gabi2
08.11.06,07:26
Ahojte.

Prosím o radu. Manžel je konateľom spoločnosti ( je jej jediným spoločníkom, majiteľ). Ú čtovníčka ho zaradila ako zamestnanca a vykazuje mu minimálnu mzdu a z toho platí odvody. Manžel je aj SZČO a odvody platí aj tam.
Dočítala som sa že konateľ odvody do soc. poisťovne neplatí a platí len 10% do zdravotnej z výšky odmeny. Ak to tak je stačí keď sa mu zmení pracovná zmluva na konateľa ( nie zamestnanec) a bude odvody platiť len do zdravotnej? Poraďte ako to zmeniť. Som síce účtov. ale pre rozpočtovky a v tomto nemám jasno. Ďakujem.
azuz
08.11.06,06:33
Konateľ je konateľom v zmysle Obchodného zákonníka a nemôže mať na túto funkciu uzatvorenú pracovnú zmluvu. Zvyčajne je na funkciu konateľa uzatvorená mandátna zmluva. Z odmeny konateľa sa platí len ZP a daň.
Ak pre firmu nevykonáva inú prácu (ktorá by spadala pod Zákonník práce), treba pracovný pomer ukončiť.
gabi2
08.11.06,15:43
Všetkým ďakujem.
gabi2
08.11.06,19:52
Ahojte ešte mám otázku. Keď urobíme mandátnu zmluvu môže si konateľ uplatniť cestovné náhrady pri pracovnej ceste, stravné, náhrady cestovných výdavkov ak cestuje osobným vozidlom ? Musí zaplatiť daň z motorových vozidiel? Dík
lenkak
08.11.06,20:00
Paula
08.11.06,20:04
Daň z MV nemusí platiť.
gabi2
09.11.06,08:25
Srdečná vďaka. Gabi
va1ke
12.11.06,18:27
Ahojte čítam tu o konateľovi firmy. Pochopila som to dobre. Spoločník v s.r.o. je zároveň aj konateľ vo firme nemôže mať uzatvorenú pracovnú zmluvu, ale mandátnu zmluvu?
lenkak
12.11.06,18:29
konateľ nemôže mať z titulu konateľstva PZ. Ale môže ju mať ako zamestnanec, napr. obch. zástupca.
va1ke
12.11.06,18:43
Takže bude pre s.r.o. vystupovať ako konateľ bez pracovného pomeru a bez odmeny. a uzatvorí pracovnú zmluvu na nejakú činnosť a bude vystupovať ako zamestnanec. ako konateľ nemá žiadne odvody ani príjmy (len príjem zo zisku na konci roka ako spoločník) a ako zamestnanec všetky odvody z príjmu podľa pracovnej zmluvy?
lenkak
12.11.06,18:46
- môže byť.
va1ke
12.11.06,18:47
ďakujem za rady.
va1ke
15.11.06,08:08
Ahojte ešte sa chcem vrátiť k tomu problému konateľ. Chcem si len odobriť či to takto môže byť.
1. konateľ (štatutárny zástupca) a zároveň aj spoločník....v s.r.o. si uzatvrorí mandátnu zmluvu s nejakou odmenou. Prihlási sa do ZP ako konateľ a platí odvody do ZP a daň z príjmu vyplývajúci z mandátnej zmluvy
2. konateľ uzatvorí PZ v s.r.o. na nejakú činnosť a prihlási sa do ZP, SP ako zamestnanece. A všetky odvody normálne.
Môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ v jednej s.r.o?
A do ZP samusí prihlásiť aj ako konateľ a aj ako zamestnanec alebo stačí len ako konateľ?
Ďakujem
mysimis
15.11.06,08:19
Mám obdobný problém s konateľstvom - som SZČO kde si platím odvody a zároveň som aj konateľkou v jednej sro. Musím sa prihlásiť do ZP aj ako konateľka? Čo sa týka zmluvy ja mám zmluvu o konateľstve a nie mandátnu. Môže to byť? A môj tretí problém je nasledovný: ako to bude s odmenou konateľa keď som od septembra na PN?
azuz
15.11.06,08:35
Ahojte ešte sa chcem vrátiť k tomu problému konateľ. Chcem si len odobriť či to takto môže byť.
1. konateľ (štatutárny zástupca) a zároveň aj spoločník....v s.r.o. si uzatvrorí mandátnu zmluvu s nejakou odmenou. Prihlási sa do ZP ako konateľ a platí odvody do ZP a daň z príjmu vyplývajúci z mandátnej zmluvy
2. konateľ uzatvorí PZ v s.r.o. na nejakú činnosť a prihlási sa do ZP, SP ako zamestnanece. A všetky odvody normálne.
Môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ v jednej s.r.o?
A do ZP samusí prihlásiť aj ako konateľ a aj ako zamestnanec alebo stačí len ako konateľ?
Ďakujem
Áno, v jednej firme môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ.
On sa prihlási ako konateľ (v prípade, že poberá odmenu) a ako zamestnanca ho prihlási zamestnávateľ.
azuz
15.11.06,08:37
Mám obdobný problém s konateľstvom - som SZČO kde si platím odvody a zároveň som aj konateľkou v jednej sro. Musím sa prihlásiť do ZP aj ako konateľka? Čo sa týka zmluvy ja mám zmluvu o konateľstve a nie mandátnu. Môže to byť? A môj tretí problém je nasledovný: ako to bude s odmenou konateľa keď som od septembra na PN?
Musíš sa prihlásiť do ZP ako konateľka.
K zmluve o konateľstve sa neviem vyjadriť.
Odmenu konateľa, keď si na PN by mala riešiť konateľská (mandátna)zmluva.
va1ke
15.11.06,08:57
Áno, v jednej firme môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ.
On sa prihlási ako konateľ (v prípade, že poberá odmenu) a ako zamestnanca ho prihlási zamestnávateľ.

ďakujem za odpoveď. môže nastať aj taká situácia, že v s.r.o. je založená od 1.8. on je v nej zamestnaný od 21.8 a mandátna zmluva na odmenu bude až teraz v novembri?
gabi2
15.11.06,13:00
Prepáčte že sa ešte vrátim k tejto téme. Snažila som sa preštudovať všetko čo som ku konateľovi našla a zdá sa mi, že som sa asi stratila. Rozumiem tomu dobre?
Konateľ,ktorý je zároveň jediný spoločník a ešte je SZČO.
Konateľ bez odmeny ( na základe zmluvy o výkone funkcie) neplatí zdravotnú ani sociálnu ani daň ( veď nemá z čoho)
Ako spoločník ( neviem akú má mať zmluvu) z odmeny zdrav.poistenie 4% + organizácia 10% - najmenej z min. mzdy teda odmena je 7 600,-- Sk (musí byť dodraná min. mzda?), sociálne neplatí a daň zo 7600 nevyjde
SZČO - odvody podľa vymeriavacieho základu najmenej však podľa min. mzdy
ZP - 1 064,--, SP - 2 520,--
Prosím Vás idem na to správne alebo to mám pomýlené. Srdečná vďaka. Gabi
Jozef Mihál
15.11.06,14:02
Spoločník nemusí poberať za prácu pre s.r.o. odmenu.

Ak ju poberá:
- nemusí mať žiadnu zmluvu
- platí daň zo závislej činnosti (ak si uplatňuje nezd.čiastku, tak daň môže byť nulová)
- a ako "zamestnanec" na účely zákona o ZP platí preddavky do ZP on i firma, minimálny VZ v tomto prípade určený nie je - ZZP_§13_ods.15 (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=ZZP_%A713_ods.15+)(posledná veta).
- do SP sa neplatí vôbec nič.

SZČO - minimum na ZP je do konca roka 966 Sk, na SP obvykle 2520 Sk.
gabi2
15.11.06,14:19
Srdečná vďaka Gabi2
gabi2
15.11.06,14:24
Takže stačí keď manželovi urobím zmluvu o výkone funkcie a bude platiť len zdravotné poistenie ? Doteraz bol vedený ako zamestnanec a platili sme aj soc.odvody ( všetko ako zo mzdy) Ďakujem. Gabi2
va1ke
15.11.06,15:40
Pôvodca textu príspevku: azuz
Áno, v jednej firme môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ.
On sa prihlási ako konateľ (v prípade, že poberá odmenu) a ako zamestnanca ho prihlási zamestnávateľ.


ďakujem za odpoveď. môže nastať aj taká situácia, že v s.r.o. je založená od 1.8. on je v nej zamestnaný od 21.8 a mandátna zmluva na odmenu bude až teraz v novembri?
a ešte mám doplňujúcu otáuzku. môže byť pracovná zmluva (pre konateľa, ktorý je zároveň aj zamestnancom) na funkciu...obchodný riaditeľ?
Jozef Mihál
15.11.06,16:30
Pracovná zmluva a mandátna zmluva si žijú každá vlastným životom a vzájomne nesúvisia.

Pracovná zmluva na pracovné miesto "Obchodný riaditeľ"? Prečo nie.
va1ke
15.11.06,16:34
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Len som chcela vedieť či to nevadí, že vlastne v s.r.o. je konateľ od založenia firmy (bez odmeny) a teraz v novembri sa rozhodli, že chce odmenu. Tak ideme písať mandátnu zmluvu s odmenou. Je to takto možné?
Jozef Mihál
15.11.06,16:36
Nevadí .
va1ke
15.11.06,16:36
Super ďakujem idem na tom pracovať.
gabi2
15.11.06,17:14
Takže keď zruším manželovi PZ, odhlásim zo zdrav. a sociálnej poisťovne, následne vypracujem zmluvu o výkone funkcie prihlásim ho do zdrav. poisťovne bude to O.K.? Jedná sa mi o neplatenie do sociálnej poisťovne z titulu prac. zmluvy. Teraz bude platiť len do zdravotnej z vyplatenej odmeny konateľovi. Rozumiem tomu dobre? Vďaka. Gabi
va1ke
15.11.06,17:25
Ahoj aj ja som to tak pochopila.
Iveta1
07.12.06,08:05
Dobrý deň,
ešte k mandátnej zmluve, nemáte nejaký vzor čo všetko by mala obsahovať ?

Ďakujem
lenkak
07.12.06,19:37
Berna
07.12.06,20:28
Ja mám podotázku. Ak bude iba konateľ a teda platiť do ZP ako konateľ, je nejako minimálne ohraničený tento odvod? Môže napr. mať odmenu z konateľstva napr. iba 1000 Sk mesačne a odvody do ZP teda iba 140 Sk?
Iný príjem mať nebude.
Jana Motyčková
08.12.06,06:49
Môže .
Iveta1
08.12.06,07:09
Lenka, dakujem za vzor.
Fany
08.12.06,07:19
Takže keď zruším manželovi PZ, odhlásim zo zdrav. a sociálnej poisťovne, následne vypracujem zmluvu o výkone funkcie prihlásim ho do zdrav. poisťovne bude to O.K.? Jedná sa mi o neplatenie do sociálnej poisťovne z titulu prac. zmluvy. Teraz bude platiť len do zdravotnej z vyplatenej odmeny konateľovi. Rozumiem tomu dobre? Vďaka. Gabi
a čo ak v niektorom mesiaci nebude mať odmenu, čo potom so ZP?
gita
24.01.07,12:25
Odvody do ZP sa platia iba vtedy, ak konateľ poberá odmenu? T. zn., že napr. dostane odmenu iba raz alebo 2x ročne, tak iba vtedy zaplatí odvody? S takouto mandátnou zmluvou má privilégiá zamestnanca, konkrétne či si môže kúpiť stravné lístky?
Anja111
24.01.07,12:32
Odvody do ZP sa platia iba vtedy, ak konateľ poberá odmenu? Áno. T. zn., že napr. dostane odmenu iba raz alebo 2x ročne, tak iba vtedy zaplatí odvody? Áno. S takouto mandátnou zmluvou má privilégiá zamestnanca, konkrétne či si môže kúpiť stravné lístky? Áno.

Doplnené v texte...
Bebak76
07.02.07,07:19
Ahojte vsetci.Chcela by som sa len utvrdit, ked je zamestnanec v pracovnom pomere v nejakej firme a zaroven je konatelom v inej sro, nepobera ziadne odmeny ani podiel na zisku a nema ziadnu zmluvu, tak plati len odvody z trvaleho pracovneho pomeru a nemusi sa nahlasovať do SP a ZP z titulu konatelstva ?
mysimis
07.02.07,07:35
Z titulu výkonu funkcie konateľa sa do SP neprihlasuje. Do ZP sa prihlasuje len za predpokladu, že poberá odmenu.
dr.kuko
06.03.07,06:54
Ešte ja mám jednu otázku na konateľstvo. Máme konateľa vo firme na konci roka si vyplatil jednorázovú odmenu 40000 za konateľstvo(počas roka nemá žiaden iný príjem). Nie je nikde prihlásený, uzavrel iba mandátnu zmluvu k 12 mesiacu. Musí odviesť daň, SP, ZP?
Musel byť prihlásený k 1.12.2006?
Ved ak má príjem do 40000 nemusí si podávať daňové priznanie, ani zdravotné vyrovnanie, nie?
Dakujem
Jana Motyčková
06.03.07,07:02
Konateľ, ktorý dostane odmenu, je považovaný pre účely zdravotného poistenia za zamestnanca. Zamestnávateľ ho mal teda v decembri prihlásiť ako svojho zamestnanca v príslušnej ZP a z odmeny odviesť preddavky na ZP 4+10%. Takisto keďže ide o príjem zo závislej činnosti, zamestnávateľ musí odviesť preddavky z tejto sumy. Ak iný príjem nemal, potom konateľ si môže podať DP a zaplatené preddavky mu vrátia. Ale tento postup je nutné dodržať.
Podávať RZZP si potom nemusí (preddavky už zaplatil). Ale ak je napr. dochodca, tak po podaní RZZP mu zaplatené preddavky vrátia.
Uľa
09.03.07,17:57
Na Slovensku založenej s.r.o. je spoločníkom občan Českej republiky, ktorý poberá odmenu. Je prihlásený len do ZP a odvádzajú sa za neho odvody. Môže si takýto občan ČR uplatňovať na Slovenskú NČZD? Ďakujem za odpoveď.