Palo1
06.11.06,16:07
Spoločnosť na základe dohody prepláca svojmu zamestnancovi aj náklady na jeho súkromné zdravotné poistenie (nad rámec zákonných odvodov).
Je takýto výdavok daňovo uznateľný, prípadne do akej výšky ?
Ďalej, v pracovnej zmluve má tento zamestnanec dohodnutú mzdu v EUR ale vypláca sa mu v SKK. Aký kurz použiť na prepočet ? V zmluve má dohodnutý kurz NBS zo dňa platby, avšak my pre výpočet odvodov používame kurz zo dňa, keď boli mzdy zaúčtované (posledný deň mesiaca). Na základe tohto kurzu je mu potom aj vyplatená čistá mzda. Je to správne z hľadiska daňového ?

Ďakujem za radu.
alušik
07.11.06,07:34
Osobne si myslím, že aj keď ste sa dohodli, že budete zamestnancovi preplácať zdravotné poistenie nad rámec zákonného, do daňovo uznaných nákladov by som to nezahrnula. Nijako to totiž nesúvisí s dosiahnutím a zabezpečením príjmu samotnej spoločnosti.
Čo sa týka účtovania miezd, určite je správne použiť kurz NBS stred v čase vzniku účtovného prípadu - to je posledný deň mesiaca. Čo sa mi však nezdá- to je, že napriek tomu, že máte v zmluve dohodnuté vyplácanie v EUR, vyplácate im SK.
Ak by ste platili v EUR, účtovali by ste v deň úhrady kurzom NBS stred a zúčtovali kurzový rozdiel oproti predpisu.
Či to zúčtujete kurzom platným v deň úhrady, alebo kurzom posledného dňa mesiaca (ako je účtovaný predpis), tak či tak sa dostávate na rovnaký daňový základ, lebo buď budete mať kurzový rozdiel na 331 alebo Vám v konečnom dôsledku vyskočí kurzový rozdiel na 221.;)
renča1
07.11.06,08:10
Spoločnosť na základe dohody prepláca svojmu zamestnancovi aj náklady na jeho súkromné zdravotné poistenie (nad rámec zákonných odvodov).
Ďakujem za radu.

No mňa skôr zaujíma o aké náklady ide? Popíš viac.
Palo1
07.11.06,09:49
No, nákladmi myslím samotné poistné. Inak jedná sa o zamestnanca britskej spoločnosti (občana GBR), ktorá má pobočku v SR a tento zamestnanec tu dlhodobo pracuje (je tu aj prihlásený). Vo Veľkej Británii je súkromne zdravotne poistený (nad rámec zákona) a firma mu toto poistenie prepláca.
Myslím, že to nepatrí do daňových výdavkov firmy, ale pre istotu sa chcem poradiť.

Ďakujem.
Milan Benka
07.11.06,09:53
No, nákladmi myslím samotné poistné. Inak jedná sa o zamestnanca britskej spoločnosti (občana GBR), ktorá má pobočku v SR a tento zamestnanec tu dlhodobo pracuje (je tu aj prihlásený). Vo Veľkej Británii je súkromne zdravotne poistený (nad rámec zákona) a firma mu toto poistenie prepláca.
Myslím, že to nepatrí do daňových výdavkov firmy, ale pre istotu sa chcem poradiť.

Ďakujem.

Myslíš správne, nie je to daňovým výdavkom.
Vladimír Ozimý
07.11.06,09:59
podľa mňa je to nedaňový nejde o druh poistenia ktoré by sa dalo k tomu priradiť...takže ak mu to prepláca ešte by som uvažoval či nejde o nepeňažný príjem a zdanil by som mu ho vo mzde...a kurz by som súhlasil s vyššie uvedeným príspevkom...