renča1
08.12.04,07:26
Prosím o radu
FO podnik.na zákl.ŽL chce založiť združenie s dalšími dvoma FO podnik.na základe ŽL.
Táto prvá Fo chce aby všetky záv.,pohľ., peniaze v hot. a na účte prešli do združenia dá sa to? Čiže týmto spôsobom by mal každý rovnaký podiel.
Ešte by som sa chcela spýtať, ako sa budú rozdelovať príjmy a výdaje ku koncu roka uvediem príklad či to dobre chápem.
- poverená osoba v účtov.dosiahne nasled.príjmy a výdaje:
P - 4 000 000
V - 3 000 000
teraz každý z nich si bude uplatňovať nasled.príjmy a výdaje

prvá FO P - 1333 333,33
V - 1 000 000,00
tak isto aj druhý a tretí? je to správne?
druhá otázka: kedˇsi budú brať peniaze na osob.spotrebu, jedna daň.poradkyna mi povedala , že tieto peniaze, sa potom odpoč. zo zisku?
Mne sa to nezdá, vedˇpeniaze na osob.spotrebu je neuznaný daň.výdav.
Ako sa potom podiely vysporiadajú ku koncu roka? napr: zo zisku pri uvedenóm príklade.
Zatiaľ dakujem všetkým, ktorý mi pomôžu.
Zita5
08.12.04,07:28
V združení sa príjmy a výdaje musia deliť počtom členov . Já mám troch tak deleno 3 . To znamená , že každý má 1/3 z príjmov , 1/3 z výdavkov .

Čo sa týka financii - výber pre osobnú spotrebu - dostávajú tak ako sa dohodnú , ale každý musí rovnakým dielom . Mám ich aj v členení podľa mena, to znamená , že vidím ktorý koľko dostal . Učtujem to ako výdaj neovplyvňujúci základ dane . Mala som aj daňovú kontrolu a bolo to v poriadku . Já účtujem totiž až dve združenia . Musí to byť všetko jasné a ak to budeš mať rozškatuľkované tak všetko musí byť ok .
Manual
18.12.04,10:38
Súhlasím so Zita 5 a doplním:
Ja mám združenie tiež a pri zakladaní to bolo nasledovné:
V prvom rade treba napísať Zmluvu o združení, ja som ju robil podla par.829 Obch. zákonníka. V zmluve by malo byť:
1.Účastníci združenie
2.Účel za ktorým bolo združenie uzatvorené
3.Predmet podnikania - činnosť v čom
4.Vklad jednotlivých členov združenia finančný aj vecný /material, HIM/
5.Delenie príjmov a výdajov /nemusí byť vždy 50:50 ak sú dvaja, môže byť aj 40:60/
6.Poverenie na vedenie účtovníctva, napr. faktúry nemôže vystavovať každý člen združenia za seba ale len jeden a všade bude jeho IČ aj DIČ
7.Dohodnúť, aký bude postup pri rozpustení združenia aby nedošlo k "hádkam" atď, atď
je toho ešte viac, hoci čo čo potrebujú členovia združenia mať zmluvne medzi sebou dohodnuté aj napr. kto bude akú činnosť vykonávať, kto bude získavať zákazky ...
Čo sa týka osobnej potreby, to je vždy výdaj neovpl. daň a nič sa zo zisku neodpočítava.
Richard
20.12.04,08:00
presunuté do podnikania
marcelaStanakova
04.01.05,11:58
Dobrý deň prajem!

Chcela by som sa opýtať niekoho kto má skúsenosť spracovania JÚ zmluve o združení ohľadom dosiahnutia plnenia zo zákona DPH . Jedná sa o dvoch spoločníkoch ktorý uzatvorili zmluvu o združení každý z nich má iné IČO či sa obrat 1.500.000 Sk na DPH delí potom dvomi,alebo je to spoločná suma?

Ďaľšia otázka .Na jedného z nich bolo kúpené úžitkové vozidlo na leasing na jeho IČO .Idú leasingové splátky do odpočtu dane?

Ďakujem za odpoveď !
Marta L
04.01.05,12:07
Dobrý deň prajem!
Ďaľšia otázka .Na jedného z nich bolo kúpené úžitkové vozidlo na leasing na jeho IČO .Idú leasingové splátky do odpočtu dane?
Ďakujem za odpoveď !Odpočet DPH pri činnosti združenia robí len jeden z nich a to ten, kto je poverený ostatnými členmi združenia.
Iný člen združenia môže odpočítať DPH len ak okrem činnosti pre združenie robí aj iné činnosti - on ako FO.
marcelaStanakova
04.01.05,12:17
Takže len jeden z nich,ale stále teraz nechápem ako je s tým obratom keďže ešte doteraz neboli platci DPH a teraz spoločne dosiahli sumu 1.500.000,- či sa rozdeľuje na plolovicu?

Prosím odpoveď !
Marta L
04.01.05,12:21
Obrat sa ráta za všetkých účastníkov združenia spolu. Neviem, čo chceš pri ňom rozdeľovať. Ak dosiahnú obrat 1,5 mil musia sa účastníci združenia registrovať (alebo ak jeden z nich bol pred založením združenia registrovaný) a poveriť jedného z nich vedením účtovníctva a evidencie DPH, t.j. len jeden z nich preberá DPH na vstupe (fa musia znieť na tohto daňovníka) a uplatňuje DPH na výstupe z činnosti za združenie.