bruce
08.11.06,01:57
Zdravim,

na porade som uz stravil vela hodim studovanim, ale niesom zrovna ten typ, ktoremu idu tieto veci dobre do hlavy, naviac vela veci co som nasiel je dost starych a teda ani neviem, ci su este aktualne. Dalej je to trocha neobvykla situacia a na rozmyslenie sa mam uz len par dni, tak by som potreboval pomoct :)

Situacia je takato:
Dohodli sme sa traja na podnikani v poskytovani IT sluzieb, z toho jeden je viacmenej len investorom a ostatni dvaja budu mat na starosti samotne podnikanie. Kvoli urcitym dovodom srocku zalozil investor, ktory je zaroven konatelom a ostatni dvaja spolocnici vstupia oficialne akonahle to bude mozne. Zakladne imanie je 201k kedze sme traja a dohodli sme sa zatial ustne, ze zisk si budeme rozdelovat kazdy na 1/3. srocka je platcom DPH.

Ja som momentalne vedeny na urade prace a v najblizsich dnoch chcem toto ukoncit a venovat sa oficialne podnikaniu, doteraz som si viacmenej pripravoval podmienky na zacatie, co si tiez vyzadovalo dost casu. No a problem je ten, ze ktory sposob bude lepsie zvolit:

- zalozit si zivnost, podpisat s UP zmluvu na poskytnutie prispevku na zacatie podnikania. Nevyhoda je ta, ze som 2 roky viazany, ale mozem si nakupit vybavenie, ktore na zaciatok pomoze. Dalej by som nesmel vystupovat ako spolocnik v tejto sro. Co by som ale mohol spravit, ze by som tejto sro fakturoval za moje sluzby, takze peniaze by som mal viacmenej kedykolvek k dispozicii. A asi to najhorsie, ze pokial by ma toto podnikanie nedokazalo uzivit, musim vratit alikvotnu ciastku. Dalsia vec, ze pre BA myslim nieje ziadny prispevok (a prave tu by som potreboval vacsinu casu byt, byvam tu v podnajme), ale som z ineho mesta, tam je 46k prispevok, len by som asi musel mat sidlo v danom meste a nejako to vyspekulovat treba s pobockou v BA.

- vykaslat sa na UP a oficialne sa zapisat do sro ako spolocnik/konatel. Vyhoda je ta, ze by som pomerne dost usetril na odvodoch a z hladiska danych 2 rokov by sa to mohlo viacej oplatit, ako byt zivnostnikom a fakturovat srocke, pripadne nieco aj priamo zakaznikom na vylepsenie situacie, horsie, ze by som nemal pristup k peniazom, ked bude treba.

No a moje otazky su nasledovne:

1. pokial budem konatelom/spolocnikom, mozem oficialne robit vsetky ukony, ako keby som bol zamestnancom srocky plus za spolocnost uzatvarat zmluvy? Nieje to nejako obmedzene, ze ako konatel len s odmenou, nemozem niektore ukony robit?

2. kolko je idealne stanovit si mesacne odmeny a co vsetko by som musel a kolko % z tejto odmeny platit ja a firma, pripadne co mi doporucite platit naviac. Dochodok od statu nechcem brat v uvahu, ale nieco si niekam (kam?) odkladat chcem, pre pripad, ze by som nezbohatol ako si predstavujem :) Myslim, ze toto by som mohol zacat platit kludne aj po roku, az sa firma rozbehne, mam momentalne 26 rokov. Ako je na tom nejake poistenie v pripade, ze sa mi nieco stanie a nebudem moct nejaku dobu sediet za klavesnicou, aby som aspon aj to minimum dostal (pripadne kolko to minimum moze byt?) a este co som nikde nenasiel, moze sa zisk vyplacat len raz rocne po rocnej uzavierke alebo sa da toto upravit treba 1/4cne? Pripadne nieje lepsie sa zamestnat a dat si minimalnu mzdu?

3. dajme tomu, ze dana srocka zarobi za rok 2007 cisteho asi 1 milion, v roku 2008 uz treba dvojnasobok. po zdaneni ostane zhruba 800k, to sa rozdeli na 3 casti a ja by som dostal nejakych 270k cisteho, ako som spravne pochopil, bez dalsich dani a odvodov, proste peniaze na ruku :). Dajme tomu, ze by som isiel do tej zivnosti a celkovo vyfakturoval tejto srocke sluzby za 300-320k, kolko by mi priblizne ostalo, ak by som poplatil vsetky potrebne odvody (pripadne pokial niekto moze, ktore polozky by kolko robili). Taktiez kedy by som tieto vsetky platby ako zivnostnik musel uhradit? Ide mi aj o to, ze v prvych mesiacoch budu zisky mizerne a hoci mam vzdy rezervy, musim pocitat aj s tym, ze by som nemusel nic zarobit niekolko mesiacov.

4. co teda podla vas vyjde lepsie, aj ked sa vezme v uvahu ten bonus od UP v hodnote 46k, pripadne ak ma niekto nejake navrhy, privitam :)

No, ako tak pozeram, tak trochu dlhsi dotaz, dufam, ze sa niekto najde, kto dokaze poradit, nemusi na vsetko naraz, staci treba vyjadrenie k jednemu bodu, je tu viacero odbornikov, tak si to mozte podelit :) Podla odpovedi to chcem este trochu rozvinut, nebudem to zatial viacej nafukovat, kombinacii je vela.

Len ma prosim neodkazujte na hladanie, ako si vsimam niektore ine prispevky, uz som tu stravil asi 10-15 hodin a duty som z toho stale :) Myslim, ze v odpovedi moze byt viacero dobrych informacii aj pre dalsich.

A este poprosim odpovedat stylom, mam IQ 80 :))) Fakt nemam na tuto oblast hlavu a ako sledujem, je tu viacej takych ako ja :)

Dakujem
bruce
08.11.06,20:52
nikto nic? :(
kukučka
08.11.06,21:02
Ja zatiaľ len k tej dotácii z ÚP - môžeš mať živnosť, dostať dotáciu a aj sa zamestnať. Podmienka je využiť dotáciu na stanovený účel a mať živnosť dva roky. To že sa popritom nemôžeš zamestnať už neplatí. Snáď ti to v rozhodovaní pomôže.
bruce
27.11.06,02:01
Dakujem za informaciu, je to skutocne tak. Kedze v ostatnych veciach nikto neporadil, tak som zistoval, tak sem hodim aspon par info, snad je to dobre, ak nie, tak ma prosim opravte:

- popri zivnosti a dotacii z UP je mozne aj pracovat, pripadne byt spolocnikom v inej spolocnosti, zivnost ale musi byt prevadzkovana aj nadalej

- podla lokality, kde sa vytvori pracovne miesto, tak z toho uradu ide prispevok a aj vyska podla danej lokality, takze to nieje podla trvaleho bydliska alebo podla uradu, kde som nahlaseny

- od 1.1.07 teda budem platit do zdravotnej minimalne 1064 Sk a do socialnej (v prvom roku podnikania by to malo byt dobrovolne, takze zatial nie :)) 2520 Sk. ak by som bol dobrovolne nezamestnany, tak platim len polku do zdravotnej z toho minima. ale neviem, kolko by som platil, ak budem mat prijem viacej ako to minimum, ako sa pocitaju odvody
Cecilia
27.11.06,06:46
- od 1.1.07 teda budem platit do zdravotnej minimalne 1064 Sk a do socialnej (v prvom roku podnikania by to malo byt dobrovolne, takze zatial nie :)) 2520 Sk. ak by som bol dobrovolne nezamestnany, tak platim len polku do zdravotnej z toho minima. ale neviem, kolko by som platil, ak budem mat prijem viacej ako to minimum, ako sa pocitaju odvody[/quote]

čítaj včerajšie príspevky v téme živnosť + DoVP
je tam odkaz na dobrú tabuľku a kalkulačku, kde si môžeš dosadiť predpokladné príjmy a vyrátať odvody. Odvody sa vyrátavajú zo základu, ktorý je rozdielom medzi príjmamy a výdavkami. Daň z príjmov sa vyratáva zo základu dane, ktorý je rozdielom medzi príjmamy a výdavkami a ešte sa z toho odpočítavajú odpočítateľné položky: na daňovníka, na manželku, platby na dôchodok ... Mal by si si zobrať tlačivo na daňové priznanie a ceruzkou si dosadiť predpokladané príjmy, aby si si vedel predstaviť z čoho sa platia odvody a z čoho daň.

Ak by si zobral dotáciu napríklad k 1.1.2007 a začal by si so živnosťou, tak do konca roku platíš iba zdravotné poistenie. Do marca 2008 podávaš daňové priznanie za rok 2007 a ešte vždy platíš iba zdravotnú poisťovňu do 30.6.2008. Od 1. júla 2008 platíš odvody do sociálnej poisťovne podľa daňového priznania za rok 2007 a to do konca roku 2008, kedy môžeš živnosť ukončiť, lebo uplynú 2 roky a dotáciu si môžeš nechať celú.