Lali
08.11.06,07:47
Dobrý deň,
naša spoločnosť dostala faktúru - zaplatenie registračného poplatku za školenie. Na tomto podujatí sa nezúčastní zamestnanec našej spoločnosti ale pracovník, ktorý pre nás robí na autorskú zmluvu, sú mu vyplácaného autorské honoráre. Možeme si túto faktúru dať do nákladov ? Na faktúre je meno účastníka.
Ďakujem Vám za odpoveď.
Lali
Tweety
08.11.06,07:02
Dobrý deň,
naša spoločnosť dostala faktúru - zaplatenie registračného poplatku za školenie. Na tomto podujatí sa nezúčastní zamestnanec našej spoločnosti ale pracovník, ktorý pre nás robí na autorskú zmluvu, sú mu vyplácaného autorské honoráre. Možeme si túto faktúru dať do nákladov ? Na faktúre je meno účastníka.
Ďakujem Vám za odpoveď.
Lali
Bude to nedaňový náklad. Ale, ak by ste to tomu účastníkovi fakturovali, bol by to daňovo uznaný náklad a vaša faktúra by bola výnosom.
Lali
08.11.06,07:30
Ďakujem Tweety. Práve mi majiteľ spoločnosti povedal, že to má v autorskej zmluve s nemenovaným ošetrené tak, aby si mohol takéto veci dávať do nákladov spoločnosti. Čo si o tom myslíš ?
Diki.
Lali
Tweety
08.11.06,07:32
Ďakujem Tweety. Práve mi majiteľ spoločnosti povedal, že to má v autorskej zmluve s nemenovaným ošetrené tak, aby si mohol takéto veci dávať do nákladov spoločnosti. Čo si o tom myslíš ?
Diki.
LaliNie sú to náklady na dosiahnutie zisku spoločnosti. Sú to náklady nemenovaného autora.
Lali
08.11.06,07:45
Tweety, faktúra je teda vystavená na našu spoločnosť a jedná sa o školenie na využitie technológií, ktoré u nás používame, meno nemenovaného je v texte faktúry, ani tak nie ?
Keby si mi to trošku viac objasnila.
Ďakujem.
Lali
Tweety
08.11.06,07:47
Tweety, faktúra je teda vystavená na našu spoločnosť a jedná sa o školenie na využitie technológií, ktoré u nás používame, meno nemenovaného je v texte faktúry, ani tak nie ?
Keby si mi to trošku viac objasnila.
Ďakujem.
LaliTo školenie by bolo vaším nákladom, ak by sa školil váš zamestnanec.
Lali
08.11.06,08:38
Ešte raz ďakujem. Majiteľa spoločnosti som však nepresvedčila, takže to urobím, ako si najvyšší želá. Jeho firma, jeho chyba.
L.
Lali
09.11.06,08:12
To školenie by bolo vaším nákladom, ak by sa školil váš zamestnanec.
Nezávisle od tejto debaty som poslala riaditeľku na Daňový úrad, aby poradili.
Vyjadrenie DÚ:
Ak má nezamestnanec /pracuje pre nás ako redaktor, má autorskú zmluvu/
v tejto zmluve uvedené, že spoločnosť sa zaväzuje zabezpečiť jeho odborný rast /školenia na nové technológie a pod./, ktorý zvýši zisky našej spoločnosti tak náklady na to vynaložené sú daňovým nákladom našej spoločnosti.
L.
Milan Benka
09.11.06,08:34
Nezávisle od tejto debaty som poslala riaditeľku na Daňový úrad, aby poradili.
Vyjadrenie DÚ:
Ak má nezamestnanec /pracuje pre nás ako redaktor, má autorskú zmluvu/
v tejto zmluve uvedené, že spoločnosť sa zaväzuje zabezpečiť jeho odborný rast /školenia na nové technológie a pod./, ktorý zvýši zisky našej spoločnosti tak náklady na to vynaložené sú daňovým nákladom našej spoločnosti.
L.

S týmto by som si dovolil nesúhlasiť.

Náklady na školenie by mohla spoločnosť znášať v prípade že sa jedná o školenie pre zamestnancov, viď §19/2 c)-3bod. Zákon o dani z príjmu nepriamo definuje pojem zamestnanec v §5/1,2 - ako poberateľa príjmov zo závislej činnosti.

Redaktor pracujúci na základe autorskej zmluvy dosahuje príjmy podľa §6/2a) - príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti, teda nie zozávislej činnosti.

Žiadnou zmluvou nemôžem prenášať povinnosť znášať náklady samostatne zárobkovo činnej osoby na spoločnosť. Pre spoločnosť by to bol určite nedaňový náklad.
Lali
09.11.06,09:11
Benka, ani mne sa to ich vyjadrenie nepáči. Čo by ste mi navrhovali ? Však keď toto riaditeľka povie majiteľovi, tak je jasné, že to s potešením bude akceptovať, veď nám to poradili na DÚ.
L.
Milan Benka
09.11.06,09:38
Ak bude spoločnosť "znášať" náklady za "autora", t.j. poskytne mu školenia, pracovné pomôcky, priestory a pod, pri prpadnej daňovej kontrole môže kontrola napadnúť vzťah spoločnosť vs autor a prekvalifikovať ho na závislú činnosť. Tým pádom by ste mali porušenie povinnosti zrážať a odvádzať preddavky zo závislej činnosti, čo by kontrola s radosťou napravila ( s príslušnými sankciami).
Aj "autor" nemôže chcieť len výhody, vyplývajúce z jeho zmluvy. Spomenuté náklady si predsa zahřňa do základu dane ( pravdepodobne cez paušálne výdavky, lebo ako tak pozerám, skutočných veľa mať nebude).
Lucia7
09.11.06,10:27
a nemohol by sa zvoliť taký postup, že faktúra resp. doklad o školení by bol vystavený priamo na "autora" a tento Vám potom tieto vyfakturuje spolu s odmenou za vykonavanu cinnost?
Lali
09.11.06,11:09
Benka a Lucka, veľmi pekne Vám ďakujem. Skúsim ešte zabojovať.
L.