Marianna01
06.11.06,18:19
Milí kolegovia,

klient, platca DPH od 2. Q 2006 po prekročení limitu, ktorý má LEN finančené služby, t.j. oslobodené od DPH a podávajúci DP nulové - bez nároku na odpočet DPH podľa § 28 - 41, dostal predvolánku na DU, kvôli oprave DP za 2 a 3. kvartál 06. Samozrejme som zostala nepríjemne zaskočená - čo tam preboha môže byť zle. Už som dokonca nachystala aj žiadosť o odsúhlasenie nulového koeficientu s tým, že ak ho skutočne budú chcieť, tak končím s účtovníctvom, lebo logika sa z tohto odvetvia už vytratila niekam... Tak nie, nechceli to, ale upozorňujem aj ostatných poraďákov, ak budete mať LEN obchody BEZ MOŽNOSTI ODPOČÍTANIA DPH, celé daňové priznanie pozostáva len z vyplnenia riadku 05 a 06. Na mne (nie klientovi) príslušnom DU mi povedali - že síce ešte takýto prípad nemali, ale doporučujú, aby som daň z tovarov a služieb napísala do r. 14, do r. 18-22 a nasl. písala 0. Takže to nie je dobre, pretože to správkyňu mýli a nevie, či ste náhodou nepodali zlé DP!
A aby ste nezabudli, do riadkov 01 a 02 určite uveďte nulu, potom správkyňa bude vedieť, že ste na niečo nezabudli! :eek:
Toto je dnešné vyjadrenie nemenovanej správkyne na nemenovanom DU!

Kvôli lepšej prehľadnosti a zjavného nie celkom správneho pochopenia môjho príspevku ho upravujem:
Treba vypísať len riadky 05 a 06, všetky ostatné zostávajú nevyplnené alebo nulové, t.j. aj r. 14, 18, 22 a nasl.
Vladimír Ozimý
07.11.06,08:02
no ja len taká poznámka, do riadku 14 by som uviedol daň na vstupe aj do riadku 18 ale do riadku 22 predsa 0 veď tam sa to už kráti...no len toľko...
jaja99
07.11.06,08:18
Ja by som vypisovala nasledovne:
VÝSTUP:
finančné činnosti - riadok 05,06
VSTUP:
DPH vstup - riadok 14
odpočítanie - riadok 18,22 prázdne.
daň z nakúpených tovarov delíš pri oslobodených činnostiach na 3 skupiny: nákup k zdaňovaným činnostiam, nákupy k oslobodených činnostiam a také nákupy ktoré nevieš jednoznačne priradiť . U teba nie je skupina 1 ani skupina 3. Všetky nákupy, ktoré vykonáš sa vzťahujú k oslobodeným výstupom. Ak si však plaiteľ DPH, musíš účtovať DPH počas roka na 343 a až na konci roka, keď je jasné, že nemáš po ročnom prepočte nárok na vrátenie, celú sumu preúčtuješ 548, 042/343. Preto Ti podľa mňa dobre povedali, že DPH na vstupe musí byť v riadku 14 a riadky 18 a 22 sú prázdne. Či v nich uvádzať nulu alebo nie, je na diskusiu, lebo všeobecne platí, že keď je nula, nepíše na nič.
Marianna01
07.11.06,19:01
Preto Ti podľa mňa dobre povedali, že DPH na vstupe musí byť v riadku 14 a riadky 18 a 22 sú prázdne. Či v nich uvádzať nulu alebo nie, je na diskusiu, lebo všeobecne platí, že keď je nula, nepíše na nič.

Neviem Jaja, či to z môjho príspevku nie je jasné, asi ho upravím, presne tento postup som urobila aj ja, lenže je nesprávny.
Preto na to upozorňujem v tejto téme - treba vypísať LEN riadku 05 a 06. Všetky ostatné ostávajú nulové. Či písať nulu alebo nie, to je , mylsím, bezpredmetné rozoberať - nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne. Chcela som tým len naznačiť, čo si konkrétne táto správkyňa žiada a ako pozná pravidlá, ktorými by sa mala riadiť.

Takže žiaden riadok 14, 18 - všetky riadky ostávajú nulové, vyplňuje sa len riadok 5 a 6...
Janca1
09.11.06,07:16
Dobrý den, k uvedenej problematike Vám posielam moje poznatky, ktoré som získala na DU cez konzultačný deň, tak by to malo byť správne.

r. 05 a 06 = hodnota poskytnutých služieb oslobodených od dane podľa § 28 až 41 v zdaňovacom období
riadky 14, 18 a 22 sa nevypĺňajú, pretože platiteľ nemôže odpočítať daň podľa § 49 ods. 2 ani uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 51, ak vykonáva iba činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41(výnimkou sú prípady, kedy platiteľ poskytuje poisťovacie a finančné služby do tretej krajiny alebo sú priamo spojené s vývozom tovaru do tretích krajín - § 49 ods. 3) - neuvádzajú sa nuly, nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne.
A predovšetkým treba na 1. strane tlačiva vyznačiť krížikom, že v zdaňovacom období nevznikla daňová povinnosť ani nárok na odpočítanie dane.

A ešte poradím aby ste naozaj nevyplnali riadok 14 pretože systém im potom natiahne automaticky aj riadky 18 a 22 a tým aj nadmerný odpočet.