hikoma
06.11.06,21:06
Majiteľ firmy vlastní osobné MV, ktoré nie je zahrnuté v majetku firmy. Je jeho vlastné. Používa ho občas i na účely podnikania. Čo je výhodnejšie, zaradiť auto do majetku a uplatňovať i DPH z nakúpených PHL alebo ho používať ako vlastné s použitím paušálnych náhrad? Ak by sa zaradilo do majetku, tak v akej cene (nie je potrebné ohodnotenie znalcom?). Potom by bolo potrebné ho určite prihlásiť na daň z MV. Čo by bolo potrebné, ak by sa používalo ako vlastné, je podmienkou zaplatiť daň z MV pri uplatňovaní cestovných náhrad? Je potrebná nejaká zmluva medzi spoločnosťou a vlastníkom vozidla? Ďakujem za odpoveď.
Viera.M.
06.11.06,20:11
Majiteľ firmy vlastní osobné MV, ktoré nie je zahrnuté v majetku firmy. Je jeho vlastné. Používa ho občas i na účely podnikania. Čo je výhodnejšie, zaradiť auto do majetku a uplatňovať i DPH z nakúpených PHL alebo ho používať ako vlastné s použitím paušálnych náhrad? Ak by sa zaradilo do majetku, tak v akej cene (nie je potrebné ohodnotenie znalcom?). Potom by bolo potrebné ho určite prihlásiť na daň z MV. Čo by bolo potrebné, ak by sa používalo ako vlastné, je podmienkou zaplatiť daň z MV pri uplatňovaní cestovných náhrad? Je potrebná nejaká zmluva medzi spoločnosťou a vlastníkom vozidla? Ďakujem za odpoveď.
Môj názor je nasledovný: Ak ho občas využíva na účely podnikania, predpokladám, že je FO, nezaradila by som ho do majetku firmy, ale účtovala by som o paušálnej náhrade za používanie vozidla. V tomto prípade je potrebné zaplatiť aj daň z motorových vozidiel.
V prípade, ak je majiteľ firmy spoločníkom, príp. aj konateľom obchodnej spoločnosti, detto by som ho ponechala v jeho vlastníctve, účtovala tiež o paušálnej náhrade a zapožičiavala ho spoločnosti. Tu sa daň z mot. vozidiel neplatí za vozidlo.
Ak je niečo nejasné, spýtaj sa ma ešte. Doplním.
hikoma
07.11.06,06:07
Vierka M. majiteľ firmy je spoločníkom na to auto má zaplatené len zákonné poistenie. Akou formou si myslela zapožičanie auta? Ak by išiel na služobnú cestu týmto MV, nemusela by byť zaplatená cestná daň, ak si chce uplatňovať paušálne náhrady?