tonka33
07.11.06,22:02
Dobry vecer, chcela by som sa poradit.
Pracujem vo firme, ktora nevedie podrobne ziadne skladove zasoby v uctovnictve, iba stale zauctuje celu sumu, co je na fakture ako prijem na sklad a dph, viac nic...Skladova evidencia sa vedie v uplne inom programe, ktory sa nazyva Navision a ten nedokaze vycislit sumy, kolko je konkretne skladovych zasov v skk na sklade.
Tak isto, ked sa vydava zo skladu, na fakture je to vytlacene co predava, ale zauctovane je to tiez iba jednou sumou, ako vydaj zo skladu...
Co vy na to?:confused:
Dakujem za vase nazory
Ľuba
08.11.06,04:05
Dobry vecer, chcela by som sa poradit.
Pracujem vo firme, ktora nevedie podrobne ziadne skladove zasoby v uctovnictve, iba stale zauctuje celu sumu, co je na fakture ako prijem na sklad a dph, viac nic...Skladova evidencia sa vedie v uplne inom programe, ktory sa nazyva Navision a ten nedokaze vycislit sumy, kolko je konkretne skladovych zasov v skk na sklade.
Tak isto, ked sa vydava zo skladu, na fakture je to vytlacene co predava, ale zauctovane je to tiez iba jednou sumou, ako vydaj zo skladu...
Co vy na to?:confused:
Dakujem za vase nazory

Ja tiež "mám" jednu takú firmu, kde skladové hospodárstvo vedú v úplne inom programe ako účtovníctvo, účtujem tiež príjem na sklad podľa vytlačenej skladovej príjemky priloženej k fa. jednou sumou, dtto výdaj zo skladu (priložená výdajka) a na konci mesiaca porovnávam stav skladu a obrat za mesiac v skladovom programe a v účtovníctve. Inak neverím, že by sa z programu na vedenie skladu nedal zistiť aktuálny stav - asi len treba prísť na to ako.
tonka33
08.11.06,06:22
No, som tu nova a bolo mi povedane, ze sa to neda, iba mnozstva, nie ceny...takze smola..
tonka33
08.11.06,06:24
Este chcem povedat, ze som zvyknuta viest skladove zasoby v uctovnictve a nie v inom programe, potom sa da vsetko zratat a robit inventury...
tonka33
09.11.06,08:56
Takze, sama som si to nasla v zakone:

od 1. januára 2006 nadobudlo účinnosť opatrenie MF SR č. MF/26670/2005-74, ktoré mení a dopĺňa opatrenie č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. V súlade s uvedenou novelou vám predkladáme ďalšie prepracované a doplnené vydanie riešení súvzťažného účtovania na všetkých syntetických účtoch zoradených podľa účtových tried a účtových skupín. Od 1. 1. 2006 sa upravuje napr. účtovanie významných súm dodatočných vyrubení dane z príjmov a dodatočných vrátení dane z príjmov, postup účtovania prípadného vzniku odloženej dane pri vklade podniku alebo časti podniku do obchodnej spoločnosti u prijímateľa vkladu, dochádza k významnej zmene pri účtovaní prebytku neodpisovaného dlhodobého majetku, pri účtovaní majetku nadobudnutého bezodplatne, pri účtovaní v konkurze a reštrukturalizácii atď.
Do monotematiky sme zaradili aj dôležité právne predpisy: okrem vyššie citovaného opatrenia spolu s rámcovou účtovou osnovou pre podnikateľov aj zákon o účtovníctve a opatrenie č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva
Účtová trieda 1 – Zásoby
Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí opatrenie MF SR č. 23054/2002-92 v znení opatrenia MF SR č. 25167/2003, opatrenia č. MF/10069 a opatrenie č. MF/26670/2005-94. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje len na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona o účtovníctve, t. j. tie, ktoré nemajú povinnosť auditu.
§ 19
Overovanie účtovnej závierky audítorom

(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20,
b) ktorá je akciovou spoločnosťou, 23)
c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)
d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.

(2) Účtovná závierka účtovnej jednotky podľa odseku 1 musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak.25)

(3) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 1 000 000 Sk.


Spôsobom A sa účtujú nakupované zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny účtujú na na ťarchu účtu 131 – Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo na finančných účtoch; vnútropodnikové služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob, sa aktivujú do obstarávacej ceny súvzťažne s účtami účtovej skupiny 62 – Aktivácia,
b) prevzatie tovaru na sklad vykonáva účtovná jednotka v obstarávacích cenách účtovným zápisom na ťarchu účtu 132 – Tovar na sklade a v predajniach a v prospech účtov 131 – Obstaranie tovaru,
c) spotreba a predaj tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy a pri predaji materiálu na ťarchu účtu 542 – Predaný so súvzťažným zúčtovaním úbytku na účtoch zásob,
d) inventarizačné rozdiely materiálu a tovaru nad normu prirodzených úbytkov sa účtujú na ťarchu účtu 549 – Manká a škody, ak ide o manka, a v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak ide o prebytky; úbytky materiálu a tovaru do výšky prirodzených úbytkov zásob sa účtujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy.
Spôsobom B sa účtujú nakupované zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo finančných účtoch; vnútropodnikové služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob, sa aktivujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy súvzťažne s účtami účtovej skupiny 62 – Aktivácia,
b) pri uzatváraní účtovných kníh sa
1. začiatočné stavy účtov 132 – Tovar na sklade a v predajniach zúčtujú na ťarchu účtov a 504 – Predaný tovar,
2. stav zásob podľa inventarizácie sa pri tovare na ťarchu účtu 132 – Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom v prospech účtu 504 – Predaný tovar;
3. manka a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 – Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že k prebytku došlo nesprávnym účtovaním.
3. manka a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 – Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtov účtovej skupiny 61 – Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob.
Pri zásobách účtovaných spôsobom B sa vedie analytická evidencia formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob v priebehu účtovného obdobia a zložky obstarávacej ceny zásob.

:mad: vychadza to tak, ze to budeme musiet robit
Fany
09.11.06,10:03
No my to robíme tiež tak a zatiaľ sme s tým nemali problém.
Účtujeme spôsobom B: V programe sklady zaúčtujeme po položkách množstvá a ceny podľa príjemok a výdajok. V účtovníctve potom už iba jednou sumou zaúčtujem uvedenú faktúru na 504 príjem tovaru a rovnako na 604 výdaj tovaru. Na konci roka sa urobí inventúra v programe sklady a uvedená suma sa preúčtuje na 132. Čiže nepreúčtovávame na 504 ani 604 jednotlivo po položkách, to robíme v programe sklady.
tonka33
09.11.06,10:33
a mate mensi obrat ako 40 000 000?..lebo potom sa musi robit audit a ked je audit, tak sa musi uctovat sposobom A podla zakona...neviem...som z toho vedla...
Kirk
16.11.06,12:00
No my to robíme tiež tak a zatiaľ sme s tým nemali problém.
Účtujeme spôsobom B: V programe sklady zaúčtujeme po položkách množstvá a ceny podľa príjemok a výdajok. V účtovníctve potom už iba jednou sumou zaúčtujem uvedenú faktúru na 504 príjem tovaru a rovnako na 604 výdaj tovaru. Na konci roka sa urobí inventúra v programe sklady a uvedená suma sa preúčtuje na 132. Čiže nepreúčtovávame na 504 ani 604 jednotlivo po položkách, to robíme v programe sklady.

Myslím, že zo skladu sme viacerí jasní. Trošku ma prekvapilo, že pri spôsobe B spomínaš príjemky a výdajky. Tie sa vystavujú aj pri spôsobe B?Myslel som že len pri A?
Dana K.
16.11.06,12:48
Myslím, že zo skladu sme viacerí jasní. Trošku ma prekvapilo, že pri spôsobe B spomínaš príjemky a výdajky. Tie sa vystavujú aj pri spôsobe B?Myslel som že len pri A?

No výdajky sa účtujú iba pri spôsobe A. Pri "béčku" nie sú potrebné. Na 604 sa účtujú vydané faktúry.
Marianna01
17.11.06,18:08
No výdajky sa účtujú iba pri spôsobe A. Pri "béčku" nie sú potrebné. Na 604 sa účtujú vydané faktúry.

Skladovú evidenciu musíš viesť aj pri spôsobe A aj pri spôsobe B. Rozdiel je v tom, cez ktoré účty účtuješ. Pri áčku - cez obstaranie, pri béčku - rovno na spotrebu.
Čiže príjemky a výdajky sa robia pri oboch spôsoboch účtovania.
misolga
21.11.06,11:06
Účtujem spôsobom B a došiel mi tovar v 7 mesiaci a faktúra v 9 mesiaci.
Potrebujem vediet správny postup zaúčtovania : mám v 7 mesiaci vystaviť na základe príjemky na sklad interný doklad 504/326 (cenu viem ale nemám k tomu zmluvu ani dodací list) a v 9 mesiaci na základe došlej faktúry zaúčtovať 326/321 (na faktúre je dát.vystavenia 7 mesiac ). O týždeň mám daňovú kontrolu na daň z príjmov a potrebujem si overiť postup zaúčtovania príjemky na sklad.
matúš
21.11.06,13:07
Účtujem podľa B, t.j. všetky nákupy (aj miliónové) na 501... Skladovú evidenciu vedieme iba interne pre svoju potrebu. Na konci roka inventarizácia výrobkov na 123/613. Teraz už budem podľa A, kde pôjdem cez sklad, ale urobím internú smernicu, v ktorej bude vymenované čo pôjde
cez sklad a čo pôjde priamo do spotreby.
Dana K.
22.11.06,07:45
Skladovú evidenciu musíš viesť aj pri spôsobe A aj pri spôsobe B. Rozdiel je v tom, cez ktoré účty účtuješ. Pri áčku - cez obstaranie, pri béčku - rovno na spotrebu.
Čiže príjemky a výdajky sa robia pri oboch spôsoboch účtovania.


Máš pravdu. Ja som to myslela tak, že pri spôsobe B sa tie výdajky neúčtujú. Ospravedlňujem sa za nepresnú formuláciu ;)
misolga
22.11.06,08:27
Ako účtujete spôsobom B v priebehu roku príjem tovaru na sklad ak faktúra ešte nedošla. Len príjem do skladu na základe príjemky, alebo aj do účt.denníka MD/DAL ?
erika_H
01.04.08,17:55
Dobrý večer,
ja mám 2 prevádzky - jedná sa o spoločnosť s r.o.,má 2 obchody. V jednej mi dávajú príjemky a výdajky zo skladu, v druhej nie.Ke´d som ich požiadala,že potrebujem z obidvoch príjemky aj výdajky, vraj oni mi až na konci roka vytlačia zoznam tovaru ku koncu roka.
Takže musím účtovať obidve prevádzky spôsobom B,ke´dže mi v tej 1 prevádzke nie sú schopní tlačiť výdajky a príjemky..
uvažujem správne?
a ešte iný prípad.S.r.o čka má obchod aj pizzeriu,do ktorej berie tovar z obchodu.Ako správne účtovať?
nákup 504/321
výdaj do pizzerie..? hm? tak z toho nie som moc jasná..
ďakujem za pomoc
erika_H
02.04.08,06:23
Dobrý večer,
ja mám 2 prevádzky - jedná sa o spoločnosť s r.o.,má 2 obchody. V jednej mi dávajú príjemky a výdajky zo skladu, v druhej nie.Ke´d som ich požiadala,že potrebujem z obidvoch príjemky aj výdajky, vraj oni mi až na konci roka vytlačia zoznam tovaru ku koncu roka.
Takže musím účtovať obidve prevádzky spôsobom B,ke´dže mi v tej 1 prevádzke nie sú schopní tlačiť výdajky a príjemky..
uvažujem správne?
a ešte iný prípad.S.r.o čka má obchod aj pizzeriu,do ktorej berie tovar z obchodu.Ako správne účtovať?
nákup 504/321
výdaj do pizzerie..? hm? tak z toho nie som moc jasná..
ďakujem za pomoc

Pomôžete mi prosííím niekto?:mee:
Mariana42
02.04.08,07:01
Dobrý večer,
ja mám 2 prevádzky - jedná sa o spoločnosť s r.o.,má 2 obchody. V jednej mi dávajú príjemky a výdajky zo skladu, v druhej nie.Ke´d som ich požiadala,že potrebujem z obidvoch príjemky aj výdajky, vraj oni mi až na konci roka vytlačia zoznam tovaru ku koncu roka.
Takže musím účtovať obidve prevádzky spôsobom B,ke´dže mi v tej 1 prevádzke nie sú schopní tlačiť výdajky a príjemky..
uvažujem správne?
Podľa mňa uvažuješ správne.
Mariana42
02.04.08,07:12
[a ešte iný prípad.S.r.o čka má obchod aj pizzeriu,do ktorej berie tovar z obchodu.Ako správne účtovať?
nákup 504/321
výdaj do pizzerie..? hm? tak z toho nie som moc jasná..
ďakujem za pomoc[/quote]
Nie je medzi nimi zavedená interná evidencia? napr.: výdajka z obchodu, príjemka do pizzérie . Podľa mňa , ak vôbec chápem celú situáciu by mala existovať.
Samozrejme nákup tovaru by sa účtoval len 1x za obchod - 504/321.
Koncom účt. obdobia by sa účtovalo:
prevod zač. stavov účtov za obchod aj za pizzeriu: 504/132
Stav tovaru podľa inventarizácie obchodu a pizzerie: 132/504
Prípadne nevyfaktúrované dodávky tovaru /len za obchod!/ 132/326
erika_H
02.04.08,17:29
[a ešte iný prípad.S.r.o čka má obchod aj pizzeriu,do ktorej berie tovar z obchodu.Ako správne účtovať?
nákup 504/321
výdaj do pizzerie..? hm? tak z toho nie som moc jasná..
ďakujem za pomoc
Nie je medzi nimi zavedená interná evidencia? napr.: výdajka z obchodu, príjemka do pizzérie . Podľa mňa , ak vôbec chápem celú situáciu by mala existovať.
Samozrejme nákup tovaru by sa účtoval len 1x za obchod - 504/321.
Koncom účt. obdobia by sa účtovalo:
prevod zač. stavov účtov za obchod aj za pizzeriu: 504/132
Stav tovaru podľa inventarizácie obchodu a pizzerie: 132/504
Prípadne nevyfaktúrované dodávky tovaru /len za obchod!/ 132/326[/quote]
Ďakujem Marianka.
No ak ich požiadam,výdajku tovaru do obchodu mi vystavia.
Takže nákup tovaru do obchodu zaúčtujem 504/321
výdaj tovaru do pizzerie.. ? Ja som z toho naozaj jeleň
misolga
02.04.08,18:14
Erika pozri účtovanie v reštaurácii a nájdeš tam veľa informáciií ktoré sa ti zídu, a prevod medzi skladmi by som riešila tak že na účet 501 alebo 504 by som priradila analytiku, napr.501.100 - predajňa a prevod medzi skladmi na základe výdajky : 501.200 / 501.100 - výdaj do iného skladu.
erika_H
03.04.08,11:41
Ďakujem Vám dievčatá.Pekný deň prajem:)
zdeník
11.03.09,06:43
Máme kaviareň a účtujeme sklad A spôsobom. Skladový program máme mimo účtovného. V skladovom SW mame prepojenie na fiškalny modul, teda predajom sa odpisuje výdaj zo skladu automaticky. Máme tam vsak zopar položiek, ktore sú skladaným tovarom (káva,zmrzlina)- tiež to na zaklade vzorca odpise pekne zo skladu a mne sa teda do účta dostane mesačný výkaz skladu a ten si pomocou ID zaučtujem. Ale mám v sklade zopár položiek, ktoré sa mi nedajú vzorcom odpisať zo skladu (napr. Granko, posýpka na zmrzlinu apod.) Neviem, ako to mám urobiť. Môžem urobiť ručne výdaj v sklade jednorázovo po skutočnej spotrebe?A cez ďalšie ID to ručne preúčtovať na 504? Alebo tento tovar vôbec neprijímať na sklad?
zdeník
12.03.09,04:49
Prosííííím, nikto mi nevie poradiť?
Iwett
08.06.09,14:35
Dobrý deň, chcem sa poradiť, začala som účtovať firmu, ktorá sa zaoberá predajom tovaru a skladovú evidenciu si vedie firma sama. Myslela som, že to bude fungovať tak, že každý mesiac si zaúčtujem sumu na výdajkach do spotreby. Avšak na niektorých výdajkach sú nulové skladové ceny. Keď nemajú faktúru, ani dodací list, tovar neocenia, ale predajú /na základe cenníka/, a tým vzniknú tie nulové výdajky, ktoré sa nedajú spätne opraviť. Ako by sa má správne postupovať v takomto prípade? Ďakujem
Iwett
08.06.09,16:00
Dobrý deň, chcem sa poradiť, začala som účtovať firmu, ktorá sa zaoberá predajom tovaru a skladovú evidenciu si vedie firma sama. Myslela som, že to bude fungovať tak, že každý mesiac si zaúčtujem sumu na výdajkach do spotreby. Avšak na niektorých výdajkach sú nulové skladové ceny. Keď nemajú faktúru, ani dodací list, tovar neocenia, ale predajú /na základe cenníka/, a tým vzniknú tie nulové výdajky, ktoré sa nedajú spätne opraviť. Ako by sa má správne postupovať v takomto prípade? Ďakujem
Prosííííííím, neporadí mi nikto?
Lucyana
15.07.09,07:19
Ahojte, som samouk čo sa tíka skladu a všetkého okolo toho, chcela by som vedieť ako sa dá vyskladniť tovar z jednej firmy do druhej, bez Fa, môj šéf je konateľom v dvoch firmách. a tovar z jednej chce previesť na tú druhú, lebo je medzi nimi zmluva o prenájme stroja a je tam zahrnutý aj materiál na sklade, tak presne neviem ako to mám dať do účtovníctva oboch firiem kedže to chce spraviť bez Fa. Ak viete tak mi poraďte, prosím.
Pepoxxx
17.07.09,11:52
Dobry den,

neviem ci pisem do spravnej rubkriky ale mam dany problem z hladiska skladovej evidencie.

Urobil som prijem tovaru za nakupnu cenu.
Pohyb som zauctoval.
Dodatocne mi prisiel spatny rabat.

Co stym?
Ako to mam upravit z hladiska nakupu na sklad, ked do povodneho dokladu uz nemozem vstupovat (bol zauctovany) a teda ja potreebujem do daneho nakupu zarhnut aj spatny rabat (-nejaka suma), cim sa mi vlastne zmeni nakupna cena tovaru.

Ako to riesite? Dakujem.
kvitko
29.07.09,10:45
Čo znamená dodatočne? Bol ten rabat priznaný v ten istý mesiac, alebo nie? Ak v ten istý mesiac, tak ja osobne by som odúčtovala pôvodnú faktúru a opravila sumy. Ak ak to bolo o niečo neskôr, tak aj tak by som opravila príjem na sklad a ako podklad by som si nechala kópiu vyčísleného rabatu. Pôvodná faktúra zostane a príjemka bude mať podklad, prečo sa zmenila obstarávacia cena. Ja by som to riešila takto.