Socha
08.11.06,08:02
Prosím Vás o radu. Naši zamestnanci bola v septembi na montáži v Ruskej republike. Nakoľko sme na účte nemali dostatok peňazí, konateľ sa rozhodol, že im dá svoju súkromnú kartu, aby si mohli vyberať peniaze z bankomatu a bude sa to považovať ako jeho pôžička spoločnosti. Ja som tie výbery zaúčtovala podľa potvrdení o výberoch, ktoré mi doniesli prepočítané kurzom NBS v dňoch výberu. Teraz mi ale šéf doniesol jeho výpis z účtu a tam je ten kurz mierne vyšší a tiež mu bol z účtu za jednotlivé výbery zrazený poplatok vo výške 4210 Sk. Môžem teda zaúčtovať tie výbery podľa jeho výpisu + poplatok a celé to dať na účet 365 ako jeho pôžičku spoločnosti? :confused:
mudroš
08.11.06,11:40
Nie je to obvyklý postup, ale život prinesie všeličo.
V prvom rade by som urobil zmluvu o pôžičke, kde by som stanovil, že aj poplatky v súvislosti s výberom budú na ťarchu dlžníka a budú zvyšovať pôžičku. Potom by sa dali unať ako náklad firmy.
Čo sa týka kurzu. Ak by bola zmluva, tak by podľa mňa firma nakupovala cudziu menu za slvenské koruny a mal by sa použiť kur, za čo sa cudzia mena nakúpila. (predpokladám že sa pôžička bude vracať v Sk). Mal by sa teda použiť kurz, za ktorý banka predala cudziu menu konateľovi (kurz na výpise), lebo ten ju firme predáva za túto cenu.
Socha
08.11.06,12:15
Vďaka za názor. Tiež si myslím, že pokiaľ k tomu priložím aj jeho výpis z účtu, kde to bude všetko vyjadrené v Sk a urobím zmluvu o pôžičke v zmysle, ktorý navrhuješ, malo by to byť prechodné. Malo by ísť o úročenú pôžičku. Šéf má vo firme už nejaké úročené pôžičky, tak to chcem prihodiť k tomu a na konci roka vypočítať úroky. Hlavne preto ma to zaujímalo, aby daniari nenamietali voči tým nákladovým úrokom.