belkova
08.11.06,08:45
Dobry den,

chcela by som poradit vo veci vyplacania materskej.

V sucasnosti som na PN, na matersku odchadzam 28.11.2006.

Z titulu ukonceneho zamestnania v ramci ochrannej lehoty dostavam nemocenske z VZ 13.900,-.

Od 15.1.2006 som tiez prihlasena na dobrovolne nemocenske poistenie, lehotu 270 dni splnam od 10.10.2006. VZ mam prihlaseny ako najvyssi.

Pani v socialnej poistovni mi povedala, ze budem dostavat len matersku z titulu dobrovolneho nemocenskeho, nakolko tam mam najvyssi VZ.

Ma pravdu, alebo da sa skumulovat aj dobrovolne aj z titulu zamestnania, kedze splnam podmienku ochrannej doby?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
jankasm
08.11.06,08:12
Dobry den,

chcela by som poradit vo veci vyplacania materskej.

V sucasnosti som na PN, na matersku odchadzam 28.11.2006.

Z titulu ukonceneho zamestnania v ramci ochrannej lehoty dostavam nemocenske z VZ 13.900,-.

Od 15.1.2006 som tiez prihlasena na dobrovolne nemocenske poistenie, lehotu 270 dni splnam od 10.10.2006. VZ mam prihlaseny ako najvyssi.

Pani v socialnej poistovni mi povedala, ze budem dostavat len matersku z titulu dobrovolneho nemocenskeho, nakolko tam mam najvyssi VZ.

Ma pravdu, alebo da sa skumulovat aj dobrovolne aj z titulu zamestnania, kedze splnam podmienku ochrannej doby?

Dakujem velmi pekne za odpoved.

Skumulovať by sa to dalo, len záleží od obdobia.
Ak máš aj zo zamestnania aj z DNP rovnaké rozhodujúce obdobie, tak vtedy sa naozaj berie do úvahy len jeden maximum.
Ale ak by si napr. pre DNP mala rozhodujúce obdobie rok 2006 a ako zamestnanec rok 2005, vtedy by sa to malo skumulovať.
Ešte jedna otázka, nemocenské z titulu zamestnanca poberáš preto, že si v ochrannej lehote, ale budeš v ochrannej lehote ešte aj v čase nástupu na MD?
Ešte doplním, že od 10.10.2006 si mohla poberať nemocenské aj z DNP.
belkova
08.11.06,08:33
Vdaka za odpved.
Zial vyzera to teda tak, ze ku kumulacii nedojde, kedze rozhodujuce obdobie sa mi krizi z oboch titulov...

Co sa tyka toho nemocenskeho - som v ochrannej dobe a budem aj pri nastupe na matersku.
O kumulacii pre nemocenske viem - to sme uz s pani zo socky riesili - doktor mi musi vystavit novu PN-ku na obdobie 10.10.-28.11 - a budem mat dvojaku nemocensku, kedze ide len o pomernu cast mesiaca...

Este raz dakujem
alušik
08.11.06,12:13
Nepíšeš o dátumoch, kedy Ti skončil pracovný pomer. Aj keby skončil teraz v r.2006, rozhodné obdobie je od 1.1. do skončenia pracovného pomeru.
Ja si myslím, že keby si ukončila dobrovoľné platenie nemocenského poistenia, pár dní počkala a znovu si ho založila, tak by bolo rozhodné obdobie len od začiatku toho nového poistenia (t.j. napríklad ukončíš zajtra 9.11. a znovu založíš 20.11. a bude trvať až do nástupu na MD), tak tam bude rozhodné obdobie od 20.11.-27.11. Potom by sa vlastne rozhodné obdobie z dobrovoľného nemocenského poistenia neprekrývalo s rozhodným obdobím z titulu zamestnania.
Jana Motyčková
09.11.06,07:22
Sú tu dve veci:
1. Ak si si platila maximalne dobrovoľné poistenie aj počas zamestnania, v úhrne VZ nesmel presiahnuť maximálny VZ (po 1.7. 25911 Sk). Ak si platila viac, treba si požiadať o vrátenie poistného z DNP. Nemocenské dávky z DNP sa ti budú počítať z toho "zníženého" VZ.

2. Ako získať čo najväčšiu materskú - v tom súhlasím s Alušik - je vhodné DNP zrušiť a následne znovu sa prihlásiť s maximálnym VZ. Keďže už nie si zamestnaná, bude sa ti materská z DNP počítať z maximálneho VZ. Je tam ale podmienka, že nesmieš byť stále na PN, t.j. aspoň za 1 deň musíš to nové DNP zaplatiť z maxima. Zároveň ak budeš v ochrannej lehote zo zamestnania, budeš mať nárok na materské aj zo zamestnania. V tomto prípade bude rozhodujúce obdobie rok 2005 (ak si nastúpila do zamestnania až v r.2006, tal rok 2006).
belkova
09.11.06,09:08
Tak podme konkretne k datumom, aby bolo vsetko jasnejsie.

Dobrovolne som si platila z minimalneho VZ od 15.1. do asi 15.8. - potom som ukoncila a o tyzden sa prihlasila z maxima, ktore si platim doteraz. Teda rozhodujuce obdobie je pre mna asi 21.8. az doteraz z maximalneho VZ.
Tolko k dobrovolnemu...

Co sa tyka zamestnania, tak som pracovala od 19.4. do 30.6.

Nerozumiem - podla toho, co ste pisali, tak vzhladom na to, ze mam dve rozhodujuce obdobia - mala by som mat dva tituly vyplaty materskej?
To by ste ma celkom potesili :) .

Vdaka za odpoved.
belkova
09.11.06,09:09
Este som zabudla napisat - na PN som nepretrzite od 15.5., 28.11. prechadzam plynulo na matersku...
jankasm
09.11.06,09:21
Co sa tyka zamestnania, tak som pracovala od 19.4. do 30.6.


Podľa dátumov, ktoré si napísala, podľa mňa nárok na materskú z titulu zamestnanca mať nebudeš. Nespĺňaš podmienku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch z titulu zamestnanca, ak si bola zamestnaná len od 19,4.2006 do 30.6.2006.
belkova
09.11.06,09:45
Podmienku 270 zamestnania splnam - to bola len doba mojho posledneho zamestnania...
jankasm
09.11.06,10:48
Dobrovolne som si platila z minimalneho VZ od 15.1. do asi 15.8. - potom som ukoncila a o tyzden sa prihlasila z maxima, ktore si platim doteraz. Teda rozhodujuce obdobie je pre mna asi 21.8. az doteraz z maximalneho VZ.
Tolko k dobrovolnemu...

Co sa tyka zamestnania, tak som pracovala od 19.4. do 30.6.

Nerozumiem - podla toho, co ste pisali, tak vzhladom na to, ze mam dve rozhodujuce obdobia - mala by som mat dva tituly vyplaty materskej?
To by ste ma celkom potesili :) .

Vdaka za odpoved.

No, podľa mňa by si mala mať teda nárok na dve materské dávky, jednu z titulu zamestnanca a druhú z titulu DNP. A podľa tvojich dátumov sa obdobia neprekrývajú.
Zamestnanec: 19.4.2006-30.6.2006
DNP: 21.08.2006 - do nástupu na MD
Zo zamestnania budeš ešte v ochrannej lehote, podmienka poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch splnená, teda nárok na MD tu je.
Z DNP je rovnako splnená podmienka 270 dní poistenia takže aj tu je nárok na materské.
tulinko
21.11.06,11:31
Pekný deň,
V roku 2007 plánujeme s manželkou bábätko. Je zamestnaná, zamestnávateľ odvádza za ňu odvody. Chcela by sa zároveň prihlásiť aj na dobrovoľné platenie odvodov /nemocenské/.
Bude mať nárok na vyplácanie materského z obidvoch poistení /zo zamestnania aj z DNP?/ - samozrejme platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom /alebo pred nástupom na MD?/. Ďakujem.
Prosím súrne!!!
Marína
21.11.06,11:51
..........
V roku 2007 plánujeme s manželkou bábätko.
Prosím súrne!!!
mimotemy Veľmi milé:)
tulinko
21.11.06,12:01
Zaradil som to naozaj mimo témy???
Mrzí ma, nie som celkom v obraze, ale aj napriek tomu
prosím o obšírnejšiu odpoveď.
Jana Motyčková
21.11.06,12:02
Ak bude dobrovoľne nemocensky poistená pred narodením dieťaťa aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch a bude tiež 270 dní v posl.2 rokoch poistená ako zamestnanec, bude mať nárok na materské z oboch poistení. Pri vhodnej kombinácii dôb a výšky poistenia, je možné celkom dobre ovplyvniť aj výšku materského.
jankasm
21.11.06,12:05
Pekný deň,
V roku 2007 plánujeme s manželkou bábätko. Je zamestnaná, zamestnávateľ odvádza za ňu odvody. Chcela by sa zároveň prihlásiť aj na dobrovoľné platenie odvodov /nemocenské/.
Bude mať nárok na vyplácanie materského z obidvoch poistení /zo zamestnania aj z DNP?/ - samozrejme platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom /alebo pred nástupom na MD?/. Ďakujem.
Prosím súrne!!!

Platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom. A áno, ak túto podmienku splní aj ako zamestnanec aj ako DNP, tak bude mať vyplácanú materskú 2x. Len si treba potom dať pozor, aby neboli rovnaké rozhodujúce obdobia a aby VZ, z ktorého bude platiť odvody, zamestnanec + DNP, neprekročil maximum.
Nech sa teraz prihlási na DNP z minima a pred nástupom na MD sa odhlási a znovu prihlási o pár dní z maxima. Z maxima stačí platiť pár dní pred nástupom na MD. Potom bude mať zo zamestnania rozhodujúce obdobie rok 2006 a z DNP rok 2007 (od vzniku nového DNP z maxima).
jankasm
21.11.06,12:07
Zaradil som to naozaj mimo témy???
Mrzí ma, nie som celkom v obraze, ale aj napriek tomu
prosím o obšírnejšiu odpoveď.

Nie, zaradené je to v poriadku. ;)
Mimo témy bola označená poznámka poraďáčky k tvojmu príspevku. :)
Gabi03
21.11.06,12:10
Platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom. A áno, ak túto podmienku splní aj ako zamestnanec aj ako DNP, tak bude mať vyplácanú materskú 2x. Len si treba potom dať pozor, aby neboli rovnaké rozhodujúce obdobia a aby VZ, z ktorého bude platiť odvody, zamestnanec + DNP, neprekročil maximum.
Nech sa teraz prihlási na DNP z minima a pred nástupom na MD sa odhlási a znovu prihlási o pár dní z maxima. Z maxima stačí platiť pár dní pred nástupom na MD. Potom bude mať zo zamestnania rozhodujúce obdobie rok 2006 a z DNP rok 2007 (od vzniku nového DNP z maxima).

Ja to zatiaľ nemám aktuálne, ale aby som mala prehľad a v prípade potreby "stíhala"... :D
Platiť z minima DNP je potrebené preto, aby bolo splnených 270 dní? A keď je zamestnanie u viacerých ZĽov, nemá to vplyv na materskú zo zamestnania?
Jozef Mihál
21.11.06,12:11
Pekný deň,
V roku 2007 plánujeme s manželkou bábätko. Je zamestnaná, zamestnávateľ odvádza za ňu odvody. Chcela by sa zároveň prihlásiť aj na dobrovoľné platenie odvodov /nemocenské/.
Bude mať nárok na vyplácanie materského z obidvoch poistení /zo zamestnania aj z DNP?/ - samozrejme platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom /alebo pred nástupom na MD?/. Ďakujem.
Prosím súrne!!!
tulinko, ak už nie je "po akte", tak treba ísť na vec takto:
1. Ešte pred otehotnením a súčasne ešte v tomto roku sa prihlásiť na DNP, udať maximálny VZ, čiže 25911 Sk. Ak je to možné urobiť tak pár dní pred 31.12.2006
2. V tom istom čase odkedy sa prihlási na DNP si treba zobrať v zamestnaní neplatené voľno.

Príklad:

Na DNP sa prihlási 26.12.2006 s VZ 25911.
Prakticky súčasne však nahlási v SP zmenu VZ od 1.1.2007 na 7600 Sk.

V práci si vezme nepl.voľno od 26.12.2006 do 31.12.2006.

Otehotnieť treba až po 1.1.2007.

Z DNP bude mať materské maximálne, zo zamestnania prinajmenej toľko, koľko jej vychádza za RO rok 2006.
Gabi03
21.11.06,12:16
tulinko, ak už nie je "po akte", tak treba ísť na vec takto:
1. Ešte pred otehotnením a súčasne ešte v tomto roku sa prihlásiť na DNP, udať maximálny VZ, čiže 25911 Sk. Ak je to možné urobiť tak pár dní pred 31.12.2006
2. V tom istom čase odkedy sa prihlási na DNP si treba zobrať v zamestnaní neplatené voľno.

Príklad:

Na DNP sa prihlási 26.12.2006 s VZ 25911.
Prakticky súčasne však nahlási v SP zmenu VZ od 1.1.2007 na 7600 Sk.

V práci si vezme nepl.voľno od 26.12.2006 do 31.12.2006.

Otehotnieť treba až po 1.1.2007.

Z DNP bude mať materské maximálne, zo zamestnania prinajmenej toľko, koľko jej vychádza za RO rok 2006.

Buď je to opačne, alebo sú dva spôsoby...
Načase prečítať tému na pokračovanie o materskej :)
tulinko
23.11.06,06:23
Pekný deň,
ďakujem za všetky kvalifikované odpovede, ale ešte mám jednu otázku:
je to možné aj naopak, tzn. že manželka sa ihneď prihlási na DNP z minimálneho VZ 7 600,- Sk a tesne pred nástupom na MD si VZ zdvihne na maximum a v zamestnaní si nemusí brať nepl. voľno? /to u nej totiž neprichádza do úvahy/. Prezeral som "príspevok na pokračovanie" o vylepšení si príjmu počas MD, ale toto som nejako prehliadol asi.
Možno sa pýtam blbo, ale som iba obyčajný živnostník, ktorý sa nevenuje tým zákonom až tak podrobne. Ďakujem za všetky odpovede.
Jana Motyčková
23.11.06,06:40
Pekný deň,
ďakujem za všetky kvalifikované odpovede, ale ešte mám jednu otázku:
je to možné aj naopak, tzn. že manželka sa ihneď prihlási na DNP z minimálneho VZ 7 600,- Sk a tesne pred nástupom na MD si VZ zdvihne na maximum a v zamestnaní si nemusí brať nepl. voľno? /to u nej totiž neprichádza do úvahy/. Prezeral som "príspevok na pokračovanie" o vylepšení si príjmu počas MD, ale toto som nejako prehliadol asi.
Možno sa pýtam blbo, ale som iba obyčajný živnostník, ktorý sa nevenuje tým zákonom až tak podrobne. Ďakujem za všetky odpovede.
Nie tak, ale dá sa aj inak aj keď s nižšou výslednou materskou. To neplatené voľno je na to, aby dostala maximum z DNP plus podľa príjmu zo zamestnania.
Ak nemôže mať neplatené voľno, potom v dobrovoľnom poistení môže platiť maximálne z rozdielu medzi 25911 Sk a VZ źo zamestnania. Materská z DNP sa potom vypočíta z toho, čo zaplatila. Ak bude v r.2006 platiť z minima, pri "vzniku" matertskej v r. 2007, by dostávala materskú z DNP iba z takéhoto VZ. Ak by chcela dostať vyššiu materskú z DNP, tak by musela pred materskou na aspoň 1 deň DNP prerušiť, t.j. ukončiť a potom začať znova DNP s čo najvyšším VZ (ale môže byť maximálne 25911-VZ zo zamestnania). V takom prípade by bolo v tom čase nového DNP vhodné minimalizovať VZ zo zamestnania (najlepšie čerpať neplatené voľno).
To neplatené voľno totiž slúži na to, že za tento čas by bol jej VZ zo zamestnania 0 a môže mať VZ z DNP maximálne.
elizabet100
24.11.06,09:52
Čiže ak som zamestnaná s VZ 14.000,- zároveň DNP VZ 10.000,- , nástup na MD 5/2007 podmienku 270 dní splňam z obidvoch poistení, tesne pred nástupom na MD by som chcela dosiahnúť max materskú z DNP, musím sa odhlásiť z DNP a o niekoľko dní prihlásiť s max VZ a v tom čase aj zobrať neplatené voľno v zamestnaní celý mesiac aby bol VZ maximálny?

Keby som si vzala neplatené voľno v zamestnaní iba napr. 3 dni aká by bola výška materskej/približne/?

Ak by som neprerušila DNP tak približne 14.000,-+ 10.000 x 55% ?

Ak by som prerušila a celý mesiac mala NV v zamestnaní tak približne
10.000,- x 55% + 25.911x 55% ?

Ak by som prerušila DNP a mala NV v zamestnaní len napr. 3 dni tak aký je výpočet??????
Manual
24.11.06,10:11
Podstatné je, kedy je termín pôrodu a od tohto datumu sa dá vyrobiť nejaký plán. Podmienkou je ale mať v zamestnaní aj v DNP za posledné dva roky splnených 270 dní poistenia. Ak cheš to mať dobre naplánované, najprv si spočítaj koľko dní si napr. k dnešnému dňu poistená v zamestnaní aj v DNP. Potom môžeš plánovať tehotenstvo. AK si už tehotná, tak už sa veľa "nenačaruje" nevieme koľko dní si kde poistená.
Pekný deň...
Jana Motyčková
24.11.06,10:12
Čiže ak som zamestnaná s VZ 14.000,- zároveň DNP VZ 10.000,- , nástup na MD 5/2007 podmienku 270 dní splňam z obidvoch poistení, tesne pred nástupom na MD by som chcela dosiahnúť max materskú z DNP, musím sa odhlásiť z DNP a o niekoľko dní prihlásiť s max VZ a v tom čase aj zobrať neplatené voľno v zamestnaní celý mesiac aby bol VZ maximálny?Súhlas okrem modrého.


Keby som si vzala neplatené voľno v zamestnaní iba napr. 3 dni aká by bola výška materskej/približne/?
Ak by si si zobrala neplatené voľno zo zamestnania od 28. do 30. apríla a zároveň od 28.apríla sa znova prihlásila na DNP s maximálnym VZ (ešte niekedy pred 28.4. by si sa musela odhlásiť z DNP), tak približne
10.000,- x 55% + 25.911x 55%.


Ak by som neprerušila DNP tak približne 14.000,-+ 10.000 x 55% ?Súhlas.


Ak by som prerušila a celý mesiac mala NV v zamestnaní tak približne
10.000,- x 55% + 25.911x 55% ? Súhlas
elizabet100
24.11.06,10:59
Takže ak som to pochopila správne tak stačí aj 1 deň NV len aby sa prerušilo poistné a vzniklo nové s max. VZ? Áno? A v sociálke ako dlho mám byť prihlásená s tým max. VZ? Stačí napr. ten 1 deň/možno je to hlúpa otázka:confused: / keď budem mať NV v práci?
Samozrejme že tých 270 dní už budem poistená aj z DNP aj zo zamestnania.

Ďakujem za predchádzajúcu odpoveď.:)
Jana Motyčková
24.11.06,11:45
Takže ak som to pochopila správne tak stačí aj 1 deň NV len aby sa prerušilo poistné a vzniklo nové s max. VZ? Áno? A v sociálke ako dlho mám byť prihlásená s tým max. VZ? Stačí napr. ten 1 deň/možno je to hlúpa otázka:confused: / keď budem mať NV v práci?
Samozrejme že tých 270 dní už budem poistená aj z DNP aj zo zamestnania.

Ďakujem za predchádzajúcu odpoveď.:)
Teraz neviem, či som to ja dobre pochopila. Ale ten 1 deň NV (v zamestnaní) nie je na to aby sa prerušilo poistenie a vzniklo nové s maximálnym VZ. VZ zo zamestnania (ak sa neukončí a nezačne nové zamestnanie) sa tým nezmení. To NV v zamestnaní je na to, aby VZ zo zamestnania bol 0, potom môže byť VZ z DNP 25911 Sk, t.j. to NV v zamestnaní je na to, aby sa maximalizoval VZ z DNP.

Dôležité je preto, aby to NV začalo v deň, kedy začína DNP. NV potom je najlepšie keď trvá do konca rozhodujúceho obdobia (z DNP). V tomto prípade pri vzniku DNP v apríli a nároku na materskú od niektorého mája je rozhodujúce obdobie do konca apríla. T.j. napr. keby NV bolo 1 deň 1.4.2007 a nové DNP by tiež vzniklo 1.4.2007, tak by to veľmi výške materského nepomohlo (lebo rozhodujúce obdobie je celý apríl a od druhého už by sa nemohlo platiť DNP z maxima). Ale keby to NV bolo 30.4.2007 a DNP vzniklo 30.4.2007, tak materské z DNP bude z maxima.
Jana Motyčková
24.11.06,11:48
Ešte doplním - ešte vhodnejšie sa mi zdá byť NV v zamestnaní na koniec decembra (koľko dní uznáš za vhodné) a predtým ukončenie DNP a vznik nového DNP od začiatku neplateného voľna s maximálnym VZ. Dosiahla by sa tým aj vyššia nemocenská v prípade nejakej PN pred materskou.
elizabet100
24.11.06,12:39
Dobre som to myslela /presne tak ako ste to vyššie napísali/ len som to asi zle sformulovala ;) a tým som Vás zmiatla.

Najlepšie v mojom prípade bude vziať si NV koncom decembra od 27. do konca roka. Niekedy v polovici decembra zrušiť DNV s VZ 10.000, a od toho 27.12 sa opäť prihlásiť s max. VZ a od 1.1.2007 si zmeniť VZ na minimálny VZ. Tým pádom rozhodujúce obdobie /keďže nástup na MD je v 5/2007/ bude zo zamestnania rok 2006 s VZ 14.000 a z DNP tiež od toho 27.12.06 s max. VZ.

Koneče som sa dopracovala k výsledku:D ďakujem.
nika224
30.11.06,05:55
Ešte doplním - ešte vhodnejšie sa mi zdá byť NV v zamestnaní na koniec decembra (koľko dní uznáš za vhodné) a predtým ukončenie DNP a vznik nového DNP od začiatku neplateného voľna s maximálnym VZ. Dosiahla by sa tým aj vyššia nemocenská v prípade nejakej PN pred materskou.

Zaujali ma veľmi Vaše príspevky na tému zvýšenia materskej. Už mám ale trošku guláš v tom, čo všetko som si na túto tému prečítala. Pôvodne som to mala vymyslené tak, že pracovný pomer tesne pred nástupom na MD zruším a založím nový a počas obdobia, v ktorom nebude pracovný pomer trvať založím nové dobrovoľné nemocenské poistenie, teraz som však začala uvažovať nad inou možnosťou. Pán Mihál, alebo somij, napíšete mi svoj názor?
Moja situácia: Nepretržite som zamestnaná už viac ako 270 dní. Od 1.1.2007 ale nastupujem do nového zamestnania, v ktorom si nebudem môcť ukončiť PP a založiť nový, takže môžem využiť len neplatené voľno na to, aby som zaplatila DNP z maxima (len neviem, či mi ho poskytnú).
Dobrovoľné poistenie som založila 1.8.2006 s minimálnym základom na to, aby mi bežali dni nemocenského poistenia.
Uvažujem teda, že by som ho napríklad dnes zrušila. V súčasnom zamestnaní by som si zobrala napríklad od 27.12.2006 neplatené voľno až do 31.12.2006. Na doborovoľné poistenie by som sa prihlásila opäť od 27.12.2006 a VZ by som si určila maximum. Potom od 1.1. by som to znížila na minimum a trvalo by až do nástupu na MD. Tu by bolo rozhodujúce obdobie 27.12.-31.12. Je tak? V pracovnom pomere by bolo rozhodujúce obdobie od 1.1. do dňa nástupu na MD. Zatiaľ ho neviem určiť. Kedy vlastne nastúpim na MD, ak som otehotnela 7.11.? Predpokladám, že by to bol nejaký deň v júni?
Alebo to mám urobiť tak, že nechám naďalej bežať DNP až do konca apríla a vtedy by som ho zrušila. V zamestnaní by som si tesne pred nástupom na MD zobrala to neplatené voľno a počas tých dní sa znova prihlásila na DNP a zaplatila poistenie z maxima?:confused: Poradíte mi, prosím Vás?
Jana Motyčková
30.11.06,09:08
Moja situácia: Nepretržite som zamestnaná už viac ako 270 dní. Od 1.1.2007 ale nastupujem do nového zamestnania, v ktorom si nebudem môcť ukončiť PP a založiť nový, takže môžem využiť len neplatené voľno na to, aby som zaplatila DNP z maxima (len neviem, či mi ho poskytnú).
Dobrovoľné poistenie som založila 1.8.2006 s minimálnym základom na to, aby mi bežali dni nemocenského poistenia.
Uvažujem teda, že by som ho napríklad dnes zrušila. V súčasnom zamestnaní by som si zobrala napríklad od 27.12.2006 neplatené voľno až do 31.12.2006. Na doborovoľné poistenie by som sa prihlásila opäť od 27.12.2006 a VZ by som si určila maximum. Potom od 1.1. by som to znížila na minimum a trvalo by až do nástupu na MD. Tu by bolo rozhodujúce obdobie 27.12.-31.12. Je tak? V pracovnom pomere by bolo rozhodujúce obdobie od 1.1. do dňa nástupu na MD. Zatiaľ ho neviem určiť. Kedy vlastne nastúpim na MD, ak som otehotnela 7.11.? Predpokladám, že by to bol nejaký deň v júni?
Alebo to mám urobiť tak, že nechám naďalej bežať DNP až do konca apríla a vtedy by som ho zrušila. V zamestnaní by som si tesne pred nástupom na MD zobrala to neplatené voľno a počas tých dní sa znova prihlásila na DNP a zaplatila poistenie z maxima?:confused: Poradíte mi, prosím Vás?
V každom prípade spôsob ktorý som zvýraznila je najvhodnejší. Presný nástup na MD určí lekár, ale pravdepodobne to bude niekedy v júni 2007.
alušik
30.11.06,09:15
Janka, ja Ti osobne ďakujem, keďže je to cez kopír môj prípad... Takže dnes bežím odhlásiť DNP. A urobím to, čo navrhuješ.:) ;) Rovnako som plánovala urobiť to až pred nástupom na MD, ale ktovie... Možno sa to bude hodiť kvôli prípadnej PN, čo by som síce nerada, ale pre istotu.:rolleyes:
nika224
01.12.06,10:30
V každom prípade spôsob ktorý som zvýraznila je najvhodnejší. Presný nástup na MD určí lekár, ale pravdepodobne to bude niekedy v júni 2007.
Janka, veľmi pekne Vám ďakujem a oceňujem.
nika224
20.12.06,08:46
Predsa len ešte jedna otázka. V práci si chcem zobrať neplatené voľno od 27.12. ale mám si teda dať to neplatené voľno do 31.12. alebo len do 29.12., keďže 30.-31.12. je vlastne víkend? Ako vypísať registračný list FO? Prerušenie od 27.12.-31.12.? Alebo len na tie dni 27.-29.12.? Poradíte mi, prosím Vás?
Jana Motyčková
20.12.06,09:33
Lepšie až do 31.12., inak by sa nezískal maximálny VZ z dobrovoľného poistenia.
tulinko
13.02.07,12:33
Nie tak, ale dá sa aj inak aj keď s nižšou výslednou materskou. To neplatené voľno je na to, aby dostala maximum z DNP plus podľa príjmu zo zamestnania.
Ak nemôže mať neplatené voľno, potom v dobrovoľnom poistení môže platiť maximálne z rozdielu medzi 25911 Sk a VZ źo zamestnania. Materská z DNP sa potom vypočíta z toho, čo zaplatila. Ak bude v r.2006 platiť z minima, pri "vzniku" matertskej v r. 2007, by dostávala materskú z DNP iba z takéhoto VZ. Ak by chcela dostať vyššiu materskú z DNP, tak by musela pred materskou na aspoň 1 deň DNP prerušiť, t.j. ukončiť a potom začať znova DNP s čo najvyšším VZ (ale môže byť maximálne 25911-VZ zo zamestnania). V takom prípade by bolo v tom čase nového DNP vhodné minimalizovať VZ zo zamestnania (najlepšie čerpať neplatené voľno).
To neplatené voľno totiž slúži na to, že za tento čas by bol jej VZ zo zamestnania 0 a môže mať VZ z DNP maximálne.
Pekný deň, asi tomu všetkému celkom nerozumiem, prosil by som lopatisticky objasniť, ako máme postupovať:
Manželka je zamestnaná od r. 2003, zamestnávateľ odvádza nem. dávky.
Od decembra 2006 je DNP. Je tehotná /podmienku 270 dní hádam splní/. Z DNP si zatiaľ platí minimum. Neplatené voľno v zamestnaní neprichádza do úvahy, ani zrušenie PP a následne vznik nového PP. V zamestnaní má hrubý príjem 16 000,- Sk. Na MD by mala nastúpiť asi v októbri 2007.
1.Čo má urobiť, aby sa jej neprekrývali RO???
2.Mala by nárok z DNP na ošetrovné, aj keď ešte nemá splnenú podmienku 270 dní?
3. Má prerušiť DNP, alebo zrušiť?
Nerozumiem tejto problematike a snažím sa pomôcť, ak sa dá, prosím preto o presnú formuláciu, ako má manželka ďalej postupovať.
Veľmi pekne ďakujem.
ajobs
13.02.07,15:05
Pekný deň, asi tomu všetkému celkom nerozumiem, prosil by som lopatisticky objasniť, ako máme postupovať:
Manželka je zamestnaná od r. 2003, zamestnávateľ odvádza nem. dávky.
Od decembra 2006 je DNP. Je tehotná /podmienku 270 dní hádam splní/. Z DNP si zatiaľ platí minimum. Neplatené voľno v zamestnaní neprichádza do úvahy, ani zrušenie PP a následne vznik nového PP. V zamestnaní má hrubý príjem 16 000,- Sk. Na MD by mala nastúpiť asi v októbri 2007.
1.Čo má urobiť, aby sa jej neprekrývali RO??? Aby sa neprekrývali RO, musí si zobrať neplatené voľno - inak to nejde. Ale tesne pred nástupom na MD je potrebné zmeniť VZ na DNP tak, aby bol rozdielom maxima (cca) 28.000 a mzdy 16.000 (pozor, bude sa počítať z roku 2006), t.z. 12.000 Sk.
2.Mala by nárok z DNP na ošetrovné, aj keď ešte nemá splnenú podmienku 270 dní? Nárok na oštrovné má od 1. dňa DNP, takže aj teraz.
3. Má prerušiť DNP, alebo zrušiť? Ja by som DNP nezrušil a použil by som ho (ak sa nebude dať nič urobiť s novým pracovným pomerom a neplateným voľnom) na prípadné čerpanie ošetrovného alebo nemocenského počas poberania rodičovského príspevku.
Nerozumiem tejto problematike a snažím sa pomôcť, ak sa dá, prosím preto o presnú formuláciu, ako má manželka ďalej postupovať.
Veľmi pekne ďakujem.
Odpovede sú v texte.
tulinko
15.02.07,08:18
Pekný deň, ďakujem za odpoveď a trpezlivosť, s ktorou dookola vysvetlujete túto problematiku aj tým "menej chápavým". Mám ako "menej chápavý" ešte niekoľko otázok:
Je nutné zrušenie PP a vznik nového PP na to, aby bola vyplatená 2x materská? Nemôže sa iba prerušiť DNP tesne pred nástupom na MD z minima a následne prihlásiť zo sumy rozdielu medzi VZ zo zamestnania 16 000,- a DNP?
Niekde v týchto príspevkoch som to čítal, že to ide aj bez zrušenia HPP.
Ďakujem
ajobs
15.02.07,09:27
Pekný deň, ďakujem za odpoveď a trpezlivosť, s ktorou dookola vysvetlujete túto problematiku aj tým "menej chápavým". Mám ako "menej chápavý" ešte niekoľko otázok:
Je nutné zrušenie PP a vznik nového PP na to, aby bola vyplatená 2x materská? Nemôže sa iba prerušiť DNP tesne pred nástupom na MD z minima a následne prihlásiť zo sumy rozdielu medzi VZ zo zamestnania 16 000,- a DNP?
Niekde v týchto príspevkoch som to čítal, že to ide aj bez zrušenia HPP.
Ďakujem


Aby bola vyplatená 2x materská (najmä maximálna-o tom to všetko je), musí sa vypočítať z niekoľkých rozhodujúcich období, pretože ak sa RO prekrývajú, je možné vypočítať materské maximálne zo sumy 25.911 Sk mesačne. Na úpravu týchto parametrov je potrebné ukončenie a vznik nového pracovného pomeru a neplatené voľno. Pokiaľ ide o DNP, to sa nedá prerušiť - možno ho však kedykoľvek zrušiť a kedykoľvek obnoviť s ľubovoľným VZ (najviac však maximálnym 25.911 Sk). Ak sa nedá manipulovať s pracovným pomerom (neviem, prečo nie ?-je potrebné sa vo firme na toto spýtať), potom je možný iba vznik DNP s VZ, ktorý je rozdielom maxima a vyplácanej mzdy. Takže z toho potom vyplýva vyplácanie 1x maximálneho materského.