trnka
06.11.06,15:52
Chcem sa opytat ak so mnou spolocnost uzatvori zmluvu o dielo ake mne z toho plynu povinnosti co do odvodov. Nemam zivnost som zamestnanec. Spolocnost ktora so mnou uzatvara zmluvu nie je moj zamestnavatel.
Dakujem
alušik
07.11.06,07:01
Zo zmluvy o dielo odvedieš len 19% daň. Budeš povinný sám podať daňové priznanie - nemôže Ti mzdárka urobiť v zamestnaní ročné zúčtovanie. Ak je možné túto zmluvu zaradiť medzi jednorázové (náhodilé)príjmy, nie je potrebné odvádzať z nich zdravotné poistenie ani pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Neviem to takto posúdiť, s veľkou pravdepodobnosťou to ale náhodilý príjem bude. Rovnako sa neodvádza ani sociálne poistenie.;)
trnka
07.11.06,13:58
este by som chcela vediet tu ked som hladala v starsich prispevkoch ktosi spominal ze pri prilezitostnych prijmoch sa dan neodvadza do urcitej vysky je to nejaky nasobok ziv. minima je to pravda??
Jozef Mihál
07.11.06,17:18
Áno, náhodný príjem do 5-násobku živ.minima je od dane oslobodený...

§ 9 ods.1 písm.h) zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

"Od dane je oslobodený príjem...
h) podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,

Limit pre r.2006 = 4730 x 5 = 23650 Sk.
trnka
08.11.06,11:53
Dakujem za
trnka
08.11.06,11:54
chcela som napisat ze dakujem za rady, len mi to nejakl uslo, tie moje rychle prsty. :)
Jozef Mihál
08.11.06,12:23
mimotemy Nevadí, chybne zapísaný a odoslaný príspevok si môžete po sebe opraviť, to nie je ako odoslať SMS-ku namiesto frajerke manželke.
trnka
09.11.06,10:15
:) sa polepsim, som tu malicko a kratucko, asi ta novota zo mna prili vytrca. Ostatne kazda rada sa ceni.
ala13
10.11.06,12:16
Aj ta rada o SMSke a manzelke. Ale ako je to s odvodom do ZP? Ani ten sa neplati, ak toto nie je zdanovany prijem?
Jozef Mihál
10.11.06,15:59
Z príjmu zdaneného podľa § 8 ZoDP či dokonca oslobodeného od dane, sa zdravotné poistenie neplatí.
Lienočka
15.02.07,07:10
Dobrý deň,
chcela by som si potvrdiť, či je naozaj pravda, tak ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku, že z príjmov podľa § 8 sa neplatí zdravotné poistenie. Konateľ si vzal peniaze na Zmluvu o dielo, dosť veľa, a ja som na pochybách či z toho nebude musieť platiť ZP. Chceli sme znížiť daňový základ roku 2006 . Daň odvedie, keď mu budú peniaze vyplatené v roku 2007. Ďakujem za každú odpoveď. Ale ak je to tak, tak mám po probléme.
AnitaMartinska
23.02.07,07:43
Re: Zmluva o dielo a odvody

Zo zmluvy o dielo odvedieš len 19% daň. Budeš povinný sám podať daňové priznanie - nemôže Ti mzdárka urobiť v zamestnaní ročné zúčtovanie. Ak je možné túto zmluvu zaradiť medzi jednorázové (náhodilé)príjmy, nie je potrebné odvádzať z nich zdravotné poistenie ani pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Neviem to takto posúdiť, s veľkou pravdepodobnosťou to ale náhodilý príjem bude. Rovnako sa neodvádza ani sociálne poistenie.;)
__________________
Chcela som svoj problem vyriesit sama, ale som na pochybach.
Hore uvedena odpoved mi nie je jasna.
Mne priniesla pracovnicka potvrdenie o prijme FO zo zavislej cinnosti na sumu 1700,-Sk nezdanenu.Ma uzatvorenu zmluvu o dielo s SVB / vchodova dôvernicka/.Na jednej strane sa pise,ze musi odviest dan, ale v danovom priznani, teda nie cez mzdovu uctaren v RZD a na druhej strane sa pise, ze to moze byt nahodily prijem, teda sa nemusi zdanit.alebo som to zle pochopila a nemusi iba odviest odvody do ZP a SP?
Ako mam postupovat a poradit pracovnicke?
Dakujem.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=323336)
AnitaMartinska
23.02.07,10:04
Nevie nik poradit v tomto konkretnom pripade?
ZDENIELA
23.02.07,12:31
Tá výnimka pri zmluve o dielo (nemusieť podávať DP, ani uvádzať do ročného zúčtovania do výšky 23.650,-- pre rok 2006) sa týka len náhodných príjmoch.
Neviem, či byť vchodová dôverníčka je náhodný príjem, možno ak by sa neopakoval... ;)