Sarah
07.11.06,08:03
Ahojte všetci. Môj šéf je strašný dobráčisko a spokojne na vystavené faktúry dáva od 5 - 20 % zľavu. Takmer na každú. Je to v súlade so všetkými našimi zákonmi? Nemôže sa stať, že keď príde napr. kontrola na daň z príjmu, tak budeme musieť všetko dodaniť? V súlade s akým zákonom sa poskytujú zľavy a na čo sa môžem v prípade kontroly v pohode oprieť?
Sarah
07.11.06,10:52
Neviete ma aspoň niekto uistiť, že podnikateľ si môže na vystavené faktúry dávať zľavu akú uzná za vhodnú? Viem o prípade, kedy jeden živnostník zatváral obchod, chcel vypredať všetky zásoby, a tak dával na odevy zľavy. Prišla mu kontrola na DzP a všetko musel dodaniť.
Viera.M.
07.11.06,10:55
Neviete ma aspoň niekto uistiť, že podnikateľ si môže na vystavené faktúry dávať zľavu akú uzná za vhodnú? Viem o prípade, kedy jeden živnostník zatváral obchod, chcel vypredať všetky zásoby, a tak dával na odevy zľavy. Prišla mu kontrola na DzP a všetko musel dodaniť.
Podnikateľ môže predávať na základe dohodnutých cien, t.zn. že môže ísť aj pod nákup, ale na druhej strane, na dani z príjmov je nutné potrebné dodaniť to, ako keby to predával minim. za nákup plus obch, rozpätie, Na obch. rozpätí by som sa s daň. kontrolorom dohadovala, teda o jeho výške, ale musí byť PRIMERANE.
Milan Benka
07.11.06,11:21
Podnikateľ môže predávať na základe dohodnutých cien, t.zn. že môže ísť aj pod nákup, ale na druhej strane, na dani z príjmov je nutné potrebné dodaniť to, ako keby to predával minim. za nákup plus obch, rozpätie, Na obch. rozpätí by som sa s daň. kontrolorom dohadovala, teda o jeho výške, ale musí byť PRIMERANE.

Čo tak podložiť to §§? Momentálne na toto tvrdenie nie je opora v zákone.
Sarah
07.11.06,11:33
My pod nákupné ceny nikdy nejdeme, chcela som len vedieť, či môžme dávať zľavy tak ako to šéf uzná za vhodné, niekomu 5% inému 10%.... ??
Ďakujem
Viera.M.
07.11.06,11:33
Čo tak podložiť to §§? Momentálne na toto tvrdenie nie je opora v zákone.

skús zákon č. 595/2006 z.z. o dani z príjmov § 19 ods. 1....
Sarah
07.11.06,11:36
[quote=Viera.M.]skús zákon č. 595/2006 z.z. o dani z príjmov § 19 ods.

nechápem prečo tento § nevidím tu súvislosť...?
Milan Benka
07.11.06,11:44
skús zákon č. 595/2006 z.z. o dani z príjmov § 19 ods. 1....
Skôr 595/2003 Zb.

Kde je tam nejaký limit, alebo odvolávka naň ? Aspoň v súvislosti s predajom tovaru ?

Nech čítam ako chcem, nemôžem nájsť ustanovenie hovoriace, že pri predaji tovaru, príp. majetku, limituje tento zákon výšku výdavku výškou dosiahnutého príjmu.
alušik
07.11.06,11:48
Asi veľmi nepomôžem, ale zľavy by si mal vedieť sám obhájiť. Môže mať vypracovaný systém zliav na predávaný tovar napríklad podľa výšky obratu a pod. Určite by som si však urobila k poskytovaniu zliav nejaký zápis v smernici na účtovanie, aby bolo jasné, akým systémom sa zľavy poskytujú.
Milan Benka
07.11.06,11:49
My pod nákupné ceny nikdy nejdeme, chcela som len vedieť, či môžme dávať zľavy tak ako to šéf uzná za vhodné, niekomu 5% inému 10%.... ??
Ďakujem

Predajná cena je vecou dohody dvoch zmluvných strán. Šéf to neuznáva za vhodné, je to jeho stratégia predaja.
Milan Benka
07.11.06,11:51
Asi veľmi nepomôžem, ale zľavy by si mal vedieť sám obhájiť. Môže mať vypracovaný systém zliav na predávaný tovar napríklad podľa výšky obratu a pod. Určite by som si však urobila k poskytovaniu zliav nejaký zápis v smernici na účtovanie, aby bolo jasné, akým systémom sa zľavy poskytujú.

Smernica by pomohla pri naviazaní výšky zľavy na hodnotu odobratého tovaru.
Jana Acsová
07.11.06,11:53
Môže mať vypracovaný systém zliav na predávaný tovar napríklad podľa výšky obratu a pod.Napríklad.

Určite by som si však urobila k poskytovaniu zliav nejaký zápis v smernici na účtovanie...Tu len zapolemizujem, že systém poskytovaných zliav nemá nič spoločné so samotným účtovaním a preto by mal byť riešený inou dokumentáciou:
- cenníkom,
- marketingovým plánom (zámermi),
- odbytovými pravidlami,
- akciami,
- pravidlami cenotvorby atď.
Čo firma, to osobitosť v systéme zliav aj v ich dokumentácii.
Leila2006
07.11.06,12:55
Podnikateľ môže predávať na základe dohodnutých cien, t.zn. že môže ísť aj pod nákup, ale na druhej strane, na dani z príjmov je nutné potrebné dodaniť to, ako keby to predával minim. za nákup plus obch, rozpätie, Na obch. rozpätí by som sa s daň. kontrolorom dohadovala, teda o jeho výške, ale musí byť PRIMERANE.

Absolútne nesúhlasím! Keby som všetky zásoby predala "pod nákup", tak to by mohlo byť podozrivé, ale aj tak je to predsa obhájiteľné, veď aj nepotrebné zásoby môžem dajme tomu zlikvidovať, a ak dokážem, že to skutočne nebolo možné predať, tak to nemusím dodaňovať daňou z príjmu.
A už vôbec nie je možné, aby mi niekto diktoval obchodné rozpätie.
Ešte tak v minulosti, keď existovali v daňovom zákone závislé osoby, ale teraz nie.
Ak sa mýlim, opravte ma.
Sarah
08.11.06,08:40
Ďakujem všetkým za príspevky, myslím, že nebude na škodu, keď si tie zľavy upravíme aspoň podľa množstva odberu tovaru. Hádam šéfa presvedčím. :)
Viera.M.
08.11.06,08:48
Skôr 595/2003 Zb.

Kde je tam nejaký limit, alebo odvolávka naň ? Aspoň v súvislosti s predajom tovaru ?

Nech čítam ako chcem, nemôžem nájsť ustanovenie hovoriace, že pri predaji tovaru, príp. majetku, limituje tento zákon výšku výdavku výškou dosiahnutého príjmu.
ˇAno, je to 595/2003 Z.z. a nie Zb.

skús pozorne § 21 ods. 1:
- daň. výdavkami.....atď....
Viera.M.
08.11.06,08:49
Absolútne nesúhlasím! Keby som všetky zásoby predala "pod nákup", tak to by mohlo byť podozrivé, ale aj tak je to predsa obhájiteľné, veď aj nepotrebné zásoby môžem dajme tomu zlikvidovať, a ak dokážem, že to skutočne nebolo možné predať, tak to nemusím dodaňovať daňou z príjmu.
A už vôbec nie je možné, aby mi niekto diktoval obchodné rozpätie.
Ešte tak v minulosti, keď existovali v daňovom zákone závislé osoby, ale teraz nie.
Ak sa mýlim, opravte ma.
595/2003 Z.z. §2 písm. n/
Milan Benka
08.11.06,08:51
ˇAno, je to 595/2003 Z.z. a nie Zb.

skús pozorne § 21 ods. 1:
- daň. výdavkami.....atď....

Upresni, prilep citáciu zákona o zvýrazni čo mi uniká, prosím.
Ak si robím zlé závery, oprav ma.
Milan Benka
08.11.06,08:53
595/2003 Z.z. §2 písm. n/

No áno, je tu definícia závislej osoby, ale to je jediné miesto, kde sa závislé osoby spomínajú, pravda okrem zahraničných závislých osôb
Leila2006
08.11.06,10:44
Tým § 2 písm.n, si ma Viera M. nepresvedčila, zľavy predsa neposkytujem (v drvivej väčšine) závislým osobám, a ani všeobecným § 21 ods.1. Myslíš to nedostatočné preukázanie výdavkov? Veď pokiaľ zdokladujem, že som potrebovala podporiť predaj a že sa mi to aj podarilo, tak si myslím, že je to O.K.