Funtik
07.11.06,17:55
Dobry den, chcel by som sa informovat, ci je mozne prevadzkovat zivnost popri zamestnani a pouzivat na platobny styk svoj osobny ucet, pretoze zriadenie bezneho uctu by sa mi pri malych obratoch nevyplatilo. Je mozne pouzivat osobny ucet na aj ucely podnikania. Ak ano, ako odlisovat platby zo zivnosti.
Dakujem
Viera.M.
07.11.06,16:57
Dobry den, chcel by som sa informovat, ci je mozne prevadzkovat zivnost popri zamestnani a pouzivat na platobny styk svoj osobny ucet, pretoze zriadenie bezneho uctu by sa mi pri malych obratoch nevyplatilo. Je mozne pouzivat osobny ucet na aj ucely podnikania. Ak ano, ako odlisovat platby zo zivnosti.
Dakujem
Ahoj a pekný večer prajem. Nie, na účely podnikania, nie je možné používať svoj osobný účet. A je nutné, aby si mal zriadený podnik. účet v banke???
lenkak
07.11.06,16:59
Funtik
07.11.06,17:26
Dakujem za odpovede, aj ked ma velmi nepotesilo, ze by som si mal zriadit dalsi ucet. je vobec nutne mat ucet, pokial som realizoval platby v hotovosti prostrednictvom pokladnicnych blockov a viedol by som si presnu evidenciu v penaznom denniku?
ekopo
07.11.06,17:35
Ahoj a pekný večer prajem. Nie, na účely podnikania, nie je možné používať svoj osobný účet. A je nutné, aby si mal zriadený podnik. účet v banke???
Ja by som odpoveď tak kategoricky neformuloval. V prípade, že niekomu raz začas nabehne platba na súkromný účet, je možné cez PPD predsa túto platbu zaúčtovať do firemného účtovníctva. Ako podklad môže slúžiť výpis zo súkromného účtu. /tým raz začas som nemyslel denne, týždenne dokonca ani raz za mesiac/. Mám klientov, ktorý mali 2-3 platby za rok takto realizované, kontrola nič nenamietala. Ale o tom tu bolo písané dosť. Linky sú napr. aj vyššie uvedené.
Marína
07.11.06,17:55
Dakujem za odpovede, aj ked ma velmi nepotesilo, ze by som si mal zriadit dalsi ucet. je vobec nutne mat ucet, pokial som realizoval platby v hotovosti prostrednictvom pokladnicnych blockov a viedol by som si presnu evidenciu v penaznom denniku?
Nie je nutné, ak nie si platiteľom DPH. Platiteľ DPH musí mať zriadený BÚ z dôvodu, že prípadný nadmerný odpočet zo ŠR sa prepláca len prostredníctvo bank. platieb.
andrea33
08.11.06,18:52
A co v pripade, ze som sudny prekladatel, mozu mi platby chodit na osobny ucet? Podla zakona znalecka cinnost (aj preklady) nie je podnikanie.
SMartina
25.02.07,09:53
:mee: Ahojte, ja mám taký problém. SZČO má len súkromný účet. Odvody si platí v hotovosti a na účet mu len prichádzajú peniaze z vystavených faktúr. Ak by som tento výpis prefotila a priložila ho k PPD a zaúčtovala to tak, že mu to zaplatili v hotovosti cez pokladnu a samozrejme že by som tam doložila ten bankový výpis. Bolo by to v poriadku? Môžem to tak urobiť? alebo poradite niečo iné???
Zita5
25.02.07,10:37
:mee: Ahojte, ja mám taký problém. SZČO má len súkromný účet. Odvody si platí v hotovosti a na účet mu len prichádzajú peniaze z vystavených faktúr. Ak by som tento výpis prefotila a priložila ho k PPD a zaúčtovala to tak, že mu to zaplatili v hotovosti cez pokladnu a samozrejme že by som tam doložila ten bankový výpis. Bolo by to v poriadku? Môžem to tak urobiť? alebo poradite niečo iné???

Tu je Tvoj problém riešený , pozri celú tému


http://www.porada.sk/showthread.php?t=42346&highlight=Bankov%FD+%FA%E8et
Orsz
25.02.07,10:44
:mee: Ahojte, ja mám taký problém. SZČO má len súkromný účet. Odvody si platí v hotovosti a na účet mu len prichádzajú peniaze z vystavených faktúr. Ak by som tento výpis prefotila a priložila ho k PPD a zaúčtovala to tak, že mu to zaplatili v hotovosti cez pokladnu a samozrejme že by som tam doložila ten bankový výpis. Bolo by to v poriadku? Môžem to tak urobiť? alebo poradite niečo iné???

No, takýto prípad sa teraz stal mne. Kamarátka mi doniesla doklady za celý rok 2006 (predtým jej to robila jedna "odborníčka-účtovníčka") a zistila som, že účet, ktorý používa, nie je podnikateľský. Je to bežný účet, ale všetky platby, ktoré sú tam sú len o podnikaní, nemá tam žiadne súkromné platby. Predchádzajúca účt.jej to účtovala ako podnikateľský účet. No neviem, či to ponechať. Asi si to ešte zistím na DÚ, pretože ako mi hovorila jedna známa z DÚ, banky majú povinnosť nahlasovať príjmy z podnikateľských účtov - živnostníkov, a v tomto prípade to teda vychádza, že by nebola žiadna ohláška, keďže je súkromný. Ale neviem si predstaviť, že jej všetko premeliem cez pokladňu. Ešte pozisťujem aj u audítorky, a keď tak napíšem.