USPS
07.11.06,11:52
Ahojte! Potrebovala by som poradiť ako zaúčtovať nákup PC na splátky v jednoduchom účtovníctve. Nie som platcom DPH. Je potrebné zaradiť PC do dlhodobého hmotného majetku ak cena nepresiahla 30.000,- Sk?
Vďaka.
Milan Benka
07.11.06,11:14

Ahojte! Potrebovala by som poradiť ako zaúčtovať nákup PC na splátky v jednoduchom účtovníctve. Nie som platcom DPH. Je potrebné zaradiť PC do dlhodobého hmotného majetku ak cena nepresiahla 30.000,- Sk?


Vďaka.




Ak OC nepresahuje 30000,- nemusíš zaraďovať PC do dlhodobého majetku.
Viera.M.
07.11.06,11:17
Ak OC nepresahuje 30000,- nemusíš zaraďovať PC do dlhodobého majetku.
Súhlasím, netreba zaradiť do dlhodobého majetku, ale evidenčne treba "viesť" ho na karte, nakoľko jeho predpokladaná doba upotrebiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
Ahojte:-)
ekopo
07.11.06,12:54
Otázka znela ako účtovať PC na splátky, ak sa nejedná o IM. Každá splátka sa účtuje do nákladov ovplyvňujúcich základ dane, členenie nákup materiálu. Predpokladám, že to nie je leasing.
Katka22
08.11.06,14:42
Dobrý deň
Poradíte mi prosím ?
Ako mám zaúčtovať nákup pracovného náradia ak na faktúre od dodávateľa je cena 28 500 Sk ,(už s DPH ) lenže šef si to bral na splátky a celková cena obstarania je 33 600 Sk ( viac ako 30 tis ) . Sme platci DPH .
Ďakujem . Katka :eek: :-)
cloe
08.11.06,15:37
Dobrý deň
Poradíte mi prosím ?
Ako mám zaúčtovať nákup pracovného náradia ak na faktúre od dodávateľa je cena 28 500 Sk ,(už s DPH ) lenže šef si to bral na splátky a celková cena obstarania je 33 600 Sk ( viac ako 30 tis ) . Sme platci DPH .
Ďakujem . Katka :eek: :-)

Z tvojej otázky nie je celkom jasné akým dokladom ste brali ten rozdiel ak na faktúre je celková suma 28 500,-- Sk. Aj keď je celková cena obstarania 33 600,-- treba brať do úvahy hodnotu jednotlivého náradia. Ak toho bolo viac, dá sa predpokladať, že jednotlivé kusy budú stáť do 30 tis. a v tom prípade účtuješ priamo do spotreby.
ekopo
08.11.06,16:19
Dobrý deň
Poradíte mi prosím ?
Ako mám zaúčtovať nákup pracovného náradia ak na faktúre od dodávateľa je cena 28 500 Sk ,(už s DPH ) lenže šef si to bral na splátky a celková cena obstarania je 33 600 Sk ( viac ako 30 tis ) . Sme platci DPH .
Ďakujem . Katka :eek: :-)
Keďže ste platci DPH, vo Vašom prípade je konečná cena po navýšení bez DPH 28.235,30 Sk, a jednoznačne môžete každú splátku účtovať do nákladov ovpl. ZD bez ohľadu na to či sa jedná o súbor predmetov, alebo jedno náradie.
Katka22
09.11.06,06:55
Dobré ráno
Ďakujem ekopo a cloe .
Ja som sa zľakla tej ceny 33 600 Sk a už som triezvo nevedela rozmýšlať :-). Tento účtovný prípad som mala prvý krát. Všetko čo sa do teraz nakupovalo bolo do 30 tis.
Ešte že je tu porada a super ľudia . Prajem všetkým pekný deň :-) Katka
Janinkaaa
09.11.06,07:12
Otázka znela ako účtovať PC na splátky, ak sa nejedná o IM. Každá splátka sa účtuje do nákladov ovplyvňujúcich základ dane, členenie nákup materiálu. Predpokladám, že to nie je leasing.

Ja by som pri nákupe PC na splátky celú sumu dala do výdavkov - prevádzková réžia ( uzávierkové operácie, lebo pohyb peňazí nebol) a jednotlivé splátky ako výdavok neovpl. zákl. dane.
Nie je to leasing. Majiteľom tovaru sa stávam hneď.
ormika
09.11.06,07:26
Ja by som pri nákupe PC na splátky celú sumu dala do výdavkov - prevádzková réžia ( uzávierkové operácie, lebo pohyb peňazí nebol) a jednotlivé splátky ako výdavok neovpl. zákl. dane.
Nie je to leasing. Majiteľom tovaru sa stávam hneď.
Ano, a treba dať pozor o akú zmluvu sa jedná. Napr. ak si berieš PC cez Quatro, tak spoločnosť ti vlastne poskytne pôžičku, takže mesačnú splátku v JÚ účtuješ na dve položky: pôžička - výdaj neovplyvňujúci základ dane, úroky - výdaj odpočítateľný od základu dane.
abel
09.11.06,07:38
Pokiaľ cena hnuteľných vecí je nižšia ako 30000.- Sk, na daňové a účtovné účely nejde o dlhodobý hmotný majetok. V danom prípade vstupná cena hnuteľných vecí bez DPH je nižšia ako 30000.- Sk, preto ich nákup, resp. jednotlivé splátky v prípade nákupu na splátky, sa budú v peňažnom denníku účtovať v deň platby jednotlivej splátky ako výdavok (úbytok) peňažných prostriedkov, v druhovom členení ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.
ekopo
09.11.06,07:41
Ja by som pri nákupe PC na splátky celú sumu dala do výdavkov - prevádzková réžia ( uzávierkové operácie, lebo pohyb peňazí nebol) a jednotlivé splátky ako výdavok neovpl. zákl. dane.
Nie je to leasing. Majiteľom tovaru sa stávam hneď.
Sme v jednoduchom účtovníctve. Účtuje sa na základe pohybu peňazí na BU a v pokladni. Náklad je vtedy, keď je čiastková suma uhradená!!! V Tvojom prípade je celá suma náklad hneď, čo je v rozpore s postupmi účtovania v JU.
abel
09.11.06,07:43
Ja by som pri nákupe PC na splátky celú sumu dala do výdavkov - prevádzková réžia ( uzávierkové operácie, lebo pohyb peňazí nebol) a jednotlivé splátky ako výdavok neovpl. zákl. dane.
Nie je to leasing. Majiteľom tovaru sa stávam hneď. Pohyb peňazí predsa je pri jednotlivých splátkach. A ak máš v tomto roku napr. len 2 platby a ostatné ešte v ďalších rokoch, ako môžeš dať celú sumu do výdavkov?


Ano, a treba dať pozor o akú zmluvu sa jedná. Napr. ak si berieš PC cez Quatro, tak spoločnosť ti vlastne poskytne pôžičku, takže mesačnú splátku v JÚ účtuješ na dve položky: pôžička - výdaj neovplyvňujúci základ dane, úroky - výdaj odpočítateľný od základu dane.

Rozmýšľam, či by sa to nedalo ešte viac skomplikovať, tomuto ozaj nerozumiem. :confused:
ucetni_fantozzi
09.11.06,07:50
a co takto zaradit majetok na kartu (kedze je dlhodoby) a urcit mu jednorazovy odpis (kedze nemusim odpisovat dlhodobo), tento zuctovat v ramci uzavierkovych operacii...

nuz a splatky, kedze zrejme ide o pozicku, uctovat ako vydavky neovplyvnujuce zaklad dane...
abel
09.11.06,07:55
V jednoduchom účtovníctve máš predsa výdavok až po zaplatení, ako si môžeš určiť jednorázový odpis, keď v tomto roku zo sumy 25000.- zaplatím len 4000.-, tak mám výdavok len 4000.-
ormika
09.11.06,14:02
Pohyb peňazí predsa je pri jednotlivých splátkach. A ak máš v tomto roku napr. len 2 platby a ostatné ešte v ďalších rokoch, ako môžeš dať celú sumu do výdavkov?



Rozmýšľam, či by sa to nedalo ešte viac skomplikovať, tomuto ozaj nerozumiem. :confused:
Nie je to vôbec komplikované. Veď nejde o leasing, ale o pôžičku. Tak sumu, ktorú uhradím napr.cez BÚ, tak si ju v peňažnom denníku rozúčtujem na dva riadky, pretože z quatra mám zmluvu o pôžičke a následne k tomu splátkový kalendár, ktorý je rozdelený každý mesiac na pôžičku a na úroky. Takže pôžička - výdaj neovplyvňujúci základ dane a úroky - výdaj ovplyvňujúci základ dane. Ešte raz: toto nie je leasing, ale pôžička! A ako by si účtovala v JÚ pôžičku z banky? Splátky tiež ako výdaj neovplyvňujúci základ dane.
ajty
22.01.07,13:21
Hovori sa o QUATTRE (nakup na splatky)... ano, bral som pocitac od Quattra, ale platim Orange... splatka pocitaca je sucastou faktury za sluzby, kde je uvedene "Splatka pozicky" a info, ze "Splatka pozicky" je vyberana spolocnostou Orange v prospech Quattro.

Prosim jednoznacne riesenie: Ako to zauctovat?
Dakujem
Jana Acsová
22.01.07,13:40
Hovori sa o QUATTRE (nakup na splatky)... ano, bral som pocitac od Quattra, ale platim Orange... splatka pocitaca je sucastou faktury za sluzby, kde je uvedene "Splatka pozicky" a info, ze "Splatka pozicky" je vyberana spolocnostou Orange v prospech Quattro.

Prosim jednoznacne riesenie: Ako to zauctovat?
DakujemChcete jednoznačné riešenie a sám uvádzate:
1) hovorí sa o Quattre (nákup na splátky),
2) splátka počítača ... "splátka pôžičky".

Podľa môjho názoru, ak je splácaná pôžička, nejedná sa o nákup na splátky. V prípade kúpy na splátky by bol text napríklad "splátka PC" a možno jej poradové číslo, ale nebol by tam text splátka pôžičky.

Aj Quattro má rôzne produkty.

Vo Vašom prípade je zrejme ešte nevyhnuté uviesť:
1) kúpnu cenu PC,
2) od koho ste PC kupovali,
3) formu zmluvy s Quattrom - zrejme o pôžičke.
ajty
22.01.07,13:45
kupna cena cca 25000,-
kupoval som od Orange
zmluva o pozicke s Quattro

Prepacte, poplietol som jablka s hruskami (pozicku a splatky), vsak?
Anja111
22.01.07,13:48
Chápem to tak, že nákup PC na splátky v JU, v čiastke do 30.000,-- Sk, zaúčtujem do VOZD postupne, t.j. každú splátku. A ten istý PC, ale zakúpený na pôžičku, účtujem celý do VOZD a jednotlivé splátky pôžičky zasa do VNZD. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
Anja111
22.01.07,16:18
... posúvam.
ajty
22.01.07,17:21
Chápem to tak, že nákup PC na splátky v JU, v čiastke do 30.000,-- Sk, zaúčtujem do VOZD postupne, t.j. každú splátku. A ten istý PC, ale zakúpený na pôžičku, účtujem celý do VOZD a jednotlivé splátky pôžičky zasa do VNZD. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.

Dakujem za Vasu odpoved. Myslite, ze by som to mal zauctovat podla Vas?
A co znamena, ze posuvate dalej? :-)
Jana Acsová
22.01.07,17:23
:), že sa čaká na odpoveď.
Anja111
22.01.07,17:24
Chápem to tak, že nákup PC na splátky v JU, v čiastke do 30.000,-- Sk, zaúčtujem do VOZD postupne, t.j. každú splátku. A ten istý PC, ale zakúpený na pôžičku, účtujem celý do VOZD a jednotlivé splátky pôžičky zasa do VNZD. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.

Dakujem za Vasu odpoved. Myslite, ze by som to mal zauctovat podla Vas?
A co znamena, ze posuvate dalej? :-)

Myslím si, že by to malo byť tak. Ale chcela som sa o tom uistiť a tak som čakala na reakcie ďalších Poradákov. Keď sa nikto nevyjadril, skúsila som to znova a to práve tým "posúvam..."
Jana Acsová
22.01.07,17:32
Chápem to tak, že nákup PC na splátky v JU, v čiastke do 30.000,-- Sk, zaúčtujem do VOZD postupne, t.j. každú splátku. A ten istý PC, ale zakúpený na pôžičku, účtujem celý do VOZD a jednotlivé splátky pôžičky zasa do VNZD. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.V podstate máte pravdu, ale musím doplniť. V tomto prípade ešte rozlišujme pojem "zaúčtovať". Zaúčtovaním je aj zápis do operatívnej evidencie:
- zásob,
- dlhodobého majetku.
O účtovaní majetku v ocenení do 30 tis. Sk môže účtovná jednotka rozhodnúť a účtovať ho ako:
- zásoby - do doby uvedenia majetku do používania,
- dlhodobý majetok, v tom prípade ho zavedie do knihy dlhodobého majetku (karta DM).
Ak obstaráme majetok, zaúčtujeme ho pri vzniku účtovného prípadu do knihy zásob, alebo majetku, podľa toho, ako sa účtovná jednotka rozhodne.

Úhrady sa premietajú v peňažnom denníku. Môžu byť spojené aj s evidenciou záväzkov a to v prípade vystavenia faktúry od Orange na odberateľa PC:
- zaevidovanie záväzku - DF.
Úhrada pôžičkou Quattro:
- úhrada faktúry za PC a jej zaúčtovanie do PD podľa toho, ako sa účtovná jednotka rozhodla (zásoby, dlhodobý majetok),
- vznik záväzku - pôžička voči Quattro.
Tu môže byť tých variant viac, záleží aj od dokladovania účtovných operácií.

Následne sa platí už len pôžička - výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Anja111
22.01.07,17:37
V podstate máte pravdu, ale musím doplniť. V tomto prípade ešte rozlišujme pojem "zaúčtovať". Zaúčtovaním je aj zápis do operatívnej evidencie:
- zásob,
- dlhodobého majetku.
O účtovaní majetku v ocenení do 30 tis. Sk môže účtovná jednotka rozhodnúť a účtovať ho ako:
- zásoby - do doby uvedenia majetku do používania,
- dlhodobý majetok, v tom prípade ho zavedie do knihy dlhodobého majetku (karta DM).
Ak obstaráme majetok, zaúčtujeme ho pri vzniku účtovného prípadu do knihy zásob, alebo majetku, podľa toho, ako sa účtovná jednotka rozhodne.

Úhrady sa premietajú v peňažnom denníku. Môžu byť spojené aj s evidenciou záväzkov a to v prípade vystavenia faktúry od Orange na odberateľa PC:
- zaevidovanie záväzku - DF.
Úhrada pôžičkou Quattro:
- úhrada faktúry za PC a jej zaúčtovanie do PD podľa toho, ako sa účtovná jednotka rozhodla (zásoby, dlhodobý majetok),
- vznik záväzku - pôžička voči Quattro.
Tu môže byť tých variant viac, záleží aj od dokladovania účtovných operácií.

Následne sa platí už len pôžička - výdavok neovplyvňujúci základ dane.

Áno. Nevyjadrila som to presne, ale myslela som práve na variantu zásob. Ďakujem veľmi pekne a oceňujem.
Rebeka1
28.01.07,08:13
Dobrý deň. Prosila by som o radu. Kúpila som PC do 30 tis. v hotovosti. PC som dňom kúpi naúčtovala do výdavkov ovplyv.základ dane v druhotnom členení nákup materiálu. Teraz neviem a ako je myslené v postupoch účtovania veta "ZASOBY DO DOBY UVEDENIA MAJETKU DO POUŽIVANIA" či ho mám účtovať ako nákup materiálu alebo ako nákup tovaru. Mám naň vystaviť aj príjemku na sklad. Počítač sa dňom nákupu už používa. Odpisovať ho nechcem, len neviem či tento postup je správny. Ďakujem za radu.
Zita5
28.01.07,08:15
Dobrý deň. Prosila by som o radu. Kúpila som PC do 30 tis. v hotovosti. PC som dňom kúpi naúčtovala do výdavkov ovplyv.základ dane v druhotnom členení nákup materiálu. Teraz neviem a ako je myslené v postupoch účtovania veta "ZASOBY DO DOBY UVEDENIA MAJETKU DO POUŽIVANIA" či ho mám účtovať ako nákup materiálu alebo ako nákup tovaru. Mám naň vystaviť aj príjemku na sklad. Počítač sa dňom nákupu už používa. Odpisovať ho nechcem, len neviem či tento postup je správny. Ďakujem za radu.


Ak je PC zakúpený do 30 000 ,- Sk tak ide priamo do výdavkov OVZ - materiál a súčasne sa zapíše do Evidencie DHM .

Príjemnku na sklad nevystavujete len horeuvedený zápis do majetku .
Rebeka1
28.01.07,08:20
Príjemnku na sklad nevystavujete len horeuvedený zápis do majetku .

Ďakujem veľmi pekne o toto mi išlo, oceňujem.
tomasz
19.02.07,23:26
Neviem či som dobre porozumel. Môj prípad. SZČO si kúpil PC za cenu ?? 33.155,- ?? -táto je uvedená na zmluve s Quatro-m.
V predajni zaplatil počiatočnú platbu 7.210,- Sk (má PPD) a dostal faktúru na 25.945,- Sk.
Má spísanú zmluvu o pôžičke :
MOC : 33.155,-
Počiatočná platba :7.210,-
mesačná splátka : 4.805,- 6x
výška pôžičky : 25.945,- (tj. fa od obchodu)
celková cena zmluvy : 36.040,-

Ktorá cena je v takomto prípade platná? Z faktúry alebo zo zmluvy o pôžičke?


Asi kvôli neskorým hodinám, som sa neopýtal čo som vlastne chcel. Obstarávacia cena PC bude 25.945,- alebo 33.155,- alebo 36.040,-
Ďakujem
keri
20.02.07,10:30
Presne takyto pripad (vid Tomasz) riesim aj ja, ale zatial som sa nedopracovala k zaveru. Cakam na odpoved z jednej poradenskej firmy - snad nieco z toho bude.
A ze JU je jednoduche!:)
Andyke
20.02.07,22:36
Cena počítača je jednoznačne 33.155,- Sk.
Spočítaj :Váš preddavok bol 7.210,- Sk+ pôžička 25.945,- Sk =33.155,-

Rozdiel medzi 36.040-33.155 sú úroky , ktoré zaplatíte Quatru t.j. 2885 Sk
alebo 28830 - 25.945,- = 2885 Sk Túto sumu musíte mať uvedenú aj na splátkovom kalendári.
keri
21.02.07,08:04
A akym sposobom to budem uctovat? V podstate by som jednotlive mesacne splatky mala rozclenit na uroky a na splatky, cize na VNZD a VOZD...
*Fénix
28.02.07,18:20
Neviem či som dobre porozumel. Môj prípad. SZČO si kúpil PC za cenu ?? 33.155,- ?? -táto je uvedená na zmluve s Quatro-m.
V predajni zaplatil počiatočnú platbu 7.210,- Sk (má PPD) a dostal faktúru na 25.945,- Sk.
Má spísanú zmluvu o pôžičke :
MOC : 33.155,-
Počiatočná platba :7.210,-
mesačná splátka : 4.805,- 6x
výška pôžičky : 25.945,- (tj. fa od obchodu)
celková cena zmluvy : 36.040,-

Ktorá cena je v takomto prípade platná? Z faktúry alebo zo zmluvy o pôžičke?


Asi kvôli neskorým hodinám, som sa neopýtal čo som vlastne chcel. Obstarávacia cena PC bude 25.945,- alebo 33.155,- alebo 36.040,-
Ďakujem

Keri už si dostala odpoveď na vyriešenie podobného problému?
*Fénix
28.02.07,19:09
..........ďakujem ,že vyjadríte svoj názor. :)
keri
01.03.07,08:25
Fenix, zatial som este nedostala odpoved, len tolko, ze sa vyjadria v priebehu 14 dni. Tak cakam... Ak vsak odpoved dojde (co pevne verim:rolleyes: ), tak ju tu dam. Pekny den!
keri
06.03.07,08:44
Prisla mi odpoved - mam z toho teraz riadny chaos...
renča1
07.03.07,05:32
Keri, Fénix a čomu presne nerozumiete?
keri
07.03.07,07:34
Napisem moj pripad a aj moje riesenie (prosim Vas potvrdte alebo vyvratte)
zivn., neplatca DPH, uctujuci v JU si kupil v roku 2006 PC.
Poc.platba 1000,-- (na to mam PPD) plus dostal fa na 13700,--
Mame aj zmluvu o pozicke s Quatrom, ta obsahuje:
MOC: 14700,--
poc.platba: 1000,--
mes.spl.: 400,-- x 47 mesiacov
vyska pozicky: 13700,--
celkova cena zmluvy: 19800,--

Moje riesenie:
cena PC: 14700,--
uroky: 5100,-- (tj. 19800,-- minus 14700,--)
mesacne uroky: 108,50 (5100,--/47 mes.) uctujem ako VOZD
splatka pozicky: 291,50 (400,--minus 108,50) uctujem ako VNOZD.
pociatocna platba: 1000,-- uctujem ako VOZD.

PC zaradim ako dr. majetok v hodnote 14700,--.

Dakujem za trpezlivost:o .
Katka22
07.03.07,09:49
Keri aj ja mám taký prípad, aj ja som to účtovala ako ty .
renča1
07.03.07,12:01
Moje riesenie:
cena PC: 14700,--


PC naúčtuješ na základe zmluvy o pôžičke cez QUATRO do VOZD v sume 13 700,- v druhot.členení materiál a 1000.- naúčtuješ cez PPd. Do vOZD ho naúčtuješ, ak sa rozhodneš ho neodpisovať.



uroky: 5100,-- (tj. 19800,-- minus 14700,--)
mesacne uroky: 108,50 (5100,--/47 mes.) uctujem ako VOZD
splatka pozicky: 291,50 (400,--minus 108,50) uctujem ako VNOZD.


súhlasím



PC zaradim ako dr. majetok v hodnote 14700,--.


--------O.K.
keri
07.03.07,14:43
[quote=renča1;412332]PC naúčtuješ na základe zmluvy o pôžičke cez QUATRO do VOZD v sume 13 700,- v druhot.členení materiál a 1000.- naúčtuješ cez PPd. Do vOZD ho naúčtuješ, ak sa rozhodneš ho neodpisovať.

Dakujem. Este jeden hacik tu predsa len je...:mee: Zmluva aj prva platba (tj. 1000,--) bola zauctovana v 12/05. Minuly rok som dala do VOZD/rezia len tych 1000,--. Dalsie splatky uz isli pocas r. 2006. Mam dat teraz este opravne DP za r.2005?
Inac: preco v cleneni material? Uroky a splatky pozicky som dala v druhotnom cleneni tiez do rezie? Alebo aj to ma ist ako material?
renča1
07.03.07,14:54
Čiže ty si naúčtovala do vOZD len 1000,- a sumu 13 700 si neúčtovala do VOZD?
keri
07.03.07,14:57
Ano, bohuzial.
renča1
07.03.07,15:11
[quote=renča1;412332]Inac: preco v cleneni material? Uroky a splatky pozicky som dala v druhotnom cleneni tiez do rezie? Alebo aj to ma ist ako material?

Pretože podľa postupov účtovania v JÚ sa nakúp.PC do 30 tis. buď odpisuje alebo ak ho chceš zahrnúť do VOZD tak účtuješ o ňom ako o zásobach (materiál).
renča1
07.03.07,15:20
Uroky a splatky pozicky som dala v druhotnom cleneni tiez do rezie? Alebo aj to ma ist ako material?

Ale veď hore v príspevku si napísala, že úroky si dávala do VOZD-PR čo je v poriadku a splátky si napísala, že si účtovala ako VNZD a teraz píšeš že PR? Tak potom ako?
renča1
07.03.07,15:27
[quote=renča1;412332]Dakujem. Este jeden hacik tu predsa len je...:mee: Zmluva aj prva platba (tj. 1000,--) bola zauctovana v 12/05. Minuly rok som dala do VOZD/rezia len tych 1000,--. Dalsie splatky uz isli pocas r. 2006. Mam dat teraz este opravne DP za r.2005??

Patrilo by sa podať dodatočné daňov.priznanie za r.2005...Máš viac možností, ako budeš postupovať pri dodat.daň.priznaní v účtovaní.
-Buď preúčtuješ doklad na sumu 1 000,- z VOZD na VNZD aj so sumou 13 700,-, zahrnieš PC do knihy dlhod.majetku-odpisovaného a uplatníš odpis za r.2005 alebo poznačíš , že si pre r.2005 prerušila odpisovanie,
-ďalšia možnosť je taká, že sumu 13 700,- naúčtuješ do VOZD v druh.členení nákup materiálu a zároveň preúčtuješv aj z PR do zásob doklad v sume 1000,-.

Pri oboch prípadoch sa ti zmenia aj výkazy, ktoré budeš musieť podať ako opravné.
keri
07.03.07,15:42
Ale veď hore v príspevku si napísala, že úroky si dávala do VOZD-PR čo je v poriadku a splátky si napísala, že si účtovala ako VNZD a teraz píšeš že PR? Tak potom ako?
Pardon, plati to co som aj hore v prispevku pisala. (ohladom splatok a urokov).
Ako zasoby (material) evidujem nakupenu zostavu do okamihu jej zaradenia do uzivania, vsakze? Mam program Alfa, tam mam moznost pri kupe zaradit dany majetok do knihy dr. majetku (cize vtedy uz ide o zaradeny majetok,nie o zasoby).
keri
08.03.07,16:37
Renca1,takze som sa rozhodla, ze idem opravit ten nestastny rok 05:( ... Len este stale neviem, co ako s tymi zasobami. Resp. ci plati, co som vyssie napisala (tj. pokial je zaradeny majetok, tak to nie je zasoba a neuvadza sa to vo vykaze o M a Z).
renča1
08.03.07,16:57
PC naúčtuješ do výdav.ovplyv.základ dane v druhotnom členení materiál a zaeviduješ do krátkodobého majetku. Ja tiež účtujem v ALFE. Vo výkaze majetku a závazkoch ti figurovať nebude, pretože ho účtuješ ako materiál a nákup materiálu vstupuje do výkazu o príjmoch a výdavkoch. Za zásoby sa považuje nakúpený materiál ale aj tovar.
keri
08.03.07,17:20
Dakujem. Teraz sa ale pozeram, ze ja som vlastne pocas r.05 vsetky dalsie nakupy dr.majetku uctovala do prev. rezie (viem, ze ohladom toho sa tu diskutovalo uz velakrat - ci PR, ci material). Tak teraz rozmyslam, ci radsej nenechat tych 1000,-- v PR a plus pridat 13700,-- tiez uz do PR. Nech to mam uz jednotne.
jennyka
16.03.07,13:00
musím zmazať môj príspevok, zle som sa nastavila, sorry.


áááá, zisťujem, že sa ešte musím učiť pracovať s poradou:---
jennyka
16.03.07,13:09
Oceňujem prísp.41 od Renči, pomohol mi. Len by som si chcela ešte upresniť, či pôžičku tiež zapíšem cez PD inter.dokladom ako príjem NZD.
Neviem však, či to budem môcť všetko zrealizovať, pretože SZČO kúpila takouto formou ERP, avšak naFA nemá uvedené IČO. Čo potom?
renča1
16.03.07,17:55
Oceňujem prísp.41 od Renči, pomohol mi. Len by som si chcela ešte upresniť, či pôžičku tiež zapíšem cez PD inter.dokladom ako príjem NZD.
Neviem však, či to budem môcť všetko zrealizovať, pretože SZČO kúpila takouto formou ERP, avšak naFA nemá uvedené IČO. Čo potom?


Neviem či riešiš ten istý prípad, ako sa rieši v tejto téme. Môhla by si upresniť?
jennyka
20.03.07,12:00
Vďaka Reni za pomoc, je to presne tak, ako uvádzaš vyššie už som to pochopila. Súhlasím a oceňujem.
Rizotka
02.10.07,16:14
Aj ja by som potrebovala pomôcť v JÚ.Mám klienta,plátcu DPH,ktorý kúpil Notebook v I/Q 2007,na ktorý bola vystavená faktúra,ktorá spĺňala všetky náležitosti na odpočet DPH.Ani zmienka o pôžičke alebo nejakých splátkach a úrokoch.Bol vystavený PPD o úhrade Fa.Tak som ju zaúčtovala a uplatnila odpočet DPH.A teraz mi dal klient peňažné poukážky s uhradenými splátkami a aj splátkový kalendár,kde je uvedené:počiatočná platba 10% - 2000,-sk.
počet splátok: 10
výška splátky: 2000,-sk
pôžička s úrokom: 20 000,-sk

Ako mám teraz postupovať v účtovníctve ?
Je to môj prvý príspevok,tak ak sa zobrazí na nesprávnom mieste,tak mi to prosím odpustite.
Rizotka
02.10.07,16:20
Aj ja by som potrebovala pomôcť v JÚ.Mám klienta,plátcu DPH,ktorý kúpil Notebook v I/Q 2007,na ktorý bola vystavená faktúra,ktorá spĺňala všetky náležitosti na odpočet DPH.Ani zmienka o pôžičke alebo nejakých splátkach a úrokoch.Bol vystavený PPD o úhrade Fa.Tak som ju zaúčtovala a uplatnila odpočet DPH.A teraz mi dal klient peňažné poukážky s uhradenými splátkami a aj splátkový kalendár,kde je uvedené:počiatočná platba 10% - 2000,-sk.
počet splátok: 10
výška splátky: 2000,-sk
pôžička s úrokom: 20 000,-sk

Ako mám teraz postupovať v účtovníctve ?
Je to môj prvý príspevok,tak ak sa zobrazí na nesprávnom mieste,tak mi to prosím odpustite.
Jana Acsová
02.10.07,16:51
A teraz mi dal klient peňažné poukážky s uhradenými splátkami a aj splátkový kalendár,kde je uvedené:počiatočná platba 10% - 2000,-sk.
počet splátok: 10
výška splátky: 2000,-sk
pôžička s úrokom: 20 000,-skPrečítajte si celú tému. Nájdete tam napr aj:


Chápem to tak, že nákup PC na splátky v JU, v čiastke do 30.000,-- Sk, zaúčtujem do VOZD postupne, t.j. každú splátku. A ten istý PC, ale zakúpený na pôžičku, účtujem celý do VOZD a jednotlivé splátky pôžičky zasa do VNZD. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.V podstate máte pravdu, ale musím doplniť. V tomto prípade ešte rozlišujme pojem "zaúčtovať". Zaúčtovaním je aj zápis do operatívnej evidencie:
- zásob,
- dlhodobého majetku.
O účtovaní majetku v ocenení do 30 tis. Sk môže účtovná jednotka rozhodnúť a účtovať ho ako:
- zásoby - do doby uvedenia majetku do používania,
- dlhodobý majetok, v tom prípade ho zavedie do knihy dlhodobého majetku (karta DM).
Ak obstaráme majetok, zaúčtujeme ho pri vzniku účtovného prípadu do knihy zásob, alebo majetku, podľa toho, ako sa účtovná jednotka rozhodne.

Úhrady sa premietajú v peňažnom denníku. Môžu byť spojené aj s evidenciou záväzkov a to v prípade vystavenia faktúry od Orange na odberateľa PC:
- zaevidovanie záväzku - DF.
Úhrada pôžičkou Quattro:
- úhrada faktúry za PC a jej zaúčtovanie do PD podľa toho, ako sa účtovná jednotka rozhodla (zásoby, dlhodobý majetok),
- vznik záväzku - pôžička voči Quattro.
Tu môže byť tých variant viac, záleží aj od dokladovania účtovných operácií.

Následne sa platí už len pôžička - výdavok neovplyvňujúci základ dane.

Ale aj ďalšie príspevky. Na Vašu otázku tu nájdete odpoveď. Overte si zmluvu t.j. aký bol dohodnutý spôsob úhrady za PC. Ak bola v danej výške poskytnutá pôžička, riešenie nájdete v tejto téme.
Rizotka
03.10.07,15:32
Všetko som si preštudovala,ale môj klient je platca DPH a bola prevedená platba-výdavok z pokladne vo výške ceny NB,a následne rozúčtovaný na PR a DPH.Takže nemôžem postupovať ako je uvedené v príspevku.Mohla by som to cez ID zaúčtovať len navýšenie úmerne ku splátkam do konca roka?
Rizotka
03.10.07,15:42
Dnes mi nahlásila,že si zobrala televízor na splátky /zatiaľ nemá doklady/,je majiteľkou obchodu farby - laky.drogéria,hračky,záhradnícke potreby a iné drobnosti.TV plazmový by chcela synovi do prevádzky pohostinstva požičať.
Môžem jej z toho odpočítať DPH ?
michelle84
23.09.09,08:26
Firma účtujúca v jednoduchom účtovníctve, platca DPH, zakúpila PC na leasing. Akontácia a zaúčtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane? A jednotlivé mesačné splátky sa zaúčtujú ako výdavok ovplyvňujúci základ dane? Ďakujem.
Daggmar
23.09.09,11:18
Firma účtujúca v jednoduchom účtovníctve, platca DPH, zakúpila PC na leasing. Akontácia a zaúčtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane? A jednotlivé mesačné splátky sa zaúčtujú ako výdavok ovplyvňujúci základ dane? Ďakujem.

Obsahuje LZ všetky náležitosti na lízing? alebo sú to len splátky - splátková spoločnosť. Ak máš fa na celú sumu máš nárok na odpočet DPH. Bude to majetok odpisový alebo do spotreby ? Aká bude vstupná cena pc.
michelle84
23.09.09,11:20
Obsahuje LZ všetky náležitosti na lízing? alebo sú to len splátky - splátková spoločnosť. Ak máš fa na celú sumu máš nárok na odpočet DPH. Bude to majetok odpisový alebo do spotreby ?

Ahoj, Daggmar :)
Počítač sa nebude odpisovať. Podrobnosti neviem, len mi bolo povedané, že počítač je na leasing. Zisťujem to pre známu, takže ani informácie nemám úplné :o
Daggmar
23.09.09,11:25
Ahoj Miška, ak by to bol čistý lízing mali by postupovať ako pri lízingu, ak splátky a vstupná cena do 1 700 eur splátky ti idú rovno do nákladov na základe jednotlivých platieb.
michelle84
23.09.09,11:31
Ahoj Miška, ak by to bol čistý lízing mali by postupovať ako pri lízingu, ak splátky a vstupná cena do 1 700 eur splátky ti idú rovno do nákladov na základe jednotlivých platieb.

Super, ďakujem ti veľmi pekne :)