koalko
08.12.04,07:43
1/ Vie mi niekto poradiť občianske združenie,ktoré žije z členských príspevkov sa rozhodol, že zakúpi pre svojich členov knižné poukážky v hodnote 2000.-SK. Treba to zdaňovať? (toto mi vychádza ako nepeňažný príjem)

2/ Ďalšie obč.združenie prezmenu zakúpilo rovno odbornú literatúru v hodnote 1000.-Sk pre svojich členov? A toto ako? Nemohlo by tu ísť o dar?
Nike
08.12.04,08:00
Podľa mňa v oboch prípadoch sú to dary. Dôležité je predmet činnosti združenia. Ak nakúpite pre členov čokoľvek v zmysle stanov a predstavenstvo (resp. podobný najvyšší orgán) rozhodne o použití členských príspevkov na takúto formu tak nevidím dôvod pre dodanenie.
koalko
08.12.04,19:10
Máš s tým skúsenosti? Lebo daňový poradca mi vyhotovil písomnú správu ,kde stanovil, že tieto knižné poukážky si má každý dodaniť sám na základe potvrdenia, ktoré vyhotoví obč.združenie. Potom som volala DU metodika a on mi najprv tvrdil,že to treba dodaniť a potom keď som naliehala či to nemôže byť dar, tak potom už bola povolnejšia, aleeeeeeeee
Nike
08.12.04,19:20
Mám skúsenosť s nezárobkovou organizáciou, pravda, ale knižné poukážky sme svojim členom nedávali. Inak je dôležitý váš predmet činnosti. Koľko máte členov? Keď si predstavím, že by naši niečo podobné vymysleli a musela som robiť potvrdenie 1200 ľuďom, desíš ma.
astes
08.12.05,14:56
Ked si clovek pozrie § 9 ods.2 pism. k) zakona o dani z prijmov, tam sa hovori, ze od dane su oslobodene podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, neziskových organizácií a neinvestičných fondov vrátane nepeňažného plnenia. Takze pokial tieto knizne poukazky suvisia s cielmi zdruzenia a dostali ich clenovia zdruzenia, tak by to malo byt od dane oslobodene. Takze ak knizky svojim obsahom suviasia s cielmi zdruzenia, tak by som to bral v pohode.

A aj keby to nesuviselo s cielmi zdruzenia, tak ako inak to klasifikovat, ako dar? Ved predsa ti clenovia neposkytnu nejake protiplnenie za tieto knizne poukazky - oni pre zdruzenie nepracuju alebo nieco podobne a clenske prispevky platia na iny ucel, ako na to, aby z toho mali knizne poukazky. Nuz, a dary dani z prijmov nepodliehaju (§3 ods.2 pism. a) a nastastie uz nemame ani dan z darovania, takze opat nevidim dovod to nejako zdanovat.

Uznavam, ze s touto oblastou zatial nemam velke skusenosti, takze sa v niecom mozem mylit, ale ak sa mylim, napiste prosim v com (najlepsie aj s odkazom na prislusny § :D )