mik3333
06.11.06,15:59
Chcel by som sa spýtať či môže zamestnávateľ upraviť výmeru dovolenky nad rámec zákonníka práce v Pracovnej zmluve.

U súčasného zamestnávateľa pracujem dva roky. V pracovnej zmluve mám uvedenú výmeru dovolenky 5 týždňov aj keď podľa zákonníka práce mám nárok na minimálne 4 týždne dovolenky za kalendárny rok. U zamestnávateľa nie je vytvorená žiadna odborová organizácia ani zamestnanecká rada.

K 31.12.2006 končím pracovný pomer. Je zamestnávateľ povinný mi vyplatiť celú nevyčerpanú dovolenku vrátane tých 5 dní naviac?
Je to v tom prípade tiež daňovo uznaný náklad?

Zamestnávateľ sa vykrúca. :(

Ďakujem všetkým za radu.
azuz
07.11.06,05:28
Keď je v pracovnej zmluve dohodnutá dovolenka v dĺžke 5 týždňov, tak zamestnanec má na ňu nárok. Ak ale odrobil menej ako 15 rokov po 18 roku života (viď §103 ods. 5), tak zamestnávateľ si nemôže dať do nákladov 1 týždeň dovolenky, nakoľko zákonný nárok je len 4 týždne.
mik3333
07.11.06,07:31
Keď je v pracovnej zmluve dohodnutá dovolenka v dĺžke 5 týždňov, tak zamestnanec má na ňu nárok. Ak ale odrobil menej ako 15 rokov po 18 roku života (viď §103 ods. 5), tak zamestnávateľ si nemôže dať do nákladov 1 týždeň dovolenky, nakoľko zákonný nárok je len 4 týždne.

Vďaka za odpoveď, len si to ešte chcem ujasniť

To, že daňovo uznané sú len 4 týždne vychádza z tohto? :
V zákone o dani z príjmov je v §19 odsek 5 - mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi,
mik3333
08.11.06,11:16
Keď je v pracovnej zmluve dohodnutá dovolenka v dĺžke 5 týždňov, tak zamestnanec má na ňu nárok. Ak ale odrobil menej ako 15 rokov po 18 roku života (viď §103 ods. 5), tak zamestnávateľ si nemôže dať do nákladov 1 týždeň dovolenky, nakoľko zákonný nárok je len 4 týždne.

Z toho týždňa naviac (keďže si ho nemôže dať do nákladov) odvádzajú sa zákonné odvody za zamestnanca a za zamestnávateľa?
azuz
08.11.06,11:41
Z toho týždňa naviac (keďže si ho nemôže dať do nákladov) odvádzajú sa zákonné odvody za zamestnanca a za zamestnávateľa?
Áno, keďže to nie je vyplácané zo zisku po zdanení.