arven
07.11.06,22:21
Milí poraďáci:) . Prosím o radu v mojom prípade, keďže som tu svoj problém veľmi nenašla a to som tu už strávila dosť veľa času hľadaním. V skratke: Podnikateľ FO má osobný automobil zaradený v majetku (na lízing), v marci 2006 havaruje, daň z motor.vozidiel má zaplatenú na rok 2006. Vozidlo mu odtiahnú do servisu a tam mu povedia, že je to asi na totálku. Keďže iné auto v podnikaní nemá, začne občas jazdiť aj na svojom súkromnom aute, kde si uplatní paušálne náhrady do daň. výdavkov.
A tu je problém. To druhé auto neprihlásil na daň z MV a to prvé z dane MV neodhlásil. Medzitým predčasne ukončil lízing, poisťovňa mu preplatila totálku a v auguste to havarované auto predal a následne ho aj odhlásil z dane z MV a požiadal o vrátenie zvyšnej dane. Teraz sa dozvedel, že to súkromné auto mal prihlásiť a zaplatiť daň z MV. Lenže teraz neviem čo s tým. Má si spätne podať daňové priznanie k dani z MV a zaplatiť alikvotnu časť dane, alebo je aj iné možné riešenie? On bol v domnení, že jednu daň má zaplatenú aj keď fyzicky s tým autom nejazdil, ale s iným. A akú pokutu by asi zaplatil keby auto prihlásil spätne od 1.4.2006 a zaplatil by 8.11.2006 alikvotnu časť asi 2.185,- Sk za tých 275 dní. Ďakujem Vám všetkým za Vaše odpovede, veľmi by mi pomohli Vaše názory aby som sa mohla pohnúť ďalej, pretože ten čas tak strašne uteká a ja si s tým neviem dať rady.:mee:
kukučka
07.11.06,21:27
Pokuta je 2 000 Sk za oneskorené podanie daňového priznania k dani z MV a okrem toho penále za oneskorenú úhradu dane.
arven
07.11.06,21:49
Ďakujem, ale ide mi o tie penále ako sa počítajú. Neviem či som to dobre počítala, ale pokuta za oneskorené podanie by bola 0,2% x 2.185 x 222 dní (k 8.11)=970,-Sk čiže najmenej je to tých 2.000,-Sk a penále bude koľko?
kukučka
07.11.06,21:59
Bude to 2 000 + 970
Paula
07.11.06,22:00
, začne občas jazdiť aj na svojom súkromnom aute, kde si uplatní paušálne náhrady do daň. výdavkov.
A tu je problém. To druhé auto neprihlásil na daň z MV ....

Zaplatenie dane z MV nie je podmienkou pre uplatnenie si výdavkov. Avšak, ak sa preukáže, že auto bolo používané v rámci podnikania, za neprihlásenie k dani a jej nezaplatenie samozrejme bude postih. Treba si to zvážiť, či sa oplatí spätne auto prihlásiť, zaplatiť daň a následne všetky sankcie (pokuta+ penále z omeškania platby) a nechať uplatnené náhrady vo výdavkoch/nákladoch alebo auto neprihlásiť a už účtované náhrady "vyhodiť" z účtovníctva.
Treba zobrať kalkulačku a rozhodnúť sa.
arven
07.11.06,22:14
Ide o to, že paušálnou náhradou sa dajú urobiť vyššie výdavky a keď sú to dlhšie jazdy tak to nie sú zanedbateľné sumy. Keď by to bolo len tých 2 000 Sk + 970 penále (to sú asi nedaňové výdavky?) tak to by nebolo až také strašné. A iné riešnie nie je? Napr. preučtovať tú daň z prvého auta na to druhé, alebo nejako tak podobne. Keď už raz mal tú daň zaplatenú????????
Paula
07.11.06,22:32
Uádzaš v prvom príspevku, že už požiadal o vrátenie preplatku. Tejto žiadosti je možno už vyhovené, iba sa vyjadrenie správcu dane k vám "nedopracovalo". Novou žiadosťou - o zápočet preplatku na novä daňovú povinnosť by ste mohli narobiť iba zmätok:)
regina.golierova
07.11.06,22:54
Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane mu uloží pokutu vo výške
a) 0,2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v daňovom priznaní; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 Sk a najviac 1 000 000 Sk,
b) 2 000 Sk, ak daňovému subjektu nevznikla za zdaňovacie obdobie daňová povinnosť alebo vlastná daňová povinnosť podľa osobitného zákona.11ac)
regina.golierova
07.11.06,23:03
a mám pocit, že je tu aj § 35b Sankčný úrok-(1) Sankčný úrok vyrubí správca dane
a) daňovému subjektu, ak daň priznanú v daňovom priznaní alebo hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť11ac) priznanú v daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného
(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Sankčný úrok sa vyrubí za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti až do dňa platby vrátane. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
Ľuba
08.11.06,04:30
a mám pocit, že je tu aj § 35b Sankčný úrok-(1) Sankčný úrok vyrubí správca dane
a) daňovému subjektu, ak daň priznanú v daňovom priznaní alebo hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť11ac) priznanú v daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného
(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Sankčný úrok sa vyrubí za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti až do dňa platby vrátane. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.

Podľa mojich skúseností sa toto vyrubuje napr. pri podaní dodatočného priznania, ktorým si daňový subjekt zvyšuje svoju odvodovú povinnosť voči štátu (ale napr. aj znižuje nadmerný odpočet DPH).
arven
08.11.06,08:01
Ďakujem Vám všetkým za Vaše odpovede, pozrela som sa na stránku drsr a tam je kalkulačka na výpočet sankčného úroku (síce len informatívna) ale aspoň niečo a tam mi vyšlo, že od 1.4.2006 do dňa zaplatenia som dala že zaplatíme 10.11.2006, tak mi vypočítalo sumu 160,- Sk z tej alikvotnej sumy 2.185,- Sk. Takže pokuta by kohla byť potom tých 2 000 Sk + 160 Sk sankčný úrok z oneskorenej platby? Dobre som to pochopila? Alebo ešte niečo môžu dorubiť?
Ešte raz vrelá vďaka Vám všetkým, aspoň ste ma trošku posunuli vpred a už sa len rozhodnúť ktorý spôsob uplatniť.
arven
08.11.06,08:15
Uádzaš v prvom príspevku, že už požiadal o vrátenie preplatku. Tejto žiadosti je možno už vyhovené, iba sa vyjadrenie správcu dane k vám "nedopracovalo". Novou žiadosťou - o zápočet preplatku na novä daňovú povinnosť by ste mohli narobiť iba zmätok:)
Maš pravdu Paula, už sme dostali rozhodnutie o vrátení zvyšnej dane na to prvé auto, ktoré bolo odhlásené v auguste. Takže to asi nebudem komlikovať, lebo by sa v tom potom mohli vŕtať, že prečo sme auto neodhlásili už v marci kedy sa fakticky prestalo používať na podnikanie keďže bolo havarované a nepojazdné.