bui
07.11.06,19:41
Zaujimalo by ma ako postupovat pri uctovani blockov o nakupe PHM do auta z pozicovne, ktore bolo pouzite na sluzobnu cestu.

Ci uctovat vsetky blocky na 501 a 343....teda si narokovat na odpocet DPH,..../auto bolo pouzite iba na sluzobnu cestu a nakup PHM zodpoveda prejazdenym km/

alebo...

...blok pouzit iba na zdokladovanie ceny a vypocitat spotrebu benzinu na prejazdene km na sluzbnej ceste...prenasobit cenou a zauctovat to na 512?...a neuctovat o DPH

Ja som postupovala podla prveho bodu, no dnes som citala v jednom casopise, postup podla bodu 2. Ak je tento spravny, tak mam uctovanie opravit a podat dodatocne danove priznanie?

Prosim poradte...mam chrobaka v hlave:mee:
Paula
07.11.06,18:45
Kto šiel na zapožičanom aute na služobnú cestu? Na koho (firmu či zamestnanca) je doklad o zapožičaní auta? Auto osobné, či nákladné?
bui
07.11.06,20:50
zamestnanec zapozical auto na meno firmy...auto je osobne. Ide mi o blocy o nakupe phm tak v cudzej mene ako aj v skk
apo
08.11.06,09:58
Zaujimalo by ma ako postupovat pri uctovani blockov o nakupe PHM do auta z pozicovne, ktore bolo pouzite na sluzobnu cestu.

Ci uctovat vsetky blocky na 501 a 343....teda si narokovat na odpocet DPH,..../auto bolo pouzite iba na sluzobnu cestu a nakup PHM zodpoveda prejazdenym km/

alebo...

...blok pouzit iba na zdokladovanie ceny a vypocitat spotrebu benzinu na prejazdene km na sluzbnej ceste...prenasobit cenou a zauctovat to na 512?...a neuctovat o DPH

Ja som postupovala podla prveho bodu, no dnes som citala v jednom casopise, postup podla bodu 2. Ak je tento spravny, tak mam uctovanie opravit a podat dodatocne danove priznanie?

Prosim poradte...mam chrobaka v hlave:mee:

Všeobecne platí:

Ak firma FO, alebo PO na svoje IČO požičia OMV, účtuje o nákladoch ako pri použití firemného majetku.

To znamená z nájmu nie je nárok na odpočet DPH (ak to nie je úžitkové vozidlo)
Z PHM odpočítame daň a vypracujeme evidenciu o použití vozidla tak ako pri firmenom vozidle s tým, že evidencia bude iba o krátkom časovom úseku.


apo
bui
08.11.06,11:16
V casopise Dane a uctovnictvo, ktory je dost uznavany....je postup, ze treba vypocitat pocet prejdenych km, na sluzobnej ceste a dat do cestovnych nahrad len spotrebovane PHM na pocet prejdenych km, bez zakladnej nahrady 6,2 na km..ako sa dava k nahrade pri pouziti skromneho auta na sluzobnu cestu
.....cize na ucet 512 zauctovat sumu nahrad za prejazdene km....

ja som uctovala vsetky blocky na 501 a 343, ak islo o nakup phm v tuzemsku a zahranicne blocky som dala cele na 501....a teraz neviem...
Kde by som mohla k tomu nieco najst, na co sa da odvolat...?
Paula
08.11.06,11:30
Z PHM odpočítame daň
apo

Súhlas pri nákupe v Sk. Pri nákupe v cudzej mene prepočítame celkovú sumu, bez nároku na odpočet. Zadávateľ nakupoval aj v zahraničí.
Paula
08.11.06,11:46
V casopise Dane a uctovnictvo, ktory je dost uznavany....je postup, ze treba vypocitat pocet prejdenych km, na sluzobnej ceste a dat do cestovnych nahrad len spotrebovane PHM na pocet prejdenych km, bez zakladnej nahrady 6,2 na km..ako sa dava k nahrade pri pouziti skromneho auta na sluzobnu cestu
.....cize na ucet 512 zauctovat sumu nahrad za prejazdene km....

ja som uctovala vsetky blocky na 501 a 343, ak islo o nakup phm v tuzemsku a zahranicne blocky som dala cele na 501....a teraz neviem...
Kde by som mohla k tomu nieco najst, na co sa da odvolat...?

To, čo uvádzaš v prvom odstavci, nie je tvoj prípad. Auto zapožičala firma, jej nákladom je prenájom a teda účet 518. Bločky si účtovala správne.
Milan Benka
08.11.06,12:20
Súhlasím, ale myslím, že aj tu by sme mali sledovať spotrebu podľa TP. Nejaký nadlimit tu kľudne mohol vzniknúť.
bui
12.11.06,19:51
na zmluve s pozicovnou aut je uvedeny pociatocny stav tachometra, aj konecny stav, tiez je tam spotreba podla technicaku, vo vyuctovani mi zamestnanec vycislil prejazdene km, sedi to s rozdielu stavu tachometra na konci a na zaciatku...len som nevedela ako to zauctovat, ci normane vsetky blocky aj s rozuctovanim dph alebo prepocitat spotrebu phm na prejdene km a vynasobit cenou benzinu platnou v case sluz. cesty a cele to dat do nakldov na 512...Rozhodla som sa pre ten prvy sposob,o po precitani daneho casopisu som bola na pochybach a planovala somn podat dodatocne dan, priznanie....no podla toho co pisete som postupovala spravne
sameika
22.01.10,20:33
Prijemny neskory vecer, poprosim Vas o radu, az si podnikatel prenajal automobil z autopozicovne na letisku, kde na vyuctovani mam len pociatocny stav km, stav ze nadrz bola plna - pozn. full, potom datum vratenia a znova swtav km a hodnota nadrze,,,nie je napisana spotreba podla technickeho preukazu, ako mam vycislit spotrebu?
mam len doklady o nakupe PHM...
poradte mi niekto prosim[WIKI=][/WIKI=]:(
apo
22.01.10,20:49
Na internete existuje oficiálna stránka na ktorej sa dá zistiť spotreba PHM a podľa nej urobiť vyúčtovanie.

Dôležité je to, že spotreba nebola vyčítaná z hviezd.

apo
sameika
22.01.10,20:53
dakujem - hm, takze to vyriesim vypoctom spotreby na pocet km a to si uplatnim do nakladov,,, je potrebna aj kniha jazd?
som v tomto laik
apo
22.01.10,20:57
Je to blbé ale áno. Stačí vaľmi jednoduchá, rukou napísané jazda po meste 65 km a je to.

apo
sameika
22.01.10,21:11
akosi neviem najst na nete spotrebu na to auticko,,,
opel corsa 1.2i 16,
:(
apo
22.01.10,21:25
Jednoducho to vygooooogli.

Hľadaj na oficiálnych stránkach výrobcu, alebo predajcov.

apo
nika.sum
10.01.11,10:14
Ja mam ten problem, ze na fakture z pozicovne stav na pociatku a na konci. Mam len prenajom osob. mot. vozidla od ...do.... Co s tym? Faktura je na firmu. Auto pouzili konatelia-spoločnici na sluzobnu cestu. Fakturu za prenajom dam na 518, ale co s blockami na naftu. Mozem ich zahrnut do vyuctovania cest.prikazu (+pocet najazdenych km) spolu s ubytovanim u jedneho z konatelov na 512, DPH neuplatnovat?
apo
10.01.11,10:21
Ja mam ten problem, ze na fakture z pozicovne stav na pociatku a na konci. Mam len prenajom osob. mot. vozidla od ...do.... Co s tym? Faktura je na firmu. Auto pouzili konatelia-spoločnici na sluzobnu cestu. Fakturu za prenajom dam na 518, ale co s blockami na naftu. Mozem ich zahrnut do vyuctovania cest.prikazu (+pocet najazdenych km) spolu s ubytovanim u jedneho z konatelov na 512, DPH neuplatnovat?

Vozidlo v nájme sa správa ako vozidlo v majetku.
O PHM by som urobil samostatnú evidenciu, alebo by som dal bez evidencie jázd 20+80% odpočet DPH aj do nákladov 20+80%.

Bločky o PHM nedávať do vyúčtovania pracovnej cesty.

apo
nika.sum
10.01.11,10:33
Vozidlo v nájme sa správa ako vozidlo v majetku.
O PHM by som urobil samostatnú evidenciu, alebo by som dal bez evidencie jázd 20+80% odpočet DPH aj do nákladov 20+80%.

Bločky o PHM nedávať do vyúčtovania pracovnej cesty.

apo

len neviem stav tachometra na zaciatku a na konci. Asi spravim podla najazdenych km evidenciu. Nie je to vela cca za 50 EUR. Dakujem
apo
10.01.11,17:01
len neviem stav tachometra na zaciatku a na konci. Asi spravim podla najazdenych km evidenciu. Nie je to vela cca za 50 EUR. Dakujem


Je problém si vymyslieť stav tachometra?

apo
nika.sum
10.01.11,18:12
Je problém si vymyslieť stav tachometra?

apo

pre mna nie, len ci to nebude problem pri pripadnej kontrole, ked to nie je na fakture:)
apo
10.01.11,18:26
Ja som mal raz auto z požičovne a mám pocit, že na faktúre bol uvedený stav tachometra. takže ak to na faktúre nie je tak to tam dopíš a je to.

apo
nika.sum
11.01.11,18:21
Ja som mal raz auto z požičovne a mám pocit, že na faktúre bol uvedený stav tachometra. takže ak to na faktúre nie je tak to tam dopíš a je to.

apo

Nemam tu fakturu teraz pri sebe, ale mam pocit, ze tam ani nie su kolonky na toto. Ta faktura je pocet dni na kolko bolo pozicane. Ak bude kde tak urcite dopisem. Dakujem.
apo
11.01.11,23:36
Kolonka nie je dôležitá. Hlavne že sú tam potrebné údaje. Ak požičané auto nie je za účelom znižovania základu dane, ale len ozaj bežné požičanie tak sa v tom nik nebude vŕtať.

apo
robika
27.01.12,14:41
Dobry den,
chcem vas poprosit o radu, pozicanie osobneho auta na sluzobne ucely od pozicovne aut, je mozne si odpocitat dph z faktury, na ktorej je vycislena DPH za sluzbu - pozicanie auta?
Dakujem za pomoc.
Vivi
23.04.12,17:42
aj mna by to zaujimalo,dakujem....
apo
23.04.12,18:43
Áno už nič nebráni odpočtu DPH z požičovne ak je požičovňa registrovaná pre DPH.

Odpočet DPH pre PHM podľa pravidiel pre vozidlá zaradené do majetku firmy sa rieši náklad aj odpočet dane.

Odpočet dane z PHM by som urobil aj v prípade, že osobné motorové vozidlo je požičané hoci aj od súkromnej osoby.

apo