Brezno
08.11.06,05:32
Som platca dph,chcem si prenajať obchodný priestorov.Majiteľovi priestorov mám platiť 35 000sk.Som povinný z tej ceny zaplatiť 19%dph?
chlap
08.11.06,10:15
Som platca dph,chcem si prenajať obchodný priestorov.Majiteľovi priestorov mám platiť 35 000sk.Som povinný z tej ceny zaplatiť 19%dph?

To predsa závisí od toho, ako sa s prenajímateľom dohodneš v zmluve.:)

Prenajímateľ sa môže rozhodnúť, že k nájomnému za nebytový priestor nebude účtovať DPH, ale môže sa aj rozhodnúť, že účtovať DPH bude. Na tomto sa musíte dohodnúť v nájomnej zmluve - cena za prenájom je povinnou náležitosťou zmluvy.

Mimochodom, musíš to mať uvedené aj na daňovom doklade (to, či platíš DPH alebo nie).
Petra79
15.12.06,08:02
ja mam podobny problem, cely cas som sa s prenajimatelom bavila o najomnom a ani raz mi nespomenul ze najomne 22000 je bez dph. medzitym som sa stala platitelkou dph a teraz ked mi dal najomnu zmluvu je tam 22000 bez dph... to znamena ze sa mi tym zvysi najomne na 24990 s dph. co robit v tomto pripade? a okrem toho aj teplo je pocitane 6% z prenajatej plochy aj ked v tom mame zapocitany sklad skoro 12m2 a wc ktore nie su vykurovane. co mi poradite? dakujem
chlap
15.12.06,08:28
ja mam podobny problem, ............

Platí presne to isté, čo som napísal vyššie.

T.j. záleží na tom, ako si sa dohodla v zmluve o nájme nebytových priestorov. Ak si sa dohodla, že prenajímateľ ti nebude účtovať DPH, tak DPH neplatíš - a nič na tom nemení fakt, že si sa zrazu stala platcom DPH.
Čiže si treba skontrolovať zmluvu - ak je tam uvedená cena 22.000,- bez DPH a nie je tam uvedené, že k tejto cene prenajímateľ bude účtovať DPH v zmysle platných predpisov, tak platíš 22.000,-. Ak je tam uvedené, že prenajímateľ bude účtovať DPH, zaplatíš 22.000 nájom + 4.180 DPH a keďže si platcom DPH, budeš si od štátu žiadať vrátenie DPH.

To, ako budeš platiť za teplo, je takisto obsahom zmluvy o nájme. Takže poradiť ti môžeme iba to, že máš s prenajímateľom rokovať o obsahu zmluvy. Zmluva je totiž dohoda DVOCH zmluvných strán - v tomto prípade dohoda prenajímateľa a nájomcu o prenájme.
chudaska
15.12.06,16:59
My sme uzavreli dohodu o prenájme s platcom DPH, aj my sme štvrťročný platcovia DPH. Zmluva bola uzavretá v Septembri na sumu 70000 Sk a teraz ju máme uhradiť v hotovosti. Cena je vrátane DPH, čiže stačí keď si v pokladni priložím tú zmluvu o nájme k VPD? Nemala by som mať v decembri vystavenú faktúru? Veľmi nájmom nerozumiem, tak sa chcem uistiť, že to budem mať správne. Takže zaúčtujem 58823,50 Sk ako nájom na 518 a DPH 11176,50 Sk na účet 343 a vyplatene to bude z pokladne 211.
Bude to tak správne? Ďakujem za odpoveď
chlap
16.12.06,14:18
dakujem ti chlap myslim si to iste, ze je potrebne rokovat a preto som este zmluvu nepodpisala a dorucila som prenajimatelovi svoje vyhrady k zmluve pisomnou formou. problem vidim v tom, ze sme sa skoro 2 mesiace bavili o sume 22000 a ziadne ine dodatocne poplatky sa nespominali. navrhujes ist aj za pravnikom, aby to prezrel odbornym okom?

Zmluvy sú nebezpečná vec - zaväzuješ sa ňou k niečomu, a veľmi často je to niečo spojené s peniazmi. Zmluvu si treba pozorne prečítať a ak má človek aspoň základné právne vedomie, nemusí hneď utekať za právnikom - osobne by som to ale odporúčal, pretože:
- zmluva sa dá uzavrieť na dobu určitú a potom je ju veľmi ťažké vypovedať predčasne
- zmluva sa dá uzavrieť na dobu neurčitú a potom sa dá ľahko vypovedať kedykoľvek
- v zmuve môžu byť schované rôzne pokuty a penále
- v zmluve môže byť "schované" množtvo vecí, ktoré môžu v budúcnosti nepríjemne prekvapiť