aktivnychlap
07.11.06,13:05
da sa dak kon do nakladov? ak ano, ako? ako ho evidovat v uctovnictve a ako ho odpisovat?
Viera.M.
07.11.06,12:09
da sa dak kon do nakladov? ak ano, ako? ako ho evidovat v uctovnictve a ako ho odpisovat?
Áno, koňa je možné evidovať v účtovníctve, aj ho odpisovať. Ale vyskytuje sa mi iná otázka? Súvisí kúpa, zaobstaranie koňa s dosahovaním príjmov???
Lucia7
07.11.06,12:11
V pripade, ze ho potrebujes na dosiahnutie a udrzanie prijmov a jeho obstaravacia cena je vyssia ako 30 000,--, tak v takom pripade o nom uctujes na ucte 026 a odpisujes ho do nakladov oproti účtu oprávok 086.
Zaradenie do odpisovej skupiny zistíš v prílohe zákona o Dani z príjmu.
AHA
07.11.06,12:20
Kôn sa môže odpisovať v 2 odpisovej skupine ale iba ak slúži na dosiahnutie
príjmov.
zaúčtovanie v podvojnom účtovnéctve :
obstaranie 042/321, 211
zaradenie do majetku 026/042
odpis 551/086

zaúčtovanie v jednoduchom účtovníctve:
obstaranie : VNZD
odpis : VOZD /réžia/
aktivnychlap
20.11.06,18:35
dakujem za odpoved ale je nejaka moznost uctovat si vydavky na kona ak jeho chov a prevadzkovanie nie je ani len predmetom mojej cinnosti a nesluzi mi na dosahovanie zisku. co v takom pripade? ak mi bude sluzit na rekreacne ucely a to nie len pre mna, ale aj mojich spolupracovnikov?
ondrejvla
20.11.06,18:57
dakujem za odpoved ale je nejaka moznost uctovat si vydavky na kona ak jeho chov a prevadzkovanie nie je ani len predmetom mojej cinnosti a nesluzi mi na dosahovanie zisku. co v takom pripade? ak mi bude sluzit na rekreacne ucely a to nie len pre mna, ale aj mojich spolupracovnikov?

Tak v tomto prípade ho vôbec nemôžeš dať do majetku, neznížiš si o jeho kúpu a chov dane.
V prípade, že by si mal v predmete činnosti aj rekračnú činnosť ako poskytovanie služieb, tak áno, ale toto čo chceš ty - určite nie!
Svoje osobné "radosti" určite nie do nákladov alevo v JÚ do výdajov.
jaja99
20.11.06,19:13
Skús ho využiť ako reklamný predmet. Opatri ho obchodným menom firmy a ponúkni ho potencionálnym obchodným partnerom za účelom získania nových klientov a tým na zvýšenie svojich zdaniteľných príjmov.:D :D :D
Potom aj jeho "prevádzka, údržba, opotrebenie (odpisy)" budú daňovým výdavkom.
SPravila by som to vtedy, ak by výška mojich zdaniteľných príjmov bola vyššia ako priemer, aby som mala ďalší argument pri daňovej kontrole-náročný zákazník, vyšší príjem.
andrej_rv
20.11.06,19:30
....jeho obstaravacia cena je vyssia ako 30 000,--, tak v takom pripade o nom uctujes na ucte 026 a odpisujes ho do nakladov... Plemenné, ťažné a úžitkové kone sú v zmysle § 22 ods. 2 písm. d) i § 38 ods. 4 Postupov PÚ odpisovaným majetkom bez ohľadu na vstupnú cenu (t.j. podliehajú odpisovaniu aj pri OC vstupnej cene nižšej ako 30 tis.). Odpisujú sa v 2. OS - položka 2-1 prílohy ZoDP.
Denda
21.11.06,09:48
dakujem za odpoved ale je nejaka moznost uctovat si vydavky na kona ak jeho chov a prevadzkovanie nie je ani len predmetom mojej cinnosti a nesluzi mi na dosahovanie zisku. co v takom pripade? ak mi bude sluzit na rekreacne ucely a to nie len pre mna, ale aj mojich spolupracovnikov?
Zaujímavá myšlienka, "živé" športové zariadenie.......
Jozef I
21.11.06,11:10
V prípade, že by sídlo firmy alebo prevádzka bola napríklad na horách, a kôň by sa použil namiesto auta (ako dopravný prostriedok), tak nevidím problém uplatniť ho v nákladoch. ;) Či myslíte, že by to neprešlo? Veď keď môžem chodiť na aute do práce, prečo by som nemohol na koni? :)

Ako povedala Denda - veľmi zaujímavá myšlienka. :D
Lucia7
21.11.06,11:20
Plemenné, ťažné a úžitkové kone sú v zmysle § 22 ods. 2 písm. d) i § 38 ods. 4 Postupov PÚ odpisovaným majetkom bez ohľadu na vstupnú cenu (t.j. podliehajú odpisovaniu aj pri OC vstupnej cene nižšej ako 30 tis.). Odpisujú sa v 2. OS - položka 2-1 prílohy ZoDP.

Ďakujem za upozornenie. Nikdy som sa s takým niečim nestretla, takže som zase o niečo múdrejšia. :)
Lucia7
21.11.06,11:23
dakujem za odpoved ale je nejaka moznost uctovat si vydavky na kona ak jeho chov a prevadzkovanie nie je ani len predmetom mojej cinnosti a nesluzi mi na dosahovanie zisku. co v takom pripade? ak mi bude sluzit na rekreacne ucely a to nie len pre mna, ale aj mojich spolupracovnikov?

V takomto prípade to budú všetko nedaňové výdavky. I keď v prípade, že by slúžil na rekreačné účely, možno to účtovať ako príspevok zo sociálneho fondu. S tým, že konkrétne náklady na "prevádzku" koňa by boli pre zamestnancov príjmom zo SF. Ale to je už na Tebe.