SlavkaF
07.11.06,09:51
Prosim vas, ak niekto viete, poradte mi prosim. Firma uzavrela dodatok k leasingovej zmluve na osobny automobil, ktory povodny najomca komplet vyplatil podla leasingovej zmluvy v druhom roku a nam v tom dodatku vycislili splatky len havarijne poistenie. Od predchadzajuceho najomcu mame fakturu za postupenie leasingu. Tato faktura je o 150 000 nizsia ako bola obstaravacia cena automobilu podla zmluvy pre povodneho najmcu. Ako by ste toto vsetko zauctovali a ako by ste toto auto odpisovali? Co bude obstaravacou cenou? Obratili sme sa aj na danoveho poradcu, ale z jeho odpovede sme mudrejsi neboli:(
Dakujem vopred za odpovede
mudroš
08.11.06,11:49
Ťažko sa presne odpovedá, v otázke je málo informácií.
Prepokladám, že bola dodržaná podmieka zákona o dani z príjmov a zmluva bola postúpená bez zmeny podmienok.
Ocenenie u nového nájomcu bude:
zostatok splátok istiny - ako som porozumel, u Vás to bude 0
cena za postúpenie - uvádzate, že budete platiť pôvodnému nájomcovi
cena za zmenu zmluvy - pravdepodobne platíte lízingovej spoločnosti
kúna cena po skončení - ak z LZ vyplýva, že po skončení odkúpite predmet lízingu za dohodnutú cenu

Dúfam, že to takto stačí
SlavkaF
09.11.06,06:33
Ano zostatok splatok istiny je 0, kupna cena po skonceni lizingu je 0, povodny najomca nam vystavil fakturu za odstupenie lizingu, ktoru sme mu uhradili a samozrejme lizingovke spracovatelsky poplatok.
Povodny najomca splatil vlastne istinu za 2 roky a nam na treti rok vycislili len splatky havarijnej poistky.
Ake info by som mala este uviest? A prosim, ako by ste toto vsetko zauctovali v podvojnom uctovnictve?
mudroš
09.11.06,13:02
Potom bude ocenenie dlhodobého majetku v sume, ktorú zaplatíte pôvodnému nájomcovi plus poplatok lízingovke.
Daňové odpisy budú vypočítané z tejto sumy na celé kalendárne mesiace počínajúc mesiacom, v ktorom ste predmet lízingu prevzali.
Účtoné odpisy si stanovíte podľa predpokladanej doby použiteľnosti.
SlavkaF
09.11.06,14:27
Nam stale nie je jasne, ze preco je majitelom vozidla lizingovka, ked ma celu istinu splatenu, a povodny najomca, aj ked istinu zaplatil, nebol majitelom vozidla.
Chystame sa na buduci tyzden to prekonzultovat do lizingovky, uvidime.
A odpisovat ako, za 12 mesiacov teda tu sumu z faktury od predosleho najomcu? Pretoze on to odpisoval 2 roky a my by sme treti pokracovali?