LaPa
07.11.06,14:55
:mad: Prosim kompetentnych, ak je to možné, jasne a stručne, poradte "väcsinovým vlastnikom v bývalých družstevných domoch" ako samostatne rozhodovať a zabezpečiť skultúrnenie a prehľadné financovanie bývania na základe jasných dohodnutých pravidiel - založiť si SVB. Môžete sa vyjadriť aj k bytovým družstvám, ktoré sa vlastne stali len a len správcami a zdá sa?? (len mne??), že na výkon správy používajú majetok družstva = majetok všetkých členov. Ako "dostať" majetkový podiel z družstva, ak si založíme SVB a vlastne členstvo v družstve je už bezpredmetné?.... Žial väčšina delegátov na Zhromaždení nechápe o čo vedeniu ide a 99% domov v správe družstva nemá ani "založené plnohodnotné" účty, na ktoré by odvádzali svoje platby (boli zavádzaní o nevýhodnosti.....). Žiaľ zákonodarcovia, keď vypracovávali novelu zákona 182/1993 Z.z a darovali družstvam nájomné byty, správcovstvo....nezabezpečili povinnosť pre bytové družstvá vo všetkom odčleniť správu od majetku družstva s povinnosťou vysporiadať sa s členom, ktorý sa rozhodne z družstva vystúpiť. Takto to s majetkovým podielom členov dopadne ako BMG - Horizont......Samozrejme ak si dom založí SVB, hoci členstvo v družstve neukončili, nedovolia ich zástupcovi vstup na Zhromaždenie delegátov.....
PeterNR
08.11.06,05:37
Ahoj, položila si svoju otázku pomerne všeobecne. Založenie SVB upravuje Tebou spomínaný zákon 182/1993 Z.z. Viaceré problémy sme tu už viac krát diskutovali.
Ak by som Ti mohol odporučiť, preštuduj si dostupné informácie, prípadne nakontaktuj Klub predsedov SVB v LV. Ak budeš mať potom nejasno v niektorých veciach, polož konkrétnu otázku, určite Ti na ňu odpovieme :)
GabiZ
08.11.06,07:56
Myslím si, že celý problém, ktorý chce LaPa vyriešiť je majetok družstva, ktorý patrí všetkým členom družstva a je používaný pri správe bytov. Ak som správne pochopila, ako členovia družstva máte nejaký spoločný majetok tzv. podiely v družstve. Ťažko sa mi radí, pretože o družstvách veľa neviem, a neviem, čo všetko môže byť ich majetkom. Ide ti asi o to, že neviete, ako zabrániť, aby tieto podiely neboli využívané na spravovanie domov. Ak niekto stratí v družstve členstvo, nie je zabezpečené jeho vyrovnanie zo strany družstva? Ešte jednu vec by som rada vedela. Ste už vlastníkmi bytov alebo len nájomcovia? Bola by som rada, keby sme tento problém tu na porade riešili spoločne, pretože ma zaujíma otázka družstiev ako takých.
Pozerám zákon 182/1993 a našla som tam § 6 ods. 4:
"V prípade prevodu vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva členov družstva sa spoločenstvo môže zriadiť, ak je do vlastníctva členov družstva prevedených viac ako nadpolovičná väčšina bytov a nebytových priestorov v dome a so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome". Čiže ak je splnená táto podmienka, môžete si založiť spoločenstvo. Ak by sme bytové družstvo brali ako správcu, vzťahuje sa na neho § 8 zákona 182/1993, a to ods. 3:

"Správca je povinný viesť samostatné účtovníctvo osobitne za každý dom, ktorý spravuje atď.......... Majetok vlastníkov (podľa mňa sú to tie vaše podiely) nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb"
Logicky mi to vychádza, že podiely ktoré sú vlastne majetkom jednotlivých členov môžeme brať ako majetok vlastníkov a o tom hovorí tento §. Neviem to posúdiť a potvrdiť ako 100% správne, lebo toto je skôr otázka pre právnika. Ja by som odporučila, aby ste si overili, ako sa spravujú finančné prostriedky, ktoré platíte konkrétne len za byt, čiže treba niekoho, kto sa vyzná v účtovníctve a treba ísť na družstvo a zistiť si, aký je v skutočnosti tok peňazí. Ak nie sú zriadené samostatné účty, je to tiež porušenie zákona a §-u, ktorý som citovala na začiatku. Z tohto tvojho príspevku usudzujem, že družstvo má v papieroch totálny guláš (skôr úmyselný), lebo ak je to tak ako hovoríš, ťažko sa budete môcť dopátrať pravdy. Bude to stáť veľa času, kým zistíte, ako a kde sa peniaze poukazujú. A ťažko je to hodnotiť, lebo treba vidieť účtovníctvo. Dúfam, že aj ostatní sa k tomuto vyjadria a snáď sa nájde aj niekto, kto má skúsenosti konkrétne s družstvami.
Orim
08.11.06,21:53
Píšeš že ste väčšinový vlastníci, tak si môžete založiť SVB a potom budete mať prehľad o všetkých platbách. Bojím sa však, že budete mať určité problémy s vykázaním peňazí, ktoré idú na fond opráv a o dosť peňazí prídete, družstvo to určite nejako zdôvodní prečo tam nič nemáte.
Toto je len môj odhad možno to bude inakšie - lepšie ???? ale krk by som na to nedal.
Neviem v akom stave je váš dom, my sme začínali od nuly na dome nebolo nič urobené, všetko sme museli dávať dohromady sami. To čo predtým šlo bez problémov sme zrazu museli nechať porobiť podľa noriem atď.
Keď budete SVB môžete sa spravovať sami alebo aj družstvo, ale o financiách a všetkom budete rozhodovať vy a to je podstatné. Aj tak sa bude družstvo snažiť do toho vám kecať.

Záleží to len a len od vás ako to bude ďalej. Ja osobne by som sa osamostatnil.
:)

S tým majetkom družstva to bude ťažšie. Ten majetok bude asi len ten váš byt, ktorý ste odkúpili a splácali družstvu a potom vám ho odpredal za "zbytkovú cenu" - povedal by som nehoráznu cenu. :(
LaPa
13.11.06,13:44
Vasa odpoved na moj prispevok presne vystihuje jednu z "problemov". Ako zabezpečiť, aby delegati na zhromaždení delegatov rozmýšľali o čo a komu o čo ide? Žiaľ ani fakt, keď vedenie druzstva ignoruje konanie členskej schôdze v tom dome, ktoré nespravuje, im nestačí. (Myslím si, že členovia družstva majú právo na účasť ich delegáta na zhromaždení delegátov).

Výsledok bude ten, že majetok sa tichúčko postupne "pretransformuje" do správcovských súkromných rúk......

Druhy problem pomenoval ORIM.
Poznámka: Sme väcsinovy vlastníci 26:22 (druzstvo) a podľa môjho vedomia z cca. 170 domov 2 domy majú "realny pouzivany ucet = vypis z banky, platby vlastnikov priamo na ucet - vratane druzstva, ako vlastnika najomnych bytov,....)
present
22.01.07,16:15
Dostal som dôveru/resp.našiel sa blbec/ na vedenie 32 bytového domu.
Presadil som odlúčenie od OSBD a potreboval by som radu, ako prejsť urýchlene na formu SVB. Ďakujem za skúsenosti.
Elena Navrátilová
22.01.07,16:23
Výpoveď je viazaná polročnou výpovednou lehotou. Presný postup máš v Zákone č. 182/1993 a v jeho novelizáciách. Treba sa zaregistrovať v registri SVB,.... ale keď si presvedčený tak to dokážeš. Držím palce!
zsolt69
22.01.07,19:24
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom Na začiatku je to ťažké,ale určite sa Ti podarí čo najlepšie viesť celé SVB.Ja to robím od 01.01.2005-je to nevďačná a nedocenená práca. Ale predsa budeš mať dobrý pocit, že si pomohol 32 ľuďom.Prajem Ti veľa úspechov. Keď budeš mť konkrétne otázky kľudne napíš.Veľa Ti pomôže " Zoznam tém SVB ".
GabiZ
23.01.07,08:49
Tiež súhlasím, ale odporúčam prejsť si otázku vytvorenia SVB tu na stránke spoločenstiev, je tu veľmi veľa príspevkov práve k tejto téme aj ako na to. V prípade, že nebudeš niečomu rozmieť, všetci radi poradíme.
Halli
23.01.07,09:48
Dostal som dôveru/resp.našiel sa blbec/ na vedenie 32 bytového domu.
Presadil som odlúčenie od OSBD a potreboval by som radu, ako prejsť urýchlene na formu SVB. Ďakujem za skúsenosti.

Vítaj medzi nami "blbcami" s dobrým pocitom na duši ;) :D Nič sa neboj tu nájdeš skoro všetko. Len trpezlivosť a najskôr sa tu skus zorientovať, aby si sa nepýtal odznova čo tu už je. Potom skús konkrétne otázky a my ti pomôžeme.
Začni výpoveďou-ano je polročná a mala by sa podať aspoň 2mesiace vopred. Čiže tak v apríli vypoveď k 31.06.2007, alebo dohodou. Ide to ak zatlačíš...treba mať zápis zo zhromaždenia, kde sa o tom rozhodlo a podpisy... pozri zakony a 182 a 367 a pode to neboj...
cervena
23.01.07,14:28
Držím palce, vitaj v klube.Musíš si dať zaregistrovať SVB k tomu potrebuješ -zápisnicu zo schôdze, na ktorej ťa odsúhlasili ako predsedu SVB, výpis alebo odpis s registra trestov, že nie si basman, hromadný list vlastníctva a zmluvu o spoločenstve, podla súčasných zákonov. najlepšie je zobrať si zákon 182 a vykopírovať si to z neho. Ešte tam musia byť obsiahnuté aj nejaké zmeny, nájdi si to v starých poradách. Držím palce. Alena
Heni
23.01.07,21:49
Držím palce, vitaj v klube.Musíš si dať zaregistrovať SVB k tomu potrebuješ -zápisnicu zo schôdze, na ktorej ťa odsúhlasili ako predsedu SVB, výpis alebo odpis s registra trestov, že nie si basman, hromadný list vlastníctva a zmluvu o spoločenstve, podla súčasných zákonov...
+ notárom či na matrike overený podpis
Elena Navrátilová
24.01.07,06:13
Ten výpis a ostatné treba ku zmene predsedu v registri SVB. Ale keďže sa ide SVB len zakladať, treba toho oveľa viac. Prikladám zo zákona konkrétne ustanovenia k predmetnému problémiku. Ak bude záujem prepošlem aj na mail.
ergang
12.02.07,11:02
ahojte,

Mame novostavbu s 40bytmi a developer nam vybral správcu nasho domu. My s nim nie sme spokojni a preto by sme si chceli zalozit vlastne spolocenstvo. Po pravde vela sme toho citali aj tu na fore ale nie vsetko je nam jasne. Keby sa nasla nejaka sikovna osobka, ktora by nam poradila so zaciatkom.

1. Ako zalozit SVB (ake dokumenty treba)
2. Ako prevziat zmluvy o dodavkach vody , odvoze a likvidacii odpadkov atd.

uz sa tesime na odpovede. Jozef a Marta Ergang (ergang@akropola.sk)
zsolt69
12.02.07,14:40
Na tejto adrese nájdeš všetky informácie ohľade SVB.

http://www.porada.sk/t22009-zoznam-tem-o-svb.html
RomanNR
13.02.07,10:22
Ak to pomoze tak tu je postup na zalozenie SVB aj s prilohami.
Ja som isiel podla toho a podarilo sa. Od 1.1. fungujeme. Pripadne
otazky rad zodpoviem.

svbnitra@zoznam.sk (svbnitra@zoznam.sk)
tomtrade
16.02.07,14:17
Vie mi prosim niekto odpovedat na moje otazky? V bytovke nie je zrusene spolocenstvo / neboli splnene podmienky na vymaz/ a novy spravca podpisoval s vlastnikmi zmluvy o vykone spravy a previedol siete na seba. Su tieto zmluvy platne? Minuly rok bola podpisana mandatna zmluva. Je pravda, ze mandatna zmluva sa podpisuje iba na 1 rok? Ak spravca vybavi uver zabezpeci stav.firmy na realizaciu napr. zateplovania bytovky, aku proviziu si moze uctovat? Ak spravca vymoze od neplatica dlzobu, kam zauctuje uroky z omeskania /pri SVB do FO/?
zsolt69
16.02.07,16:01
Ak správca vymôže nedoplatky aj s úrokmy, tak by to malo ísť na správu. K ostatným veciam sa neviem vyjadriť.
empaty
16.03.07,13:03
:mad: . Môžete sa vyjadriť aj k bytovým družstvám, ktoré sa vlastne stali len a len správcami a zdá sa?? (len mne??), že na výkon správy používajú majetok družstva = majetok všetkých členov. Ako "dostať" majetkový podiel z družstva, ak si založíme SVB a vlastne členstvo v družstve je už bezpredmetné?.... Žial väčšina delegátov na Zhromaždení nechápe o čo vedeniu ide a 99% domov v správe družstva nemá ani "založené plnohodnotné" účty, na ktoré by odvádzali svoje platby (boli zavádzaní o nevýhodnosti.....). Žiaľ zákonodarcovia, keď vypracovávali novelu zákona 182/1993 Z.z a darovali družstvam nájomné byty, správcovstvo....nezabezpečili povinnosť pre bytové družstvá vo všetkom odčleniť správu od majetku družstva s povinnosťou vysporiadať sa s členom, ktorý sa rozhodne z družstva vystúpiť. Takto to s majetkovým podielom členov dopadne ako BMG - Horizont......Samozrejme ak si dom založí SVB, hoci členstvo v družstve neukončili, nedovolia ich zástupcovi vstup na Zhromaždenie delegátov.....

Tak skusme to po poriadku:
1. družstvo ktoré nemá inu činnost plní dve funkcie: správa bytových domov (zákon 182/93 v platnom znení) a správa vlastného majetku (občiansky a obchodný zákonník) t.j. členské vzťahy, zhromaždenie delegátov, nájomné zmluvy pre byty vo svojom vlastníctve a pod. Tieto dve činnosti sú úplne oddelené.
Majetkový podiel z družstva dostanete písomným vystúpením z členstva družstva (overený podpis), ktorý môže zahŕňať základný členský vklad plus tzv. vyporiadací podiel. Nárokovateľný je v zmysle Stanov družstva, spravidla do troch mesiacov od doručenia žiadosti o zrušenie členstva alebo od schválenia účtovnej závierky družstva za rok v ktorom ste žiadosť podali.

2. samostatné účty domov a oddelené účtovanie predpisuje zákon o vlastníctve bytov a čudoval by som sa keby to dnes niekto nedodržiaval. Takí amatérí určite nie sú! Iné je že niekedy referenti poskytujú mylné poloinformácie alebo sa nevedia riadne vyjadrit, lebo sú "len zamestnanci" a čo by ste od nich chceli...:-)

3. "zákonodarcovia družstvám nedarovali ani nájomné byty, ani zabezpečovanie výkonu správy". Nájomné byty sú este nesprivatizované byty o ktoré sa musí ich vlastník t.j. družstvo starať, a výkon správy je záležitosť rozhodnutia nadpolovičnej väčšiny vlastníkov. Zákon 182/93 v platnom znení dôsledne zabezpečuje odčlenenie majetku družstva od spravovaného bytového domu. Vysporiadanie s členom družstva podlieha stanovám a obchodnému zákonníku!! state o právnickej osobe "družstvo" a členoch družstva!! Tento majetok spravujú a rozhodujú o ňom samotní členovia družstva prostredníctvom svojich zástupcov - delegátov - na zhromaždení delegátov. Nijako to nesúvisí zo správou bytového domu.

4. Vstup na ZD nezáleží od založenia SVB alebo nie. Záleží od toho, či Vás ako delegáta platne zvolila Vaša členská samospráva v dome, pozostávajúca z členov družstva patriacich do teto členskej samosprávy, ktorí môžu byť aj vlastníci bytov a nielen nájomcovia t.j. všetci tí, ktorí si ponechli členstvo v družstve a doposial z družstva nevystúpili.
Ak by Vám nedovolili napriek tomu vstup na ZD možete to napadnúť žalobou na súde tak, aby súd vyslopvil neplatnost konania celého ZD a jeho uznesení.

Vidím, že je ťažké sa vyznať vo svojich právach a mnoho nedorozumení vzniká z ich neovládania. Preto môžu potom družstvá svoju pozíciu na trhu správy aj patrične využívať.
LaPa
21.03.07,14:36
LaPa: Prosim p. Navratilovu, ak je to mozne, napiste mi kontakt na email: ropata@vinolv.sk

P.S. Chysta sa schvalenie novely 182/1993 Z.z !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Orim
23.03.07,22:11
Pokiaľ sa vám niečo nepáči na zákone 182/1993 môžete to pripmienkovať tu
http://www.zbierka.sk/forum.asp?zz=12601
je tu diskusia k zákonu a odpovede redakcie.
Mária27
24.03.07,07:13
Novela zákona 182/1993 je už v parlamente, asi ju práve schvaľujú.

Tvoj problém s družstvom je skutočne v obchodnom zákonníku. Ak sa rozhodneš vystúpiť z družstva po prevedení bytu do vlastníctva, mal by si dostať vyrovnací podiel pdľa § 233 obchodného zákonníka, teda časť majetku družstva; ak ti ho nedajú môžeš sa súdiť. Pozor ale, to je len účtovná hodnota majteku, nie trhová (napríklad hodnota nebytových priestorov vo vlastníctve družstva). Preto sa mnohí snažia zrušiť/zlikvidovať družstvo, aby si mohli majetok deliť reálne. Alebo zostávajú v družstve aj po prevzatí bytu a odídení domu zo správy družstva, potom sa ich podiel v družstve môže buď zhodnocovať, alebo znižovať, podľa hospodárenia.

Družstvo ako správca dostáva podľa zmluvy o správe domu zaplatené za správu, nemusí používať peniaze všetkých družstevníkov. Niektoré družstvá však od členov vyberajú na správu menší poplatok.