sisinka2
07.11.06,10:33
Prosim Vas dostala som do ruk doklady spolu s programom z firmy uctujucej podvojnym uct. Ale ked som si prezerala program a vyhodila ku 30.9. suvahu a vykaz ziskov a strat zistila som ze hospodarsky vysledok je iny v suvahe a iny vo vykaze ziskov a strat. Neviete mi poradit cim to moze byt, prip. ako si to skontrolovat - co s cim?
bea
07.11.06,09:38
V prvom rade by som skontrolovala, či mám správne nastavené všetky používané účty do riadkov v súvahe a výkaze ziskov a strát. Myslím si, že toto by mohlo odstrániť chybu.
Lucia7
07.11.06,09:40
V prvom rade by som skontrolovala, či mám správne nastavené všetky používané účty do riadkov v súvahe a výkaze ziskov a strát. Myslím si, že toto by mohlo odstrániť chybu.

Tieto nastavenia by mali byť pri jednotlivých účtoch v účtovej osnove.
Viera.M.
07.11.06,09:41
Prosim Vas dostala som do ruk doklady spolu s programom z firmy uctujucej podvojnym uct. Ale ked som si prezerala program a vyhodila ku 30.9. suvahu a vykaz ziskov a strat zistila som ze hospodarsky vysledok je iny v suvahe a iny vo vykaze ziskov a strat. Neviete mi poradit cim to moze byt, prip. ako si to skontrolovat - co s cim?
Ahoj. Ťažko takto radiť, kde máš začať kontrolovať a hľadať chybu. Zo súvahy si musíš v prvom rade odsúhlasiť čiastky, či napr.. 311 zostatok zodpovedá zostatku v knihe vyšlých fakt. atd, atd...
Rada by som Ti pomohla, ale takto je to skutočne náročné.
Lucia7
07.11.06,09:43
Ahoj. Ťažko takto radiť, kde máš začať kontrolovať a hľadať chybu. Zo súvahy si musíš v prvom rade odsúhlasiť čiastky, či napr.. 311 zostatok zodpovedá zostatku v knihe vyšlých fakt. atd, atd...
Rada by som Ti pomohla, ale takto je to skutočne náročné.

Najprv treba stačí skontrolovať tie nastavenia účtov, či vstupujú správne do súvahy a výsledovky. Problém bude na 99% v tomto. Takže kontrolovať zostatky účtov na saldo alebo knihy faktúr je zatiaľ zbytočné.
Jana Acsová
07.11.06,09:44
A zistiť, ktorý HV je správny. Či v súvahe, alebo vo výkaze ziskov a strát ... t.j. vypočítať si HV rozdielom medzi účtami triedy 6 (výnosy) a triedy 5 (náklady).
Paula
07.11.06,09:46
Rozdiel Ti robí aj vo výkazoch v korunách alebo iba vo výkazoch v tis.?
evina
07.11.06,09:50
Pozri sa na 701, či máš v januári HV z roku 2005 zaúčtovaný na 431, alebo Ti vchádza do HV r. 2006. Pozri sa, či práve o ten rozdiel nie je vyšší alebo nižši HV vo výsledovke oproti súvahe...
sisinka2
07.11.06,11:20
Ďakujem všetkým idem sa pozrieť ako to mám v programe. Prosím však ešte o radu čo sa týka nastavenia účtov, ten program je MRP ( v prostredí DOS ) viem že je to takto náročné ale neviete ma niekto navigovať ako a kde to skontrolovať a nastaviť?
sisinka2
07.11.06,11:23
Rozdiel Ti robí aj vo výkazoch v korunách alebo iba vo výkazoch v tis.?
Paula keby to bolo len v tisicoch a nejaka mala ciastka tak by som si myslela ci to nebude zaokruhlenim, ale to je radovo 45 000 a to sa mi zda nejako vela.
Milan Benka
07.11.06,11:34
Ako píše Evina, pozri či je doúčtovaný HV z r. 2005.

Osobne pri takýchto prípadoch zoberiem predvahu a prebehnem súvahu a výsledovku ručne.
Kirk
07.11.06,13:40
Aj ja si myslím, že to bude najskôr nepreúčtovaný hospodársky výsledok minulého roku. Tiež som mal podobný problém kým som ho nepreúčtoval 431/428 na základe rozhodnutia vedenia firmy.
Marianna01
09.11.06,18:52
Ja som zase mala prípad, kedy tam rozdiel robili rezprezentačné. do súvahy ich SW počítal, do VZaS nie. Tiež to išlo do desaťtisícov...
ondrejvla
09.11.06,19:38
Taktiež si myslím, ako Bea, že to môže byť nesprávnym nastavením účtov podľa riadkov súvahy, odporúčam pozrieť si predvahu a tam môžeš zistiť, či nie je na niektorom účte presne tento zostatok a skontrolovať si jeho nastavenie s výkazmi. Taktiež to môže byť nezaúčtovaný nejaký predpis napr. pre niektorú daň, alebo zaúčtovanie dane vo výpise, alebo... je tu množstvo možností, daj si skontrolovať, či máš správne účty v súvahe - kontrola výkazov, v MRP DOS sa to dá.
evina
09.11.06,20:05
Prosim Vas dostala som do ruk doklady spolu s programom z firmy uctujucej podvojnym uct. Ale ked som si prezerala program a vyhodila ku 30.9. suvahu a vykaz ziskov a strat zistila som ze hospodarsky vysledok je iny v suvahe a iny vo vykaze ziskov a strat. Neviete mi poradit cim to moze byt, prip. ako si to skontrolovat - co s cim?

Už si našla? Sme zvedaví:)
naninka
11.11.06,18:41
Ja mám ten istý problém ako ty a stále nemôže prísť na kĺb problému. Ak sa ti to podarí, daj prosím vedieť. :)
Hodne zdaru...
DušanČ
11.11.06,19:42
Mne sa na jednom SW stával tento problém vtedy, keď nebol vysporiadaný HV z predchádzajúceho roka a stále bol vedený na účte 431. tento účet nemá pridelený riadok v súvahe. Nie je to náhodou Váš prípad ?
cloe
11.11.06,21:07
Nemohlo sa stať, že by bolo účtované na účte, ktorý sa už nenachádza v účtovnej osnove? Že by si ho omylom vymazala? V mojom SW je kontrola účtovania.
sisinka2
20.11.06,07:21
Ďakujem všetkým, trochu trvalo kým som sa ozvala, ale je to tým, že sa motkám dookola. Takže hospodársky výsledok za minulý rok bola strata a účtovníčka ju na začiatku roku zúčtovala na 429/431. Ja som si vzala podľa Vašej rady predvahu a kontrolovala so súvahou a výsledovkou. Našla som nejaké chyby, nesedeli účty 311 a 321 s tým čo mali v evidencii faktúr, ale to nebol ten rozdiel. Nakoniec som si skúsila vyhodiť súvahu a výkaz ziskov a strát ku 1.1. a vlastne už tam sa mi presne ten rozdiel ukázal. A teraz prosím zúfalo o radu. Pochopila som že chyba sa musela stať už niekde minulého roku. Keď som si však vzala súvahu a výkaz ziskov a strát ktorý robili ku 31.12.2005 hospodársky výsledok majú rovnaký - ako v súvahe tak vo výsledovke. Ako je potom možné že k 1.1. už je rozdiel? Neviem sa pohnúť ďalej.
Jana Acsová
20.11.06,08:28
Čo daň z príjmu. Nie je v nej problém? Bola riadne zaúčtovaná a v správnom účtovnom období?
Kirk
20.11.06,11:08
Ďakujem všetkým, trochu trvalo kým som sa ozvala, ale je to tým, že sa motkám dookola. Takže hospodársky výsledok za minulý rok bola strata a účtovníčka ju na začiatku roku zúčtovala na 429/431. Ja som si vzala podľa Vašej rady predvahu a kontrolovala so súvahou a výsledovkou. Našla som nejaké chyby, nesedeli účty 311 a 321 s tým čo mali v evidencii faktúr, ale to nebol ten rozdiel. Nakoniec som si skúsila vyhodiť súvahu a výkaz ziskov a strát ku 1.1. a vlastne už tam sa mi presne ten rozdiel ukázal. A teraz prosím zúfalo o radu. Pochopila som že chyba sa musela stať už niekde minulého roku. Keď som si však vzala súvahu a výkaz ziskov a strát ktorý robili ku 31.12.2005 hospodársky výsledok majú rovnaký - ako v súvahe tak vo výsledovke. Ako je potom možné že k 1.1. už je rozdiel? Neviem sa pohnúť ďalej.

Mne niekedy program vyhodil za určitý mesiac nesprávnu súvahu, ale keď som si dal súvahu za celý rok tak to bolo v poriadku.Teda nemôžem si vytlačiť napr. súvahu za január, lebo tam môžu byť bludy. Skús si dať výkazy za celý rok (nie k 30.9.):cool:
evina
22.11.06,17:22
Ďakujem všetkým, trochu trvalo kým som sa ozvala, ale je to tým, že sa motkám dookola. Takže hospodársky výsledok za minulý rok bola strata a účtovníčka ju na začiatku roku zúčtovala na 429/431. Ja som si vzala podľa Vašej rady predvahu a kontrolovala so súvahou a výsledovkou. Našla som nejaké chyby, nesedeli účty 311 a 321 s tým čo mali v evidencii faktúr, ale to nebol ten rozdiel. Nakoniec som si skúsila vyhodiť súvahu a výkaz ziskov a strát ku 1.1. a vlastne už tam sa mi presne ten rozdiel ukázal. A teraz prosím zúfalo o radu. Pochopila som že chyba sa musela stať už niekde minulého roku. Keď som si však vzala súvahu a výkaz ziskov a strát ktorý robili ku 31.12.2005 hospodársky výsledok majú rovnaký - ako v súvahe tak vo výsledovke. Ako je potom možné že k 1.1. už je rozdiel? Neviem sa pohnúť ďalej.

Skontroluj 701 a 702
anka z oravy
23.11.06,13:12
ak máš na konci roka zostatok na účte 315, potom ti môžem pomôcť.
V MRP-DOS je taky maly "zadrhel" ze v konfiguracii suvahy nie je nadefinovany ucet 315.
Modifikacie/vykazy/suvaha/8suvaha 2003/riadok 49 má byť 311>315;391.