiaci 2006 sme obdržali splátkový kalendár so začatím splátok 5.9. 2006. Od ktorého dátumu môžeme tento majetok odpisovať. Ďakujem za všetky rady.
evina
06.11.06,19:11
1.Ja si myslím, že keď sa auto prebralo v 8. mesiaci, tak sa asi aj začalo vtedy požívať...
2. Čo myslíš pod tým, že v preberacom protokole nebola uvedená obstarávacia cena? Preberací protokol rieši prebranie predmetu leassingu a OC môže byť uvedená napr. v osobitnej faktúre, resp. leassingovej zmluve a pod. Mal by si upresniť...
3. Bola hradená zvýšená splátka /akontácia/ alebo niečo podobné?...

P.s. Priznám sa, že som ešte nepočula o prípade, že auto by sa odovzdalo do užívania Preberacím protokolom a nebola by známa OC plus leass. navýšenie....
Viera.M.
06.11.06,19:40
Motorové vozidlo, ktoré je predmetom leasingu bolo prevzaté v 8. mesiaci, to znamená, že v 8. mesiaci bola zmluvnými stranami podpísaná aj leasingová zmluva. Jej podpísaniu predchádzala, alebo súčasne pri jej podpise, bol daňovému subjektu, predpokladám, odovzdaný aj splátkový kalendár. Jednou z "čŕt" leasingu je aj splátka vopred, zvýšená splátka. Tá nebola vyčíslená? Nebola zaplatená?
Preberacím protokolom v 8. mesiaci bolo vozidlo odovzdané nájomcovi, t.znam., že sa začne aj používať v 8. mesiaci...
dom
07.11.06,06:32
Priatelia, potrebujem poradiť.
V 8. mesiaci 2006 sme obstarali formou fin. leasingu osobný dopravný prostriedok. Preberací protokol je z 25.8. 2006 (nie je tam uvedená obstarávacia cena). V 9. mesiaci 2006 sme obdržali splátkový kalendár so začatím splátok 5.9. 2006. Od ktorého dátumu môžeme tento majetok odpisovať. Ďakujem za všetky rady.

V zmysle § 26 odst. 9 ZDP ročný odpis sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace počnôc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Týmto mesiacom je ten, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podĺa § 6 odst.11 ZDP, teda v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nýájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave soôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie - to sú daňové odpisy.Teda ak boli splnené podmienky tak odpis od 8/2006. inak dávam do pozornosti účtovné odpisy.
blondy
07.11.06,12:44
Prosím , nestretol sa niekto s takýmto problémom?
Naša spoločnosť uzavrela leasingovú zmluvu na vysokozdvižný vozík v ktorej sa píše:
doba nájmu 44mesiacov
počet leasing.(mesačných) splátok 36x
...
ako mám v tomto prípade vypočítať odpisy? Prerátať na 36 alebo 44 splátok?

zo zákona o Dani z príjmu:
§ 26 Zákon o DzP
8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu

Ak som to dobre pochopila tak by to malo byť na 44M alebo sa mýlim?
blondy
08.11.06,11:07
posúvam ...
Viera.M.
08.11.06,11:22
Prosím , nestretol sa niekto s takýmto problémom?
Naša spoločnosť uzavrela leasingovú zmluvu na vysokozdvižný vozík v ktorej sa píše:
doba nájmu 44mesiacov
počet leasing.(mesačných) splátok 36x
...
ako mám v tomto prípade vypočítať odpisy? Prerátať na 36 alebo 44 splátok?

zo zákona o Dani z príjmu:
§ 26 Zákon o DzP
8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu

Ak som to dobre pochopila tak by to malo byť na 44M alebo sa mýlim?

Prerátať na 44 mesiacov, lebo to je doba trvania nájmu...nie je rozhodujúci počet splátok...veď splátky nemusia byť vždy mesačné...sú aj štvrťročné...
blondy
08.11.06,11:28
ďakujem za potvrdenie, tak som to aj ja myslela, len som si nebola istá na 100%
horvatka
17.12.06,11:21
Podľa mňa je to preto na 44 mesiacov, lebo vysokozdvižný vozík odpisujeme 6 rokov a aby bola splnená podmienka pre odpisovanie - doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania.
petovsan
16.02.07,15:22
Prerátať na 44 mesiacov, lebo to je doba trvania nájmu...nie je rozhodujúci počet splátok...veď splátky nemusia byť vždy mesačné...sú aj štvrťročné...
A ako je to, prosím, pri štvrťročných splátkach leasingu s úrokom a poistným? Ak bol napr. predmet leasingu zaobstaraný 30.11.2006 s tým, že 1.kvartálna splátka je k 05.12.2006, tak na konci roku v rámci uzávierk. oper. zaúčtujem v JÚ do prev. réžie 2/48 (leasing je na 48 mesiacov) z istiny vozidla a celú zaplatenú časť úrokov a poistného z tej 1. kvartálnej splátky, alebo je nutné to ešte nejakým spôsobom prepočítať tiež na mesiace ???
apo
16.02.07,17:38
Motorové vozidlo, ktoré je predmetom leasingu bolo prevzaté v 8. mesiaci, to znamená, že v 8. mesiaci bola zmluvnými stranami podpísaná aj leasingová zmluva. Jej podpísaniu predchádzala, alebo súčasne pri jej podpise, bol daňovému subjektu, predpokladám, odovzdaný aj splátkový kalendár. Jednou z "čŕt" leasingu je aj splátka vopred, zvýšená splátka. Tá nebola vyčíslená? Nebola zaplatená?
Preberacím protokolom v 8. mesiaci bolo vozidlo odovzdané nájomcovi, t.znam., že sa začne aj používať v 8. mesiaci...

Priatelia, ono to nie je také jednoduché. Lízingovky majú ako akciovú výhodu, že splátky po prevzatí vozidla sa posunú o 1 až 2 mesiace. V takom prípade ešte ani ja neviem v mojom vlastnom lízingu ako budem postupovať, lebo lizing je na 36 mesiacov ale od podpisu zmluvy s polu v prevzatím vozidla až po poslednú splátku prejde časový úsek 38 mesiacov.

Predpokladať, že pri prevzatí vozidla sa obdrží aj splátkový kalndár je už len fikcia, ja som urgoval dodanie splátkového kalendára, lebo som vedel, že už má ísť prvá splátka.

Poraďte prosím.
apo
apo
16.02.07,17:44
Priatelia, potrebujem poradiť.
V 8. mesiaci 2006 sme obstarali formou fin. leasingu osobný dopravný prostriedok. Preberací protokol je z 25.8. 2006 (nie je tam uvedená obstarávacia cena). V 9. mesiaci 2006 sme obdržali splátkový kalendár so začatím splátok 5.9. 2006. Od ktorého dátumu môžeme tento majetok odpisovať. Ďakujem za všetky rady.

V zmysle § 26 odst. 9 ZDP ročný odpis sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace počnôc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Týmto mesiacom je ten, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podĺa § 6 odst.11 ZDP, teda v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nýájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave soôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie - to sú daňové odpisy.Teda ak boli splnené podmienky tak odpis od 8/2006. inak dávam do pozornosti účtovné odpisy.


Zdielam aj ja tento mázor, ale čo s jedným či dvomi mesiacmi počas ktorých sa bude splácať lízing. Budeme v týchto miesiacoch účtovať iba úroky ale už bez odpisov nakoľko tých sme si uplatnili už všekých napríklad 36 o nejaký mesiac skôr?

apo
petovsan
29.03.07,22:15
A ako je to, prosím, pri štvrťročných splátkach leasingu s úrokom a poistným? Ak bol napr. predmet leasingu zaobstaraný 30.11.2006 s tým, že 1.kvartálna splátka je k 05.12.2006, tak na konci roku v rámci uzávierk. oper. zaúčtujem v JÚ do prev. réžie 2/48 (leasing je na 48 mesiacov) z istiny vozidla a celú zaplatenú časť úrokov a poistného z celej 1. kvartálnej splátky, alebo je nutné to ešte nejakým spôsobom prepočítať tiež na mesiace ???
posúvam ...
evina
29.03.07,22:22
posúvam ...

To poistné a úroky čo naozaj zaplatíš. Ak tomu dobre rozumiem je to splátka za 4. kvartál..
tinaM
29.03.07,22:23
A ako je to, prosím, pri štvrťročných splátkach leasingu s úrokom a poistným? Ak bol napr. predmet leasingu zaobstaraný 30.11.2006 s tým, že 1.kvartálna splátka je k 05.12.2006, tak na konci roku v rámci uzávierk. oper. zaúčtujem v JÚ do prev. réžie 2/48 (leasing je na 48 mesiacov) z istiny vozidla a celú zaplatenú časť úrokov a poistného z tej 1. kvartálnej splátky, alebo je nutné to ešte nejakým spôsobom prepočítať tiež na mesiace ???
Urobila by som si odpisový plán - časový odpis na 48 mesiacov a do výdavkov by som dala tak ako si uviedol vo svojom príspevku.

Priznám sa, nemala som také. Nech sa vyjadria aj ostatní.
kacena26
16.04.10,10:05
Dobrý deň, máme uzatvorenú leasingovú zmluvu s Unicredit Leasing. splatnosť splátky je 5 v mesiaci. ale aprílovu splátku som uhradila vopred 31.3., splátku učtujem 474/221 a potom cez ID urok 562/474, a DPH 343/474. lenže teraz mi prišla Fa s leasingovej spol. o prijatí platby vopred s dátumom vystavenia 31.3. základ + urok+DPH, a následne dobropis vastavený 5.4.
problém je v tom že nei som si istá ako zaúčtovat tuto FA.
splátku leasingu 31.3. 474/221
cez inderný doklad leasing nebudem účtovat.
FA zákald 474/474
úrok 562/474
DPH 343/474
ako v programe uhradím túto Fa robím v MRP win.
dobropis
5.4. ID leasing 562/474. 343/474
dobropis 5.4.
základ mínusom 474/474
úrok mínusom 562/474
dph mínusom 343/474
tu mi vznikne problém že dobropis mi bude figurovať v programe ako neuhradený!