martina 11
07.11.06,16:02
Znova PHM. Prečítala som si toho dosť, už až do začiatku roka 2005 - na porade. Takže ak to sumarizujem, tak neviem či správne a opravte ma ak nie.
JU - neplatca DPH:
auto zaradené do podnikania: nemusia byť bločky o nákupe PHM
auto nezaradené do podnikania: nemusia byť bločky o nákupe PHM

JU - platca DPH:
musia byť bločky

PU : musia byť bločky.

Chápem správne?
Braňo
07.11.06,15:18
Martina, predpokladám, že pri aute zaradenom do podnikania (neplatca DPH) si budeš uplatnovať náklady na nákup PHM. Takže odporúčam odkladať bločky aj v prípade paušálnych náhrad.
martina 11
07.11.06,15:21
a ak je to napríklad bager, zaradený do podnikania. Ten predsa môže uplatniť do zdanit. výdavkov len pomerne tomu čo vyfakturoval, aj keby mu zostalo na sklade 100 litrov, takže v podstate na čo su mu tie bločky, keď si môže uplatniť len podľa spotreby zo stasiek
Viera.M.
07.11.06,17:26
Znova PHM. Prečítala som si toho dosť, už až do začiatku roka 2005 - na porade. Takže ak to sumarizujem, tak neviem či správne a opravte ma ak nie.
JU - neplatca DPH:
auto zaradené do podnikania: nemusia byť bločky o nákupe PHM
auto nezaradené do podnikania: nemusia byť bločky o nákupe PHM

JU - platca DPH:
musia byť bločky

PU : musia byť bločky.

Chápem správne?
Ak je vozidlo zaradené do podnikania, znamená to oi, že si uplatňuje skutočné výdavky za spotrebované pohonné hmoty a vtedy je povinnosť preukázať nákup PHM a účtovať o ich nákupe. Preukaznosť spotreby PHM sa dokladá evidenciou jázd na toto motor. vozidlo.
martina 11
08.11.06,08:08
suhlasim s Vami po dlhšom študovaní. Takže suma sumárum bločky nemusia byť iba pri aute nezaradenom do podnikania - vtedy stačia iba priemery (ale nie je na škodu ak su). Dakujem
Viera.M.
08.11.06,08:14
suhlasim s Vami po dlhšom študovaní. Takže suma sumárum bločky nemusia byť iba pri aute nezaradenom do podnikania - vtedy stačia iba priemery (ale nie je na škodu ak su). Dakujem
Áno, pri vozidle, ktoré nie je zaradené do podnikania a účtuješ pauš. náhrady, bločkami len preukážeš nákup PHM a cenu PHM.... je dobré ich mať!
ata111
08.11.06,08:37
Ak je vozidlo zaradené do podnikania, znamená to oi, že si uplatňuje skutočné výdavky za spotrebované pohonné hmoty a vtedy je povinnosť preukázať nákup PHM a účtovať o ich nákupe. Preukaznosť spotreby PHM sa dokladá evidenciou jázd na toto motor. vozidlo.
... doplním, že podľa počtu vykázaných km na služnobné a súkromné účely, ponížiš alikvótne: odpisy, nákup PHM, režijné výdaje - proste všetko, čo súvisí s automobilom zaradenom do podnikania.
stano_p
12.11.06,14:25
Pozdravujem Vás. Rád by som sa opýtal niekoho znalého. Robím si sám účtovníctvo ako živnostník (progr.Alfa)
Auto nemám v evidencii firmy, len na základe zmluvy o prenájme ho používam na podnikanie.
Externej firme faktúrujem jazdy vo forme paušálnej náhrady za odjazdené km (6,20 x počet km)
Ako je to s PHL. Ako si účtujem a evidujem PHL v mojom účtovníctve? Som platca DPH.
Ďakujem
Romant
12.11.06,15:56
Pripájam sa do debaty na túto tému, pretože ma zaujíma názor, či dobre učtujem PHM. Počas roka evidujem lístky PHM ako VNZD. Na konci roka urobím vyučtovanie celkovej výšky náhrady za použitie osobného automobilu. Vychádzam z počtu najazdených km (a) v danom roku, preimernej sporteby z TP (b) a priemernej ceny PHM (c) zo stránky www.statistics.sk (http://www.statistics.sk).
Výpočet: (a) x (b) x (c) : 100 = cestovné náklady auta, ktoré na konci roka dám ako VOZD - prevádzková réžia. Dúfam, že to robím správne.