Nevedka
06.11.06,13:58
Zdravim, mohlo by mi niekto poradit. Pred rodicovskou dovolenkou som bola zamestnana a mam zmluvu na neurcito. chcela by som si si zalozit zivnost pocas rodicovskej dovolenky , ktora by bola neskor popri zamestnani. Musela by som platit nejkae odvody? Zivnost je podmienkou pre sprostredkovanie zmluv , ktore by som chcela popri rodicovskej robit. Dakujem
vie mi niekto poradit????
lotos
06.11.06,20:07
Ahojte poraďáci!!! Nechcela som "zbytočne odbiehať od témy", no nedá mi aj napriek tomu, že to bude poviedka alebo vyznanie (?) :
"Potajomky" Vás čítam už asi mesiac... a VŠETKÝCH Vás veľmi obdivujem! Ako dieťa, ktoré presedelo kopec času po škole v účtárni a zaprisahalo sa, že s účtom - nikdy!, mám obrovský rešpekt pred účtovníkmi. Ten, kto prešiel tortútou "vývoja účta" od socíku po súčasný stav, kt. neviem nazvať, lebo vyzerá to všelijako, si zaslúži veľkú pusu na čelo! Dovoľte mi malé, úprimné vyznanie Vám všetkým, kt. ste aj napriek všetkým tým problémom, nejasnostiam so zákonmi, manuálmi, poč.programami a neviem čím všetkým nezutekali do iného odboru - smekám!!! a zároveň aj ďakujem v mene všetkých nevedkov, čo prosia o radu, že ste, a zvlášť že ste TU na porade.sk. Ojojoj, ako moje srdce zaplesalo, že porada.sk existuje a radí!!! Hoci som "dlhá" a ešte stále neviete, čo tu robím, snáď aspoň niekomu to v týchto ficovských nejasných časoch dobre padlo...
TAKŽE už konečne k veci:
Som na rodičovskej "dovo", a keďže sa neviem vrátiť do práce (neskutočný veci sa dejú na obciach!!!!, to ich fakt nikto nekontroluje???!!! - no nebudem Vás zaťažovať) a aj napriek obrovskej skromnosti finančne nestíhame, prosím Vás o radu: chcela by som vyrábať a následne predávať rôzne dekorácie, sezónne aranžmány (čas Vianoc sa blíži...), darčekové predmety, hračky a pod. Tak či tak robím tie vecičky pre známych, mnohým sa páčia, tak v týchto pre mňa ťažkých časoch rozmýšľam o tom, že ich nielen darujem, ale budem ich aj predávať (napr. vianočné trhy a pod.). Čo je podľa Vás skúsených pre mňa výhodnejšie:
1. "urobiť" si živnosť (akú) alebo s.r.o. ( ak chcem výrabáť veľa, potrebujem tovar z veľkoobchodu a tí vyžadujú ŽL)
2. registrovať na manžela (je zamestnaný), alebo na seba (neviem ako mi to pôjde)
3. ak nechcem (zatiaľ) prevádzku (predaj na trhoch, cez známych, cez internet), môžem uviesť 1 miestnosť v byte (výrobňa?) - byt máme v OV, tovar mám kde zložiť - svokra konečne poslúži k niečomu zmysluplnému (mama, sorry!) no čo dať do predmetu živnosti, aby sa úradníci nedaj Bože nepozastavili... (príspevky v archíve tomu nasvedčujú, že úradníci sa vždy čudujú...)
... fakt sa opravedlňujem, viem, že ste Váš drahocenný čas investovali už do mnohých odpovedí, no aj napriek tomu, že som medzi kojením, kočíkovaním, papaním a pod. študovala archív porady, neviem si proste rady! MôŽE MI (a iste aj mnohým iným bezradným mamám) NIEKTO poradiť - za hocijaký názor budem VEĽMI vďačná! (pozerala som aj abulantný predaj - to sa mi pozdáva, čo poviete?) FAKT SRDEČNÉ DÍKY.
PS: sľubujem, že v budúcnosti sa budem snažiť byť vecná a stručná!!!!! (to ste si vydýchli, však?!)
beakap
01.12.06,21:04
K Nevedke - Som tiež na rodič. dovolenke, takže podľa mojich informacii - ak sa teda nebude od noveho roka nič menit v zákonoch - je teraz podnikanie matiek celkom v pohode. Socialne ako zacinajuci zivnostnik neplatis, odvody do zdravot. tiez nie, teda preddavok si mozes dat nulu, ak budes mat nizky prijem, vyjde Ti to zadarmo (platí to za rodičov štát). Rodičovský Ti zostane, len nesmie ísť dieťa do štátnych jaslí, máš aj rodinné prídavky. Na firmu sa da dať všeličo - samozrejme, v norme, takže nekupuješ za "čisté" peniaze. Niečo robiť je aj skvelé na psychiku, aj ked zas niekedy je pohľad na čistý zisk trochu deprimujúci.

K druhej otázke (Lotos) vyslovuješ presne moje mýšlienky. Je super, že tu dopisujú ľudia, čo inak za takéto informácie môžu pýtať balík, ale nám, drobným firmičkám, takto aspoň trošku uľahčujú život. No ale k téme. Čo sa Týka výberu či živnostník alebo s.r.o., ak nemáš veľa peňazí a budeš podnikať v malom, treba vziať do úvahy najmä vyššie náklady v s.r.o. pri zakladaní. Živnosť vybavíš raz dva, ak si dáš všetko voľné živnsosti, ak Ti to nepôjde, ukončíš to. Ručenie celým majetkom je síce nepríjemný vedľajší jav, ale ako konateľka by si bola na tom skoro rovnako.
Vinja
06.12.06,18:03
Treba len živnosť,peniaze na materiál ,pokladňu a počiatočné náklady, optimizmus do začiatku podnikania-to ti zatiaľ nechýba a veľa.veľa,veľa roboty....Veľa zdaru
Ešte doplním......potrebuješ zlaté nervy na papiere