Majka23
07.11.06,11:06
Podnikam uz jeden rok ako SZCO s tym ze teraz by som chcela aby so mnou pracovala aj moja svagrina, ale ona si chce tiez založiť zivnosť. Možem ju potom zamestnať ako živnostníčku v mojej firme? Musím jej stanoviť pevný plat podľa platovej triedy, alebo jej môžem vyplácať mesačne mzdu podľa toho aká bola tržba? neskôr by sme cheli založiť s.r.o. -cku, ale najprv musíme vedieť či nám to spolupôjde. Vobec sa v tom nevyznám tak ak môžete poraďte mi...dakujem...
Viera.M.
07.11.06,10:12
Podnikam uz jeden rok ako SZCO s tym ze teraz by som chcela aby so mnou pracovala aj moja svagrina, ale ona si chce tiez založiť zivnosť. Možem ju potom zamestnať ako živnostníčku v mojej firme? Musím jej stanoviť pevný plat podľa platovej triedy, alebo jej môžem vyplácať mesačne mzdu podľa toho aká bola tržba? neskôr by sme cheli založiť s.r.o. -cku, ale najprv musíme vedieť či nám to spolupôjde. Vobec sa v tom nevyznám tak ak môžete poraďte mi...dakujem...
Skúsim. Nemôžeš, nesmieš zamestnať niekoho do pracovného pomeru ako živnostníčku. Môžeš zamestnať osobu, s ktorou uzatvoríš na základe prac. zmluvy pracovno - právny vzťah, ale nie živnostníka len preto, že má živn. list. Môžete spolu na základe svojich ŽL uzatvoriť združenie a skúsiť tak na dobu určitu spolu "fungovať"...
Lucia7
07.11.06,10:17
Podnikam uz jeden rok ako SZCO s tym ze teraz by som chcela aby so mnou pracovala aj moja svagrina, ale ona si chce tiez založiť zivnosť. Možem ju potom zamestnať ako živnostníčku v mojej firme? Musím jej stanoviť pevný plat podľa platovej triedy, alebo jej môžem vyplácať mesačne mzdu podľa toho aká bola tržba? neskôr by sme cheli založiť s.r.o. -cku, ale najprv musíme vedieť či nám to spolupôjde. Vobec sa v tom nevyznám tak ak môžete poraďte mi...dakujem...

Keďže Tvoja švagriná bude u Teba pracovať ako živnostníčka, tak Ti bude za poskytnuté služby vystavovať faktúry. Koľko Ti bude faktúrovať alebo na základe čoho Ti bude faktúrovať, to už bude vecou dohody resp. zmluvy medzi Vami. Takže žiadna mzda ale faktúra :)
Majka23
07.11.06,10:17
dakujem pekne...este by ma zaujimalo ake zdruzenie by prichadzalo do úvahy a kde si ho môžeme vybaviť? treba navštívit nejaky príslušný úrad?
Lucia7
07.11.06,10:19
dakujem pekne...este by ma zaujimalo ake zdruzenie by prichadzalo do úvahy a kde si ho môžeme vybaviť? treba navštívit nejaky príslušný úrad?

Podľa mňa je úplne zbytočné uzatvárať združenie. Stačilo by, ak by ste fungovali tak, ako som napísala vyššie a potom prípaden v budúcnosti si možete založiť s.r.o.
Viera.M.
07.11.06,10:21
dakujem pekne...este by ma zaujimalo ake zdruzenie by prichadzalo do úvahy a kde si ho môžeme vybaviť? treba navštívit nejaky príslušný úrad?

Na základe Vašich ŽL uzatvoríte medzi sebou zmluvu o združení, v ktorej budú uvedené podmienky, za akých "budete spolu fungovať". Táto zmluva sa uzatvára v zmysle § 829 a nasl. Obč. zákonníka /prever, či som sa o nejaký ten paragraf nesekla/....a následne táto zmluva musí byť predložená aj príslušnému správcovi dane...
Viera.M.
07.11.06,10:22
dakujem pekne...este by ma zaujimalo ake zdruzenie by prichadzalo do úvahy a kde si ho môžeme vybaviť? treba navštívit nejaky príslušný úrad?

akou činnosťou - podnikaním sa zaoberáš? Čoho sa to presne týka???
Majka23
07.11.06,10:29
podnikam na v oblasti sprostredkovania prace na zaklade povolenia z Ustredia prace-tomu sa venujem, ale mam aj zivnostensky list.
Viera.M.
07.11.06,10:31
podnikam na v oblasti sprostredkovania prace na zaklade povolenia z Ustredia prace-tomu sa venujem, ale mam aj zivnostensky list.
Takže ak dobre rozumiem, Tvoja podnik. činnosť spočíva v oblasti sprostredk. práce a podnikanie Tvojej švagrinej?
Majka23
07.11.06,11:14
ja podnikam na zaklade povolenia z ustredia prace, soc veci a rodiny, ktore musi mat kazdy sprostredkovatel ktory sprostredkovava pracu v zahranici, tato pod. cinnost sa neda vybavit na živnostensky list. Svagrina si ide zaloziť živnosť zajtra, preto ak mozete poradte mi co by bolo dobre keby si tam dala ako oblast posobenia.
decembrovka
07.11.06,11:45
ahoj Majka 23,
ak by Tvoja švagrina mala ŽL a Ty by si ju chcela prijať do pracovného pomeru, tak môžeš. V tom prípade uzatvoríš s ňou pracovnoprávny vzťah na základe písomnej pracovnej zmluvy. ŽL si môže vybaviť, a v tom prípade bude podnikať popri zamestnaní. Ja som tak fungovala 16 rokov. Pracovala som v závislej činnosti a podnikala popri zamestnaní.
Ak by si s ňou uzatvorila pracovnú zmluvu s mesačnou mzdou vo výške minimálnej mzdy, potom by si voči štátnym orgánom plnila odvodovú povinnosť z jej mzdy. Môžeš s ňou uzatvoriť aj kratší pracovný pomer napr. na 2,3,4,5... hodín denne resp. týždenne. A zbytok môžeš poriešiť na jej živnosť.
bulnova
08.11.06,12:42
V súčasnosti nie je neobvyklé spolupracovať so živnostníkmi. Doporučovala by
som nevytvárať spoločné združenie aspoň zo začiatku (a keď ,tak aj s patričným
peňažným vkladom). Švagrina nech si vybaví ŽL na tú istú živnosť ako ty. Potom
uzatvoriť mandátnu zmluvu (prípadne zmluvu o sprostredkovaní) a mesačne bude
fakturovať poskytnuté služby za dohodnutú províziu. (Ušetríš na odvodoch a dani ). Pri zlej spolupráci z toho môžeš ľahko "vycúvať".